Εφικτή η βελτίωση;

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Οι θέσεις που τα έχεις τώρα, είναι κακές.
Δεν μπορούν να παίξουν καλά έτσι τοποθετημένα, είναι απλώς αδύνατο.
Για πολλούς λόγους, βαριέμαι να τους γράψω.

Στις θέσεις που προτείνω, θα έχεις συγκεκριμένα προβλήματα από 2 μόνο σημεία: τη γωνία του τζακιού, και το χώρο που ξέρεις ότι βουιζει, το c.
Στο δεύτερο θα χρειαστεί μια διπλή κουρτίνα με βαρύ απορροφητικό ενδιάμεσα, συρόμενη σε κουρτινόξυλο.
Στο πρώτο θα χρειαστεί γυψοσανίδα με απορρόφηση, ή πλήρη κάλυψη της γωνίας αυτής με πάνελ. Μια απλή χοντρή κουρτίνα στο πέρασμα της κουζίνας θα βοηθήσει πολύ.

Στις θέσεις που προτείνω, μπορούν να σηκωθούν τα ηχεία τόσο ψηλά, ώστε το γουφερ τους να βρεθεί στο μέσο του ύψους του δωματίου. Θα ακυρώσεις με αυτόν τον τρόπο το κυρίως στάσιμο του ταβανιού.
Αντιγράφεις Floyd Toole η αυτός αντιγράφει εσένα; ;)
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Κωστα Πρωτη μετρηση ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΡΤΙΝΑ ΣΤΟ C
Συγκριση υψους ηχειων.
ΘΕΣΗ L
Μικροφωνο στην μελλοντικη θεση "περιπου" στις 90 μοιρες.

Στο "Αναποδο" το γουφερ 150cm απο ταβανι ...150cm απο πατωμα.
Το "κατω" κανονικα στην βαση του .


RT
Αναποδο RT.jpg Κατω RT.jpg

Waterfall
Κατω Wat.jpg Αναποδο Wat.jpg
 


Μηνύματα
122
Reaction score
63
kai SPL
Αναποδο SPL.jpg Κατω SPL.jpg



Το απογευμα ισως καταφερω να βισματωσω 2 ατομα να κρατησουν την κουρτινα οποτε θα εχουμε συγκριση "με" και "ανευφ"

Ηχεια και μικροφωνο θα παραμεινουν στην θεση τους .
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
στην θεση που εισαι τωρα ειναι αυτο;

spl θα κανεις left και right ξεχωριστα στο ιδιο διαγραμμα. Η καλυτερη θεση θα ειναι εκεινη που εχουν σχεδον την ιδια κυματογραμμη.

Για μενα ασε προς το παρων το αναποδα. Βρες πρωτα την καλυτερη θεση και μετα δες για αναποδα.

Εκει που τα χεις τωρα μην κανεις καμια αλλαγη ειναι αδικος κοπος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Όπως βλέπουμε, η πράξη επιβεβαιώνει τη θεωρία.

Όλα είναι μετρημένα κουκιά.

Νο Μπλάκ Μάτζικ στα στερεα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Αντιγράφεις Floyd Toole η αυτός αντιγράφει εσένα; ;)
Είναι προφανές ότι ο Τουλ διαβάζει τι γράφω στο avsite και τα γράφει μετά και στα βιβλία του.
Θα του ζητήσω πνευματικά δικαιώματα.


:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:



Έχω γράψει εδώ και καιρό το πώς γίνεται η ακύρωση των ιδιοσυντονισμων του ταβανιού μέσω τοποθέτησης του γουφερ σε απόσταση από όλους τους πέριξ τοίχους ίση με το μισό του ύψους του χώρου.
Αυτό προέκυψε ως αποτέλεσμα δικών μου υπολογισμών, με χαρτί και με μολύβι. Ήταν μια προσωπική ανακάλυψη. Αργότερα βέβαια, τα διάβασα τα ίδια στα βιβλία του Τουλ, ο άνθρωπος τα έχει γράψει από τότε που ήμουν στα νήπια.... Προφανώς δεν υπάρχει κάτι να ανακαλύψουμε μεις, υπάρχουν ειδικοί επιστήμονες που το έχουν ξεσκίσει το θέμα από άκρη σε άκρη. Διάβασμα θέλει. Δυσκολάκι, ξέρω...
 
Last edited:

Μηνύματα
122
Reaction score
63
στην θεση που εισαι τωρα ειναι αυτο;

spl θα κανεις left και right ξεχωριστα στο ιδιο διαγραμμα. Η καλυτερη θεση θα ειναι εκεινη που εχουν σχεδον την ιδια κυματογραμμη.

Για μενα ασε προς το παρων το αναποδα. Βρες πρωτα την καλυτερη θεση και μετα δες για αναποδα.

Εκει που τα χεις τωρα μην κανεις καμια αλλαγη ειναι αδικος κοπος.

Νικο μετραω μονο την θεση L σε 2 υψομετρα. Στο αναποδο με τρομαζει το υψος αλλα μ αρεσει η συμπεριφορα του..
Ριχνω και νεες μετρησεις..
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Όπως βλέπουμε, η πράξη επιβεβαιώνει τη θεωρία.

Όλα είναι μετρημένα κουκιά.

Νο Μπλάκ Μάτζικ στα στερεα.
Βρηκα μια χοντρη βαριά κουρτινα. Εκρυψα ολη την τρυπα τη σπηλιας. Αλλά πολυ σφιχτη η πλεξη της. Δυσκολα περναει ο αερας.
Για δες και πες......
ΟΛΕΣ οι μετρησεις απο το αναποδο.
1.jpg

Με κουρτινα
Αναποδο Sp με κουρτινα.jpg

Χωρις κουρτινα
Αναποδο Sp χωρις.jpg

Και ενα SPL με και χωρις
3.jpg


Ψανχω τροπο να αλλαζω το υψος του αναποδου και να ξαναμετρησω χαμηλοτερα ή λιγο ψηλοτερα.

Διακοπες στο σαλονι
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ρε συ ασε την κουρτινα και το αναποδο.

Βρες την θεση.

Το αναποδο δεν ειναι σωστο, ειναι συμβιβασμος.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
ρε συ ασε την κουρτινα και το αναποδο.

Βρες την θεση.

Το αναποδο δεν ειναι σωστο, ειναι συμβιβασμος.
αυτη ειναι η πρωτη θεση του δωματιου.
Θα δοκιμασω κ αλλες ....ΠΟΛΛΕΣ .. αλλα να καταληξω πρωτα στο υψος του ηχειου απο την πρωτη θεση που ξεκινησα.
Θα μετρησω ανεβοκατεβαζοντας το γαι να κλειδωσω το υψος και μετα θα σταθεροποιησω την κατασκευη πανω ροδες.
Μετα το "σερνω" σαν σκυλακι οπου γουσταρεις. :thumbsup:
Και επιλεγουμε απο τις "καλες" οποια βγαλει τριγωνο με τον στρατηγο παρον.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
βρες την θεση με το τουιτερ ψηλα.

Οταν βρεις την θεση θα ασχοληθεις με τα υπολοιπα.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Μετησεις απο την ιδια θεση ηχειων και μικροφωνου

η ωρα του κατω ηχειου
1.jpg

Χωρις ...
3.jpg


Με κουρτινα
2.jpg

και SPL
1.jpg
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Είναι προφανές ότι ο Τουλ διαβάζει τι γράφω στο avsite και τα γράφει μετά και στα βιβλία του.
Θα του ζητήσω πνευματικά δικαιώματα.


:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:



Έχω γράψει εδώ και καιρό το πώς γίνεται η ακύρωση των ιδιοσυντονισμων του ταβανιού μέσω τοποθέτησης του γουφερ σε απόσταση από όλους τους πέριξ τοίχους ίση με το μισό του ύψους του χώρου.
Αυτό προέκυψε ως αποτέλεσμα δικών μου υπολογισμών, με χαρτί και με μολύβι. Ήταν μια προσωπική ανακάλυψη. Αργότερα βέβαια, τα διάβασα τα ίδια στα βιβλία του Τουλ, ο άνθρωπος τα έχει γράψει από τότε που ήμουν στα νήπια.... Προφανώς δεν υπάρχει κάτι να ανακαλύψουμε μεις, υπάρχουν ειδικοί επιστήμονες που το έχουν ξεσκίσει το θέμα από άκρη σε άκρη. Διάβασμα θέλει. Δυσκολάκι, ξέρω...
Μου θύμισες τώρα τα μαθητικά μου χρόνια που πίστευα ότι έκανα ανακαλύψεις στη φυσική και μετά ερχόταν ο φυσικός μου και μου εξηγούσε πως αυτά είναι γνωστά από τον προηγούμενο αιώνα... Ξενερωνα άπειρα μετά...
Οι επιστήμες ευτυχώς έχουν εξαντληθεί γενικότερα και για να φτάσεις σε επίπεδο να ανακαλύψεις κάτι στον αιώνα μας απαιτεί να αφοσιωθείς καθημερινά σε αυτό για πολλά χρόνια ενώ είσαι σε διαρκή επαφή και συνεργασία με άτομα που έχουν τον ίδιο σκοπό.
Κοινώς αυτό γίνεται σε επίπεδο post doc και όχι στα φορουμ... Αυτό το τελευταίο δεν απευθύνεται σε εσενα, απλά το αφήνω εδώ να υπάρχει ;)
 


Μηνύματα
122
Reaction score
63
Νεα και τελικη θεση μετα απο περιοδο δοκιμων σε ΟΛΟ το χωρο.
2 Θεσεις ακροασης γιατι με το Room Shaper ειμαι ανετος στην far field .
Μετακινω 20 ποντους τον καναπε και με το κεφαλι 30 ποντους απο τον πισω τοιχο εχω ανετες καθημερινες ακροασεις.
Για απολαυσεις μετακινουμαι σε Near field.

Ερωτηση ..
Εαν τα χτισω, τα πακτωσω, τα θαψω, θα εχω κερδος?
Δεξια αριστερα του setup ο χωρος για τσιμεντο ειναι μικρος .. το πολυ 10εκ.


1111.jpg

Το ΑΡΙΣΤΕΡΟ κατω απο Γυψοσανιδα (αδεια).
Σκεφτομαι να την ανοιξω και να την φουλαρω στον υαλοβαμβακα.
Θα εχει θετικο αποτελεσμα ?
Γυψοσανιδα υψος 2.5 / γουφερ στο 1.24

Μπερδεμενο το δεξι.. καθεται σε 2.70 υψος ταβανιου και ακτινοβολει σε 2.50 και σε λωριδα 2.45

1576408439825.png
 
Last edited:


Μηνύματα
122
Reaction score
63
Μετα την προταση του Δημητρη Dapost η γυψοσανιδα (κοκκινη περιοχη) θα αντικατασταθει με διατρητη.
Τα 20 εκ που απεχει απο το ταβανι θα γεμισουν με πετροβαμβακα.
1576926223105.png

Πρέπει να είναι η πιο περίεργη τοποθέτηση της χρονιάς

Οι διαφορες θεσεις πουμετρηθηκαν τα ηχεια ανα ζευγος.

Το κοκκινο ζευγος δειχνει οτι εχει μελλον στον περιεργο χωρο (περιπου 50τμ)

1576927641276.png
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top