Εφικτή η βελτίωση;

Μηνύματα
954
Reaction score
518
θα βαλεις τα ηχεια σου εκει που ειναι οι κουρτινες, δλδ πισω απο τον καναπε οπως δειχνουν οι φωτογραφιες.

δεν εβγαλες φωτο τι υπαρχει απεναντι απο την καμαρα,δλδ οπως καθεσαι στον καναπε αριστερα...εκεινη μια φωτο θα βοηθουσε.
 

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Ωχ καημένε μου... Πάντως ωραία ντουλάπια κουζίνας,

Μια λύση που βλέπω, δεν ξέρω αν είναι εφικτή, να μπουν τα ηχεία πάνω στο έπιπλο εκατέρωθεν της τηλεόρασης. Εκεί που είναι τα κεράκια το ένα και εκεί που είναι τα μαύρα μηχανήματα το άλλο. Πιο λίγα προβλήματα θα είχες, σίγουρα.
Αν βρεις ένα μικρόφωνο, κάτι θα κάνεις από μετρήσεις.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
το σκεφτηκα και εγω αυτο που λες Πετρο. Αλλα θα εχει αλλα θεμα εκει......... γι αυτο του ειπα να τα βαλει σε εκεινο τον τοιχο απο τις κουρτινες...στην μεση και κανενα μετρο απο τον τοιχο.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
θα βαλεις τα ηχεια σου εκει που ειναι οι κουρτινες, δλδ πισω απο τον καναπε οπως δειχνουν οι φωτογραφιες.

δεν εβγαλες φωτο τι υπαρχει απεναντι απο την καμαρα,δλδ οπως καθεσαι στον καναπε αριστερα...εκεινη μια φωτο θα βοηθουσε.
Εννοεις τον διθεσιο καναπε ?
Τα εχω δοκιμασει. 1 δεξια κ 1 αριστερα του.
Αλλα καθε φορα που μετρουσα ειχα κατι σαν μικροφωνισμο που ερχοταν απο την καμαρα. Ειδικα οταν εκανα swep στο ηχειο που ηταν στο δεξι μπρατσο του καναπε.
A middle και C εχουν παραλληλους τοιχους και τα ηχεια ηταν στο μεσον.
Εαν εχεις καποια ιδεα τι να βαλω στην C και A μιδδλε για να αποφυγω τον μικροφωνισμο.
Χμ απ οτι θυμαμαι το εμφανιζε στα low .....σωληνα ακουγα για λιγο ανεβαινοντας οι συχνοτητες sτο sweep

Απεναντι απο την καμαρα υπαρχει η A middle καναπες και 2 μπαλκονοπορτες δεξια και αριστερα του.
Ειναι η πρωτη φωτο.
Αριστερα της A middle η γωνια B.
ΕΙναι η δευτερη φωτο με την συνθεση ..
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Ωχ καημένε μου... Πάντως ωραία ντουλάπια κουζίνας,

Μια λύση που βλέπω, δεν ξέρω αν είναι εφικτή, να μπουν τα ηχεία πάνω στο έπιπλο εκατέρωθεν της τηλεόρασης.
Αν βρεις ένα μικρόφωνο, κάτι θα κάνεις από μετρήσεις.

Προσπαθησα αλλα το δεξι δεν χωραει σε υψος στο σμειο που εινα τα μαυρα μηχανηματα. επρεπε να αλλαξω ολη την συνθεση και δεν ..... ξερεις.
Μετα τα εβαλα σε βασεις μπροστα απο το επιπλο. Χειροτερος ηχος και παλι η C μου εφερε προβλημα.
Κατι μυστηριο παιζει μ αυτην την C. Στοιχειωμενη.

Σ οποιοδηποτε σημειο απεναντι απο την C ειχα προβλημα. Σωθηκα οταν τα πηγα βολτα σε σημειο που δεν εχει οπτικη επαφη με την C
Μικροφωνα εχω 2 .
το 1 ειναι cal σε 0 και 30 μοιρες.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Φωτο αναμεσα απο τα ηχεια..
Σορρυ για το ποδηλατο βαρεθηκα να το παω στην C για να φωτογραφησω.

IMG_2235.jpg
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Καλη ιδεα .. αλλά..
Διαστασεις 180εκ χ 280εκ
Υπαρχει ομως επιπλο 50χ230 και δεν το κουναει απο εκει. . . . .
Αν καταλάβει τι θα συμβεί αλλού, θα το μετακινήσει.

Θεωρώ ότι θα μπλέξεις άδικα σε οποιοδήποτε άλλο ακανόνιστο χώρο.

Τα ακουστικά μην τα υποτιμάς, μπορεί να σε γλυτώσουν από μπελάδες και έξοδα.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Εκεινος ο χωρος που σου μικροφωνιζει μπορεις εσωτερικα η εξωτερικα να βαλεις μια κουρτινα και να την τραβας οταν ακους, ο χωρος εκεινος δουλευει σαν ηχειο. Εγω θα ελεγα απο την μερια του χωλ να βαλεις ενα κουρτινοξυλο ή μια ραγα και δεν θα φαινεται ασχημα. Θα μαζευει στα αριστερα οπως βλεπω την φωτο για αισθητικους λογους. Θα τραβας οταν ακους κ τελος μικροφονισμοι.

Μετα απο αυτα κανεις 3 δοκιμες με μετρησεις και τις βαζεις δω. Μια εκει που ειναι ο διθεσιος καναπες,μια εκει που ειναι ο τριθεσιος και μια εαν θες τοποθετωντας τα ηχεια μπροστα απο το επιπλο με την τηλεοραση. Στην καθε θεση κανε 3 μετρησεις...μια με αποσταση 60 ποντους(δλδ η μπροστινη οψη θα απεχει 60cm απο τον τοιχο) μια 80cm και μια 1μ. Καθε φορα προσπαθησε να εχεις τις ιδιες μοιρες με το ηχειο στραμενο σε εσενα. Μετα βλεπεις στην καθε θεση ποια ειναι η καλυτερη( εαν δεν μπορεις να επιλεξεις θα σε βοηθησω σε αυτο) και βαζεις εδω αποκρισεις δεξιου και αριστερου ηχειου,σπεκτογραμμα,ρτ και waterfall για να δουμε φιλε μου ποια θεση εχει τα λιγοτερα θεματα και μετα να προτεινουμε καποιες φθηνες λυσεις ωστε να ακους μουσικουλα.

Επισης μια θεση μπορει να ναι εχωντας σαν κεντρο την γωνια επιπλου με τον τοιχο που ειναι ο τριθεσιος καναπες.συγκεκριμενα στο περιπου το ενα ηχειο θα μπει εκει που ειναι το ποδηλατο( ή εκει που αρχιζει το επιπλο) και το αλλο στο υψος που ειναι ο διακοπτης πανω απο στον 3θεσιο καναπε. Εαν δεν σε βολευει λογω πρακτικοτητας αστο. Ακομα μια θεση μπορει να ναι εχοντας το δεξι ηχειο εκει που εχεις το αριστερο ηχειο αλλα μπροστα απο το τζακι(ειπαμε θα το κλεισεις καποια στιγμη...εαν εχεις βιβλια πολλα χτιστο με βιβλια ως πανω για την μετρηση) και το αλλο απο την αλλη μερια(μια φωτο σε εκεινη την γωνια..δλδ αριστερα απο το τζακι). Τελος μια αλλη θεση ειναι να εχεις σαν κεντρο των ηχειων την γωνια τοιχου τζακιου και του τοιχου του 3θεσιου καναπε.

Οποτε συνολικα 6 θεσεις σου ειπα. Δες με ποια μπορεις να κανεις θυσια. Αμα μπορεις με ολες τοτε κανε σε ολες μετρηση.Καλη μετακομιση.
 
Last edited:

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Εκεινος ο χωρος που σου μικροφωνιζει μπορεις εσωτερικα η εξωτερικα να βαλεις μια κουρτινα και να την τραβας οταν ακους, ο χωρος εκεινος δουλευει σαν ηχειο. Εγω θα ελεγα απο την μερια του χωλ να βαλεις ενα κουρτινοξυλο ή μια ραγα και δεν θα φαινεται ασχημα. Θα μαζευει στα αριστερα οπως βλεπω την φωτο για αισθητικους λογους. Θα τραβας οταν ακους κ τελος μικροφονισμοι.


Οποτε συνολικα 6 θεσεις σου ειπα. Δες με ποια μπορεις να κανεις θυσια. Αμα μπορεις με ολες τοτε κανε σε ολες μετρηση.Καλη μετακομιση.
Στον τοιχο του C που ειναι παραλληλος προς το σαλονι μπορω να βαλω πχ στρωσεις παπλωματος για ενα panel με 10εκ βαθος ? Το μηκος μπορει να φτασει τα 2.30 μετρα . Απλα θα ειναι στο 1.3μ γιατι απο κατω θα ειναι το επιπλο.
Μαλλον να το πω αλλιως.
Ενα συνολο 3-4 panel 10εκ στον C μπορουν να σταματησουν τα κυματα να επιστρεφουν στο σαλονι :idk:

Αλλιως χονδρη κουρτινα. Πρεπει να εχω μια.
Θα κανω την δοκιμη στις θεσεις που προτεινες και θα βαλω εδω τις μετρησεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Νομίζω πως οι καλύτερες δυνατές θέσεις των ηχείων είναι στις κολώνες του Α και Β τοίχου:

254584_88d2d52c1910e0b683b3c321a46407d2-01.jpeg
254586_4213aff1bdff2f59d2a19febeae62904-01.jpeg


Και γυρνάς λίγο τον καναπέ να τα βλέπεις όταν ακούς.

Μάλλον θα πρέπει να μπουν ανάποδα, το Τουίτερ προς τα κάτω και το γουφερ προς τα πάνω, για να είναι πιο ψηλά από τον καναπέ. Δεν ενοχλεί αυτό, αν χρειαστεί δίνεις λίγη κλίση προς τα κάτω.

Έστω πρόχειρα, αν μπορείς, κάνε μια δοκιμή αυτής της τοποθέτησης.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
μπορεις να βαλεις πανελ στην c πλευρα αλλα παλι σου δημιουργει προβλημα μιας καιη πορτα η πλευρα απεναντι απο την πορτα το δαπεδο και το ταβανι του χωρου θα ανακλουν τον ηχο. Απλα λογικα θα ειναι μικροτερο το φαινομενο αυτο.

Μπορεις να κανεις το εξης για να κανεις τις μετρησεις. Παρε το παπλωμα ή την κουρτινα(καλυτερα παπλωμα ή μαζι) που λες και βαλε κανενα καλογερο και κανενα φωτιστικο ή σκαλα (δλδ κατι ψηλο δλδ) και βαλτα διπλα διπλα (οσο μεγαλυτερο ανοιγμα σε παιρνει) και ριξε απο πανω το παπλωμα. βαλτο ακριβως μπροστα απο την καμαρα. Προπαθησε να καλυψεις τοσο στο ανοιγμα οσο και στο υψος την καμαρα αυτη. Δεν ειναι οτι καλυτερο σαν λυση ετσι; αλλα σιγουρα καλυτερο.

συμφωνω στην θεση που λεει ο Κωστας....αλλα ποτε δεν ξερεις. Ισως στις κουρτινες του ιδιου τοιχου. Δλδ left καφε κουρτινα και right ασπρη στο κεντρο της καθε κουρτινας ή προς την εσωτερικη μεταξυ τους πλευρα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Οι θέσεις που τα έχεις τώρα, είναι κακές.
Δεν μπορούν να παίξουν καλά έτσι τοποθετημένα, είναι απλώς αδύνατο.
Για πολλούς λόγους, βαριέμαι να τους γράψω.

Στις θέσεις που προτείνω, θα έχεις συγκεκριμένα προβλήματα από 2 μόνο σημεία: τη γωνία του τζακιού, και το χώρο που ξέρεις ότι βουιζει, το c.
Στο δεύτερο θα χρειαστεί μια διπλή κουρτίνα με βαρύ απορροφητικό ενδιάμεσα, συρόμενη σε κουρτινόξυλο.
Στο πρώτο θα χρειαστεί γυψοσανίδα με απορρόφηση, ή πλήρη κάλυψη της γωνίας αυτής με πάνελ. Μια απλή χοντρή κουρτίνα στο πέρασμα της κουζίνας θα βοηθήσει πολύ.

Στις θέσεις που προτείνω, μπορούν να σηκωθούν τα ηχεία τόσο ψηλά, ώστε το γουφερ τους να βρεθεί στο μέσο του ύψους του δωματίου. Θα ακυρώσεις με αυτόν τον τρόπο το κυρίως στάσιμο του ταβανιού.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Δυστυχώς όμως, κατά την γνώμη μου, η καλύτερη δυνατή ηχητική κάλυψη σε αυτό το χώρο, δεν γίνεται να συμβεί με τα 2 ηχεία που έχεις.
Θα πρότεινα 5 (καλύτερα 7) ηχεία ομοαξονικά μικρού μεγέθους (λόγου χάριν σα τα Μπος) σε διάταξη 5.x (καλύτερα 7.x) με το x να είναι >3.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Εγκατελειψες ή δεν ξεκινησες προσπαθεια μειωσης ?
Έχω σχεδιάσει με την σύμφωνη γνώμη του "στρατηγού" κάποιες επεμβάσεις που θα νομίζω ότι θα φέρουν το RT στα επιθυμητά επίπεδα από τους 200 και πάνω με περίπου 20τμ κάλυψης. Αυτό είναι in progress και μόλις τελειώσει θα το ανεβάσω στο site. Θεωρώ ότι αυτό που απαιτείται να κάνω για να μαζέψω τα προβλήματα που έχω χαμηλά (σε δύσκολο χώρο επίσης), δεν θα μπορέσω να το κάνω με αισθητικό αποτέλεσμα που να ικανοποιεί και εμένα και τον στρατηγό άρα 99% θα μείνω με ένα καλό RT μεσαία και ψηλά και χαμηλά ότι μαζεύω με το EQ. Μέχρι εκεί είναι ο καλύτερος δυνατός συμβιβασμός σαλονιού- treatment για την περίπτωσή μου και το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρα πολύ καλύτερο από αυτό που έχω τώρα.

Σε κάθε περίπτωση, έχω "κρατήσει" και τους τοίχους υψηλής πίεσης άδειους από διακόσμηση για να έχω περιθώριο ελιγμών αν μου την βαρέσει ;)
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Νομίζω πως οι καλύτερες δυνατές θέσεις των ηχείων είναι στις κολώνες του Α και Β τοίχου:


Και γυρνάς λίγο τον καναπέ να τα βλέπεις όταν ακούς.

Μάλλον θα πρέπει να μπουν ανάποδα, το Τουίτερ προς τα κάτω και το γουφερ προς τα πάνω, για να είναι πιο ψηλά από τον καναπέ. Δεν ενοχλεί αυτό, αν χρειαστεί δίνεις λίγη κλίση προς τα κάτω.

Έστω πρόχειρα, αν μπορείς, κάνε μια δοκιμή αυτής της τοποθέτησης.
Ετσι το καταλαβα
 Lr.jpg

Το L το εχω δοκιμασει σ αυτη την θεση που προτεινεις. Πολυ καλο αποτελεσμα ειχε με κολλητη τη πλατη στον τοιχο. ΚΑΙ ΔΕΝ ειχε θεμα με C !

Στην θεση του R δεν εχω κανει ποτε μετρηση. Εχω κανει ποιο δεξια στην αρχη της πορτας
Να δω με ποιο τροπο να στηριξω 25 κιλα ηχεια στο 1+ μετρο αναποδα εστω για την δοκιμη!!!!



Για ενα καλο τριγωνο πρεπει η θεση να ειναι εδω....οποτε θα στησω εδω το μικροφωνο.
Συμφωνεις ?????

 Lr.jpg
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Όπως και να το κάνουμε, ανορθόδοξος χώρος τοποθέτησης ηχείων...
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
ο κωστας σου ειπε το ενα ηχειο μπροστα απο το γυψινο που ειναι το δοκαρι και το αλλο στην κολωνα που ειναι διπλα στο επιπλο. δλδ δεξια και αριστερα της λευκης κουρτινας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Ετσι το καταλαβα
Καλά το κατάλαβες.

Το L το εχω δοκιμασει σ αυτη την θεση που προτεινεις. Πολυ καλο αποτελεσμα ειχε με κολλητη τη πλατη στον τοιχο. ΚΑΙ ΔΕΝ ειχε θεμα με C !
Το λ θα έχει με το τζάκι, το ρ με το σ.
Για ενα καλο τριγωνο πρεπει η θεση να ειναι εδω....οποτε θα στησω εδω το μικροφωνο.
Συμφωνεις ?????
Ε, ναι, όπου βγαίνει το ισόπλευρο τρίγωνο.

Κολλητά τα ηχεία πάνω στις κολώνες.

Αν είναι πολύ μεγάλη η απόσταση ακρόασης, ας γίνει λίγο πιο μικρή, κι ας είναι λίγο πιο μακριά τα ηχεία μεταξύ τους. Με δοκιμές, παίζοντας με την απόσταση από την κολώνα πίσω από τη θέση ακρόασης. Δηλαδή βάλε μικρόφωνο στα 30cm, στα 50, στα 20, κλπ.

Το δεξί ηχείο μπορεί να πάει και λίγο πιο κοντά στην β1 γωνία. Στη μέση πάνω από τον καναπέ, δηλαδή στη μέση του διαθέσιμου τοίχου. Μόνο το δοκάρι χάνεται έτσι, που μπορεί να βοηθήσει στο σπάσιμο της άνω ανάκλασης των μπάσων.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top