Ηλιακοί θερμοσίφωνες

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
μια φορά έκανα "συντήρηση" στον ηλιακό (με επιλεκτικούς συλλέκτες).
μόλις είδα οτι δεν μαζεύει ούτε αλάτι ούτε βρώμα (λόγω του οτι δεν χρησιμοποιώ την αντίστασή του και γιατί το νερό πριν μπεί στο σπίτι περνάει από φίλτρο) δεν ξανάκανα. Έβαλα και ένα δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα για να μην χάνει υγρά το καλοκαίρι και τέλος.
κατά την συντήρηση αυτήν , ποτέ δεν δοκιμάστηκε το ασφαλιστικό - υποθέτω οτι ελάχιστοι το ελέγχουν στην πράξη.
Ερώτηση, που μπορεί να ξέρεις. Έχω ακούσει πως ο διαχωρισμός νερού - άλατος γίνεται στους 58°-60°. Οπότε με την ηλιακή θερμότητα και εφόσον περάσει αυτή τη θερμοκρασία το δοχείο γεμίζει άλατα. Τι ισχύει;;

Σκέφτομαι να βάλω φίλτρο για άλατα στην είσοδο. Σκέψεις;;

Σκέφτηκα δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα αλλά η Sonne μου είπε πως δεν χρειάζεται. Το εσωτερικό δίκτυο του ηλιακού έχει κατασκευαστεί με ανοχές.
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Μιας και το είπες, αγόρασα κι εγώ πριν λίγες μέρες ένα τέτοιο, αλλά όταν ήρθε είδα πως δεν έχει τη "μούφα" που χρειάζεται για να βιδώσει πάνω στον ηλιακό, είναι αρσενικό και από τις δύο μεριές.

Επειδή δεν τα ξέρω αυτά τα υδραυλικά, τι διατομή κλπ. πρέπει να πάρω; Ή δεν είναι όλα ίδια;
Ένα τέτοιο θα έκανε;
μάλλον; 1/2" πρέπει να είναι , ωστόσο εφόσον είναι σιδερένιο το δοχείο και η σερπαντίνα καλό είναι να είναι ίδιο υλικό η μούφα.
Ερώτηση, που μπορεί να ξέρεις. Έχω ακούσει πως ο διαχωρισμός νερού - άλατος γίνεται στους 58°-60°. Οπότε με την ηλιακή θερμότητα και εφόσον περάσει αυτή τη θερμοκρασία το δοχείο γεμίζει άλατα. Τι ισχύει;;

Σκέφτομαι να βάλω φίλτρο για άλατα στην είσοδο. Σκέψεις;;

Σκέφτηκα δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα αλλά η Sonne μου είπε πως δεν χρειάζεται. Το εσωτερικό δίκτυο του ηλιακού έχει κατασκευαστεί με ανοχές.
μάλλον γεμίζει για αυτόν το λόγο ωστόσο χειρότερο γίνεται όταν δουλεύει η αντίσταση. σε μένα στα 4 χρόνια έβγαλε μια αστεία ποσότητα αλατιού και δεν ξανασχολήθηκα. Ίσως το φθινόπωρο να τον ανοίξω.
Επιπλέον το ανόδιο όταν δεν δουλεύει η αντίσταση είναι σαν καινούριο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
μάλλον γεμίζει για αυτόν το λόγο ωστόσο χειρότερο γίνεται όταν δουλεύει η αντίσταση. σε μένα στα 4 χρόνια έβγαλε μια αστεία ποσότητα αλατιού και δεν ξανασχολήθηκα. Ίσως το φθινόπωρο να τον ανοίξω.
Επιπλέον το ανόδιο όταν δεν δουλεύει η αντίσταση είναι σαν καινούριο.
Η Sonne μου είπε να σκεπάζω τον ένα συλλέκτη για προστασία του ηλιακού, γιατί α) αποκλείεται να χρειάζομαι τόσο καυτό νερό σε σπίτι, και β) επειδή δεν θα γίνει χρήση του θα κάθεται μέσα με αποτέλεσμα να χρειάζεται συχνή αλλαγή στα λάστιχα (ίσως και κάθε χρόνο), και (δική μου εικασία), λόγο υψηλής θερμοκρασίας μαζεύει άλατα. Οπότε σκέπασμα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.611

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784

https://www.waterwaves.gr/filtra-oi...o-systima-kentrikis-parokhis-big-blue-10.html (το βρίσκω ενδιαφέρον, δεν έχω τέτοια)

ένα τέτοιο στην είσοδο

αυτό μετά
σε δύο τέτοια
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Από περίπου τωρα και πέρα γυρνάει η Βάνα του ζεστού νερού στον ηλιακό μόνιμα. Αυτό σημαίνει ότι κάθε μέρα σχεδόν αδειάζει, ανανεώνεται το ζεστό νερό με κρύο. Δεν θυμάμαι ποτέ να αφήσαμε καλοκαιριάτικα το σπίτι για ένα μήνα, το πολύ δεκαπέντε μέρες. Εντάξει οταν γυρίζουμε στην αρχή βγαίνει και λίγο αέρας μαζί με το καυτό νερό. Δεν έχει πάθει κάτι προς το παρόν. Τα τα γράφω για να δείτε τη χρήση. Δεν θεωρώ ότι δεν θα την πατήσει κάποια στιγμή. Μέχρι να φτάσει σπίτι μεσολαβεί 30 μέτρα πλαστική σωλήνα. Ελπίζω να την ακούσει εκεί και όχι κάπου μέσα στο σπίτι. Αλλως τε έγραψα ότι κάνω πείραμα για να προχωρήσει παρακάτω η επιστήμη :tongue: :laugh:
Α, και δεν είναι επιλεκτικός συλλέκτης (απο οσο ξέρω δλδ).
Μαλτέζος 160 ή 200 λιτρα, δεν θυμάμαι, με ενα συλλέκτη πλάτους περίπου 1 μέτρο και κάτι με το μάτι. Το 2006 μπήκε.

Ωρα του είναι :laugh:
*********

και πως τα ελέγχετε τα ασφαλιστικά ότι δουλεύουν;
 
Last edited:

Μηνύματα
55
Reaction score
26
Ασφαλιστικά:
-Έλεγχος το μεσημέρι σε καλή ηλιοφάνεια αν στάζει λίγο ο ηλιακός (θεμιτό) από την βαλβίδα ασφαλείας από κάτω. Αν στάζει και χωρίς ήλιο, έχει θέμα.
-ανεπιστροφη λύνεις το ρακορ κρύου με κλειστή παροχή κρύου, και βλέπεις αν και πόσο χάνει το μποιλερ ζεστό νερό

Άλατα
Πως τα ελέγχετε όσοι λέτε ότι δεν έχει άλατα;; μου κάνει πολύ εντύπωση! Εγώ Αττική είμαι και εννοείται μαζεύει. Δεν ανάβω ούτε εγώ πολύ αντίσταση, αλλά στον πάτο του μποιλερ εννοείται μαζεύει (τα βγάζω με το χέρι τα πολλά και με πολύ χοντρό λάστιχο.

Στο παλιό μου που δεν γινόταν συντηρήσεις, όταν έκανα όμως (είχε άπειρο αλάτι =μείωση διαθέσιμου χώρου μποιλερ και μείωση απόδοσης) είδα ΤΕΡΆΣΤΙΑ διαφορά και στη γεύση του ζεστού.
Σημαντικό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Ένας απλός τρόπος για έλεγχο βαλβίδας αντεπιστροφής είναι ο παρακάτω, φτάνει να έχουν τοποθετηθεί κάποια πράγματα από την αρχή, ή και αργότερα.

- διακόπτης πάνω στην παροχή του κρύου στο Boiler (1).
- διακόπτης στο τέλος της σωλήνας του κρύου που θα κουμπώσει στο Boiler (2).

Κλείνεις τον διακόπτη (2) στη σωλήνα και ξηλώνεις. Με ανοιχτό τον (1), αν τρέχει ζεστό νερό από την βαλβίδα θέλει αλλαγή.
Είναι εύκολο να χαλάσει κυρίως αν είναι καμία φθηνή. Έχει ένα ελατήριο της πλάκας μέσα και κάτι σαν πλαστική τάπα με τρύπες. Αυτός ο μηχανισμός χαλάει εύκολα αν δεν είναι καλή η βαλβίδα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
Έτοιμος, πάει και αυτό.

Sonne 200L Τριπλής Phaethon 3.36m2 επιλεκτικός.

Μια ώρα μετά το πέρας των εργασιών είχαμε ζεστό νερό για μπάνιο. 😃

20221012_135118.jpg
20221012_134456.jpg
 


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Καλορίζικος. Ας μας πει τη γνώμη του ένας υδραυλικός. Βλέπω στη συνδεσμολογία των 2 πάνελ έχει συνδεσει το κρύο της παροχής κάτω (σωστά) την έξοδο του ζεστού πάνω και ένωση των 2 πάνελ μεταξύ τους πάνω και κάτω. Η ερώτηση είναι εκμεταλλεύεται έτσι όλη την επιφάνεια των πάνελ η θα ήταν αποτελεσματικότερο να ταπωσουμε στο πρώτο πάνελ τη κάτω μερια(πρώτο μετράω αυτό που παίρνει το κρύο) το ζεστό νερό του πρώτου πανελ που βγαίνει από πάνω να συνδεθεί με τη κάτω μεριά του δεύτερου. Στο δεύτερο πάνελ να ταπωθει η μία του πάνω μεριά και από τηλ άλλη να είναι η έξοδος όπως και ειναι
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.817
Καλορίζικος. Ας μας πει τη γνώμη του ένας υδραυλικός. Βλέπω στη συνδεσμολογία των 2 πάνελ έχει συνδεσει το κρύο της παροχής κάτω (σωστά) την έξοδο του ζεστού πάνω και ένωση των 2 πάνελ μεταξύ τους πάνω και κάτω. Η ερώτηση είναι εκμεταλλεύεται έτσι όλη την επιφάνεια των πάνελ η θα ήταν αποτελεσματικότερο να ταπωσουμε στο πρώτο πάνελ τη κάτω μερια(πρώτο μετράω αυτό που παίρνει το κρύο) το ζεστό νερό του πρώτου πανελ που βγαίνει από πάνω να συνδεθεί με τη κάτω μεριά του δεύτερου. Στο δεύτερο πάνελ να ταπωθει η μία του πάνω μεριά και από τηλ άλλη να είναι η έξοδος όπως και ειναι
Λογικό μου ακούγεται.
Με βάση τις όποιες γνώσεις υδραυλικής έχω, το κρύο πάει κάτω και το ζεστό επάνω και έτσι δημιουργείται η κίνηση, ο κύκλος που κάνει ώστε να ζεσταθεί όλη η ποσότητα του νερού.
Νομίζω είναι σωστή η επισήμανση.
Αυτό το διάστημα ψάχνω κι εγώ ηλιακό για έναν φίλο μου.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Το θέμα είναι να εκμεταλλευτούμε όλη την επιφάνεια του πάνελ. τι θέλω να πω.ετσι όπως το βλέπω και σκέφτομαι η σύνδεση που έχει γίνει είναι σαν να είχαμε ένα μεγάλο πάνελ και όχι δύο μικρά ως αποτέλεσμα όσο πάμε προς τα κάτω και δεξιά ίσως (?) Να μη κυκλοφορεί σωστά το νερό.
Έτσι φαντάζομαι τη κυκλοφορία.σιγουρα ανεβαίνει και κάτω δεξιά αλλά όχι με τόσο μεγάλη ροη-ρυθμο μιας και θα υπάρχει σχετική θερμοκρασιακή ισορροπία της κάτω με τη πάνω μερια
Αν η σύνδεση γινόταν σε "σειρά" δηλ το ζεστό νερό του πρώτου πανελ συνδεόταν στη κάτω μεριά του δεύτερου θεωρώ θα είχαμε υψηλότερη θερμοκρασία νερου
(Μάλλον και γω θα βάλω καινούριο boiler στον ηλιακό και όχι σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας από ότι συζήτησα με μηχανολόγο)
 

Attachments




Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Οτι έτσι συνδέονται όλα τα ηλιακά πάνελς .
Τα δύο συνδέονται και αποτελούν ένα.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ok
Ίσως να το σκέφτομαι εγώ τότε λάθος...
Αλλά θα ήθελα τη γνώμη υδραυλικού.καποιον έχουμε εδώ από όσο θυμάμαι
 


Μηνύματα
3.121
Reaction score
10.325
Αν συνδέσεις, σε σειρά , δηλ την έξοδο (ζεστό) του πρώτου με την είσοδο του δεύτερου, τότε η έξοδος του δεύτερου θα έχει σαφώς υψηλότερη θερμοκρασία.
Αυτο βοηθάει στην περίπτωση μεγάλης απόστασης (θερμικές απώλειες) από το μπόιλερ (πχ σε λεβητοστάσιο) και σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας.
Έχεις όμως επιβάρυνση του δεύτερου λόγω του ότι δουλεύει πάντα σε υψηλότερες θερμοκρασίες από το πρώτο.
Αν έχεις το δοχείο (μπόιλερ) πάνω από τα πάνελ , τα δουλεύεις παράλληλα σαν ένα.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
καλορίζικος!


Μια ώρα μετά το πέρας των εργασιών είχαμε ζεστό νερό για μπάνιο. 😃
αυτό είναι καλό το χειμώνα, αλλά για μισό σχεδόν χρόνο θα πρέπει να σκεπάζεις για να μην έχεις βραστό νερό μόνιμα και εκεί που τον βλέπω μάλλον είναι αδύνατο
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top