Επιλογή phono stages

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
δοκίμασε να βάλεις 100pf χωριτικότητα στο phono box s αν έχεις βάλει τα 220pf είναι λογικό να είναι μουντό! Σε phono με περισσότερες ρυθμίσεις στη χωριτικότητα, η ortofon m2 blue που έχω ακόυσει θέλει μεταξύ 140 - 170pf για να ανασάνει!
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
δοκίμασε να βάλεις 100pf χωριτικότητα στο phono box s αν έχεις βάλει τα 220pf είναι λογικό να είναι μουντό! Σε phono με περισσότερες ρυθμίσεις στη χωριτικότητα, η ortofon m2 blue που έχω ακόυσει θέλει μεταξύ 140 - 170pf για να ανασάνει!
Μα η browse ξεκιναει απο.150.μεχρι 320 χωρητικότητα
[DOUBLEPOST=1539972067][/DOUBLEPOST]
- χονδρικά , είναι ο βραχίονας παράλληλος με το πλατό ( βλέποντάς τον από το πλάι ) όταν η ακίδα ακουμπά στον δίσκο ; . . .

- χόμπι είναι , μην αναγκάζεσαι σε κάτι , αλλιώς . . . #179
Ε παρεξηγησατε τα λογια μου δεν το είπα με την κακια έννοια οτι πρέπει να αναγκαστώ να μαθω να ρυθμιζω τον βραχίονα μπορεί και εγώ να μην χρησιμοποίησα σωστή λέξη θα μπορούσα να πω πρέπει να μάθω
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν τα υπολογιζω σωστα ο βραχιονας σου εχει μαζα 15γρ και η Μ2 bronze 7.2γρ.Αν προσθεσουμε και 0.8γρ οι βιδες περιπου, η συνολικη μαζα ειναι 23γρ.Σε συνδιασμο με την ενδοτικοτητα της bronze(22) εχουν συχνοτητα συντονισμου γυρω στα 7Ηz που ειναι αρκετα χαμηλο ωστε να δημιουργει προβληματα tracking , μειωμενο damping κλπ.Στην θεση σου θα δοκιμαζα μια κεφαλη που να ταιριαζει πιο σωστα με τον βραχιονα σου.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Αν τα υπολογιζω σωστα ο βραχιονας σου εχει μαζα 15γρ και η Μ2 bronze 7.2γρ.Αν προσθεσουμε και 0.8γρ οι βιδες περιπου, η συνολικη μαζα ειναι 23γρ.Σε συνδιασμο με την ενδοτικοτητα της bronze(22) εχουν συχνοτητα συντονισμου γυρω στα 7Ηz που ειναι αρκετα χαμηλο ωστε να δημιουργει προβληματα tracking , μειωμενο damping κλπ.Στην θεση σου θα δοκιμαζα μια κεφαλη που να ταιριαζει πιο σωστα με τον βραχιονα σου.
οπως?ετσι μια ιδεα?απο κεφαλη?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Nagaoka MP150,MP200 η ισως καποιες απο τις νεες audio-technica.
Οταν ο συνδιασμος ειναι σωστος τοτε θα μπορεσεις να καταλαβεις πιο ευκολα τι κανει το καθε phono ,πρωτα το δικο σου.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Γνωριζω τις 2Μ.Η σχεση τους με τον βραχιονα σου (ειδικα) δεν ειναι η καλυτερη για τον λογο που σου ειπα πιο πανω.Με πιο ελαφριους βραχιονες θα ταιριαξουν καλυτερα με λιγοτερα προβληματα.Δεν φταιει η κεφαλη ουτε ο βραχιονας,αλλα ο συνδιασμος των δυο.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Γνωριζω τις 2Μ.Η σχεση τους με τον βραχιονα σου (ειδικα) δεν ειναι η καλυτερη για τον λογο που σου ειπα πιο πανω.Με πιο ελαφριους βραχιονες θα ταιριαξουν καλυτερα με λιγοτερα προβληματα.Δεν φταιει η κεφαλη ουτε ο βραχιονας,αλλα ο συνδιασμος των δυο.
Μαλιστα κατάλαβα ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές να εισαι καλα.
Κλαψψ
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Κατι για την χωρητικοτητα που σου ειπε φιλος πιο πανω.Η ortofon λεει απο 150 pf μεν,αλλα μην ξεχνας οτι τα 100 pf περιπου στα δινει το καλωδιο του βραχιονα.Οποτε θα πειραματιζομουν ξεκινωντας απο τα 50 pf για να δω τι γινεται.Πολυ ψηλη χωρητικοτητα απο πλευρας καλωδιου και phono θα κοψει τις ψηλες αλλα ταυτοχρονα θα σπρωξει το hf resonance ακομη πιο χαμηλα ενδεχομενως μεσα στο ακουστικο φασμα με αποτελεσμα καθολου ευχαριστο στις ψηλες που θα μεινουν......
Βεβαια η ρυθμιση χωρητικοτητας δεν εχει σχεση με την συχνοτητα συντονισμου που ειπαμε πιο πανω,ουτε ειναι τροπος βελτιωσης του προβληματος που πηγαζει απο αυτην.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Κατι για την χωρητικοτητα που σου ειπε φιλος πιο πανω.Η ortofon λεει απο 150 pf μεν,αλλα μην ξεχνας οτι τα 100 pf περιπου στα δινει το καλωδιο του βραχιονα.Οποτε θα πειραματιζομουν ξεκινωντας απο τα 50 pf για να δω τι γινεται.Πολυ ψηλη χωρητικοτητα απο πλευρας καλωδιου και phono θα κοψει τις ψηλες αλλα ταυτοχρονα θα σπρωξει το hf resonance ακομη πιο χαμηλα ενδεχομενως μεσα στο ακουστικο φασμα με αποτελεσμα καθολου ευχαριστο στις ψηλες που θα μεινουν......
Βεβαια η ρυθμιση χωρητικοτητας δεν εχει σχεση με την συχνοτητα συντονισμου που ειπαμε πιο πανω,ουτε ειναι τροπος βελτιωσης του προβληματος που πηγαζει απο αυτην.
Την εριξα την χωρητικότητα στα 100 ποιο κατω δεν πάει. Μπορώ να πω οτι ακούγεται ποιο καλά ποιο κατω σε χωρητικότητα δεν πάει
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
Αναμενομενο :)
Μπα;
Δε χρειάζεται ακουστική επιβεβαίωση με ακροάσεις; Χαχαχαχαχα

99,5% των πικαπίσχιων, δε κσέρουν τίποτα για το πικαπ, δγιαλέγουν κεφαλές από σχόλια φίλων, "αναβάθμιση" σημαίνει "ακριβότερη κεφαλή", κλπ, ενώ είναι μετρημένα κουκιά η ιστορία...
Μετά το γυρνάνε στην "άποψη", χέσε μέσα.:D
[DOUBLEPOST=1539976978][/DOUBLEPOST]
ποιο κατω δεν πάει.
Πιο κάτω πάει.
Άλλο καβλώδιο φόνο. Και το ίδιο που έχεις, στο μισό μήκος. ;)
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Μπα;
Δε χρειάζεται ακουστική επιβεβαίωση με ακροάσεις; Χαχαχαχαχα

99,5% των πικαπίσχιων, δε κσέρουν τίποτα για το πικαπ, δγιαλέγουν κεφαλές από σχόλια φίλων, "αναβάθμιση" σημαίνει "ακριβότερη κεφαλή", κλπ, ενώ είναι μετρημένα κουκιά η ιστορία...
Μετά το γυρνάνε στην "άποψη", χέσε μέσα.:D
[DOUBLEPOST=1539976978][/DOUBLEPOST]
Πιο κάτω πάει.
Άλλο καβλώδιο φόνο. Και το ίδιο που έχεις, στο μισό μήκος. ;)
Εννοείς το καλώδιο απο το πικαπ προς το phono έτσι δεν ειναι; οχι το interconnect απο phono προς ενισχυτή ; παιδιά εγω το είχα ξανα πει οταν πρώτο άνοιξα το ποστ το σπιτι μου ανοιχτό είναι οποίος θέλει ας έρθει να ακούσουμε να πει την γνώμη μου που υστερεί τι θα μπορούσα να διορθώσω. Γιατι ειλικρινά έχω μπερδευτεί μεχρι και για αλλαγή ενισχυτή σκεφτόμουν μπας δεν ο creek δεν σηκωνει τα φοκαλ δεν τα οδηγει σωστά
Εχω πελαγώσει
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μπα;
Δε χρειάζεται ακουστική επιβεβαίωση με ακροάσεις; Χαχαχαχαχα
Οχι βεβαια ......... χαχαχα
..........φυσικα μια ακροαση θα επιβεβαιωσει τους υπολογισμους αλλα απο την αλλη οι υπολογισμοι.......θα επιβεβαιωσουν τις ακροασεις.Εχει σημασια ποιος υπολογιζει αλλα και ποιος ακουει........οκ ? :p:drinks:
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Εννοείς το καλώδιο απο το πικαπ προς το phono έτσι δεν ειναι; οχι το interconnect απο phono προς ενισχυτή ; παιδιά εγω το είχα ξανα πει οταν πρώτο άνοιξα το ποστ το σπιτι μου ανοιχτό είναι οποίος θέλει ας έρθει να ακούσουμε να πει την γνώμη μου που υστερεί τι θα μπορούσα να διορθώσω. Γιατι ειλικρινά έχω μπερδευτεί μεχρι και για αλλαγή ενισχυτή σκεφτόμουν μπας δεν ο creek δεν σηκωνει τα φοκαλ δεν τα οδηγει σωστά
Εχω πελαγώσει
Αυτο που λεει ο Κωστας θα βοηθησει αν φτανει πιο κοντο καλωδιο βραχιονα.Αν οχι ενα αλλο με οσο το δυνατο χαμηλοτερη χωρητικοτητα αλλα και μηκος παλι θα βοηθησει.Ομως δεν θα λυσει το θεμα ταιριασματος βραχιονα/κεφαλης που εκ των πραγματων και κουκιων οπως λεει ο Κωστας,φαινεται οτι ισχυει.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μα η browse ξεκιναει απο.150.μεχρι 320 χωρητικότητα
[DOUBLEPOST=1539972067][/DOUBLEPOST]
Ε παρεξηγησατε τα λογια μου δεν το είπα με την κακια έννοια οτι πρέπει να αναγκαστώ να μαθω να ρυθμιζω τον βραχίονα μπορεί και εγώ να μην χρησιμοποίησα σωστή λέξη θα μπορούσα να πω πρέπει να μάθω
[DOUBLEPOST=1539990318][/DOUBLEPOST]Επαναλαμβάνω, η ortofon με 220 pf είναι μουγκή!!, γι αυτό σου είπα δοκίμασε στα 100 που έχει το phono σου, μπορεί να παίξει καλύτερα, αν δοκιμασεις άλλο phono με περισσότερες ρυθμίσεις δοκίμασε απο 140-170 ,pf και θα με θυμηθείς
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.315
Reaction score
125.168
Εννοείς το καλώδιο απο το πικαπ προς το phono έτσι δεν ειναι
Ναι. Αν σε παίρνει, κόφτο να είναι στο μικρότερο δυνατό μήκος.
Αυτό το καλώδιο πρέπει να έχει χαμηλή χωρητικότητα, και χαμηλή χωρητικότητα έχουν τα "ειδικά" καλώδια για ψηφιακό σήμα.
Επίσης πρέπει να έχει 100% θωράκιση, όπως τα καλά καλώδια για .. ψηφιακό σήμα.

ΥΓ. Αυτά τα καλώδια, τα "πσηφιακά", είναι πολύ φτηνά. Αυτά χρησιμοποίησε στο πικάπ, δεν υπάρχουν "καλύτερα". "Ακροάσεις" και "δοκιμές" καλωδίων δε χρειάζονται. Ούτε στις κεφαλές. Ούτε στα φόνο στειτζ. Να τηρούνται οι προϋποθέσεις και οι προδιαγραφές χρειάζεται. Μετρημένα κουκιά, ένα κι ένα κάνουν δυο, Λόλα να ένα μήλο.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Ναι. Αν σε παίρνει, κόφτο να είναι στο μικρότερο δυνατό μήκος.
Αυτό το καλώδιο πρέπει να έχει χαμηλή χωρητικότητα, και χαμηλή χωρητικότητα έχουν τα "ειδικά" καλώδια για ψηφιακό σήμα.
Επίσης πρέπει να έχει 100% θωράκιση, όπως τα καλά καλώδια για .. ψηφιακό σήμα.

ΥΓ. Αυτά τα καλώδια, τα "πσηφιακά", είναι πολύ φτηνά. Αυτά χρησιμοποίησε στο πικάπ, δεν υπάρχουν "καλύτερα". "Ακροάσεις" και "δοκιμές" καλωδίων δε χρειάζονται. Ούτε στις κεφαλές. Ούτε στα φόνο στειτζ. Να τηρούνται οι προϋποθέσεις και οι προδιαγραφές χρειάζεται. Μετρημένα κουκιά, ένα κι ένα κάνουν δυο, Λόλα να ένα μήλο.
Οκ για τα ψηφιακα καλωδια αλλα κατα προτιμηση balanced σχεδιασης οχι ομοαξωνικα και με σωστη συνδεση της θωρακισης.Υπαρχουν κι αλλα καλωδια αλλα καλυτερα ας μεινουν ως κερασακια στην τουρτα και οχι να γινουν εμμονη πρηγουμενως.
 


Μηνύματα
407
Reaction score
312
Μάλιστα παιδιά οτι και να πω λιγο ειναι με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ Οποτε ούτε να σκεφτώ να αλλαξω ενισχυτή γιατι ειχα φοβηθεί οτι ο creek δεν οδηγεί επαρκώς τα φοκαλ. Το καλωδιο του πικαπ είναι τα clearaudio quint ενος η ενάμιση μετρο πρέπει να το δω.παντος ο φίλος ειχε δίκιο οσο αφορα την χωρητικότητα οταν την εριξα στα 100 ακούστηκε πολυ ποιο καθαρά. Μετα αμα παίξω λιγο με τα gain το εχω στα 40 παει μεχρι 43
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.431
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top