Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

Μηνύματα
214
Reaction score
4
Απάντηση: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

''εδα μαλιστα'' που λεμε εμεις στην Κρητη.ευχαριστω πολυ ο pioneer μου σας ευγνωμονει κ εγω συναμα.
 

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Απάντηση: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

small speakers large speakers distance 5-100msec phase subwoofer bass front or sub or both. cut off freaquency of satelites and sub, speaker level, equalizer, room small medioum large, mic , how many speakers. bass treble input optical sound line input , visual output menu,
YAMAHA τα λεφτα μου να χα
 

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Απάντηση: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

speakers A+B και σε ακριβα μηχανηματα PRESSENCE και back surround
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Απάντηση: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

παιδια μια γρηγορη ερωτηση.
αν βαλουμε κροσοβερ στα μπροστινα 80 και στα πισω και στο κεντρικο 100, το σαμπ σε τι κροσοβερ το βαζουμε,100?
στο μεγαλυτερο δηλαδη πουχουμε βαλει στα ηχεια?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

Nαι.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Απάντηση: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

Το LPF for LFE μηπως ειναι το crossover του sub? αυτο που ρωτησα πρινδηλαδη;
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Απάντηση: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

μια βοηθεια παρακαλω να καταλαβω κατι...
ρυθμιζω το crossover του καθε ηχειου...
π.χ. βαζω τα μπροστινα 80, το κεντρικο και τα πισω 100.

Το οποτε οι συχνοτητες κατω απο 80hz φευγουν απτα μπροστινα και πανε στο σαμπ
ενω οι συχνοτητες κατω των 100hz του κεντρυκου και των πισω ηχειων πανω στο σαμπ.

Το LPF for LFE τι ρολο εχει? δηλαδη αν το βαλω 120 τι γινεται; οι συχνοτητες κατω των 120 πανε στο σαμπ? πως αφου εχω βαλει συγκεκριμενα κροσοβερ για καθε ηχειο.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

Το Lfe ειναι κανάλι ήχου.Οπότε με το lpf ακυρώνεις τις συχνότητες από την επιλογή του και άνω.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
Απάντηση: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

αν βαλουμε το κρος του σαμπ στο τερμα και αυτο σωστο δεν ειναι?αφου θα παιξει οτι του δωσει ο ενισχυτης.οποτε ποια η ουσια να το εχουμε βαλει ειτε 80 ειτε 100 κλπ?
 

Μηνύματα
755
Reaction score
512
Απάντηση: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

καλημερα σας σε ολους. απο την εμπειρια μου επειδη εχω αλλαξει πολλα μηχανηματα εγω το βαζω παντα στο 70...:cool:
Εσυ τι θα κανεις? Κανε παιχνιδι.
Οπου σου ακουγετε καλυτερα στο δικο σου αυτι
γιαυτο και ο κατασκευαστης σου δινει αυτην την δυνατοτητα να επιλεξεις μονος σου:devilish:
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
Απάντηση: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

καλημερα σας σε ολους. απο την εμπειρια μου επειδη εχω αλλαξει πολλα μηχανηματα εγω το βαζω παντα στο 70...:cool:
Εσυ τι θα κανεις? Κανε παιχνιδι.
Οπου σου ακουγετε καλυτερα στο δικο σου αυτι
γιαυτο και ο κατασκευαστης σου δινει αυτην την δυνατοτητα να επιλεξεις μονος σου:devilish:
Λοιπον έκανα ισοσταθμιση στον 3313 με ηχεία Jamo s506 μπροστινά και τα αντίστοιχα περιφερειακά με κεντρικο monitor audio bx center.
Μου έβγαλε μπροστινα και κεντρικο ως μεγάλα και full band και μικρα τα πισω με 60 κρός και στο -12 το σαμπ.
Πρώτες εντυπώσεις οτι έφτιαξε λιγο τα μεσαία αλλα έχασα τις χαμηλές και επισης εχω ενα βουητο στα χαμηλά πολύς χαμηλής συχνότητας σαν βομβος οπως οταν έχεις ενα μικρόφωνο και το χτυπάς με το δάχτυλο και βγάζει γύρω στα 10hz συχνότητα.δεν ξερω πως να το εξηγήσω.
Λογικα ειναι ολα αυτα;μήπως πρεπει να αλλάξω κατι;
Στην μουσικη βελτίωσε τις μεσαίες και εκει επισης έχασα τον όγκο του μπασου
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Εγώ πάντα τα βάζω στα 80Hz, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις απο 60-80Hz τα μπροστινά, και 70-90Hz τα πίσω.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
Απάντηση: Re: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

Εγώ πάντα τα βάζω στα 80Hz, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις απο 60-80Hz τα μπροστινά, και 70-90Hz τα πίσω.
Οποτε με λίγα λόγια η ισοσταθμιση έβγαλε βλακείες;να το παραβλέψω και ολα χειροκινητα οπως πριν;
Reset στον ενισχυτη για επαναφορά ξέρεις πως το κάνουμε;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Δε χρειάζεται reset, άλλαξε μόνο τις ρυθμίσεις αυτές ή τρέξε το ξανά με το μικρόφωνο ψηλότερα (και μετά ξανά άλλαξε τις ρυθμίσεις).
Πολύ συχνά βγάζουν τέτοια λάθη οι AV, ο σκοπός είναι να δουλέψει σωστά το EQ και όχι τα small-large.
 

Μηνύματα
366
Reaction score
28
Απάντηση: Re: Επεξήγηση των παραμέτρων ρύθμισης ενός πολυκάναλου ενισχυτή

Δε χρειάζεται reset, άλλαξε μόνο τις ρυθμίσεις αυτές ή τρέξε το ξανά με το μικρόφωνο ψηλότερα (και μετά ξανά άλλαξε τις ρυθμίσεις).
Πολύ συχνά βγάζουν τέτοια λάθη οι AV, ο σκοπός είναι να δουλέψει σωστά το EQ και όχι τα small-large.
για τα eq που λες δεν πανε ομως σε συναρτιση με το πως θα τα εχει δηλωσει απο μονο του τα ηχεια?δεν ειναι αναλογο αυτο?δεν πανε μαζι αυτα?η ολη φιλοσοφια της ισοσταθμισης εννοω....
 

I

iMAX 3D

Guest
Από την μικρή μου εμπειρία με το home cinema συμφωνώ ότι αυτό ακριβώς συμβαίνει όταν δηλώσεις όλα τα ηχεία large. Τότε στο sub πηγαίνει μόνο το LFE. Η ένστασή μου είναι κατά πόσον αυτό είναι το ιδανικό. Πολύ λίγα ηχεία (και πολύ ακριβά) έχουν την ικανότητα να αποδώσουν τις χαμηλές του κινηματογράφου όπως ένα sub. Εξάλλου και η κατά THX ρύθμιση προστάζει "όλα τα ηχεία δηλωμένα small και οι χαμηλές στο sub". Είναι συνεπώς καλύτερο για τον κανόνα των ηχείων να δηλώνονται στον ενισχυτή small και να αφήνουμε το subwoofer να αναλάβει τις χαμηλές, πχ από 80-90 και κάτω.
Αν έχουμε ένα δυνατό woofer και ηχεία small, ακόμη και με ένδειξη THX, γιατί να μη στέλνουμε στο woofer συχνότητες απ' όλα τα ηχεία κάτω από τα 120Hz, αφού δεν αποδίδει κανένα ηχείο καλύτερα τα μπάσα και φυσικά τις χαμηλές από ένα woofer;
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Αν έχουμε ένα δυνατό woofer και ηχεία small, ακόμη και με ένδειξη THX, γιατί να μη στέλνουμε στο woofer συχνότητες απ' όλα τα ηχεία κάτω από τα 120Hz, αφού δεν αποδίδει κανένα ηχείο καλύτερα τα μπάσα και φυσικά τις χαμηλές από ένα woofer;
Την εχω κ εγω αυτη την απορια.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Την εχω κ εγω αυτη την απορια.
Γιατι οι συχνοτητες πανω απο τα 80Hz ειναι κατευθυντικες και εντοπιζεται η θεση τους.
Φαντασου λοιπον βλεποντας μια ταινια να ακουγεται ενας κροτος πχ απο τα surround ηχεια και να τον ακους να ερχεται απο πισω κανονικα, αλλα στα ξεκαρφωτα να ακουγεται και ενα μερος του κροτου και μπροστα εκει που δεν θα επρεπε να ειναι. Ξεκομενος και παραταιρος απο την πηγη.
Το LFE καναλι εχει συχνοτητες μεχρι 120Hz αλλα αυτονομες, οχι ως μερος ηχων (συχνοτικα) που προοριζονται για να αναπαραχθουν απο καποιο αλλο ηχειο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top