Ερώτηση για πάχος καλωδίου


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Όσο αστεία και να ακούγονται σήμερα τα 20kHz, δεν παύουν να είναι 10 οκτάβες bandwidth, που κανένας απ' όσους ασχολούνται με υψίσυχνη μετάδοση και σνομπάρουν το audio δεν έχει να αντιμετωπίσει.
Και με αφορμή την παραπάνω σύγκριση... ας "κάψουμε εγκεφάλους" !!! :p

Τι σύνθετη αντίσταση (τονίζω, σύνθετη) έχει το καλώδιο σας? Διαφέρει πολύ από την σύνθετη αντίσταση των ηχείων σας;;; Αν ναι, τότε προκαλούνται στάσιμα κύματα με ότι συνέπειες έχουν !!!
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Δεν θέλω να γίνω κατασκευαστής καρδιά μου.
τότε τα πράγματα είναι απλά! πάρε ένα καλώδιο 2,5 OFC, άντε 4 αν θες να είσαι ...χαιεντάς.... (ότι πάρεις να είναι από 2-10€ το μέτρο, ανάλογα με τα κέφια και το πορτοφόλι σου) βάλτο, και τελειώνει όμορφα και απλά η ιστορία "καλώδιο ηχείων"
 

Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
τότε τα πράγματα είναι απλά! πάρε ένα καλώδιο 2,5 OFC, άντε 4 αν θες να είσαι ...χαιεντάς.... (ότι πάρεις να είναι από 2-10€ το μέτρο, ανάλογα με τα κέφια και το πορτοφόλι σου) βάλτο, και τελειώνει όμορφα και απλά η ιστορία "καλώδιο ηχείων"
..σε συνδυασμό με συγκριτικό αν έχω αυτή την δυνατότητα.
 

Μηνύματα
1.507
Reaction score
1.814
Με την καμμία δεν βλέπω να χωρέσει το 4αρι , ακόμη και το 2,5 θα πρέπει να χωρίσω τα σύρματα σε δύο για να περάσουν και από τις δύο πλευρές της βίδας . Μάλλον για τον συγκεκριμένο ενισχυτή είναι υπερβολή το 4αρι . Εκτός και αν υπάρχει άλλος τρόπος.
Ε ρε μπλέξιμο.
IMG_20230127_152146720_1.jpg
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Και με αφορμή την παραπάνω σύγκριση... ας "κάψουμε εγκεφάλους" !!! :p

Τι σύνθετη αντίσταση (τονίζω, σύνθετη) έχει το καλώδιο σας? Διαφέρει πολύ από την σύνθετη αντίσταση των ηχείων σας;;; Αν ναι, τότε προκαλούνται στάσιμα κύματα με ότι συνέπειες έχουν !!!
<<Γραμμή Μεταφοράς>> σε ακουστικές συχνότητες εεε!!! :focus:
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Δεν φανταζόμαστε πόσος κόσμος έχει ψωνίσει το παρακάτω καλώδιο...
View attachment 279013
Όχι βέβαια έτσι, αλλά μέσα σε φαντεζί συσκευασία και με ανάλογα αυτοκόλλητα, πληρώνοντας μερικές εκατοντάδες φορές πάνω από την αξία του. Και βέβαια είχε ακουστές διαφορές σε σχέση με το προηγούμενο τους. :gotcha:
Κακά τα ψέματα δείχνει πιασάρικο. Μπορούμε να μαντέψουμε την πραγματική του αξία;
Για να δω προσπάθειες από όσους όμως δεν έχουν πέσει επάνω του!

Το νου σας μόνο μην μπερδέψετε την κατεύθυνση γιατί αλλοιώνει την εικόνα!!!
View attachment 279015 8-)
1674841568114.png

Λοιπόν θα το μαρτυρήσω δεν κρατιέμαι...
Αυτό το εξαιρετικό High-End καλώδιο των 12 AWG, που θα δώσει ρυθμό στο σύστημα σας, με υψηλή ροή και εννοείται χωρίς γρέζι...;)
Κοστίζει ντρρρρρ (ντραμς είναι)
24,21 ευρώ για ζευγάρι των 2 μέτρων με μπανάνες και δίχαλα!!!!!!!!!!
Ναι δεν είδατε λάθος 24,21 ευρώ!
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Με την καμμία δεν βλέπω να χωρέσει το 4αρι , ακόμη και το 2,5 θα πρέπει να χωρίσω τα σύρματα σε δύο για να περάσουν και από τις δύο πλευρές της βίδας . Μάλλον για τον συγκεκριμένο ενισχυτή είναι υπερβολή το 4αρι . Εκτός και αν υπάρχει άλλος τρόπος.
Ε ρε μπλέξιμο.
View attachment 279021
Πάρε 4 μπανάνες και τελειώνει το θέμα με το αν χωράει το 4άρι.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν παίρνει μπανάνες , χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια, αλλά έτσι όπως βλέπω τις μπόρνες , δεν μου φαίνονται ικανές οι τρύπες για να φιλοξενήσουν μπόρνες.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Με την καμμία δεν βλέπω να χωρέσει το 4αρι , ακόμη και το 2,5 θα πρέπει να χωρίσω τα σύρματα σε δύο για να περάσουν και από τις δύο πλευρές της βίδας . Μάλλον για τον συγκεκριμένο ενισχυτή είναι υπερβολή το 4αρι . Εκτός και αν υπάρχει άλλος τρόπος.
Ε ρε μπλέξιμο.
View attachment 279021
Τερματίζεις το καλώδιο με δίχαλα και μπαίνει μια χαρά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Τερματίζεις το καλώδιο με δίχαλα και μπαίνει μια χαρά.
Τα συνηθισμένα δίχαλα για ήχο δεν χωράνε. Μόνο τα ηλεκτρολογικά.
Το κλασικό για τέτοιες μπόρνες είναι να χωρίζεις στη μέση το γυμνό καλώδιο, να στρίψεις τη κάθε πλευρά και να το περάσεις πάνω-κάτω από την βίδα πριν σφίξεις.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Τα συνηθισμένα δίχαλα για ήχο δεν χωράνε. Μόνο τα ηλεκτρολογικά.
Το κλασικό για τέτοιες μπόρνες είναι να χωρίζεις στη μέση το γυμνό καλώδιο, να στρίψεις τη κάθε πλευρά και να το περάσεις πάνω-κάτω από την βίδα πριν σφίξεις.
Έχεις απόλυτο δίκιο, παρέλειψα να αναφέρω ότι μόνο τα ηλεκτρολογικά κάνουν.
Τέτοια έχω χρησιμοποιήσει τα οποία είχα κάνει επιχρύσωση όταν είχα ακόμα το εργαστήριο χρυσοχοϊας, μην νομίζεις ότι είναι κάτι εξαιρετικό, δεν κρατάει πολύ γιατί βίδωσε-ξεβίδωσε φεύγει.
 

Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
View attachment 279054
Λοιπόν θα το μαρτυρήσω δεν κρατιέμαι...
Αυτό το εξαιρετικό High-End καλώδιο των 12 AWG, που θα δώσει ρυθμό στο σύστημα σας, με υψηλή ροή και εννοείται χωρίς γρέζι...;)
Κοστίζει ντρρρρρ (ντραμς είναι)
24,21 ευρώ για ζευγάρι των 2 μέτρων με μπανάνες και δίχαλα!!!!!!!!!!
Ναι δεν είδατε λάθος 24,21 ευρώ!
Θα κρύωνε το καημένο και ντύθηκε έτσι χοντρά. 🥶
 

Μηνύματα
1.507
Reaction score
1.814
Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν παίρνει μπανάνες , χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια, αλλά έτσι όπως βλέπω τις μπόρνες , δεν μου φαίνονται ικανές οι τρύπες για να φιλοξενήσουν μπόρνες.
Παίρνει αλλά πρέπει να βγουν οι τάπες.
Τελικά πόσο πάχος σε mm είναι το 4αρι ; Είχα την εντύπωση πως μιλάμε για 4mm πάχος. Πήγα σε ηλεκτρολογικό κατάστημα και ζήτησα ένα κομματάκι πολύκλωνο 4αρι για να δω εάν χωρά στις μπόρνες , είναι 2,7mm καθαρό στο παχύμετρο και μου είπε πως όταν λέμε 4αρι εννοούμε 4mm™ και δεν αντιστοιχεί στα mm του παχύμετρου. Εάν όντως είναι έτσι τότε δεν το λες χοντρό και καταλήγω σε αυτό το πάχος μιας και χωρά στην είσοδο του ενισχυτή.
Το συγκεκριμένο έχει πάχος 4mm εξωτερικά.

IMG_20230127_214343959_HDR.jpg
 


Μηνύματα
1.507
Reaction score
1.814
Έβαλα 2.5 τελικά , εμφανής η διαφορά στην ποιότητα του ήχου σε σχέση με το προηγούμενο καλώδιο, περίμενα μήπως και πάρω και λίγο περισσότερη ένταση αλλά δεν. Σημασία έχει πως φαίνεται να γέμισε ο ήχος, σαν να πρόσθεσα ηχεία και να μοιράζονται τις συχνότητες ; Δυστυχώς δεν μπορώ να το εκφράσω γραπτώς. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top