Επιλογή phono stages

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οχι λαθος εχεις καταλάβει νομίζεις οτι κρίνω επειδη ειναι ακριβό ειναι και καλυτερο; τοτε εχω δωσει λαθος εντύπωση δεν κρινω έτσι
Κρίνω στο αυτί μου ποιο ειναι ποιο καλο ακουστικά Έχω δοκιμάσει το ifi micro2 600 ευρω δεν μου αρεσε δεν ταίριαζε στο συστημα μου. Δοκίμασα του φίλου μου το vincent pho 8 πολύ καλο αλλα θελω ενα κλικ ποιο πανω κουβαλησα τον ενισχυτη μου στον ορφεα δοκιμάσαμε project ds + vincent λαμπατο Graham slee evo gold πολυ καλο με χαλάει που στην σκηνή που βαζει γωνίες την μαζευει δεν την αφηνει να εξελιχθεί δοκιμασα τον primare με ανεβασμενα τα gain μην τα ξαναλεω, τωρα τον δοκιμαζω με χαμηλώμενα gain καλός αλλα προβληματιστικα το trichord ηθελα να δοκιμασω που λέτε εδω στο φόρουμ τα καλύτερα λογια ε δεν το δινει ο αντιπρόσωπος για δοκιμή ε τι να κανω; να πεταξω 180ευρω για την πλακετα της Creek χωρις να την δοκιμάσω και να μην εχω αποτέλεσμα ενταξει αμα αυτό ειναι υπερβολικό που λεω οκκ
Δεν κρινω το σκεπτικο σου η τις ανησυχιες σου.Αν ο ενισχυτης σου σου αρεσει δεν νομιζω το phono board της εταιρειας να αλλαξει τον ηχο του ενισχυτη τοσο ωστε να μην σου αρεσει.Οπως ειπες και συ,διαβασες καλα σχολια οποτε φαινεται να ειναι καλο.Πως συγκρινεται με αλλα δεν γνωριζω.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Δεν κρινω το σκεπτικο σου η τις ανησυχιες σου.Αν ο ενισχυτης σου σου αρεσει δεν νομιζω το phono board της εταιρειας να αλλαξει τον ηχο του ενισχυτη τοσο ωστε να μην σου αρεσει.Οπως ειπες και συ,διαβασες καλα σχολια οποτε φαινεται να ειναι καλο.Πως συγκρινεται με αλλα δεν γνωριζω.
Τι να πω βρε φιλε μου εχω μπερδευτεί κυριολεκτικά ομως μακάρι να υπήρχε καπου η πλακετα σε ντεμο να την δοκιμαζα ναι καλα λογια ακουσα στο επισημο σαιτ της creek αλλα αμα δεν παινέψεις το σπιτι σου
. Τι να πω δεν ξερω ειλικρινα δεν ξερω. Το μονο που μενει μενω στο δικο μου η συνεχίζω και δοκιμάζω phono μου ειπε ο ορφεας εχει και αλλα να μου δωσει να δοκιμάσω και ενταξει χωρις να το παινέψω ειναι πολυ εξυπηρετικοί νταξει λεφτα θα πάρουν αλλα αλλοι εκτος δεν το κάνουν να σου δινουν μηχανημα για δοκιμη στο σπίτι μονο ο γιωργος το εκανε το μαγαζι στην Γλυφάδα που μου έδωσε το ifi mirco 2
[DOUBLEPOST=1539257618][/DOUBLEPOST]
Τι να πω βρε φιλε μου εχω μπερδευτεί κυριολεκτικά ομως μακάρι να υπήρχε καπου η πλακετα σε ντεμο να την δοκιμαζα ναι καλα λογια ακουσα στο επισημο σαιτ της creek αλλα αμα δεν παινέψεις το σπιτι σου
. Τι να πω δεν ξερω ειλικρινα δεν ξερω. Το μονο που μενει μενω στο δικο μου η συνεχίζω και δοκιμάζω phono μου ειπε ο ορφεας εχει και αλλα να μου δωσει να δοκιμάσω και ενταξει χωρις να το παινέψω ειναι πολυ εξυπηρετικοί νταξει λεφτα θα πάρουν αλλα αλλοι εκτος δεν το κάνουν να σου δινουν μηχανημα για δοκιμη στο σπίτι μονο ο γιωργος το εκανε το μαγαζι στην Γλυφάδα που μου έδωσε το ifi mirco 2
Εντιτ εγω ξερεις τι φοβάμαι φιλε μου μην παρω την πλακέτα και παιζει ακριβως σαν το phono μου της project που εχω και πωω τσαμπα τα λεφτά
 



Μηνύματα
407
Reaction score
312
Καλημερες λοιπόν εχθες ειχανε ερθει τα φιλαράκια μου που έχουν και εκείνοι συστήματα Ακούσαμε παρα πολλά μαυρα δισκακια πολλα και διάφορα ειναι αυτο που ελεγα απο την αρχη για τον primare οτι φοβάμαι Μελλοντικα μην κουρασει στο αυτί και ομως κουρασε εχθες δινει πάρα πολύ όγκο και τα ηχεια μου ειναι ηδη μπασατα σε καποια σημεία βρωμιζε τα φωνητικά και την ακουστικη κιθάρα αντί να την ακουσεις ακουστική την έκανε μπάσο συν που σε καποια κομμάτια μπουμαρισε το ηχείο οπότε δεν.
Παμε για αλλες συστήματα phono δοκιμές
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Θα πω τη γνώμη μου όντας κι εγώ για αρκετά χρόνια χρήστης πικαπ project. Έχω την αίσθηση ότι ο ήχος που αναζητάς αντιστοιχεί σε καλύτερο βινυλιακό rig κι ότι δε θα τον πετύχεις αλλάζοντας μόνο το phono. Η αλλαγή του phono θα γίνει η απαρχή μελλοντικών αναβαθμίσεων.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Θα πω τη γνώμη μου όντας κι εγώ για αρκετά χρόνια χρήστης πικαπ project. Έχω την αίσθηση ότι ο ήχος που αναζητάς αντιστοιχεί σε καλύτερο βινυλιακό rig κι ότι δε θα τον πετύχεις αλλάζοντας μόνο το phono. Η αλλαγή του phono θα γίνει η απαρχή μελλοντικών αναβαθμίσεων.
Κατσε γιατί δεν το επιασα οταν ενοοεις καλύτερο βινυλιακο rig εννοείς αλλο πικάπ ;παντός ο φίλος μου θα ξαναφέρει το vincent pho - 8 γιατι την προηγουμενη φορα μια βαζαμε το δικο του μια το δικο μου τωρα θα βαλουμε το δικό του να παιζει μονο αυτο ωστε να ζεσταθει κιολας να πιασει απόδοση. Ηταν που σε κάποιο ποστ γραφω οτι επαιζε πολύ καλα αλλα ήθελα ένα κλικ παραπάνω απλα πιστευω δεν του δωσαμε αρκετη ωρα να παίξει συν που δεν ηταν και στρωμένο σαν μηχανημα ηταν καινουργιο
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Έχεις ένα πλατό-βραχίονα των 1000€ και μια κεφαλή ΜΜ που κοστίζει 300€. Ορθά σκεπτόμενος αναζητάς phono 2πλάσιας αξίας από την κεφαλή και βάλε, με σκοπό να σε καλύψει και σε μια μελλοντική αναβάθμιση κεφαλής π.χ. να πας σε MC. Επειδή όμως δε βλέπω να βρίσκεις τον ήχο που θέλεις και θα σε ικανοποιεί, θεωρώ ότι ζητάς πράγματα που το βινυλιακό σου rig δεν μπορεί να σου προσφέρει, κάτι που ίσως ένα βινυλιακό rig ανώτερης κατηγορίας θα τα κατάφερνε.

Να πώ εδώ ότι η άποψη αυτή είναι εντελώς προσωπική και δε σου λέγω να αλλάξεις τίποτα, παρά μόνο να ακούσεις αρχικά μεν το πικάπ σου με μια MC κεφαλή και το αντίστοιχο phono που να την υποστηρίζει επαρκώς και σωστά. Στη συνέχεια δε να ακούσεις κι ένα πλατό-βραχίονα-κεφαλή ανώτερης κατηγορίας τιμής ή και διαφορετικού ηχητικού προσανατολισμού π.χ. clearaudio concept με τον ενισχυτή και τα ηχεία σου ώστε να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.


Είχα το project RPM9 για κάμποσα χρόνια με ortofon cadenza black κεφαλή (overkill η κεφαλή αυτή για το πικαπ αυτό) και phono το ASR mini basis exclusive. Πήγα στον "Ορφέα" και άκουσα το RPM10 carbon με την Ortofon cadenza blue και το ίδιο phono. Ο ίδιος ήχος. Δεν άξιζε κατά τη γνώμη μου να αλλάξω το RPM9 με το RPM10 carbon.

Αντίθετα άκουσα το clearaudio performance DC με βραχίονα τον ΤΤ5 και κεφαλή την Essence MC. Διαφορετικός ήχος.
 
Last edited:

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Έχεις ένα πλατό-βραχίονα των 1000€ και μια κεφαλή ΜΜ που κοστίζει 300€. Ορθά σκεπτόμενος αναζητάς phono 2πλάσιας αξίας από την κεφαλή και βάλε, με σκοπό να σε καλύψει και σε μια μελλοντική αναβάθμιση κεφαλής π.χ. να πας σε MC. Επειδή όμως δε βλέπω να βρίσκεις τον ήχο που θέλεις και θα σε ικανοποιεί, θεωρώ ότι ζητάς πράγματα που το βινυλιακό σου rig δεν μπορεί να σου προσφέρει, κάτι που ίσως ένα βινυλιακό rig ανώτερης κατηγορίας θα τα κατάφερνε.

Να πώ εδώ ότι η άποψη αυτή είναι εντελώς προσωπική και δε σου λέγω να αλλάξεις τίποτα, παρά μόνο να ακούσεις αρχικά μεν το πικάπ σου με μια MC κεφαλή και το αντίστοιχο phono που να την υποστηρίζει επαρκώς και σωστά. Στη συνέχεια δε να ακούσεις κι ένα πλατό-βραχίονα-κεφαλή ανώτερης κατηγορίας τιμής ή και διαφορετικού ηχητικού προσανατολισμού π.χ. clearaudio concept με τον ενισχυτή και τα ηχεία σου ώστε να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.


Είχα το project RPM9 για κάμποσα χρόνια με ortofon cadenza black κεφαλή (overkill η κεφαλή αυτή για το πικαπ αυτό) και phono το ASR mini basis exclusive. Πήγα στον "Ορφέα" και άκουσα το RPM10 carbon με την Ortofon cadenza blue και το ίδιο phono. Ο ίδιος ήχος. Δεν άξιζε κατά τη γνώμη μου να αλλάξω το RPM9 με το RPM10 carbon.

Αντίθετα άκουσα το clearaudio performance DC με βραχίονα τον ΤΤ5 και κεφαλή την Essence MC. Διαφορετικός ήχος.
Μωρε καλα λες μια χαρα γιαυτο ειναι το φορουμ να λεμε τις γνωμες μας ωστε να περνουμε γνώση αρα αμα κατάλαβα καλα λες οτι η βελονα η συγκεκριμένη 2m browse orthofon για της αξιας που ειναι το πικαπ ειναι ανεπαρκής ; κατάλαβα καλα; δηλαδη στο μελλον σε 2 το πολυ 3 χρονια διοτι την βελονα την εχω 4 χρονια αμα παω στην 2m black που λενε και υποστηριζει ο ορφεας ειναι η τοπ θα ακουσω πραγματική διαφορα;σκεφτόμουν για mc αλλα δεν ξερω στα ακούσματα που εχω με καλύψει η φιλοσοφία της
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δεν λέγω ότι είναι ανεπαρκής σε σχέση με την τιμή του πικαπ. Λέγω ότι είναι πολύ πιθανό να απαιτείς περισσότερα από ό,τι μπορεί να δώσει το πικαπ-βραχιονας-κεφαλή που έχεις. Γι' αυτό καλό είναι να ακούσεις και κάποιο πικαπ ανώτερης κατηγορίας τιμής στο σύστημά σου.

Oι χαμηλοέξοδες ΜC προσφέρουν περισσότερη λεπτομέρεια αλλά είναι απαιτητικές και στο στήσιμο και σε phono και κοστίζουν πολύ περισσότερο.

Η βελόνα της 2M black μπαίνει στην 2M bronze και έχει καλύτερο διαμάντι.
Οι διαφορές μεταξύ κεφαλών της ίδιας εταιρίας και μάλιστα της ίδιας σειράς μοντέλων δεν είναι μεγάλες. Δεν είμαι βέβαιος ότι θα ακούσεις πραγματική διαφορά.
[DOUBLEPOST=1539368741][/DOUBLEPOST]Για δες αυτή την αγγελία:
https://www.avsite.gr/forum/threads/trichord-dino-phono-external-power-supply.166184/#post-2348395
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Δεν λέγω ότι είναι ανεπαρκής σε σχέση με την τιμή του πικαπ. Λέγω ότι είναι πολύ πιθανό να απαιτείς περισσότερα από ό,τι μπορεί να δώσει το πικαπ-βραχιονας-κεφαλή που έχεις. Γι' αυτό καλό είναι να ακούσεις και κάποιο πικαπ ανώτερης κατηγορίας τιμής στο σύστημά σου.

Oι χαμηλοέξοδες ΜC προσφέρουν περισσότερη λεπτομέρεια αλλά είναι απαιτητικές και στο στήσιμο και σε phono και κοστίζουν πολύ περισσότερο.

Η βελόνα της 2M black μπαίνει στην 2M bronze και έχει καλύτερο διαμάντι.
Οι διαφορές μεταξύ κεφαλών της ίδιας εταιρίας και μάλιστα της ίδιας σειράς μοντέλων δεν είναι μεγάλες. Δεν είμαι βέβαιος ότι θα ακούσεις πραγματική διαφορά.
[DOUBLEPOST=1539368741][/DOUBLEPOST]Για δες αυτή την αγγελία:
https://www.avsite.gr/forum/threads/trichord-dino-phono-external-power-supply.166184/#post-2348395
Την ειδα την αγγελία και τον ρωτησα τον άνθρωπο για τα gain ξεκιναει απο τα 48 οποτε δεν θα εχω σαν τον primare υπεροδηγηση οπως και με το ifi micro 2
Βρε παιδια η υπεροδηγηση ειναι αδυναμία ενισχυτή ; ο ενισχυτής μου στοιχιζει στα 1.200ευρω δεν τον λες φτηνο αλλα δεν το. Λες και ειναι ακριβος σαν μερικους που ξεκινανε απο 2.500 και βαλε
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η υπεροδήγηση δεν είναι αδυναμία του ενισχυτή σου. Έχω την αίσθηση ότι είναι θέμα είτε ακουστικής ανάδρασης ή ο βραχίονας και τα καλώδιά του προς το phono "τσιμπάνε" θόρυβο που μεγεθύνεται με το υψηλότερο gain.

π.χ. εγώ στο σύστημά μου τότε που είχα το project RPM9 με την ortofon cadenza black είχα υπεροδήγηση σε αρκετούς δίσκους όταν έβαζα το gain του ASR στα 66 dB και το κατέβαζα στα 60dB.

Όταν έβαλα την οrtofon cadenza black στο Rega RP10 με το gain του ASR στα 66 dB κανένα πρόβλημα.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Η υπεροδήγηση δεν είναι αδυναμία του ενισχυτή σου. Έχω την αίσθηση ότι είναι θέμα είτε ακουστικής ανάδρασης ή ο βραχίονας και τα καλώδιά του προς το phono "τσιμπάνε" θόρυβο που μεγεθύνεται με το υψηλότερο gain.

π.χ. εγώ στο σύστημά μου τότε που είχα το project RPM9 με την ortofon cadenza black είχα υπεροδήγηση σε αρκετούς δίσκους όταν έβαζα το gain του ASR στα 66 dB και το κατέβαζα στα 60dB.

Όταν έβαλα την οrtofon cadenza black στο Rega RP10 με το gain του ASR στα 66 dB κανένα πρόβλημα.
Η ακουστικη ανάδραση τι ειναι; το πικαπ; ο βραχιονας εχει πρόσφατα οπως εχω πει γινει ανακαλωδιοση με της clear audio που προτείνει ο ορφεας και ρυθμιστεί. Μετα απο το πικαπ φεύγουν καλωδια της clear audio τα quint και πανε στο phono και απο το phono πανε τα kimber ultraplate στον ενισχυτή οταν μου έκανε την υπεροδηγηση ειχα βαλει τα ντεμο καλωδια απο phono σε ενισχυτή ετσι για δοκιμη τα nordost baldur
Καλα ασε γιατι πηγα σημερα και παραδωσα το primare και με πήγε στην καλη αίθουσα μου. Εδειξε τον δικο σου το asr mini basic αστα αστα απλα απίστευτο ειχε βγαλει επιτηδες και το πανω καπακι και ειδα τους πυκνωτές αστα λεμε.
Α μου ειπε θα μου δανεισει να ακούσω από την επομενη εβδομαδα γιατι δεν το ειχε το ποιο ακριβο μοντέλο της project το rs phono box
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Το ASR mini basis exclusive έχει τους διακόπτες ρύθμισης gain και loading impedance στο εσωτερικό της συσκευής και πρέπει να ανοίξεις το καπάκι για να ρυθμίσεις.

Αυτό το phono απεθύνεται σε αυτούς που θα χρησιμοποιήσουν κεφαλές MC. Παίζει και κεφαλές ΜΜ αλλά δεν αξίζει να ξοδέψει κανείς τόσα χρήματα.

Ακουστική ανάδραση δημιουργείται όταν μεταφέρονται χαμηλόσυχνες δονήσεις από τα ηχεία μέσω του αέρα, του πατώματος, της στήριξης του πικάπ και του ίδιου του πικάπ, πίσω στη βελόνα της κεφαλής. Η ακουστική ανάδραση εξαρτάται από τη στάθμη ακρόασης (μεγαλύτερη στάθμη => μεγαλύτερο το σήμα που φθάνει πίσω στη βελόνα).
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
τι να πω εχω απογοητευτει εντελως δεν μπορειτε να καταλαβεται το πως νιωσω,εκει που ειπα επιτελους βρηκα ενα phono που μου δινει αυτο που θελω και εννοοω τον primare ερχεται αυτος ο παραπανω ογκος που δινει που μου τα χαλαει ολα την ακουστικη κιθαρα να την παιζει σαν μπασο και στα φωνητικα να την βρωμιζει την φωνη συν που σε μερκα μου μπουμαρε το ηχειο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πάρε την ενσωματωμένη πλακέτα όπως σου είπαν μέχρι τώρα ο PURETONE και ο Κώστας.
Και μόνο που θα γλυτώσεις ένα καλώδιο διασύνδεσης και επιπλέον επαφές θα έχεις ανέβει μια κλάση προενισχυτή.
 



Μηνύματα
407
Reaction score
312
Δεν δουλευει το link :p
Τι να πω εχω στεναχωρεί πολύ κοντεύω να σκάσω δεν ξερω αμα με καταλαβαίνετε μπορεί και εσείς να τα έχετε περάσει στο παρελθόν.
Δεν ξερω σκέφτομαι και την πλακέτα αλλα δεν ξερω βρε παιδιά έχετε δει λιγο τα τεχνικά χαρακτηριστικά; αμα παω σε mc στο μέλλον δεν θα με καλύψει.
Έδειχνα την πλακέτα στον αδερφό της γυναίκας μου που και αυτος έχει το ιδιο πικαπ παλια φοραγε mm βελονα την red orthofon και μετά το γύρισε σε mc βελόνα μια σουμικο και εβλεπε τα χαρακτηριστικα της πλακέτας στα gain που δινει δεν θα με καλύψει σε mc.
Δεν γίνεται να βαζω συνέχεια το χερι στην τσέπη και να αλλάζω πράγματα .

Ειπα μετα απο 4 χρόνια ακρόασης να αναβαθμιστώ να αλλαξω το phono να ακούσω διαφορετικά πράγματα.
Δεν μπορεί π. Χ ο φιλαράκος μου που πηρε το vincent εχει το ιδιο πικαπ βελονα με εμένα αλλα ηχεια και περιφερειακά πολυ υποδεέστερα εχω ρίξει περισοτερα χρήματα ηχεία ανακαλωδιοση βραχίονα και να ακούει παίζει καλύτερα απο το δικο μου σύστημα και οχι δεν το βλεπω ανταγωνιστικα προς θεού αλλα απαιτώ με τα χρήματα που εχω ρίξει να ακούω πολύ ποιο καλυτερα
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top