Ηχεια bass reflex - προβληματισμοι και συμπεριφορα ηχειου με φραξιμο της οπης

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Στα διάφορα στούντιο που χρησιμοποιουνται ηχεία bass Reflex δεν νομίζω να κλείνουν με κάλτσες την οπή είτε των δορυφόρων είτε των σαμπς.
Τέτοιες καγκουριες γίνονται στο σπίτι γιατί ενοχλεί σε κάποιες συχνότητες.
Όταν τις κάνεις εσύ τις καγκουριές είναι καγκουριές, όταν τις κάνουν άλλοι είναι γνώστες.
Το συμπέρασμα είναι ότι τα ηχεία σου είναι για πέταμα. :D
Πες τους και εσύ ότι τις έκλεισες με κάλτσες να χαρούν και να ησυχάσουν και ας μην τις έκλεισες. :D
Μετρητικα στοιχεία αν έχω? :lolsign:
Ότι το 80% των στούντιο χρησιμοποιούν ηχεία bass Reflex είναι γνωστό.
Επίσης σε τεστ επαγγελματικων ηχειων ποτέ δεν διάβασα για κλειστές οπές και δεν είδα μετρήσεις να παρουσιάζονται επί τούτου, με εξαίρεση το ηχείο της Hedd 30 που κατασκευαστηκε να λειτουργεί τόσο ως κλειστό όσο και ως ανοιχτό με κατάλληλα φίλτρα.:D
Επίσης είπα ότι δεν νομίζω να παίρνουν οι στουντιαδες μπας ρεφλεξ και μετά να τα κλείνουν με κάλτσες.:lolsign: Εσύ που τα ξέρεις όλα και μπαινοβγαίνεις στα στούντιο κάθε μέρα πες μας αν είδες τίποτα άλλο.
Ο Ιαρ, δεν χρειάζεται να πάει, τα φαντάζεται όλα. :D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Το συμπέρασμα είναι ότι τα ηχεία σου είναι για πέταμα
Όχι βέβαια. Μάλιστα είναι κλάσεις καλύτερα τα ηχεία του Ν.Κ. από ένα σωρό θαμώνες εδώ μέσα, εσού συμπεριλαμβανομένου (εκτός αυτού, σιγά σιγά έστησε ιμερσιβ σεταπ, καμία σχέση με τα ταπεινά παρά τρίχα μονοκάναλα, τα οποία και ο ίδιος κατακρίνει σε κάθε περίπτωση). 😂😁

Άλλωστε πρόκειται για ενεργά μόνιτορ. 😎

Προσωπικά, βοήθησα νομίζω αρκετά με συμβουλές τον ΝΚ για τα ηχεία του, όταν τα πήρε και ζητούσε βοήθεια για το σετάρισμά τους.

Τα κείμενα είναι εκεί, δεν είναι υπό αμφισβήτηση το γεγονός που παραθέτω.

Και μάλιστα τις περισσότερες συμβουλές που του έδωσα, αργά ή γρήγορα, τις εφήρμοσε. 😎


Για όλα ανεξαιρέτως τα υπόλοιπα που λες περί audio, εσύ που δεν ξέρεις (όπως λες συχνά πυκνά), και δεν θες να διαβάσεις για να μάθεις (γιατί βαριέσαι όπως λες), αλλά εμπιστεύεσαι τα αυτιά σου, παραθέτω την κατωτέρω εικόνα, διότι μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις. 🤪😂😁

FB_IMG_1675085065788.jpg




ΥΓ.

FB_IMG_1675074184068.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Με καλώδια ασχολουμαι
Άλλη μια βραδιά
Μα απόψε δικε μου
Θα στο πω καθαρά
Τέρμα πια τα φθηνά ιντερκονεκτ
Και οι αναβολές
Αφού ξέρω πως και εσύ το θες
Ξέχνα τις ενοχές
Μην αντιστέκεσαι
Μην αντιστέκεσαι
Πάρε ένα Κondo και συ
Μην αντιστέκεσαι
Το Kondo έρχεται
Και φεύγει η λογική

Μην αλλάζεις το θέμα
Άσε πια τις μετρήσεις και τις υπεκφυγές
Τώρα βράζει το αίμα
Δεν ακούω τι λες
Τέρμα πια τα φθηνά ρευματος
Μην δίνεις βάση στην φυσικη
Ό, τι θέλω εγώ θες και εσύ
Έλα να αλλάξουμε καλώδια μαζί
Μην αντιστέκεσαι
Μην αντιστέκεσαι
Πάρε ένα Kondo και συ
Μην αντιστέκεσαι
Το Kondo έρχεται
Και φεύγει η λογική
Καλή προσπάθεια αλλά στενοχωριέμαι λιγάκι γιατί έχεις μείνει πίσω😀
Όπως έχω δηλώσει προ πολλού kondo τέλος. Μόνο μαύρα τώρα😀😀
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Όχι βέβαια. Μάλιστα είναι κλάσεις καλύτερα τα ηχεία του Ν.Κ. από ένα σωρό θαμώνες εδώ μέσα, εσού συμπεριλαμβανομένου (εκτός αυτού, σιγά σιγά έστησε ιμερσιβ σεταπ, καμία σχέση με τα ταπεινά παρά τρίχα μονοκάναλα, τα οποία και ο ίδιος κατακρίνει σε κάθε περίπτωση). 😂😁

Άλλωστε πρόκειται για ενεργά μόνιτορ. 😎

Προσωπικά, βοήθησα νομίζω αρκετά με συμβουλές τον ΝΚ για τα ηχεία του, όταν τα πήρε και ζητούσε βοήθεια για το σετάρισμά τους.

Τα κείμενα είναι εκεί, δεν είναι υπό αμφισβήτηση το γεγονός που παραθέτω.

Και μάλιστα τις περισσότερες συμβουλές που του έδωσα, αργά ή γρήγορα, τις εφήρμοσε. 😎


Για όλα ανεξαιρέτως τα υπόλοιπα που λες περί audio, εσύ που δεν ξέρεις (όπως λες συχνά πυκνά), και δεν θες να διαβάσεις για να μάθεις (γιατί βαριέσαι όπως λες), αλλά εμπιστεύεσαι τα αυτιά σου, παραθέτω την κατωτέρω εικόνα, διότι μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις. 🤪😂😁

View attachment 279454



ΥΓ.

View attachment 279456
Μα και αυτός nerd είναι, τι νομίζεις. Εγώ του τα έχω πεί. :D Διακρίνω βαθιά όμως μια καλή "πάστα". Θα επανέλθει σε φυσιολογικούς ρυθμούς, θα το ξεπεράσει. 😍

Τις εικόνες σου δεν τις βλέπω, έχω ένα πρόβλημα με το safari στο cache κλπ που βαριέμαι να λύσω τώρα. Αλλά έτσι και αλλιώς φαντάζομαι ότι δεν με νοιάζουν, ούτε με αφορούν. Τα δικα του τα ηχεία και τα δικά σου είναι καλύτερα απο τα δικά μου και το αντίθετο. Κατάσταση δημοτικού. :D
kondo τέλος. Μόνο μαύρα τώρα
Ξαναγορασέ τα πίσω, να τους τρελάνεις. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μα και αυτός nerd είναι, τι νομίζεις. Εγώ του τα έχω πεί. :D Διακρίνω βαθιά όμως μια καλή "πάστα". Θα επανέλθει σε φυσιολογικούς ρυθμούς, θα το ξεπεράσει. 😍

Τις εικόνες σου δεν τις βλέπω, έχω ένα πρόβλημα με το safari στο cache κλπ που βαριέμαι να λύσω τώρα. Αλλά έτσι και αλλιώς φαντάζομαι ότι δεν με νοιάζουν, ούτε με αφορούν. Τα δικα του τα ηχεία και τα δικά σου είναι καλύτερα απο τα δικά μου και το αντίθετο. Κατάσταση δημοτικού. :D

Ξαναγορασέ τα πίσω, να τους τρελάνεις. :D
Αυτή την εποχή ασχολούμαι αποκλειστικά με τα οφέλη και τις ιδιότητες του Μαγνησίου στην Ψυχική Υγεία , στο πόσο την θωρακίζει και γενικότερα πόσο την επηρεάζει και αν…😀
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
παρτε ενα Hedd για να μην κουραζετε το μυαλο σας


Όταν τις κάνεις εσύ τις καγκουριές είναι καγκουριές, όταν τις κάνουν άλλοι είναι γνώστες.
Το συμπέρασμα είναι ότι τα ηχεία σου είναι για πέταμα. :D
Πες τους και εσύ ότι τις έκλεισες με κάλτσες να χαρούν και να ησυχάσουν και ας μην τις έκλεισες. :D
Εκλεισα ολες τις οπες των δορυφορων και ανοιξα ολες τις οπες των σαμπς. Ο μοναδικος λογος που το εκανα ειναι για να μην μου τα πρηζετε αλλο :p :lolsign:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Υ.Γ. : Εάν η ανάλυση για τον Bhutia είναι σωστή και σπάει πλάκα με κάποιους .... αυτοί να δείς πλάκα που σπάνε μαζί του.
Είμαστε μια ωραία παρέα γελαστών χαρακτήρων. Το γέλιο είναι πολύτιμο , απ'όπου και να προέρχεται.
Στα διάφορα στούντιο που χρησιμοποιουνται ηχεία bass Reflex δεν νομίζω να κλείνουν με κάλτσες την οπή είτε των δορυφόρων είτε των σαμπς.
Τέτοιες καγκουριες γίνονται στο σπίτι γιατί ενοχλεί σε κάποιες συχνότητες.
Στα studios επίσης ακούνε σε συνεχόμενη στάθμη ΄΄αναφοράς΄΄ πολύ μικρότερη των 115 dB.
Οι δε σοβαρές αίθουσες επισκόπησης χρησιμοποιούν main monitors για premastering τα οποία θα έχουν διατάξεις ενίσχυσης χαμηλών με το δικό τους συντονισμό κείμενο πολύ χαμηλότερα από τα 50 Hz.

Γενικώς η χομπίστικη ενασχόληση με κάποιο αντικείμενο προϋποθέτει να εξετάζει ο ενδιαφερόμενος όποιον εξοπλισμό διαθέτει ή σκοπεύει να προμηθευτεί και να λαμβάνει ισορροπημένες αποφάσεις πάνω στη χρήση του.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ο μοναδικος λογος που το εκανα
"With sealed bass ports, the Type 30 MK2 exceed expectations of bass precision and offers a new level of texture details and low-end harmonics."

Από το δικό σου λινκ, των Χεντ, το βίντεο των οποίων το έχω δει εδώ και καιρό. 🤪
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Είμαστε μια ωραία παρέα γελαστών χαρακτήρων. Το γέλιο είναι πολύτιμο , απ'όπου και να προέρχεται.
Δεν είμαι εγώ που προσπάθησα να ερμηνεύσω τις όποιες προθέσεις σου και τα κίνητρα πίσω απο το χιούμορ σου, όποτε επιλέγεις να το κάνεις. Εαν αυτά εμπεριέχουν και είναι εμπνεύσεως χαρακτηριστικά κάποιας "ανωτερότητας" και αποκλειστικότητας στην γνώση, ορθότητα αυτής ή στο αποτέλεσμα που αυτή μπορεί να επιφέρει και όχι αγνή πρόθεση ενδιαφέροντος για την όσο το δυνατόν καλύτέρευση μέσω των συμβουλών των συνθηκών που ακούει κάποιος μέσα σε πραγματικά πλαίσια και ανάγκες και όχι απλώς θεωρίες , όπως έχω καταλάβει απο αναφορές σου ..... δεν νομίζω ότι είναι δικαιη περιγραφή. Εάν είναι, τα αστεία έχουν άλλη προέλευση και δεν είναι δυνατόν να θεωρούνται πηγαία αλλά υπολογισμένα για κάποιο σκοπό. Με μια τέτοια προοπτική ματιάς και ανάλυσης στο θέμα της ανάπτυξης και υλοποίησης του χιούμορ σου, και εάν αυτό είναι αντιληπτό απο τον αποδεκτή αυτού, το χιούμορ όπως μπορείς να καταλάβεις δεν θα είχε την ίδια αξία ή εκτίμηση.
ϊσως στο χιούμορ σου θα έπρεπε τότε να συμπεριλάβεις πρώτα αυτούς που δηλώνουν ότι δεν ακούνε παραμορφώσεις στα χαμηλά μεταξύ mp3 και wav αλλά ακούνε τα "παρασιτικά" των ports. :D Απο αυτό και μόνο καταλαβαίνει κάποιος τι ακούνε και απο τι γ@μ@τα συστήματα.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
ϊσως στο χιούμορ σου θα έπρεπε τότε να συμπεριλάβεις πρώτα αυτούς που δηλώνουν ότι δεν ακούνε παραμορφώσεις στα χαμηλά μεταξύ mp3 και wav αλλά ακούνε τα "παρασιτικά" των ports. :D Απο αυτό και μόνο καταλαβαίνει κάποιος τι ακούνε και απο τι γ@μ@τα συστήματα.
Διεκδικούμε μέσα από το χιούμορ τη συνείδηση της άγνοιας και της ταπεινότητας παρά της γνώσης και κάποιας ανωτερότητας. Για τα δε υπόλοιπα πάνω στην αντίληψη της παρασιτικής συμβολής από διατάξεις bass reflex κάποιος άλλος τα είχε περιγράψει καλύτερα και πιο χιουμοριστικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ο μπουτχιας ήταν σαφής στο συμπέρασμα, αφού φυσικά ανέλυσε και την τελευταία τρίχα του θέματος:

Η οπή ανάκλασης χαμηλών αποτελεί κατά τη γνώμη του γράφοντος ...πισωγύρισμα στην εξέλιξη των ηχείων.
Ο δε νταποστ, είναι ο πλέον κατηγορηματικός επί του θέματος, και με περισσή απόδειξη στα γραφόμενά του.

Να μη κουοτάρω τι έχει γράψει ο νταποστ, είναι έως ακραία, αλλά καταλάβατε.

Προσωπικά έχω την ίδια άποψη, ως αποτέλεσμα όσων έχω διαβάσει.

Ωστόσο στα σαμπ, έχω μια ελαστικότητα στη χρήση οπής ανάκλασης, διότι ειδάλλως είναι πολύ δύσκολα εφικτές οι στάθμες που θέλω. 😎
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Διεκδικούμε μέσα από το χιούμορ τη συνείδηση της άγνοιας και της ταπεινότητας παρά της γνώσης και κάποιας ανωτερότητας.
Αφού ανέλαβες, (εάν θεωρήσουμε ότι δεν είναι πληθυντικός ευγενείας), να μιλήσεις έκ μέρους όλων .... φαίνεται σε όλα τα θέματα μάλιστα , όχι μόνο τα ηχητικά. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αφού ανέλαβες, (εάν θεωρήσουμε ότι δεν είναι πληθυντικός ευγενείας), να μιλήσεις έκ μέρους όλων .... φαίνεται σε όλα τα θέματα μάλιστα , όχι μόνο τα ηχητικά. :D
Δηλώνω μέσα από το πρώτο πληθυντικό πρόσωπο κάτι που θ'άξιζε να ισχύει για όλους μας και όχι αποκλειστικά για τον υποφαινόμενο.
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Δηλώνω μέσα από το πρώτο πληθυντικό πρόσωπο κάτι που θ'άξιζε να ισχύει για όλους μας και όχι αποκλειστικά για τον υποφαινόμενο.
Και επειδή δεν σου αρέσουν τα φιλοσοφικά και δεν σε βλέπω να έχεις και πολύ εμπιστοσύνη ή εκτίμηση στην λογική, στις αρχές της και κατανόησή τους ή δεν τα θεωρείς για κάποιο λόγο πρωτεύουντα και building blocks της επιστήμης αλλά μένεις στο ρεαλισμό μόνο αυτής .... φαίνεται απο την αναλογία των ερωτήσεων που κάνουν οι αυτοανακηρυγμένοι της απανταχού οικουμένης γκουρού σε σχέση με τις απαντήσεις που δίνουν. Όταν αυτές είναι 1-2 και οι υπόλοιπες 98 είναι απαντήσεις, κάτι δεν πάει καλά.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
μπλα μπλα μπλα... κάτι δεν πάει καλά.
Σε τέσσαρες λέξεις αν μη τι άλλο μπορούμε να συμφωνήσουμε... :roflmao:
Εγώ γελάω και τώρα ακόμη ζωντανός. Που θα φάμε σήμερα και τι καλό θα φάμε ;
1675190300921.png
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Όπως ανέφερα δεν μπορώ να δω εικόνες ποσταρισμένες σε αυτό το σάιτ, λόγω ενός προβλήματος με το Safari.

Εάν θες να μου το περιγράψεις αυτό που θέλεις να μου πείς, βάζω στοίχημα ότι έχεις την δυνατότητα. Ή εαν θες κάποιο σχόλιο δικό μου.
Σε τέσσαρες λέξεις αν μη τι άλλο μπορούμε να συμφωνήσουμε... :roflmao:

View attachment 279476
Δεν το νομίζω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top