Ηλιοβασιλέματα !!.

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Θα συμφωνήσω με τον από πάνω :lol: για τη φωτό με το ντουβάρι. Ντουβάρι rules.
 

Μηνύματα
384
Reaction score
36
preve said:
Να θυμάσαι το ότι εμείς δεν βρισκόμασταν εκεί....άρα δεν ακούμε τους ήχους...δεν μυρίζουμε...δεν μας χτυπά το αεράκι....δεν νοιώθουμε αυτό που ένιωθες εσύ όταν έκανες το κλικ.
Νομίζω ότι οφείλεις να βρεις τρόπο να μας το μεταφέρεις. Φωτογραφικά.
Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει στις παραπάνω περιπτώσεις.
Κάτι...πας να κάνεις "παίζοντας" με το ιστιοπλοϊκο....αλλά νομίζω ότι δεν τα καταφέρνεις.
:?


RDoherty said:
Τη φωτό με το ιστιοπλοϊκό τη χαλάει (α) ο ορίζοντας στη μέση (β) η λάντζα (γ) ο πωπός του προηγούμενου ιστιοπλοϊκού και (δ και σημαντικότερο) το καρρέ που έπρεπε να είναι 16:9.
Ξανά :?



Βρε παιδιά μήπως έγραψα τίτλο ... "φωτό απο επαγγελματία φωτογράφο", και με "βουτήξατε" απο τα μούτρα ??.
Εγώ απλά εκείνη την στιγμή, αυτό μου άρεσε και το τράβηξα..., εννοείται πως δεν είμαι "ειδικός" στο θέμα φωτογραφιών
και ούτε επαγγελματίας φωτογράφος, γιατί αν ήμουν δεν θα είχα την SP350 αλλά μάλλον καμιά D200.

Εννοείται πως δέχομαι τις συμβουλές σας, και δεν αμφιβάλω καθόλου για το αν είναι σωστές, αλλά προ στιγμήν ένιωσα
σαν να "κόβομαι" στο μάθημα της φωτογραφίας.

Απλά "αποτύπωσα" κάτι που θεώρησα ωραίο, και είπα να το μοιραστώ :roll:, δεν νευρίασα αν υπάρχουν υποψίες :), απλά
με τον τρόπο σας με κάνατε και ένιωσα μαθητής ....(πω πω τι θυμήθηκα τώρα ... :shock:). Αν και μου αρέσει η κριτική
στην συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω ήταν λίγο off topic.

:D :D Καλά εεε, αν δεν αρέσαν αυτές που να έβλεπες τι έχει τραβήξει η σύζυγος :mrgreen: :mrgreen:

Πάντα καλοπροαίρετος 8)
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
moutoulos said:
preve said:
Να θυμάσαι το ότι εμείς δεν βρισκόμασταν εκεί....άρα δεν ακούμε τους ήχους...δεν μυρίζουμε...δεν μας χτυπά το αεράκι....δεν νοιώθουμε αυτό που ένιωθες εσύ όταν έκανες το κλικ.
Νομίζω ότι οφείλεις να βρεις τρόπο να μας το μεταφέρεις. Φωτογραφικά.
Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει στις παραπάνω περιπτώσεις.
Κάτι...πας να κάνεις "παίζοντας" με το ιστιοπλοϊκο....αλλά νομίζω ότι δεν τα καταφέρνεις.
:?


Βρε παιδιά μήπως έγραψα τίτλο ... "φωτό απο επαγγελματία φωτογράφο", και με "βουτήξατε" απο τα μούτρα ??.
Εγώ απλά εκείνη την στιγμή, αυτό μου άρεσε και το τράβηξα..., εννοείται πως δεν είμαι "ειδικός" στο θέμα φωτογραφιών
και ούτε επαγγελματίας φωτογράφος, γιατί αν ήμουν δεν θα είχα την SP350 αλλά μάλλον καμιά D200.

Εννοείται πως δέχομαι τις συμβουλές σας, και δεν αμφιβάλω καθόλου για το αν είναι σωστές, αλλά προ στιγμήν ένιωσα
σαν να "κόβομαι" στο μάθημα της φωτογραφίας.
Το πήρες στραβά. :(

Με συγχωρείς αν σε έκανα να νοιώσεις σαν μαθητής.
Δεν πίστεψα ούτε στιγμή ότι θα μπορούσα να είμαι δάσκαλος σου.
Δεν θέλω δηλαδή. Όχι δωρεάν. :p :lol:
Απλά από κάτι που γνωρίζω...μέτρια...είπα (αφού σε είδα να έχεις διάθεση) να σου μεταγγίσω ένα κομμάτι.
Ελπίζω να πιάσεις το νόημα και όχι το γράμμα των λέξεων.

Καλές λήψεις. :wink: :)


ΥΓ. Καμμία D200 δεν θα σε έκανε καλύτερο φωτογράφο. Πιο ...γυμνασμένο ίσως.
Και πιο ελαφρύ κατά 2 χιλιάρικα.
 



Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Η τελευταία δεν έχει τραβηχτεί με τον κανόνα του ενός τρίτου, ή μου φαίνεται;
Πώς το πέτυχες έτσι το ρέλι βρε θηρίο; :D
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Ψέματα λέει, δεν είναι δικιά του η φωτό, είναι screen capture από διαφήμιση ούζου :p :lol:
 

Μηνύματα
384
Reaction score
36
preve said:
Το πήρες στραβά. :(
Με συγχωρείς αν σε έκανα να νοιώσεις σαν μαθητής.
Δεν πίστεψα ούτε στιγμή ότι θα μπορούσα να είμαι δάσκαλος σου.
Δεν θέλω δηλαδή. Όχι δωρεάν. :p :lol:
Απλά από κάτι που γνωρίζω...μέτρια...είπα (αφού σε είδα να έχεις διάθεση) να σου μεταγγίσω ένα κομμάτι.
Ελπίζω να πιάσεις το νόημα και όχι το γράμμα των λέξεων.
Καλές λήψεις. :wink: :)
ΥΓ. Καμμία D200 δεν θα σε έκανε καλύτερο φωτογράφο. Πιο ...γυμνασμένο ίσως.
Και πιο ελαφρύ κατά 2 χιλιάρικα.





:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Οκ σου απάντησα με smiles, και δεν θέλω να ακουστούν τίποτα περίεργα σχόλια έτσι ....... :lol:
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Το άλλο ανεκτίμητο καλό με τις ψηφιακές είναι ότι τραβάς όσο θες, σβήνεις ό,τι θες και κρατάς τα καλά. Παλιά με το φιλμ ήταν κλικ και τάλληρο. Και τα έξοδα να μην ήταν πρόβλημα, τέλειωνε το φιλμ. Και φιλμ να είχες μαζί σου, έπρεπε να μη ζεσταθεί. Ο σοβαρός φωτογράφος κυκλοφορούσε με ρούχα όλο τσέπες και τσεπάκια, όλα γεμάτα. Μύλος.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
ak1s said:
Η τελευταία δεν έχει τραβηχτεί με τον κανόνα του ενός τρίτου, ή μου φαίνεται;
Η μάχη της φόρμας με το περιεχόμενο δίνουν τις καλές φωτογραφίες είχε πει ο κύριος Bresson. 8)
(Για να δανειστώ τα λόγια ενός καλού φίλου...)

Όχι δεν το χρησιμοποίησα.
Γιατί εκείνη την εποχή τραβούσα διαισθαντικά.
Η διαίσθησή μου με βοήθησε να χρησιμοποιήσω εν αγνοία μου κάποια άλλα πράγματα.

Το θέμα είναι τεράστιο.
Επιτρέψτε μου λίγη αμπελοφιλοσοφία. :p

Οι κανόνες στην φωτογραφία είναι για να καταπατώνται...εντέλει. :o
Όχι άκριτα όμως. Και μόνο αφού μελετηθούν καλά πρώτα.
Αυτή η "καταπάτηση" ή ο "εμπαιγμός" αν αγαπάτε παράγει από απλά ενδιαφέροντα αποτελέσματα έως
πρωτοπορικά αριστουργήματα ή τέχνη.
(Κάτι που σαφώς δεν ισχύει στην περίπτωση μου) :p

Πέρα από τον κανόνα των τρίτων και κατ' επέκταση των "Χρυσών τομών" όπου είναι τα
τέσσερα ισχυρότερα σημεία σε μια φωτογραφία (σχηματίζονται από τις τομές των έξι νοητών γραμμών,3 κάθετες-3 οριζόντιες-τρίλιζα) υπάρχουν και άλλα πράγματα που κάνουν ένα επιτυχημένο κάδρο.

Μια επιτυχημένη σύνθεση.

Μια επιτυχημένη σύνθεση κάδρου....σε γενικές γραμμές περιέχει διάφορα πραγματάκια σε ικανές ισορροπίες.
Ιδιαίτερες ανισορροπίες μεταξύ τους πολλές φορές παράγουν εντυπωσιακά κάδρα για το αγύμναστο μάτι...όχι όμως φωτογραφίες...για αυτούς που ξέρουν δύο πράγματα παραπάνω.

Θέμα, Περιεχόμενο, Φόρμα.

Μέσα στις λέξεις αυτές κρύβεται η επιτυχία ή όχι μιας φωτογραφίας. Και στις μεταξύ τους ισορροπίες.

Θέμα.
Το πρώτο συστατικό μιας φωτογραφίας. "Αυτό" που απεικονίζει μια φωτογραφία.
Αυτό μπορεί να είναι πασιφανές...μπορεί και να εννοείται... :wink:

Φόρμα.
Ο τρόπος που διάλεξε ο φωτογράφος να μας παρουσίασει το έργο του.
Όχι μόνο το θέμα γιατί αυτό έιναι μόνο ένα συστατικό.
Ασπόμαυρο, τονισμένο, υπερβολικά κορεσμένο χρωματικά. Χρωματική φόρμα.
Γραμμές, χρήση εισόδων-εξόδων από το κάδρο...ευρυγώνιοι, υπέρ-ευρυγώνιοι φακοί, πανοραμικές λήψεις, υπερβολικά σκοτεινές ή φωτεινές λήψεις...υπερβολικά φλου...φίλτρα... διάφορα "κόλπα"...περίεργες γωνίες... και αυτά αποτελούν ...φόρμα.
Και όχι μόνο.

Περιεχόμενο.

Με μία φράση...η συγκίνηση που μεταδίδει η εικόνα στον θεατή της.
Είναι ίσως η πιο δύσκολη στην κατανόηση της παράμετρος μιας φωτογραφίας και σίγουρα δεν είναι "σταθερή"
για όλους.
"Δημιουργείται"...σε μεγάλο βαθμό από το σωστό φορμάρισμα του θέματος από τον φωτογράφο.
Η "ψυχική συμμετοχή" ή όχι του θεατή σε μια φωτογραφία εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από το περιεχόμενό της.


Σας μπέρδεψα. Και πλατύασα.
Ας θυμηθούμε λοιπόν την φράση του κυρίου Bresson στην αρχή του κειμένου. :wink:

_________________________________________________

Στην δικιά μου φωτογραφία τώρα το θέμα δεν είναι και τόσο δυνατό αλλά από φόρμα....άλλο τίποτα. :p
Με αυτήν προσπαθώ να δημιουργήσω περιεχόμενο. Συγκίνηση.
Χρησιμοποιώ γραμμές, είσοδο-έξοδο και γεωμετρία (εξόφθαλμα, ρέλι-πανί), χρώμα και μια σύνθεση από
2 τετριμενα αλλά "πιασάρικα" θέματα όπως έιναι η ιστιοπλοϊα και το ηλιοβασίλεμα.
Αν χρησιμοποιούσα και τα "τρίτα" υπό κλίση και με μπωφόρ....εεεε τότε θα πήγαινα σε τσίρκο να δουλέψω. :p

Μου αρέσει η φωτογραφία μου; Την εποχή που την τράβηξα ναι.
Εντυπωσιάστηκε και η μαμά μου με τον κανακάρη της.
Τώρα πια τέτοια ..."φθηνά" κόλπα δεν με εντυπωσιάζουν.
Άσε που αντιλαμβανόμενος πλέον τι κάνω....ντρέπομαι. :p
Κάποτε μπορεί να την έβαζα στον τοίχο μου.
Όχι πια.

Να ένας καλός μπούσουλας πιο εύκολος από του κυρίου Bresson.
Θα βάζατε στον τοίχο τις φωτογραφίες που τραβάτε;
Ελάχιστες μάλλον..εεε; Όπως και εγώ.
Αναρωτηθήτε γιατί.

:)


Πώς το πέτυχες έτσι το ρέλι βρε θηρίο; :D
Προσπάθησα. Σκληρά μπορώ να πω. Και τα κατάφερα σε ικανό βαθμό.
Με το Photoshop όμως πέτυχα αυτό που ήθελα....πριν 15 χρόνια! :p :p 8)
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Αυτό που λες έχει γενική ισχύ, ότι δηλαδή οι κανόνες καλό είναι να παραβιάζονται, αρκεί αυτό να γίνεται εν επιγνώσει και από επιλογή και όχι από πλήρη άγνοια και έλλειψη επιλογών. Τα παραδείγματα άπειρα: στη γλώσσα, στις τέχνες, παντού.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
RDoherty said:
Ψέματα λέει, δεν είναι δικιά του η φωτό, είναι screen capture από διαφήμιση ούζου :p :lol:

Α να χαθείς ρε...δικιά μου είναι και την κάνω ότι θέλω. Νιανιανιανιανια! :p :p :p :lol:


Το άλλο ανεκτίμητο καλό με τις ψηφιακές είναι ότι τραβάς όσο θες, σβήνεις ό,τι θες και κρατάς τα καλά. Παλιά με το φιλμ ήταν κλικ και τάλληρο. Και τα έξοδα να μην ήταν πρόβλημα, τέλειωνε το φιλμ. Και φιλμ να είχες μαζί σου, έπρεπε να μη ζεσταθεί. Ο σοβαρός φωτογράφος κυκλοφορούσε με ρούχα όλο τσέπες και τσεπάκια, όλα γεμάτα. Μύλος.
Το κακό των ψηφιακών από την άλλη είναι ότι με αυτήν τους την δυνατότητα έχουν ευτελλίσει την "Φωτογραφία". Το μέσο έχει ευτελλίσει το αντικείμενο.
Κάποτε προσέχαμε πως και τι τραβούσαμε.
Τώρα πια....τραβάμε κόντρα στο ήλιο, την ώρα που τρώμε, χωρίς κανόνες, όπως μας την βαρέσει.
Για αυτό βέβαια και οι φωτογραφίες...του κινητού (όχι λόγω ποιότητας) δεν αντέχουν σε σοβαρή κριτική.

Από την άλλη....αυτός που ενδιαφέρεται πραγματικά για την φωτογραφία μπορεί να μάθει εκμεταλλευόμενος
το ανέξοδο της ψηφιακής φωτογραφίας.
Βλέποντας μάλιστα απευθείας το δημιούργημά του μπορεί να αντιληφθεί πολύ εύκολότερα λειτουργίες όπως το διάφραγμα,η ταχύτητα...και τα αποτελέσματα των συνδιασμών τους καθώς και έννοιες όπως το βαθος πεδίου.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
moutoulos said:
Οκ σου απάντησα με smiles, και δεν θέλω να ακουστούν τίποτα περίεργα σχόλια έτσι ....... :lol:
Moutoule μας βλέπω πρώτο θέμα στον Ροζ φωτότυπο...και μετά είμαστε καλεσμένοι στον Κίτρινο τύπο.
:lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
preve said:
Κάποτε προσέχαμε πως και τι τραβούσαμε.
Δεν φταίει η τεχνολογία, αλλά η χρήση της. Εγώ ξεκίνησα παιδάκι με μία φτωχή Zenit με φωτόμετρο σεληνίου, χαρισμένη από ξάδερφο. Μετά από κάνα χρόνο η βελόνα του φωτομέτρου χάλασε. Ουδέν πρόβλημα, έβαζα το κυκλάκι εκεί που ΘΑ πήγαινε η βελόνα AN δούλευε και η εκφώτιση έβγαινε μια χαρά. Eίχε γίνει το μάτι μου φωτόμετρο και έτσι έμαθα zone system από σπόντα, ο εκκολαπτόμενος Ansel Adams :p Έκτοτε το ξέχασα πάλι :p
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
RDoherty said:
Αυτό που λες έχει γενική ισχύ, ότι δηλαδή οι κανόνες καλό είναι να παραβιάζονται, αρκεί αυτό να γίνεται εν επιγνώσει και από επιλογή και όχι από πλήρη άγνοια και έλλειψη επιλογών. Τα παραδείγματα άπειρα: στη γλώσσα, στις τέχνες, παντού.
Ορθόν.
Δεν είναι αυτονόητο όμως ότι οι "κανόνες" θα πρέπει να "σπουδάζονται" πρώτα.
Για αυτό και βλέπουμε διαρκώς γύρω μας εύκολα εντυπωσιακά...κακά συνοθυλεύματα.
Που περνούν ως...τέχνη...ως δημοσιογραφία...ως μουσική...ως τηλεόραση.
Το χείροτερο είναι ότι αυτοί οι τρόποι αποτελούν πλέον το ..."κανονικό".
Είναι θλιβερή η συνειδητοποίηση αυτής της κατάστασης.


Δεν φταίει η τεχνολογία, αλλά η χρήση της. Εγώ ξεκίνησα παιδάκι με μία φτωχή Zenit με φωτόμετρο σεληνίου, χαρισμένη από ξάδερφο. Μετά από κάνα χρόνο η βελόνα του φωτομέτρου χάλασε. Ουδέν πρόβλημα, έβαζα το κυκλάκι εκεί που ΘΑ πήγαινε η βελόνα AN δούλευε και η εκφώτιση έβγαινε μια χαρά. Eίχε γίνει το μάτι μου φωτόμετρο και έτσι έμαθα zone system από σπόντα, ο εκκολαπτόμενος Ansel Adams Έκτοτε το ξέχασα πάλι
Όντως.

Πολλοί θα θυμούνται το....100 ASA ήλιος= 250 +11, συννεφιά= 125+8, σούρουπο= 60+5,6 χαραγμένο στο μυαλό τους.
Ή πάνω στα κουτάκια των φιλμς. :wink:
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Μπορω να πω πως με πολυ ενδιαφερον διαβασα τα σχολια του preve........
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
preve said:
Για αυτό και βλέπουμε διαρκώς γύρω μας εύκολα εντυπωσιακά...κακά συνοθυλεύματα.
Που περνούν ως...τέχνη...ως δημοσιογραφία...ως μουσική...ως τηλεόραση.
... Ως απόψεις σε φόρουμ ... :lol: :lol: :lol:
 


Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Γιατί κακός? Μπορεί να το εννοούσα ως αυτοκριτική. Μπορεί και όχι 8)
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top