Ηχητική αναβάθμιση... από καρδιάς!


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Χαχα, τους Γερμανούς ρώτα. Η παραγγελία έγινε τον Οκτώβριο με αρχική ημερομηνία παράδοσης πριν τα Χριστούγεννα. Μετά, επικαλούμενοι covid, ελλείψεις σε υλικά, καθυστερήσεις στην αλυσίδα κλπ., πήγαμε Φλεβάρη. Ε, τελικά ο Φλεβάρης έγινε αρχές Μαρτίου.
Να αυτά να τα βλέπουν όσοι κατηγορούν τον νταχαρη ότι αργούν τα μονοπραις
ήρθαν ρε αλήτη? :lolsign:

Οι μετρησεις όπως λέει και ο ντιμι από 150 και άνω είναι σούπερ με βάση τα δεδομένα.
Η κλιση πως επετεύχθη?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Η κλιση πως επετεύχθη?
:idk:

Αγόρασα τα σωστά ηχεία, I guess? :lol:

Ο γκουρού χθες έγραφε:

Η μπλε (45 μοίρες off-axis) ταυτίζεται με την κόκκινη στις πρώτες οκτάβες και μας λέει ότι η επίτευξη κλίσης στην απόκριση steady state που θα τηρεί ενδεδειγμένη target curve θα επιτυγχάνεται με απλή...κλίση του ηχείου προς τα έσω,crossfiring δηλαδή,toe-in σε γωνία ανώτερη των 30 μοιρών ως προς το στερεοφωνικό τρίγωνο,ώστε να περνάμε σε πεδίο off-axis στο MLP...
Κάτι θα ξέρει :sneaky:
Εμείς έχουμε βάλει λίγο aggressive toe in, οπότε μάλλον κάπου εκεί κείται η απάντηση.
 




Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Καλά, δεν υπάρχει o_O
Δεν εχω ξαναδεί κάτι τέτοιο απο δυο ηχεία σε σαλόνι (και χάλια ακουστική από οσα κατάλαβα)

Δεν χρειάζεται καμία παρέμβαση πάνω απο τους 150Hz. Τρία φίλτρα αρκούν, και τέλος.

Πούλα το Dirac.
Οντως, ουτε΄γω εχω δει τετοιο...σιδερωμα, Τι τσακιση ειναι αυτη, τυφλα να΄χει το...Merito. :roflmao: :roflmao: 👨‍❤️‍👨
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Και μετά από παλλαϊκή απαίτηση (του @Dimifoot δηλαδή), παρακάτω και οι μετρήσεις από Dirac.

Δεξί:
View attachment 207372

Αριστερό:
View attachment 207373

Ήμουν λίγο επιφυλακτικός στο να ανεβάσω μετρήσεις, καθώς ο χώρος έχει προφανώς αρκετά θέματα και δεν ήθελα τα όποια προβλήματα στις μετρήσεις να μεταφραστούν για κάποιους (έστω και υποσυνείδητα) σε αμφιβολές όσον αφορά το ηχείο. Γιατί καμιά φορά, όσο και η λογική μας να λέει το Α, αν με τα μάτια μας βλέπουμε το Β, όσο να'ναι μας επηρεάζει. Και ο λόγος δεν ήταν φυσικά γιατί το αγόρασα εγώ και θέλω να μου λένε ότι είναι φανταστικό, αλλά γιατί πιστεύω ότι πραγματικά θα αδικηθεί το ίδιο το ηχείο.

Παρ'όλα αυτά, ελπίζω ότι θα συμβεί το αντίθετο, θα είναι δηλαδή άλλη μια ευκαιρία να εμπεδωθεί ότι την μεγαλύτερη σημασία πλην του ηχείου την έχει ο χώρος και δεν μπορείς να πετύχεις τέλειο αποτέλεσμα χωρίς να εξασφαλίσεις και τα δύο!
αυτά είναι χωρίς ισοστάθμιση?!:oops:

υ.γ
να φανταστώ το αριστερό εκεί στα χαμηλά έχει να κάνει με την τζαμαρία?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Έχει ρυθμιστικά διακοπτάκια μπάσα-πρίμα;
Καρδιοειδη είναι, δεν εξαρτώνται απ'τον πίσω τοίχο, σου λένε πως να τα βάλεις, ε, νισάφι, τι να τα κάνεις τα ρυθμιστικά;
Αν τυχόν φταίει κάτι, είναι ο χώρος σου.

Αυτοί που τα φτιάχνουν, θα στεναχωρηθουν αν μάθουν ότι θα πειράξεις την τονικότητά τους, μπορεί να το πάρουν κατάκαρδα και να' ρθουν να στα πάρουν πίσω.

Κωλοπαιδα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
13 θέσεις, την "μεσαία" επιλογή του Dirac δηλαδή (Focused Imaging).
Απόσταση μεταξύ των ακραίων θέσεων πάνω από 1 μέτρο.

Ορίστε και τα δύο μαζί:

View attachment 207375
Υπάρχει λήψη όπου να εκπέμπουν τα επιμέρους κανάλια μαζί;
Spectrogram;

Για να μη δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις,σημειώνεται πως αυτά που ζητώ θα είναι είναι αποκαλυπτικά για τους όρους στησίματος παρά για την αδιαμφισβήτητη ποιότητα στα ίδια τα ηχεία,των οποίων η προοπτική διαχείρισης κάθε άλλο παρά θα με δυσαρεστούσε...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
αυτά είναι χωρίς ισοστάθμιση?!:oops:
Να σου πω, επειδή κι εγώ άρχισα να αμφιβάλλω, άρχισα να κουνάω την target curve να δω μήπως αυτό που δείχνει είναι κάποια πρόβλεψη του αποτελέσματος και όχι οι μετρήσεις. Αλλά μπα, δεν κουνήθηκε καθόλου.

dirac_curve.PNG


(όχι ότι χρειαζόταν να αμφιβάλω βέβαια, γιατί είχα ήδη ρωτήσει τον Dimifoot αν αυτή είναι η σωστή εικόνα!)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
αρχηγέ είπαμε, είμαστε άσχετοι, αλλά ενα διακοπτάκι θα το βλέπαμε :fuckyou:
Τι γράφουν στην ιστοσελίδα τότε; Άλλο μοντέλο βλέπω;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ξέρεις, πας στην τρινοβ, συζητάς για την ισοστάθμιση που έχουν ενσωματώσει στα αλτιτιουντ, τα βρίσκετε στα λεφτά, κλείνεις το μηχανημα, πηγαίνοντας στο ταμείο να πληρώσεις σε ρωτάει: τι ηχεία έχετε κύριε; απαντας ένα ζευγάρι 801 με γκειθαιν. Επί τόπου σε τουλουμιάζουν στο ξύλο γιατί τους απασχολείς αδίκως, και σε πετάνε με τις κλωτσιές οξου.

Μπαίνεις μπλακ λιστ φορέβε.

Αργότερα στέλνεις τον κολλητό σου να ψωνίσει τρινοβ, κι άμα τόνε ρωτήσουν τι ηχεία έχει, λέει κάτι νορμάλ, Νιούμαν (οκ, χαλαροί είναι). Άμα τους πεις Μπιενταμπλεγιου, κερδίζεις και απαλό χτύπημα στην πλάτη, ως ένδειξη κατανόησης και τέτοια. Βέβαια σε κοροϊδεύουν μόλις βγεις από την πόρτα, στήνουν πάρτι, στην υγειά του "μερακλή", ντιρλα φεύγουν.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Να σου πω, επειδή κι εγώ άρχισα να αμφιβάλλω, άρχισα να κουνάω την target curve να δω μήπως αυτό που δείχνει είναι κάποια πρόβλεψη του αποτελέσματος και όχι οι μετρήσεις. Αλλά μπα, δεν κουνήθηκε καθόλου.

View attachment 207381

(όχι ότι χρειαζόταν να αμφιβάλω βέβαια, γιατί είχα ήδη ρωτήσει τον Dimifoot αν αυτή είναι η σωστή εικόνα!)
ωνασουμπιπ νο2 ! :o:hi:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Υπάρχει λήψη όπου να εκπέμπουν τα επιμέρους κανάλια μαζί;
Spectrogram;
Μόνο μετρήσεις από Dirac προς το παρόν και αν δεν κάνω λάθος δεν μετράει καθόλου τα κανάλια μαζί.
Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι επόμενη "πίστα". Όπου το βασικό πρόβλημα (εκτός από το απαραίτητο διάβασμα) είναι να υπάρξουν οι απαραίτητες συνθήκες (ησυχία αλλά χωρίς να κοιμάται κανείς ταυτόχρονα).

Όλα θα γίνουν, αλλά με... πολλή υπομονή.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
μήπως αυτό που δείχνει είναι κάποια πρόβλεψη του αποτελέσματος
Η πρόβλεψη είναι στην επόμενη “σελίδα” του Dirac
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Τι γράφουν στην ιστοσελίδα τότε; Άλλο μοντέλο βλέπω;
Αν λες γι'αυτό:
"The electronic part consists of three PWM amplifiers and an analogue filter equipped with a room equalization filter to adjust the speaker to the position in and the properties of the listening room."

τότε ναι, δεν ξέρω σε τι αναφέρεται.

Επίσης το manual γράφει και αυτό:
"LFE input: The LFE input is useful if only the two lower woofers should exclusively reproduce the LFE channel."

το οποίο επίσης δεν βλέπω να υπάρχει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top