Επιλογή phono stages

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
αλλα απαιτώ με τα χρήματα που εχω ρίξει να ακούω πολύ ποιο καλυτερα
Τα περισσότερα χρήματα που έχεις δαπανήσει δεν μεταφράζονται αυτόματα και σε καλύτερη ποιότητα.
Υπάρχει και η συνέργεια μεταξύ των συσκευών, ο χώρος που είναι τοποθετημένο το σύστημα, το προσωπικό γούστο.
Ειδικά η συνέργεια είναι πολύ σημαντικός παράγοντας και θα πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη.

Στο σύστημά μου και στο χώρο μου η κατά 500€ φτηνότερη Audio technica AT-33SA έπαιξε πολύ καλύτερα από την ZYXR50 bloom3.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Τα περισσότερα χρήματα που έχεις δαπανήσει δεν μεταφράζονται αυτόματα και σε καλύτερη ποιότητα.
Υπάρχει και η συνέργεια μεταξύ των συσκευών, ο χώρος που είναι τοποθετημένο το σύστημα, το προσωπικό γούστο.
Ειδικά η συνέργεια είναι πολύ σημαντικός παράγοντας και θα πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη.

Στο σύστημά μου και στο χώρο μου η κατά 500€ φτηνότερη Audio technica AT-33SA έπαιξε πολύ καλύτερα από την ZYXR50 bloom3.
Καλημερες.
Κοιτα οταν ο φιλαρακος και δεν το λεω υποτιμητικά εχει πάρει εναν ράδιο ενισχυτή harmon κάτι δεν θυμάμαι το αλλο ονομα γερμανικος ειναι ηχεια βασεως Dali δεν θυμάμαι ποια παντος τα εχει 7 χρόνια τα εχει συνδέσει στον ενισχυτή του με απλο καλώδιο του 2 ευρώ πικάπ και βελόνα το ιδιο με εμένα και απο ρεύματα τιποτα με τα εργοστασιακά καλώδια και σε πολυμπριζο πλαστικό η τελευταία αναβάθμιση ειναι το phono που πήρε vincent pho 8.

Λοιπον και εγω εχω παρει ενισχυτή creek σκέτο δικαναλος χωρίς ράδιο μεσα.
Καλωδια ηχειων nordost super gold πικαπ και βελόνα ειπαμε το ιδιο και πρόσφατα ανακαλωδιωση βραχίονα που την προτείνει ο ιδιος ο Ορφέας απο ρεύματα τα εχω αλλάξει ολα kimper ancent σειρα 10 που φεύγει απο τον τοιχο και κουμπώνει σε μεταλλικό πολυμπριζο της project και απο φευγει το pagea ac14 και παει στον ενισχυτή focal aria 926 ηχεια δαπέδου που τα ηχεια γενικα ηταν η προτελευταία αναβάθμιση τελευταία ηταν η ανακαλωδιωση και ακουσα ηχεια με τον ενισχυτη μου για δοκιμή τα epos καλος ηχος αλλα επίπεδος στα μεταλ υστερούσε διότι και ο ενισχυτής ειναι φλαταρισμενος.

Οποτε τα φοκαλ κουμπωσανε, βεβαια θα μπορούσα να άκουγα και ενα triangle η audio physic αλλα τα τελευταία ηταν αρκετά πανω σε τιμή οπότε επέλεξα φοκαλ.

Οποτε με ολο αυτο το σεντόνι που έγραψα θα ήθελα εναν πολύ καλύτερο ηχο με μια αναβαθμιση phono απο το εισαγωγικό project που εχω

Ο χώρος μου ειναι ποιο ανοιχτός απο ρου φίλου γιαυτο πηρα δαπέδου ηχεια και οχι βασεως. Αυταααα
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Κι εγώ καλώδια ρεύματος έχω τα εργοστασιακά, πολύμπριζο πλαστικό, και ηχείων Kimber 8TC. Έχω ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα.
Βλέπω στα specs ότι κατεβαίνει χαμηλά η ελάχιστη αντίσταση 2.9 Ohms. Αυτό σημαίνει ότι ζητά ισχυρό ενισχυτή με ικανά αποθέματα ρεύματος. Άρα μήπως ο ενισχυτής σου δεν μπορεί να ελέγξει πλήρως το ηχείο στις χαμηλές συχνότητες κι έχεις αυτό το μπουμάρισμα που ανέφερες παραπάνω?

Το ίδιο είχε συμβεί όταν πήγα να ακούσω τα Focal 1028be2 με τον Luxman L-505u. Στο παρακάτω κομμάτι εκεί που μπαίνουν όλα τα όργανα μαζί το έχασε στα χαμηλά.
[DOUBLEPOST=1539494274][/DOUBLEPOST]Αν όπως διαβάζω τα specs, ο Creek δίνει 80W στα 8 Ohms και 145W στα 4 Ohms, τα ηχεία σου δεν οδηγούνται σωστά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το μεγαλύτερο <<δούλεμα>> στο χώρο του ήχου αυτή την στιγμή είναι τα καλώδια και ότι έχει να κάνει με τον αναλογικό ήχο-πικάπ.
Σε αυτά τα δύο, όχι ότι δεν γίνεται στα υπόλοιπα, θα έλεγα κανόνα, το <<Δεν παίρνεις ότι πληρώνεις>>.

Υπάρχουν οι εταιρίες <<κύρους>> (τρομάρα τους), που λες και σου κάνουν χάρη να έχεις τα καλώδια τους στο χώρο σου ή τις κεφαλές τους ή τους προ.
Αν παρασυρθείς από αυτά που ακούς, διαβάζεις και σου προτείνουν λυπάμαι, αλλά έπαιξες και έχασες.
Ούτε ο πρώτος είσαι, ούτε ο τελευταίος. Έχουν προηγηθεί εκατοντάδες χιλιάδες κόσμος.

Από την άλλη, υπάρχουν τίμιες εταιρίες που δεν θα κλάψεις ποτέ τα χρήματα σου.
Denon, Lehmann, Vincent, Supra, Mogami μερικά παραδείγματα.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Το μεγαλύτερο <<δούλεμα>> στο χώρο του ήχου αυτή την στιγμή είναι τα καλώδια και ότι έχει να κάνει με τον αναλογικό ήχο-πικάπ.
Σε αυτά τα δύο, όχι ότι δεν γίνεται στα υπόλοιπα, θα έλεγα κανόνα, το <<Δεν παίρνεις ότι πληρώνεις>>.

Υπάρχουν οι εταιρίες <<κύρους>> (τρομάρα τους), που λες και σου κάνουν χάρη να έχεις τα καλώδια τους στο χώρο σου ή τις κεφαλές τους ή τους προ.
Αν παρασυρθείς από αυτά που ακούς, διαβάζεις και σου προτείνουν λυπάμαι, αλλά έπαιξες και έχασες.
Ούτε ο πρώτος είσαι, ούτε ο τελευταίος. Έχουν προηγηθεί εκατοντάδες χιλιάδες κόσμος.

Από την άλλη, υπάρχουν τίμιες εταιρίες που δεν θα κλάψεις ποτέ τα χρήματα σου.
Denon, Lehmann, Vincent, Supra, Mogami μερικά παραδείγματα.
Δε διαφωνώ με αυτά. Όμως όλοι λίγο-πολύ έχουμε κάνει λάθη κι έχουμε πληρώσει για να μάθουμε.

Στο θέμα του φίλου τώρα. Θα έλεγα να δοκιμάσει στο σύστημά του ισχυρότερο και ικανότερο σε αποθέματα ρεύματος ενισχυτή.
Το ηχείο focal aria 926 είναι απαιτητικό ως προς την οδήγηση. Τρία 6.5άρια woofers δεν είναι παίξε - γέλασε. Η σωστή και επαρκής οδήγηση των ηχείων είναι θεμελιώδους σημασίας. Αν υπάρχει θέμα εκεί, ούτε τα καλώδια, ούτε τα πολύμπριζα, ούτε κι άλλα "βοηθήματα" θα κάνουν δουλειά.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Κι εγώ καλώδια ρεύματος έχω τα εργοστασιακά, πολύμπριζο πλαστικό, και ηχείων Kimber 8TC. Έχω ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα.
Βλέπω στα specs ότι κατεβαίνει χαμηλά η ελάχιστη αντίσταση 2.9 Ohms. Αυτό σημαίνει ότι ζητά ισχυρό ενισχυτή με ικανά αποθέματα ρεύματος. Άρα μήπως ο ενισχυτής σου δεν μπορεί να ελέγξει πλήρως το ηχείο στις χαμηλές συχνότητες κι έχεις αυτό το μπουμάρισμα που ανέφερες παραπάνω?

Το ίδιο είχε συμβεί όταν πήγα να ακούσω τα Focal 1028be2 με τον Luxman L-505u. Στο παρακάτω κομμάτι εκεί που μπαίνουν όλα τα όργανα μαζί το έχασε στα χαμηλά.
[DOUBLEPOST=1539494274][/DOUBLEPOST]Αν όπως διαβάζω τα specs, ο Creek δίνει 80W στα 8 Ohms και 145W στα 4 Ohms, τα ηχεία σου δεν οδηγούνται σωστά.
Δηλαδη επρεπε να επερνα ηχεια που βγαζουν 4 ωμ; σαν τα επος; διοτι τα φοκαλ ειναι 8ωμ
[DOUBLEPOST=1539495695][/DOUBLEPOST]
Δε διαφωνώ με αυτά. Όμως όλοι λίγο-πολύ έχουμε κάνει λάθη κι έχουμε πληρώσει για να μάθουμε.

Στο θέμα του φίλου τώρα. Θα έλεγα να δοκιμάσει στο σύστημά του ισχυρότερο και ικανότερο σε αποθέματα ρεύματος ενισχυτή.
Το ηχείο focal aria 926 είναι απαιτητικό ως προς την οδήγηση. Τρία 6.5άρια woofers δεν είναι παίξε - γέλασε. Η σωστή και επαρκής οδήγηση των ηχείων είναι θεμελιώδους σημασίας. Αν υπάρχει θέμα εκεί, ούτε τα καλώδια, ούτε τα πολύμπριζα, ούτε κι άλλα "βοηθήματα" θα κάνουν δουλειά.
Αρα τι; να αφησω το phono και να κοιταξω για ενισχυτη; πωωω ξενερωσα και τι ενισχυτή βρε παιδια; και ποσο τωρα να πιάσει ο creek για πούλημα;
[DOUBLEPOST=1539496098][/DOUBLEPOST]
Δηλαδη επρεπε να επερνα ηχεια που βγαζουν 4 ωμ; σαν τα επος; διοτι τα φοκαλ ειναι 8ωμ
[DOUBLEPOST=1539495695][/DOUBLEPOST]
Αρα τι; να αφησω το phono και να κοιταξω για ενισχυτη; πωωω ξενερωσα και τι ενισχυτή βρε παιδια; και ποσο τωρα να πιάσει ο creek για πούλημα;
Μα αμα κατεβαινε χαμηλά δεν θα κλιπαριζε ο ενισχυτής;
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δηλαδη επρεπε να επερνα ηχεια που βγαζουν 4 ωμ; σαν τα επος; διοτι τα φοκαλ ειναι 8ωμ
Δυστυχώς πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις και τα τεχνικά χαρακτηριστικά πώς μεταφράζονται. Ο κάθε κατασκευαστής κάνει μετρήσεις και δίνει μια τιμή στην εμπέδηση (impedance, συνήθως 8Ω) σε κάποια συχνότητα π.χ. 1 Khz. Όμως αυτή η τιμή εμπέδησης δεν είναι σταθερή σε όλο το φάσμα συχνοτήτων που αναπαράγει το ηχείο. Στις χαμηλές συχνότητες μειώνεται. Αυτό οφείλεται και στο πλήθος των μεγαφώνων αλλά και στην πολυπλοκότητα του crossover, κι έχει σαν αποτέλεσμα να ζορίζεται ο ενισχυτής.

Ένα ηχείο 4 Ohms που η εμπέδησή του δεν πέφτει κάτω από την τιμή αυτή είναι προτιμητέο και οδηγείται πιο άνετα. Όμως κι αυτό θα απαιτήσει ικανά αποθέματα ρευμάτων από τον ενισχυτή σε σχέση με ένα αντίστποιχο 8ωμο.

Αν για παράδειγμα τα Epos K3 έχουν εμπεδηση που δεν πέφτει κάτω από τα 4 Ohms , τότε θα οδηγηθούν πιο άνετα.
[DOUBLEPOST=1539496728][/DOUBLEPOST]Ο χώρος σου τι εμβαδό έχει?

Μη βιάζεσαι. Δοκίμασε αρχικά έναν ισχυρότερο ενισχυτή στο χώρο σου. Το καλύτερο phono αστο για αργότερα.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Μα αμα κατεβαινε χαμηλά δεν θα κλιπαριζε ο ενισχυτής;
Τα 2.9 είναι λιγότερα, άρα πιο δύσκολο φορτίο από τα 4 Ohms. Μπορεί το 8ωμο να το οδηγεί πιο άνετα ο ενισχυτής στα μεσαία και στα υψηλά απ' ό,τι το 4ωμο, αλλά στα χαμηλά θα ζορίζεται περισσότερο. Μη σε ξεγελάν τα 91.5 dB ευαισθησίας.

Έχω τα dynaudio Focus 340 που έχουν impedance 4ohms και 87dB ευαισθησίας. Τα οδηγώ με προ τελικό Plinius M8 & P10 σε χώρο ~55m^2. Ο τελικός δίνει 200W στα 8 και 300 στα 4Ohms.

Για τα aria 926 θες έναν ενισχυτή που να δίνει το λιγότερο 150W στα 8 και 250 στα 4 ohms
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Δυστυχώς πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις και τα τεχνικά χαρακτηριστικά πώς μεταφράζονται. Ο κάθε κατασκευαστής κάνει μετρήσεις και δίνει μια τιμή στην εμπέδηση (impedance, συνήθως 8Ω) σε κάποια συχνότητα π.χ. 1 Khz. Όμως αυτή η τιμή εμπέδησης δεν είναι σταθερή σε όλο το φάσμα συχνοτήτων που αναπαράγει το ηχείο. Στις χαμηλές συχνότητες μειώνεται. Αυτό οφείλεται και στο πλήθος των μεγαφώνων αλλά και στην πολυπλοκότητα του crossover, κι έχει σαν αποτέλεσμα να ζορίζεται ο ενισχυτής.

Ένα ηχείο 4 Ohms που η εμπέδησή του δεν πέφτει κάτω από την τιμή αυτή είναι προτιμητέο και οδηγείται πιο άνετα. Όμως κι αυτό θα απαιτήσει ικανά αποθέματα ρευμάτων από τον ενισχυτή σε σχέση με ένα αντίστποιχο 8ωμο.

Αν για παράδειγμα τα Epos K3 έχουν εμπεδηση που δεν πέφτει κάτω από τα 4 Ohms , τότε θα οδηγηθούν πιο άνετα.
[DOUBLEPOST=1539496728][/DOUBLEPOST]Ο χώρος σου τι εμβαδό έχει?

Μη βιάζεσαι. Δοκίμασε αρχικά έναν ισχυρότερο ενισχυτή στο χώρο σου. Το καλύτερο phono αστο για αργότερα.
Τωρα ειμαι δουλειά δουλεύω υπερωρία οταν παω σπιτι θα μετρήσω παντος απο εκει που κάθομαι στον καναπε μέχρι τα ηχεια ειμαι στα 4 μέτρα και ηχεία μεταξυ τους αποσταση ειναι 3,5 με 4 μέτρα. Κοιταγα τωρα στον ορφεα εναν vincent στα 1.300 οχι δεν βιάζομαι απλά κοίταγα στα 8ωμ βγαζει 100watt και στα 4ωμ 200 βατ διπλασιάζει π. Χ αυτός λεμε δεν θα οδηγεί τα ηχεια; γενικα επειδή δεν ειμαι τοσο προχωρημενος 4χρονια εχω αρχισει και ακουω αναλογικό ήχο ο ενισχυτής για να οδηγήσει τα φοκαλ ποσο πρεπει να βγάζει
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τα ηχεία φέρτα πιο κοντά μεταξύ τους. Γύρω στα 2.5 μέτρα και φέρε κι ένα μέτρο πιο κοντά τη θέση ακρόασης. Η δοκιμή του ενισχυτή στο σύστημά σου θα σε πείσει αν οδηγούνται σωστά ή όχι. Mιλάς για τον Vincent SV-236 MK? Δοκίμασέ τον δε χάνεις τίποτα.
 
Last edited:

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Τωρα ειμαι δουλειά δουλεύω υπερωρία οταν παω σπιτι θα μετρήσω παντος απο εκει που κάθομαι στον καναπε μέχρι τα ηχεια ειμαι στα 4 μέτρα και ηχεία μεταξυ τους αποσταση ειναι 3,5 με 4 μέτρα. Κοιταγα τωρα στον ορφεα εναν vincent στα 1.300 οχι δεν βιάζομαι απλά κοίταγα στα 8ωμ βγαζει 100watt και στα 4ωμ 200 βατ διπλασιάζει π. Χ αυτός λεμε δεν θα οδηγεί τα ηχεια; γενικα επειδή δεν ειμαι τοσο προχωρημενος 4χρονια εχω αρχισει και ακουω αναλογικό ήχο ο ενισχυτής για να οδηγήσει τα φοκαλ ποσο πρεπει να βγάζει
Με πρόλαβες αρα κάτι τέτοιο θα με καλύψει λογικά
http://www.orpheusaudio.gr/node/353
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Κι εγώ καλώδια ρεύματος έχω τα εργοστασιακά, πολύμπριζο πλαστικό, και ηχείων Kimber 8TC. Έχω ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα.
Βλέπω στα specs ότι κατεβαίνει χαμηλά η ελάχιστη αντίσταση 2.9 Ohms. Αυτό σημαίνει ότι ζητά ισχυρό ενισχυτή με ικανά αποθέματα ρεύματος. Άρα μήπως ο ενισχυτής σου δεν μπορεί να ελέγξει πλήρως το ηχείο στις χαμηλές συχνότητες κι έχεις αυτό το μπουμάρισμα που ανέφερες παραπάνω?

Το ίδιο είχε συμβεί όταν πήγα να ακούσω τα Focal 1028be2 με τον Luxman L-505u. Στο παρακάτω κομμάτι εκεί που μπαίνουν όλα τα όργανα μαζί το έχασε στα χαμηλά.
[DOUBLEPOST=1539494274][/DOUBLEPOST]Αν όπως διαβάζω τα specs, ο Creek δίνει 80W στα 8 Ohms και 145W στα 4 Ohms, τα ηχεία σου δεν οδηγούνται σωστά.
πω τι παιζει ο τυπος πως λεγεται το δισκακι να το εχω υποψιν να κανω δωρο στο αδερφο της γυναικας μου που ακουει τετοια
 



Μηνύματα
407
Reaction score
312
Καλημερα σας επανέρχομαι πάλι ξερω σας τα εχω κάνει μπομπονια.
Εχω χάσει τον ύπνο μου.
Εχθες έβαλα μετά απο πόσο καιρό να ακούσω απο τον ενισχυτή μου cd βρε παιδιά ενταξει ξέρω το cd βγάζει αλλο ήχο
Έπαιζε καθαρα το σύστημα ούτε μπουμαρισμα ειχα βαλει και ακουγα το καρμινα μπουρανα που είναι ορχιαστριακο
Ούτε μουντιλα στον ήχο ουτε τίποτα μετα δοκιμασα ραδιο το ίδιο.

Βρε παιδιά λέτε να έπαθε καμία ζημιά η κεφαλη; 3 χρόνων ειναι και εντάξει δεν έχει παίξει και τιποτα τρελές ώρες να έτυχα σε καμια ελλατωματικη; η να έγινε καμία στραβή όταν πήγε για την ανακαλωδιοση του βραχίονα και τώρα δοκιμάζοντας διάφορα phono γιατί βρε παιδιά εχω δοκιμασει τουλαχιστον 5 με 6 phono δεν ειναι δυνατόν να μην έπαιζε κάποιο καλα; μονο το primare έπαιζε αλλα παραεβγαζε όγκο γιατι διάβαζα και ξενα reviews ειναι γενικά ήσυχο σαν μηχάνημα

Η κεφαλή για καποιο λόγο έπαθε ζημιά και δεν διαβάζει σωστά ;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μήπως να ξαναδείς τις ρυθμίσεις του βραχίονα σου; Από VTA είσαι καλά;
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Μήπως να ξαναδείς τις ρυθμίσεις του βραχίονα σου; Από VTA είσαι καλά;
οπως εχω πει φιλε μου δεν ειμαι τοσο πρωχρημενος να δω τις ρυθμισεις του βραχιονα,οπως πει ειναι σχετικα προσφατος ρυθμισμενος οταν πηγα και εκανα ανακαλωδιοση του βραχιονα στον ορφεα.
μακαρι να ημουν τοσο προχωρημενος οπως εσεις ολα τα παιδια στο φοορυμ να το κοιταγα μονος μου χωρις να σας ζαλισω και εγω συνεχως.
θα αναγκαστω να μαθω οπως εφοσον μπηκα στον χωρο του αναλογικου και του πικαπ
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.604
οπως εχω πει φιλε μου δεν ειμαι τοσο πρωχρημενος να δω τις ρυθμισεις του βραχιονα,οπως πει ειναι σχετικα προσφατος ρυθμισμενος οταν πηγα και εκανα ανακαλωδιοση του βραχιονα στον ορφεα.
μακαρι να ημουν τοσο προχωρημενος οπως εσεις ολα τα παιδια στο φοορυμ να το κοιταγα μονος μου χωρις να σας ζαλισω και εγω συνεχως.
θα αναγκαστω να μαθω οπως εφοσον μπηκα στον χωρο του αναλογικου και του πικαπ

- χονδρικά , είναι ο βραχίονας παράλληλος με το πλατό ( βλέποντάς τον από το πλάι ) όταν η ακίδα ακουμπά στον δίσκο ; . . .

- χόμπι είναι , μην αναγκάζεσαι σε κάτι , αλλιώς . . . #179
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.362
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top