Ηλιακοί θερμοσίφωνες

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Επίσης, τα δοχείο κλειστού χώρου είναι κάθετα ενώ οι τα δοχεία των ηλιακών οριζόντια. Βοηθάει και αυτό, έχουν καλύτερη διαστρωμάτωση θερμοκρασίας.
Βοηθάει στην δυνατότητα κατανάλωσης περισσότερου ζεστού*, όχι στην θερμοκρασία του μετά απο ώρα. Θα έχει τότε σχεδόν όλο την ίδια, χαμηλότερη, θερμοκρασία.

*στα κάθετα καθυστερεί περισσότερο η ανάμειξη θερμού/κρύου την ώρα της χρήσης, μειώνοντας την ανάγκη επαναρρύθμισης της θερμοκρασίας απο τη μπαταρία.

Αν σε δοχείο 100 λίτρων καταναλώσουμε 20 λίτρα εισάγοντας νερό 10 βαθμών σε ομοιόμορφα θερμό 60 βαθμών, πόσο θα πέσει η θερμοκρασία του συνόλου μετά απο λίγη ώρα παιδάκια; :tongue:
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Συμφωνώ πως έρχεται σε θερμοκρασία ισορροπίας το νερό από τη στιγμή που θα αναλυθεί με κρύο νερό.Αλλα όπως γράφεις εισαγωντας 20 λίτρα νερού 5 βαθμών εγώ θα πω σε δοχείο 200 λίτρων θερμοκρασίας 70 βαθμων δε νομίζω πως θα κρυώσει το νερό
Θα κάνω μια τρύπα στο νερό λέτε με αυτό που σκέφτομαι;
 

Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.316
Λοιπόν, άκου τι προτείνω.

Αφου συζητάς να βάλεις το δοχείο των πχ 200 λίτρων κάτω στο σπίτι, σημαίνει ότι έχεις το χώρο.

Άρα άσε τον ηλιακό ως έχει στην ταράτσα και τοποθέτησε ένα επιπλέον δοχείο (μπόιλερ ή θερμοσίφωνο), στο μπάνιο σου 100 λίτρα, το οποίο δοχείο θα τροφοδοτείται από το δοχείο (200) του ηλιακού. Μετά από την πρώτη θέρμανση των 100 λιτ (είτε με αντίσταση -περίπτωση θερμοσίφωνου- είτε με ζεστά νερά θέρμανσης- αν είναι μπόιλερ) θα έχεις πάντα ζεστό νερό, αφού για κάθε ζεστό λίτρο που καταναλώνεις, αυτό θα αντικαθίσταται από ένα λιτρο ζεστού νερού του ηλιακού.

Ακόμα και στην περίπτωση παρατεταμένης συννεφιάς το νερό των 200 λιτρ θα είναι πιο ζεστό από το νερό της βρύσης. ;) Πάλι κερδισμένος είσαι.

Εγω το έχω κάνει με ηλιακό 200αρι που ταΐζει (κάθετο) μπόιλερ 300άρι στο λεβητοστάσιο με δυνατότητα να δίνει είτε στην κάτω (βασική) παροχή του μπόιλερ, είτε στην είσοδο «ανακυκλοφοριας» (μέσο ύψος του μπόιλερ) είτε απευθείας στο σπίτι (παράκαμψη του μπόιλερ).
Αυτό το κάνω ανάλογα με την εποχή. (1η περίπτωση- χειμώνας, 2η άνοιξη κ φθινόπωρο αλλά με λειτουργία του λέβητα, και 3η το καλοκαίρι. )

Οπότε ούτε κυκλοφορητές, ούτε διπλές σωληνώσεις, ούτε ξηλώματα του δοχείου του ηλιακού.

Αυτά.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Λοιπόν, άκου τι προτείνω.

Αφου συζητάς να βάλεις το δοχείο των πχ 200 λίτρων κάτω στο σπίτι, σημαίνει ότι έχεις το χώρο.

Άρα άσε τον ηλιακό ως έχει στην ταράτσα και τοποθέτησε ένα επιπλέον δοχείο (μπόιλερ ή θερμοσίφωνο), στο μπάνιο σου 100 λίτρα, το οποίο δοχείο θα τροφοδοτείται από το δοχείο (200) του ηλιακού. Μετά από την πρώτη θέρμανση των 100 λιτ (είτε με αντίσταση -περίπτωση θερμοσίφωνου- είτε με ζεστά νερά θέρμανσης- αν είναι μπόιλερ) θα έχεις πάντα ζεστό νερό, αφού για κάθε ζεστό λίτρο που καταναλώνεις, αυτό θα αντικαθίσταται από ένα λιτρο ζεστού νερού του ηλιακού.

Ακόμα και στην περίπτωση παρατεταμένης συννεφιάς το νερό των 200 λιτρ θα είναι πιο ζεστό από το νερό της βρύσης. ;) Πάλι κερδισμένος είσαι.

Εγω το έχω κάνει με ηλιακό 200αρι που ταΐζει (κάθετο) μπόιλερ 300άρι στο λεβητοστάσιο με δυνατότητα να δίνει είτε στην κάτω (βασική) παροχή του μπόιλερ, είτε στην είσοδο «ανακυκλοφοριας» (μέσο ύψος του μπόιλερ) είτε απευθείας στο σπίτι (παράκαμψη του μπόιλερ).
Αυτό το κάνω ανάλογα με την εποχή. (1η περίπτωση- χειμώνας, 2η άνοιξη κ φθινόπωρο αλλά με λειτουργία του λέβητα, και 3η το καλοκαίρι. )

Οπότε ούτε κυκλοφορητές, ούτε διπλές σωληνώσεις, ούτε ξηλώματα του δοχείου του ηλιακού.

Αυτά.
Κι αν δεν υπάρχει χώρος για μικρό θερμοσίφωνα, μπορεί να βάλει έναν κατάλληλο ταχυθερμαντήρα. (Μπορεί να συνδεθεί εν σειρά με τον ηλιακό).

 
Last edited:


Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.316
Κι αν δεν υπάρχει χώρος για μικρό θερμοσίφωνα, μπορεί να βάλει έναν κατάλληλο ταχυθερμαντήρα. (Μπορεί να συνδεθεί εν σειρά με τον ηλιακό).

Προφανώς μπορεί , αλλά γιατί ;
Έδω σκεφτόταν να διαλύσει τον ηλιακό που έχει, για να βάλει το δοχείο κάτω και να βάλει κυκλοφορητη για εξαναγκασμένη κυκλοφορία. Άρα έχει χώρο !
Και εγώ πρότεινα το μισό δοχείο (100άρι) για μικρότερο όγκο.
Ασε που ο ταχυθερμοσιφωνας που θα χρειαστεί δεν θα είναι μικρός, εικάζω ότι θα θέλει άνω των 18 kw και τριφασικό. Η λύση που πρότεινα είναι απλούστερη και φθηνότερη χωρίς ιδιαίτερο ενεργοβόρο κόστος.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Ναι, και γω θα προτιμουσα μικρο θερμοσιφωνα. Φθηνος και αξιοπιστος. Αλλα μπορει να μην εχει χωρο στο σπιτι, καταλαβα οτι μιλουσε για τοποθετηση στο υπογειο.
Βοηθάει στην δυνατότητα κατανάλωσης περισσότερου ζεστού*, όχι στην θερμοκρασία του μετά απο ώρα. Θα έχει τότε σχεδόν όλο την ίδια, χαμηλότερη, θερμοκρασία.

*στα κάθετα καθυστερεί περισσότερο η ανάμειξη θερμού/κρύου την ώρα της χρήσης, μειώνοντας την ανάγκη επαναρρύθμισης της θερμοκρασίας απο τη μπαταρία.

Αν σε δοχείο 100 λίτρων καταναλώσουμε 20 λίτρα εισάγοντας νερό 10 βαθμών σε ομοιόμορφα θερμό 60 βαθμών, πόσο θα πέσει η θερμοκρασία του συνόλου μετά απο λίγη ώρα παιδάκια; :tongue:
Προφανως ενας ιδιος καθετος με εναν ιδιο οριζοντιο θα εχουν τις ιδιες απωλειες θερμοτητας. Συνεπως η μεση θερμοκρασια θα πεσει και στους δυο κατα το ιδιο ΔΤ μετα απο χ ωρες.

Στον κατακορυφο ομως, και αν το χ δεν ειναι πολυ μεγαλο για να ερθει σε ιδια θερμοκρασια ολο το νερο, θα μεινει λιιιγο πιο ζεστο νερακι πανω (και λιιιιγο πιο κρυο κατω). Ετσι για να γρηγορο ντουσακι ;-) Τσεκαρισμενα στον δικο μου (300λτ) μενει ανετα ζεστο στο πανω μερος για 24 ωρες, ΔΤ περιπου 10 με 15 βαθμους σε 24 ωρες.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Εγώ χωρίς άπειρο καυτό νερό δεν μπαίνω για ντους τον χειμώνα. ΚΑΥΤΟ! :tongue:

Το καλοκαίρι δε με απασχολεί, ας είναι παγωμένο.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Λοιπόν, άκου τι προτείνω.

Αφου συζητάς να βάλεις το δοχείο των πχ 200 λίτρων κάτω στο σπίτι, σημαίνει ότι έχεις το χώρο.

Άρα άσε τον ηλιακό ως έχει στην ταράτσα και τοποθέτησε ένα επιπλέον δοχείο (μπόιλερ ή θερμοσίφωνο), στο μπάνιο σου 100 λίτρα, το οποίο δοχείο θα τροφοδοτείται από το δοχείο (200) του ηλιακού. Μετά από την πρώτη θέρμανση των 100 λιτ (είτε με αντίσταση -περίπτωση θερμοσίφωνου- είτε με ζεστά νερά θέρμανσης- αν είναι μπόιλερ) θα έχεις πάντα ζεστό νερό, αφού για κάθε ζεστό λίτρο που καταναλώνεις, αυτό θα αντικαθίσταται από ένα λιτρο ζεστού νερού του ηλιακού.

Ακόμα και στην περίπτωση παρατεταμένης συννεφιάς το νερό των 200 λιτρ θα είναι πιο ζεστό από το νερό της βρύσης. ;) Πάλι κερδισμένος είσαι.

Εγω το έχω κάνει με ηλιακό 200αρι που ταΐζει (κάθετο) μπόιλερ 300άρι στο λεβητοστάσιο με δυνατότητα να δίνει είτε στην κάτω (βασική) παροχή του μπόιλερ, είτε στην είσοδο «ανακυκλοφοριας» (μέσο ύψος του μπόιλερ) είτε απευθείας στο σπίτι (παράκαμψη του μπόιλερ).
Αυτό το κάνω ανάλογα με την εποχή. (1η περίπτωση- χειμώνας, 2η άνοιξη κ φθινόπωρο αλλά με λειτουργία του λέβητα, και 3η το καλοκαίρι. )

Οπότε ούτε κυκλοφορητές, ούτε διπλές σωληνώσεις, ούτε ξηλώματα του δοχείου του ηλιακού.

Αυτά.
αυτό είναι σωστή σκέψη, απλά έχει εφαρμογή μόνο για να κάνει ντουζ ή για χρήση 2-3 φορές την ημέρα,
γιατί αν απέχει κάποιους ορόφους από τον ηλιακό και κάνει τακτική μικρή χρήση, πχ χέρια, νεροχύτης κλπ,
το νερό που θα φτάνει στον 2ο θερμοσίφωνα, θα είναι σχεδόν κρύο,
και τακτικά θα πρέπει να ανάβει το ρεύμα στον 2ο

εγώ που μεσολαβούν 2 όροφοι μέχρι ταράτσα + τα μέτρα που προχωράει οριζόντια στην ταράτσα,
πετάω 7 λίτρα από την στιγμή που ανοίγω τη βρύση μέχρι να φτάσει το ζεστό

στην περίπτωσή μου θα έιχε νόημα βεβιασμένη κυκλοφορία, αλλά είναι μπελάς, και οι υπάρχοντες σωλήνες που φέρνουν το ζεστό νερό από όσο ξέρω δεν κάνουν και θα έπρεπε να αλλαχτούν
 

Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.316
αυτό είναι σωστή σκέψη, απλά έχει εφαρμογή μόνο για να κάνει ντουζ ή για χρήση 2-3 φορές την ημέρα,
γιατί αν απέχει κάποιους ορόφους από τον ηλιακό και κάνει τακτική μικρή χρήση, πχ χέρια, νεροχύτης κλπ,
το νερό που θα φτάνει στον 2ο θερμοσίφωνα, θα είναι σχεδόν κρύο,
και τακτικά θα πρέπει να ανάβει το ρεύμα στον 2ο

εγώ που μεσολαβούν 2 όροφοι μέχρι ταράτσα + τα μέτρα που προχωράει οριζόντια στην ταράτσα,
πετάω 7 λίτρα από την στιγμή που ανοίγω τη βρύση μέχρι να φτάσει το ζεστό

στην περίπτωσή μου θα έιχε νόημα βεβιασμένη κυκλοφορία, αλλά είναι μπελάς, και οι υπάρχοντες σωλήνες που φέρνουν το ζεστό νερό από όσο ξέρω δεν κάνουν και θα έπρεπε να αλλαχτούν
Ε ναι, άμα δεν έχει μονωμένους σωλήνες και η απόσταση είναι μεγάλη ……
Αλλά και μόνο τον ηλιακό να έχει και αμονωτους σωλήνες , πάλι υπάρχει πρόβλημα.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Μπλέξιμο η επιλογή νομίζω. Χώρο έχω, στο υπόγειο όμως. Στο σπίτι δεν έχω διάθεση να το βάλω ώστε να γλυτώσω κάποια μέτρα σωλήνα. Όλα είναι μονωμένα οπως πρέπει Και όχι με τη ψευτομονωση που βάζουν συνήθως.
@Artemios με το τρόπο που μου λες πόσο θα βοηθήσει; αξιζει το κόπο ή διαδικασία η να βάλω ένα καζάνι δίπλα στο λέβητα να ζεσταίνει και με το καλοριφερ(να καταργήσω τη παροχή που έχει ο ηλιακος από το καλοριφερ).το χειμώνα πόσο μπορεί να βοηθάει ο ηλιακος με το τρόπο που μου λες ώστε να μη κρυώνει τόσο γρήγορα το νερο;
Το θεμα είναι η βελτιστη δυνατή λύση ώστε να έχω όσο δυνατόν λιγότερες απώλειες
Ταχυθερμαντηρας; το εχω ξανασκεφτει. Δε με νοιάζει το άμεσο αποτέλεσμα που έχει. Είναι οικονομικός σε σχέση με ένα καζάνι με αντισταση;
Όταν κάνω μπάνιο ξεχνάω να βγω από αυτηβτην άποψη το λέω... Αλλιώς ανάβω κάθε φορά με schedule τον ηλιακό και τελειώνει το θεμα
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Ταχυθερμαντηρας; το εχω ξανασκεφτει. Δε με νοιάζει το άμεσο αποτέλεσμα που έχει. Είναι οικονομικός σε σχέση με ένα καζάνι με αντισταση;
Καίει πολύ, αλλά καίει μόνο όση ώρα τρέχει το νερό.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
... Αλλιώς ανάβω κάθε φορά με schedule τον ηλιακό και τελειώνει το θεμα
Ουτε που θα σκεφτομουν κατι αλλο στη θεση σου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Ηλιακός τριπλής ενέργειας.

Παρατηρώ (αλλά και ρωτήθηκα), αν θα είναι για καυστήρα ή αντλία γιατί είναι διαφορετικά πράγματα.
Από ότι κατάλαβα η σωλήνα για αντλία πρέπει να είναι μεγαλύτερη (διατομή) από αυτή για καυστήρα.
Αν θα έπρεπε να παρθεί τώρα ο ηλιακός, αλλά δεν ξέρεις αν θα κουμπώσει σε καυστήρα, υδραυλικό τζάκι ή αντλία θερμότητας, τι από τα δύο θα ήταν μια "universal λύση"; Αν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Ηλιακός τριπλής καυστήρα ή αντλίας;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Ηλιακός τριπλής ενέργειας.

Παρατηρώ (αλλά και ρωτήθηκα), αν θα είναι για καυστήρα ή αντλία γιατί είναι διαφορετικά πράγματα.
Από ότι κατάλαβα η σωλήνα για αντλία πρέπει να είναι μεγαλύτερη (διατομή) από αυτή για καυστήρα.
Αν θα έπρεπε να παρθεί τώρα ο ηλιακός, αλλά δεν ξέρεις αν θα κουμπώσει σε καυστήρα, υδραυλικό τζάκι ή αντλία θερμότητας, τι από τα δύο θα ήταν μια "universal λύση"; Αν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Ηλιακός τριπλής καυστήρα ή αντλίας;
ρώτα να σου πουν ποια είναι η πραγματική διαφορά, η διατομή του σωλήνα από μόνη της δεν λέει πολλά.
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.767
η διαδρομή θα ψήφιζα οτι πρέπει να είναι μεγαλύτερη γιατί το νερό είναι χαμηλότερης θερμοκρασίας
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
η διαδρομή θα ψήφιζα οτι πρέπει να είναι μεγαλύτερη γιατί το νερό είναι χαμηλότερης θερμοκρασίας
Εκεί πάει η πρώτη σκέψη επειδή όμως δεν γνωρίζω τι ακριβώς κάνουν για αυτό είπα να ρωτήσει να σιγουρευτούμε ότι είναι μόνο αυτή η διαφορά.
Φαντάζομαι μιλάμε για τη σύνδεση σε μποϊλερ του ηλιακού που θα έχει και ηλεκτρική αντίσταση και θα παίρνει και από καυστήρα ή από Α/Θ. Δεν είμαι σίγουρος για ποια σύνδεση μιλάει για μεγαλύτερη διατομή; Εκεί που συνδέονται τα νερά της Α/Θ ή τα νερά του καυστήρα; (στο μπόϊλερ του ηλιακού; )
Αν είναι αυτό τότε ας πάρει αυτόν με τη μεγαλύτερη διατομή και μετά αν το συνδέσει με καυστήρα το πολύ πολύ να ζεσταίνεται πιο γρήγορα το νερό. Αν δεν υπάρχει κάτι άλλο που να χαλάει τη σούπα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Αναφέρομαι στα νερά που έρχονται από το τζάκι/ αντλία και μπαίνουν στο μπόιλερ του ηλιακού.
Μίλησα με τον κατασκευαστή και αν θα λέγαμε για κάποιο "universal" αυτό θα ήταν για αντλία. Έχει μεγαλύτερη διατομή.
Στην ουσία αν έχεις πάρει για αντλία και τελικά κουμπώσεις πάνω σε λέβητα ή τζάκι το μόνο που θα γίνει είναι να ζεσταίνει πιο γρήγορα το νερό.
Αν έπαιρνες για λέβητα και τελικά κούμπωνες σε αντλία θα ήθελε παραπάνω χρόνο.
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Παιδιά καλησπέρα, είμαι νέος εδώ κ έφτιαξα αυτό το προφίλ κυρίως για να παίρνω συμβουλές, να κάνω ερωτήσεις κλπ.. Μίας και είδα ότι το θέμα της συζήτης έχει να κάνει με ηλιακούς θερμοσίφωνες μήπως θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε σε ποια αγορά να προχωρήσω?


 

Μηνύματα
55
Reaction score
26
Παιδιά καλησπέρα, είμαι νέος εδώ κ έφτιαξα αυτό το προφίλ κυρίως για να παίρνω συμβουλές, να κάνω ερωτήσεις κλπ.. Μίας και είδα ότι το θέμα της συζήτης έχει να κάνει με ηλιακούς θερμοσίφωνες μήπως θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε σε ποια αγορά να προχωρήσω?


Περιοχή; άτομα οικογένειας; θα κάνεις συντηρήσεις; θα σκεπάζεις το καλοκαίρι για αποφυγή υπερθέρμανσης;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.652
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top