Η προσπάθεια μου

Μηνύματα
636
Reaction score
1.115
Καλησπέρα φίλοι . Έχω ένα δυο θεματάκια με το μηχάνημα που δε ξέρω εάν σχετίζονται μεταξύ τους .

Θέμα πρώτο: με το που μπαίνει στη πρίζα ακούγεται από μέσα ένας θόρυβος υψηλής συχνότητας σαν το coil whine που ακούγεται σε κάποιες κάρτες γραφικών στα pc, λογικά ο μετασχηματιστής όταν το ανάβω ακούγεται λίγο πιο έντονα . Είναι φυσιολογικό ή δεν θα έπρεπε να ακούγεται τίποτα ;
Δεν το ακούν από εκεί που κάθομαι πρέπει να πάω κοντά .

Θέμα δεύτερο : τα sweeps ακούγονται διαφορετικά από αυτά που έχω συνηθίσει και στο rew και όταν τρέχει το Dirac .
Ακούγεται ένας θόρυβος στις αρχικές συχνότητες του τουιτερ σαν ψιλό τρίξιμο πιο σκληρός απ ότι έχω συνηθίσει . Πως έχεις το ηχείο πάνω σε ένα έπιπλο και συντονιζει και ακούς έλα ελαφρύ τρίξιμο ,κάπως έτσι θα το περιέγραφα σαν να συντονίζει κάτι μέσα στο τουιτερ .

Βάζω φωτό με τις μετρήσεις του rew . Έχω κοντινές 1μ από τα tweeter και από τη θέση ακρόασης .
Στις κοντινές το thd είναι πάνω από από το noise floor του χώρου.
. Λέτε να ακούω αυτό ;;

F1671556-1C6B-4DFA-A1F1-F414BDEBBC1D.jpeg


Απ τη θέση ακρόασης γράφει έτσι αλλά και από εκει κάτι ακούω .

8069CDD8-9332-46DE-B8B4-FFFC5F679050.jpeg


Βρήκα μια παλιά μέτρηση που είχα του Yamaha στην ίδια ένταση όλα ίδια θέση και το thd του nad είναι γενικότερα χαμηλότερο και στις συχνότητες που νομίζω ότι κάνει τα περίεργα ο nad σχεδόν ίδιο .

DDB5F15E-A209-43C1-AA92-CD48E8AF9475.jpeg


Η διαφορετικότητα στο άκουσμα των sweep δεν είναι της φαντασίας μου σίγουρα , έχω τρέξει εκατοντάδες στο rew , είχα και Dirac στο pc οποτε έχω ακούσει αρκετά και από αυτά . Όταν ξεκίνησε ο Nad τα sweeps μου κλώτσησε αμέσως . Τεστάρω στο rew το ίδιο , Dirac στο κινητό - pc το ίδιο , sweeps μέσω blu οs το ίδιο., Dirac on of το ίδιο .

Ταινίες και μουσική δε μπορώ να πω ότι ακούω κάτι πάντως .
Υπάρχει περιπτώσει να είχα συνηθίσει τα sweeps στον Yamaha και να μου ακούγεται τώρα διαφορετικά στον nad ;
Τι να πω ρε γμτ , με έχει προβληματίσει και δουλεύουν όλα ρολόι . Δεν έχω κανένα από τα γνωστά bugs των Nad όλα δουλεύουν με τη πρώτη όπως πρέπει .
 
Last edited:

Μηνύματα
12.371
Reaction score
14.582
Εγω άσχετος είμαι φίλε μου, να μην σε τρομάζω, αλλά ελπίζω να μην πάθανε τίποτε τα τουίτερ σου απο τα πολλά sweeps. :(
 
Last edited:



Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Πάντως σίγουρα με τα sweeps των συστημάτων μέτρησης , δεν τραβάνε ιδιαίτερο ζόρι μιάς και είναι sweep.
Σίγουρα ο ροζ και ο λευκός περιέχουν μεγαλύτερη ενέργεια , μοιρασμένη σε όλο το φάσμα .
Βέβαια είναι πολύ εύκολο να κάψει κανείς ένα tweeter , με μία και μόνη συχνότητα , με αρκετό πλάτος στην τάση οδήγησης, ας πούμε με 2 volts και μία συχνότητα 10Khz του πετάς τα μάτια έξω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.340
Αν είχε κάπου ακύρωση, και το software πρόσθεσε κανένα +5dB, και μετα μέτρησε με δυνατό+αργό sweep, μπορεί να έγινε ζημιά.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.115
Αν είχε κάπου ακύρωση, και το software πρόσθεσε κανένα +5dB, και μετα μέτρησε με δυνατό+αργό sweep, μπορεί να έγινε ζημιά.
Καλημέρα σε περίμενα να μου πεις γνώμη .
Εκτιμώ την εμπειρία σου .
Το κάνει με Dirac και χωρίς Dirac η πηγή δε παίζει ρόλο το κάνει και σε sweeps μέσω bluOs από το Tidal connect.
Έβαλα πάνω τον παλιό μου Yamaha και τα sweeps είναι ομαλά όπως τα ξέρω .
Έστησα το umik στο μισό μέτρο Μέτρησα το thd του Yamaha και μετά του Nad όπου 1,5-6 kHz ήταν αυξημένο 2,5 % στον Yamaha , 5% στον nad . Λες να ακούω αυτό ;
Ο Nad πάντως σε κανονικό περιεχόμενο , ταινίες μουσική ακούγεται έτη φωτός καλύτερα . Δεν έχω ακούσει κάτι περίεργο εκεί . Sweeps έχω κάνει εκατοντάδες κάτι μου κλωτσάει σε αυτά του Nad . Φοβάμαι να τον βάλω να παίζει μήπως μου κάνει καμία ζημιά στα τουιτερ .
Αυτό τριξιματάκι ακούγεται στα sweeps σε εντάσεις πάνω από τα -40db με το αυτί κοντά στο τουιτερ και εννοείται σε μεγαλύτερες εντάσεις καθαρά από την θέση ακρόασης .
 

Attachments

Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.340
Καλημέρα σε περίμενα να μου πεις γνώμη .
Εκτιμώ την εμπειρία σου .
Το κάνει με Dirac και χωρίς Dirac η πηγή δε παίζει ρόλο το κάνει και σε sweeps μέσω bluOs από το Tidal connect.
Έβαλα πάνω τον παλιό μου Yamaha και τα sweeps είναι ομαλά όπως τα ξέρω .
Έστησα το umik στο μισό μέτρο Μέτρησα το thd του Yamaha και μετά του Nad όπου 1,5-6 kHz ήταν αυξημένο 2,5 % στον Yamaha , 5% στον nad . Λες να ακούω αυτό ;
Ο Nad πάντως σε κανονικό περιεχόμενο , ταινίες μουσική ακούγεται έτη φωτός καλύτερα . Δεν έχω ακούσει κάτι περίεργο εκεί . Sweeps έχω κάνει εκατοντάδες κάτι μου κλωτσάει σε αυτά του Nad . Φοβάμαι να τον βάλω να παίζει μήπως μου κάνει καμία ζημιά στα τουιτερ .
Αυτό τριξιματάκι ακούγεται στα sweeps σε εντάσεις πάνω από τα -40db με το αυτί κοντά στο τουιτερ και εννοείται σε μεγαλύτερες εντάσεις καθαρά από την θέση ακρόασης .
Βαλε και την τυπική REW μέτρηση του καθε ηχείου L-R, με και χωρίς Dirac.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.115
Βαλε και την τυπική REW μέτρηση του καθε ηχείου L-R, με και χωρίς Dirac.
Σε εκείνα τα σημεία είναι ίδια , 20-500 το έχω τρέξει το Dirac δεν έχω πάρει ακόμα το full .
Η απόκριση είναι ακριβώς ίδια και με τον Yamaha .
Επίσης δεν το έχω τρέξει σωστά όπως θέλω , το έκανα βιαστικά για να ψάξω τι συμβαίνει και ακούγονται έτσι τα sweeps .
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Μπορείς να δοκιμάσεις με test tone generator , με μία συχνότητα 6khz ας πούμε, σε χαμηλή στάθμη κάτω από 1watt, και αυξάνοντας την συχνότητα κατά 500hz να δείς που εμφανίζεται περισσότερο και σε πιο απο τα tweeters , και πόση διαφορά έχει το ένα από το άλλο.
Εαν δεν σου κάνει κάτι στο test tone generator είσαι οκ, και μένει το seep από τον nad.
Αν εμφανίζεται και με την γεννήτρια κάποιο πηνίο βρίσκει , ή έχει ξεκεντραριστεί και θέλει διορθωτική παρέμβαση.
Δοκίμασε αυτό εδώ.

 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.340
Έστησα το umik στο μισό μέτρο Μέτρησα το thd του Yamaha και μετά του Nad όπου 1,5-6 kHz ήταν αυξημένο 2,5 % στον Yamaha , 5% στον nad . Λες να ακούω αυτό ;
Πιθανότατα.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.115
Σε όλα τα τουιτερ ακριβώς το ίδιο ακούγεται .
Ο Καστρουνής είναι εδώ της γειτονιάς , τον πήρα τηλ και είπε θα περάσει μια βόλτα να το ακούσει.
Οπότε φαντάζομαι ότι θα βρω άκρη .
Ελπίζω να μη μπλέξω με σέρβις 😰😰
Μπορείς να δοκιμάσεις με test tone generator , με μία συχνότητα 6khz ας πούμε, σε χαμηλή στάθμη κάτω από 1watt, και αυξάνοντας την συχνότητα κατά 500hz να δείς που εμφανίζεται περισσότερο και σε πιο απο τα tweeters , και πόση διαφορά έχει το ένα από το άλλο.
Εαν δεν σου κάνει κάτι στο test tone generator είσαι οκ, και μένει το seep από τον nad.
Αν εμφανίζεται και με την γεννήτρια κάποιο πηνίο βρίσκει , ή έχει ξεκεντραριστεί και θέλει διορθωτική παρέμβαση.
Δοκίμασε αυτό εδώ.

Αυτό που λες με το πηνίο θα δικαιολογούσε έναν υψηλής συχνότητας θόρυβο που ακούγεται μέσα από το μηχάνημα ; Ο θόρυβος μένει ακόμα και όταν κλείνει ο ενισχυτής , ελεγμένο και με τίποτα συνδεδεμένο πάνω σε όλες τις πρίζες του σπιτιού .
 


Μηνύματα
636
Reaction score
1.115
Καλησπέρα λήξη συναγερμού .

Ήρθε ο Μανώλης το άκουσε , το μηχάνημα δουλεύει όπως πρέπει .
Αυτό που άκουγα δεν ήταν στο τουιτερ τελικά αλλά στα 300Hz .

Όπως το κατάλαβα εγώ ο nad ταΐζει με περισσότερο ρεύμα τα ηχεία και αυτά αντιδρούν διαφορετικά απ ότι με τον Yamaha γιαυτό κ εγώ άκουγα διαφορετικά τα 300hz τελικά .
Ο Μανώλης το άκουγε όπως πρέπει .

Έγιναν και μετρήσεις πιο εξειδικευμένες από τον Μανώλη δεν φάνηκε τίποτα .

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν και εδώ και στα προσωπικά μηνύματα .

Άντε να τρέξω το Dirac με την ησυχία μου να απολαύσω το μηχάνημα .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.340
Καλησπέρα λήξη συναγερμού .

Ήρθε ο Μανώλης το άκουσε , το μηχάνημα δουλεύει όπως πρέπει .
Αυτό που άκουγα δεν ήταν στο τουιτερ τελικά αλλά στα 300Hz .

Όπως το κατάλαβα εγώ ο nad ταΐζει με περισσότερο ρεύμα τα ηχεία και αυτά αντιδρούν διαφορετικά απ ότι με τον Yamaha γιαυτό κ εγώ άκουγα διαφορετικά τα 300hz τελικά .
Ο Μανώλης το άκουγε όπως πρέπει .

Έγιναν και μετρήσεις πιο εξειδικευμένες από τον Μανώλη δεν φάνηκε τίποτα .

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν και εδώ και στα προσωπικά μηνύματα .

Άντε να τρέξω το Dirac με την ησυχία μου να απολαύσω το μηχάνημα .
Και η αυξημένη παραμόρφωση που είδαμε παραπάνω;
 


Μηνύματα
636
Reaction score
1.115
Και η αυξημένη παραμόρφωση που είδαμε παραπάνω;
Το έδειξα , έγιναν μετρήσεις στο σημείο δεν έδειξαν ότι υπάρχει πρόβλημα στο μηχάνημα .
Όλα ακούγονταν και έγραφαν αναμενόμενα όπως μου είπε .
Στα φανταστικά dac του 758 που έσπασε όλα τα ρεκόρ στις μετρήσεις του amir.
Αλεξ λες να ήταν αυτό τελικά ; Είχα καταλάβει ότι από το -6 και πάνω δεν είχε ιδιαίτερα θέματα .
Η αλήθεια πάντως είναι ότι σε τόνους που ακούσαμε σε εκείνες τις συχνότητες σε νορμαλ προς υψηλές εντάσεις προσωπικά δεν άκουσα τίποτα περίεργο .
Τώρα ένα πιο εκπαιδευμένο αυτί είτε εκεί είτε σε μεγαλύτερες εντάσεις ίσως ακούσει ..
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.340
Δεν νομίζω πως ειναι λογικό 2,5% παραπάνω παραμόρφωση να οφείλεται σε χαμηλότερο SINAD, έτσι κι αλλιως το sweep δεν θα έγινε σε στάθμη πιο δυνατά απο το -6db. Ούτε στα “αυξημένα ρευματα”.
Δύσκολο να βγει άκρη, τουλάχιστον για εμένα ειναι ακατανόητο.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.115
Δεν νομίζω πως ειναι λογικό 2,5% παραπάνω παραμόρφωση να οφείλεται σε χαμηλότερο SINAD, έτσι κι αλλιως το sweep δεν θα έγινε σε στάθμη πιο δυνατά απο το -6db. Ούτε στα “αυξημένα ρευματα”.
Δύσκολο να βγει άκρη, τουλάχιστον για εμένα ειναι ακατανόητο.
Τι να πω , δεν ξέρω 😏
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.094
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top