Ηλιακοί θερμοσίφωνες

Μηνύματα
7
Reaction score
1
τετραμελής οικογένεια, στην ταράτσα θέλω να τον βάλω ειμαι ασχετος βέβαια
 

Μηνύματα
55
Reaction score
26
τετραμελής οικογένεια, στην ταράτσα θέλω να τον βάλω ειμαι ασχετος βέβαια
Ε τότε σίγουρα 160λ και πάνω από 3 τμ.

Όσο περισσότερα τμ έχεις τεράστια εξοικονόμηση το χειμώνα (το καλοκαίρι και 1 τμ θα φτάνει) αλλά με κίνδυνο υπερθέρμανσης και σύντομης καταστροφής του boiler. Οπότε για αυτό θέλει οπωσδήποτε κάλυψη του ενός πάνελ το καλοκαίρι.
 

Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.305
Ε τότε σίγουρα 160λ και πάνω από 3 τμ.

Όσο περισσότερα τμ έχεις τεράστια εξοικονόμηση το χειμώνα (το καλοκαίρι και 1 τμ θα φτάνει) αλλά με κίνδυνο υπερθέρμανσης και σύντομης καταστροφής του boiler. Οπότε για αυτό θέλει οπωσδήποτε κάλυψη του ενός πάνελ το καλοκαίρι.
Γιαυτο βάζεις τουλάχιστον 200 λίτρα δοχείο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.652
Reaction score
27.994
Συμφωνώ.
- Boiler 200lt.
- Τουλάχιστον 3m2 επιλεκτικά panels για να γίνει δουλειά το χειμώνα. Το καλοκαίρι Ιούνιο - Σεπτέμβριο να καλύπτεις το ένα panel για να μην χαλάσει το boiler. Πάρε κάλυμμα από τεντόπανο. Τα άλλα σκίζονται εύκολα.

Θα βάλω ηλιακό τώρα το καλοκαίρι και ο μηχανικός - ενεργειακός επιθεωρητής πρότεινε ότι σου είπα.

Πάνω στο χρόνο συντήρηση και έλεγχος στη ράβδο να δεις σε τι κατάσταση είναι ώστε να καταλάβεις τι νερό έχεις (άλατα).
Έλεγχος υγρών κλειστού κυκλώματος.
Έλεγχος βαλβίδων ασφαλείας ότι δουλεύουν σωστά.
Έλεγχος σωστής λειτουργίας βαλβίδας αντεπιστροφής ώστε να μη φεύγει ζεστό νερό όταν τρέχει κρύο.

Επανάληψη κάθε 18-24 μήνες ανάλογα τα αποτελέσματα του πρώτου ελέγχου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.652
Reaction score
27.994
Σημείωση.
Αν δεν υπάρχει μεγάλη ανάγκη προσπάθησε να τον βάλεις του χρόνου. Φέτος είναι εντελώς ακατάλληλη περίοδος για αγορά ηλιακού.
Ο ηλιακός των 800€ τώρα έχει 1150€, και αυτός των 1450€ πήγε 2140€.
Τα παρακολουθώ περίπου ένα χρόνο.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.114
Reaction score
10.305
Συμφωνώ.
- Boiler 200lt.
- Τουλάχιστον 3m2 επιλεκτικά panels για να γίνει δουλειά το χειμώνα. Το καλοκαίρι Ιούνιο - Σεπτέμβριο να καλύπτεις το ένα panel για να μην χαλάσει το boiler. Πάρε κάλυμμα από τεντόπανο. Τα άλλα σκίζονται εύκολα.
Αν γίνεται καθημερινή χρήση του ζεστού νερού , δεν υπάρχει πρόβλημα , αν όμως φύγεις για διακοπές για 1-2 βδομαδες , τότε καλύπτεις όλο το πάνελ και είσαι οκ.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes: Να τους καταργησουν τους 160αρηδες τοτε γατι τους πουλανε ;και 200 να εχεις εαν δεν καταναλωνεται παλι προβλημα θα υπαρχει, καλυψη οτι εγραψε ο Αρτεμιος η και ημικαλυψη εαν υπαρχει μικρη καταναλωση...

Καθε χρονο ελεγχο; καλυτερα καθε εξαμηνο να εισαι ποιο σιγουρος ... αυτη την εννοια θα εχουμε με ολα τα αλλα ..και να ηταν ετσι ελα που δεν ειναι ομως, στατιστικα εαν εχει και μεγαλη ραβδο και αναλογως περιοχης πριν την 4ετια δεν ειναι να ασχολειται καποιος βεβαια ειναι και οι εγγυσεις κλπ , να δεις και τι εχει τοποθετηθει την πρωτη φορα εαν δεν το εχεις ζητησεις η δεν παρεχεται εξαρχης...
Αφου καταληξεις προχωρα στην αγορα το ταβανι δεν το ξερει κανεις ουτε τα γυρισματα.Τετοια του ελεγε του αδερφου μου περσι ο μηχανικος τον καταστρεψε δεν ξεκινησε οικοδομη ...δεν με ακουγε..
Ο χρονος τρεχει και δεν αναπληρωνεται.
Η εξοικονομηση χρηματων μεχρι οταν και αμα μπορει να ερθει μια τι αλλη και εαν και εφοσων μπορει και πολλαπλα κερδισμενος...
Κυριως ο χρονος το πολυτιμοτερο μετα το οξυγονο,και το νερο για μενα ευχαριστησου τα ενα χρονο ποιο πολυ ακομη και εαν ξαναεπιστρεψουν στις παλιες τιμες του χρονου ...
Ασε που αυτα που νομιζεις οτι θα γλιτωσεις θα τα φας καπου αλλου .
Απολαυσε οτι μπορεις σημερα τα λεφτα ελαχιστη αξια εχουν μπροστα στο χρονο ...
Μπορεις και να μην πας διακοπες να μην αγορασεις τιποτε φυσικα και να περιμενεις μεχρι του χρονου... :p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.652
Reaction score
27.994
Αν γίνεται καθημερινή χρήση του ζεστού νερού , δεν υπάρχει πρόβλημα , αν όμως φύγεις για διακοπές για 1-2 βδομαδες , τότε καλύπτεις όλο το πάνελ και είσαι οκ.
Και ο κατασκευαστής (Sonne) αλλά και ο έμπορος (Kokotas), μου είπαν να τον σκεπάζω, όπως έγραψα παραπάνω. Το ένα panel Ιούνιο - Σεπτέμβριο. Αν απουσιάζω για διακοπές και τα δύο panels.

Επιλεκτικό Phaethon 3.36m2
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.652
Reaction score
27.994
Καθε χρονο ελεγχο; καλυτερα καθε εξαμηνο να εισαι ποιο σιγουρος ... αυτη την εννοια θα εχουμε με ολα τα αλλα ..κα
🙂
Βρε κάνε και κάθε δεκαετία. 😎

Για μένα μια φορά το χρόνο θέλει έλεγχο. Όχι μόνο (ή τόσο) για την ράβδο αλλά κυρίως για τις βαλβίδες ασφαλείας και αντεπιστροφής. Να δεις αν δουλεύουν όπως πρέπει να μην τρέχεις μετά για τρύπια δοχεία και panels. 🙂
Νομίζω πως εσύ έχεις πει στο παρελθόν (ή άλλος δεν έχει σημασία, έχει γραφτεί), πως η βαλβίδα ασφαλείας ήταν ο λόγος που τρύπησε χάλκινο bolier στο χρόνο. Και ο κατασκευαστής δεν το άλλαξε δωρεάν, γιατί, όπως σωστά έλεγε, δεν έχει ευθύνη.
Οπότε, επειδή πάντα μα πάντα, μαγειρεύω πριν πεινάσω, κάθε χρόνο. 🙂

Για να μην το πάω παραπέρα και βάλω (στο δικό μου), δοχείο διαστολής και στο κλειστό κύκλωμα και στο ζεστό νερό χρήσης. 🙂
Ναι ξέρω, υπερβολή.

Γενικά ο ηλιακός θέλει έλεγχο και service. Η συντριπτική πλειοψηφία δουλεύει κατά τύχη, επειδή έχουμε πάρα πολύ ήλιο.

Όπως έλεγε και ο συχωρεμένος ο πατέρας μου (υδραυλικός), η συντριπτική πλειοψηφία θυμάται ότι έχει ηλιακό όταν χαλάσει. 🙂
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.734
Reaction score
83.503
Τελευταία φορά που ανέβηκα στην ταράτσα ήταν την Πρωτοχρονιά για να δω τα πυροτεχνήματα. :biggrin:

Έχω ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Αποκλείεται να βάλω ηλιακό αν είναι να τον έχω στο μυαλό μου για συντήρηση, έστω και 1-2 φορές τον χρόνο, ή να τον σκεπάζω και να τον ξεσκεπάζω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.652
Reaction score
27.994
Τελευταία φορά που ανέβηκα στην ταράτσα ήταν την Πρωτοχρονιά για να δω τα πυροτεχνήματα. :biggrin:

Έχω ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Αποκλείεται να βάλω ηλιακό αν είναι να τον έχω στο μυαλό μου για συντήρηση, έστω και 1-2 φορές τον χρόνο, ή να τον σκεπάζω και να τον ξεσκεπάζω.
Ενεργειακά μιλώντας, ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας είναι η χειρότερη επιλογή από όλες τις διαθέσιμες. Αλλά φαντάζομαι πως το ξέρεις.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.915
Reaction score
41.175
Στο πείραμα που τρέχω με τον ηλιακό τα τελευταία 18 χρόνια έχει καταγράφει μια ζημιά λόγω χιονιού πριν 16 χρονια όποτε και μπήκε καινούργιος, αυτός που χάλασε δεν ξέρω το ηλικίας ήταν.
Έκτοτε όποτε έκανα έλεγχο υγρά δεν ήθελε ποτέ. Μια φορά κάποτε αλλάξαμε ανοδιο. Τα τελευταία 2 χρονια δεν το χρησιμοποιώ ως ηλεκτρικό όποτε δεν νομίζω να πάθει κάτι ποτέ.
Δεν τον έχω καλύψει ποτέ. Τα ασφαλιστικά του μάλλον δουλεύουν.
Το πείραμα συνεχίζεται, δεν σκοπεύω να του κάνω έλεγχο (είναι σε δύσκολο σημείο και βαριέμαι) θα περιμένω να δω ποτέ θα χαλασει και από τι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.694
Έχω ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Αποκλείεται να βάλω ηλιακό αν είναι να τον έχω στο μυαλό μου για συντήρηση, έστω και 1-2 φορές τον χρόνο, ή να τον σκεπάζω και να τον ξεσκεπάζω.
Μην αγχώνεσαι, ποτέ δεν τους σκέπασα και έχει άπειρο ήλιο εδώ. Ούτε κάνω ποτέ "service".
Κάθε 8-10 χρόνια αλλάζω δοχείο. :p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.652
Reaction score
27.994
Τα panels είναι επιλεκτικά; Ίσως να έχει σημασία. Δεν ξέρω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.734
Reaction score
83.503
Ενεργειακά μιλώντας, ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας είναι η χειρότερη επιλογή από όλες τις διαθέσιμες. Αλλά φαντάζομαι πως το ξέρεις.
Το ξέρω αλλά ακόμα έχω σε προτεραιότητα να βάλω νυκτερινό ρεύμα μετά από 10 χρόνια που μου μπήκε η ιδέα. :biggrin:
Για να μη σου πω ότι δεν έχω κάνει ποτέ έρευνα για συμβόλαιο ρεύματος σε ΔΕΗ ή σε άλλον πάροχο. Όπως έρχεται από παλιά ο λογαριασμός συνεχίζει ακόμα να έρχεται.

Είναι η απέχθειά μου να μπω σε διαδικασία συζητήσεων, αιτήσεων, αναμονής, τηλεφωνημάτων κλπ.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.576
Είναι η απέχθειά μου να μπω σε διαδικασία συζητήσεων, αιτήσεων, αναμονής, τηλεφωνημάτων κλπ.
Μία απ' τα ίδια.

Ας πληρώνω λίγα παραπάνω, γιατί πολλά δε πιστεύω να είναι.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.652
Reaction score
27.994
Στα 10 χρόνια χρήσης χωρίς κάποια συντήρηση πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό που δεν έπαθες κάποια ζημιά. Δουλεύουν οι βαλβίδες ασφαλείας (που ποτέ δεν τσέκαρες αν δουλεύουν). Αν δεν δούλευαν ή θα σου τρυπούσε το boiler ή αν άντεχε για κάποιο λόγο, θα σου πετούσε τη ζημιά μέσα στο σπίτι σε κάποιο σημείο που "πονάει" η εγκατάσταση. Σκαψίματα δηλαδή, σοβαντήσματα, βαψίματα όλο τον τοίχο, ίσως και το δωμάτιο αν είναι χάλια, πλακάκια αν είναι κουζίνα-μπάνιο, κλπ.

Αν τώρα για λόγους κάποιας υδραυλικής εργασίας είχες κλείσει την έξοδο του ηλιακού, και δεν υπήρχε εκτόνωση στο κλειστό κύκλωμα λόγο χαλασμένης βαλβίδας κλειστού κυκλώματος, θα σου έσπαγε το κύκλωμα και το αντιπηκτικό υγρό θα έμπαινε μέσα στο ζεστό νερό χρήσης, που κάνεις μπάνιο, πλένεις πιάτα κλπ. Δηλαδή πας για αντικατάσταση bolier.

Όλα αυτά βέβαια, και άλλα, θα μπορούσαν να συμβούν εντός εγγύησης ή τον πρώτο χρόνο, σε ένα boiler 1200€ (γιατί τόσο έχει ένα 200αρι χάλκινο τριπλής), δεν σε καλύπτει κανένας, και για 50€-70€ φασαρία αν δεν ξέρεις να τα κάνεις, θα έδινες άλλα 1200€. Good job 👍, κερδάμε συντρόφια. 🙂

Χίλιες φορές μια επίβλεψη παρά κάτι από αυτά. Άποψη μου πάντα. 🙂

Και ας μην θεωρούμε ότι έβαλα όλες τις καταστροφές μαζί. Είναι πράγματα που συμβαίνουν και κανείς δεν μας έχει εξασφαλίσει ότι δεν θα τα πάθουμε.

Ο καθένας πράττει όπως τον βολεύει.
Απλά σκέφτηκα "φωναχτά". 🙂

Edit: δεν έβαλα μέσα ένα καρότσι αλάτι που θα μαζέψεις από το boiler μετά από 10 χρόνια, οπότε κατά τύχη δουλεύει λόγο μεγάλης ηλιοφάνειας.
-----------------


Το ξέρω αλλά ακόμα έχω σε προτεραιότητα να βάλω νυκτερινό ρεύμα μετά από 10 χρόνια που μου μπήκε η ιδέα. :biggrin:
Για να μη σου πω ότι δεν έχω κάνει ποτέ έρευνα για συμβόλαιο ρεύματος σε ΔΕΗ ή σε άλλον πάροχο. Όπως έρχεται από παλιά ο λογαριασμός συνεχίζει ακόμα να έρχεται.
Είμαι τα ακριβώς αντίθετα σε όλα αυτά που έγραψες. 🤣
Πχ έχω νυχτερινό από την πρώτη μέρα που μπήκε το ρολόι, αλλάζω σε ότι με συμφέρει. Γενικά η έρευνα αγοράς είναι από τα καλύτερα μου. 🙂

Είναι η απέχθειά μου να μπω σε διαδικασία συζητήσεων, αιτήσεων, αναμονής, τηλεφωνημάτων κλπ.
Και εγώ τα ίδια, και δεν χρειάστηκε ποτέ να τα κάνω. Για όσα με ενδιαφέρουν βέβαια.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.738
Δουλεύουν οι βαλβίδες ασφαλείας (που ποτέ δεν τσέκαρες αν δουλεύουν).
μια φορά έκανα "συντήρηση" στον ηλιακό (με επιλεκτικούς συλλέκτες).
μόλις είδα οτι δεν μαζεύει ούτε αλάτι ούτε βρώμα (λόγω του οτι δεν χρησιμοποιώ την αντίστασή του και γιατί το νερό πριν μπεί στο σπίτι περνάει από φίλτρο) δεν ξανάκανα. Έβαλα και ένα δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα για να μην χάνει υγρά το καλοκαίρι και τέλος.
κατά την συντήρηση αυτήν , ποτέ δεν δοκιμάστηκε το ασφαλιστικό - υποθέτω οτι ελάχιστοι το ελέγχουν στην πράξη.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.012
Reaction score
6.804
Έβαλα και ένα δοχείο διαστολής στο κλειστό κύκλωμα για να μην χάνει υγρά το καλοκαίρι και τέλος.
Μιας και το είπες, αγόρασα κι εγώ πριν λίγες μέρες ένα τέτοιο, αλλά όταν ήρθε είδα πως δεν έχει τη "μούφα" που χρειάζεται για να βιδώσει πάνω στον ηλιακό, είναι αρσενικό και από τις δύο μεριές.

Επειδή δεν τα ξέρω αυτά τα υδραυλικά, τι διατομή κλπ. πρέπει να πάρω; Ή δεν είναι όλα ίδια;
Ένα τέτοιο θα έκανε;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.953
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top