Η προσπάθεια μου


Μηνύματα
636
Reaction score
1.120
Το θέμα είναι ότι έκατσα και είδα τις προηγούμενες σελίδες να θυμηθώ τι ηχεία και χώρο έχεις. Δυστυχώς με τα ηχεία που έχεις το dirac μοιάζει μονόδρομος. Αν είχες ένα ηχείο με καλό σπινοραμα σε καλό χώρο θα σου έλεγα ότι ίσως ο 3700 να έκανε δουλειά αλλά με τα ηχεία σου μάλλον τον ξεχνάς.
Klipsch RP 6000F , RP 600C και RP 600M II για surround .
Δεν έχουν καλό σπινόραμα ε;; 🥵🤣
Δεν έχω ιδέα ..
Η αλήθεια είναι πάντως ότι τα ηχεία ανταποκρίθηκαν καλά στα φίλτρα του Dirac , μου έκανε εντύπωση ότι οι αλλαγές ακούγονταν ομοιόμορφα σε όλο το χώρο και όχι μόνο στη κεντρική θέση .
ο 758 εχει αρκετα bugs... σε εμενα το blueos αποσυνδεεται συνεχως , πρεπει να συνδεσω πρωτα το youtube με τον ενισχυτη και μετα θα συνδεθει το blueos

επισης προσοχη στα καλωδια hmdi, ειναι ευαισθητουλης θελει 1.4 για να συνδεθει ακομα και αν οι συσκευες δεν ειναι τετοιες που να το υποστηριζουν
Ποιον έχεις τον V3 ή τον V3i .
Hdmi είχα πάρει πρόσφατα μεγάλου μήκους ήθελα 15 m είχα δώσει αρκετά λεφτά για να παίξει σωστά . Εάν δε δουλέψει θα έχουμε πρόβλημα .
 
Last edited:

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Εννοείς για συσκευές πιο παλιές από 1.4;
ακριβως, πχ ps3
Klipsch RP 6000F , RP 600C και RP 600M II για surround .
Δεν έχουν καλό σπινόραμα ε;; 🥵🤣
Δεν έχω ιδέα ..
Η αλήθεια είναι πάντως ότι τα ηχεία ανταποκρίθηκαν καλά στα φίλτρα του Dirac , μου έκανε εντύπωση ότι οι αλλαγές ακούγονταν ομοιόμορφα σε όλο το χώρο και όχι μόνο στη κεντρική θέση .

Ποιον έχεις τον V3 ή τον V3i .
Hdmi είχα πάρει πρόσφατα μεγάλου μήκους ήθελα 15 m είχα δώσει αρκετά λεφτά για να παίξει σωστά . Εάν δε δουλέψει θα έχουμε πρόβλημα .
v3i
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
παιδια μη κολλατε στα 2 "bug" που σχολιασα...

αγοραστε αβερτα nad 758 ειναι τσαμπα για αυτο που προσφερει στα 1500 (αν μεινει εκει η τιμη, μακαρι)

βαλτε και μερικα ενεργα jbl τριγυρω και ενα εισαγωγικο epson projector και γουσταρετε με τρελα με ενα ποσο στα 3500-4000 χιλιαρικα

εχω προτασεις και για 35.000 home cinema αν θελετε, λεφτα υπαρχουν, θεμα προτεραιοτητων ολα
 

Μηνύματα
12.848
Reaction score
10.064
Στο πολυκάναλο με προβλημάτισε το LFE όπου μου το κόβει 12db , ενώ το είχα ισοσταθμίσει σωστά πριν τρέξω το πρόγραμμα . Μέτραγε στο rew Ίσα με τα υπόλοιπα ηχεία σαν sub και +10db σε μέτρηση ως lfe κανάλι.
Τώρα το Dirac από ότι κατάλαβα το πετσόκοψε και δε καταλαβαίνω γιατί .


Έτρεξα κάποια Demo και ταινίες μέσω MPC-HC και Netflix όπου έπαιζαν αυτόματα ως PCM όταν ήταν ανοιχτό το plug in του Dirac .
Πολύ χαμηλά σε ένταση , άψυχα, χωρίς δυναμικές και με μπάσο ανύπαρκτο (κάτι που δεν συμβαίνει στη μουσική )
Το lfe απ ότι βλέπω απ τις μπάρες του plug in δεν παίζει 10db πάνω απ τα υπόλοιπα κανάλια .
Μήπως πρέπει να σταθούμε εδώ λίγο παραπάνω; Εσείς που ξέρετε από AV και πολυκάναλα, μπορεί να γίνει κάτι να ανέβει η στάθμη του LFE;
Μήπως πρέπει να ακολουθηθεί μια άλλη target curve με πιο φουσκωμένα μπάσα;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Μήπως πρέπει να σταθούμε εδώ λίγο παραπάνω; Εσείς που ξέρετε από AV και πολυκάναλα, μπορεί να γίνει κάτι να ανέβει η στάθμη του LFE;
Μήπως πρέπει να ακολουθηθεί μια άλλη target curve με πιο φουσκωμένα μπάσα;
Λογικά σε AV processor θα λειτουργεί σωστά η στάθμη του LFE
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.120
Έτσι και αλλιώς δέκα μέρες ακόμα θα έχω το trial , καθαρά δοκιμαστικά μπήκε .
Η προσωρινή λύση που έχω βρει και δουλεύει είναι να κλείνω τα gains του Dirac όταν βλέπω ταινία .
Στα αλλά κανάλια εκτός του Lfe είχε κάνει πολύ μικρές αλλαγές, για λίγες μέρες καλά είναι .

Τελικά Σεπτέμβριο θα έρθει ο Nad οπότε θα λυθούν όλα αυτά μια καλή !
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.120
Καλησπέρα , μετά την εγκατάσταση σε μια λίγο πιο μόνιμη κατοικία ξεκίνησε η ριζική αναβάθμιση του συστήματος .

Ξεκίνησα με το xtz 12.17 edge , συνέχισα φέτος τα Χριστούγεννα με τα Klipsch και συνεχίζω επιτέλους με ενισχυτή .



Έψαχνα μηχάνημα σχεδόν ένα χρόνο . Οι Denon / Marantz και το Audyssey δεν με ικανοποιούσαν , είχα ως στόχο το Dirac .



Πολλοί μου είχατε προτείνει τον NAD T 758 v3 .

Δεν υπήρχε στην αγορά πουθενά σχεδόν ενάμιση χρόνο που τον έψαχνα , ούτε καν μεταχειρισμένο δεν βρήκα , είχα και αγγελία εδώ αλλά τίποτα .

Πέρασε ο καιρός και έμεινα με το γιαμαχάκο μου αφού ήταν μια περίεργη μεταβατική περίοδος για την αγορά .

Στο μεταξύ πριν λίγες μέρες έσκασαν οι φήμες για τους Denon με τη δυνατότητα αναβάθμισης το 2023 σε Dirac , λέω εδώ είμαστε άξιζε η αναμονή .

Denon 3800 αναμένεται Ελλάδα έως τέλος Νοεμβρίου από 1.700 – 1800 ευρώ (δική μου υπόθεση ) + 300 το full Dirac 2.100. Πες 2000 , πάνω από τα χρήματα που είχα αρχικά σκοπό να διαθέσω.



Χθες όμως είχα αναπάντεχα νέα για άμεση διαθεσιμότητα νέου Nad T758v3i σε καταπληκτική τιμή , σχεδόν τιμή προ τετραετίας , πολύ φθηνότερα από όσο θα πήγαινε ο Denon .

Δε το σκέφτηκα καν τον τσίμπησα αμέσως .

Πήρα ένα μηχάνημα με Blu Os , MQA , Τidal Connect με Dirac έστω το lite για αρχή με τίμια ενισχυτικά μετρημένα 2Χ110W και 7Χ60W εγγυημένα , με ένα τελικό φτάνει 7.2.4 .

Έχω Umik και στοιχειώδεις γνώσεις να τρέξω σωστά το Dirac , έχω mini Dsp για να ρυθμίσω ξεχωριστά τα sub όταν έρθει το δεύτερο και αρκετή υπομονή για να αντιμετωπίσω τα πολλά bugs που ξέρω από τώρα ότι θα με ταλαιπωρήσουν . Γνωρίζω για το review και τις μετρήσεις του ASR αλλά έχω διαβάσει ακόμα και εδώ αρκετά σχόλια περί ηχητικής ανωτερότητας του Nad σε σύγκριση Denon Marantz κτλ

Στο μυαλό μου το παραπάνω πακέτο στη τιμή που το πήρα είναι αρκετά τίμιο, μπορεί να έκανα λάθος να βιάστηκα, θα δείξει . Δεν είμαι τύπος πάντως που αλλάζω εύκολα μηχανήματα με αυτό θα πορευτώ .

Mόλις το έστησα . Κανένα bug όλα δουλεύουν ρολόι. Αναγνώρισε αμέσως hdmi προβολέα htpc κτλ .

Δεν έτρεξα ακόμα το dirac .
Έβαλα λίγο Tidal σε MQA ποιότητα να ακούσω.

ΚΑΛΑ ΡΕ , ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΓΑΤΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ;;;
Τι διαφορά περιμένεις να ακούσεις από την αναβάθμιση ενισχυτή, τα ηχεία κάνουν τη μεγάλη διαφορά κτλ.. κτλ..
Ρε παιδιά δεν είχα ενισχυτή ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ είχα . Είμαι γενικότερα αισιόδοξος , περίμενα διαφορά αλλά ήμουν συγκρατημένος .
ΚΑΚΩΣ, το μηχάνημα μαμάει και δέρνει η διαφορά είναι μεγάλη . Ξεκούραστα , δυναμικά , καθαρά σε όλες τις εντάσεις (χαμηλά κυρίως , δεν δυνάμωσα πάνω απο -20) , ο παλιός ενισχυτής ήταν λες και είχα βάλει σεντόνι πάνω στα ηχεία.

Βάζω μια δυο εικόνες του μηχανήματος το οποίο είναι βαρύ , πάνω από 15Κg
307785305_5825051190879348_3680563972493780152_n.jpg
307793387_5412468402201256_5641337197069847972_n.jpg


Η τελική του θέση και κάποια κομμάτια που δοκίμασα και ενθουσιάστηκα , ξαναλέω χωρίς dirac.
307541644_5790258094375413_678193634995984269_n.jpg
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Τι διαφορά περιμένεις να ακούσεις από την αναβάθμιση ενισχυτή, τα ηχεία κάνουν τη μεγάλη διαφορά κτλ.. κτλ..
Η τελική του θέση και κάποια κομμάτια που δοκίμασα και ενθουσιάστηκα , ξαναλέω χωρίς dirac.
Είναι που δεν πρόσθεσες ακόμα τα πολλαπλά πέπλα της ισοστάθμισης. :tongue: :roflmao:
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Άντε με γεια σου!! Μια χαρά μηχάνημα είναι και αν δεν πέσεις σε ελαττωματικό δεν θα έχεις bugs. Εγώ με τον 778 δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, με το Dirac είχα θέμα αλλά το έλυσα και αυτό έμμεσα.
 







Μηνύματα
636
Reaction score
1.120
Με γειά
Καλό είναι να αποφεύγεις να πας πάνω απο το -6

Αν (όταν) χρειαστείς τελικούς, πάρε κάποιους που να οδηγούνται πλήρως με 1V
Όταν έρθει η ώρα θα τα πούμε , θα ρωτήσω τη γνώμη σας για τελικούς . Προτεραιότητα το 2ο Sub.
Σε πολυκατοικία μένω -15 maximum ένταση .

Λέω να ξεκουραστώ λίγο και θα τρέξω το Dirac αργότερα 15-500 που είναι τσάμπα και από αύριο το φουλ 😛
Θα ποστάρω γραφήματα από rew να ακούσω γνώμες .
 


Μηνύματα
349
Reaction score
891
Καλησπέρα , μετά την εγκατάσταση σε μια λίγο πιο μόνιμη κατοικία ξεκίνησε η ριζική αναβάθμιση του συστήματος .

Ξεκίνησα με το xtz 12.17 edge , συνέχισα φέτος τα Χριστούγεννα με τα Klipsch και συνεχίζω επιτέλους με ενισχυτή .



Έψαχνα μηχάνημα σχεδόν ένα χρόνο . Οι Denon / Marantz και το Audyssey δεν με ικανοποιούσαν , είχα ως στόχο το Dirac .



Πολλοί μου είχατε προτείνει τον NAD T 758 v3 .

Δεν υπήρχε στην αγορά πουθενά σχεδόν ενάμιση χρόνο που τον έψαχνα , ούτε καν μεταχειρισμένο δεν βρήκα , είχα και αγγελία εδώ αλλά τίποτα .

Πέρασε ο καιρός και έμεινα με το γιαμαχάκο μου αφού ήταν μια περίεργη μεταβατική περίοδος για την αγορά .

Στο μεταξύ πριν λίγες μέρες έσκασαν οι φήμες για τους Denon με τη δυνατότητα αναβάθμισης το 2023 σε Dirac , λέω εδώ είμαστε άξιζε η αναμονή .

Denon 3800 αναμένεται Ελλάδα έως τέλος Νοεμβρίου από 1.700 – 1800 ευρώ (δική μου υπόθεση ) + 300 το full Dirac 2.100. Πες 2000 , πάνω από τα χρήματα που είχα αρχικά σκοπό να διαθέσω.



Χθες όμως είχα αναπάντεχα νέα για άμεση διαθεσιμότητα νέου Nad T758v3i σε καταπληκτική τιμή , σχεδόν τιμή προ τετραετίας , πολύ φθηνότερα από όσο θα πήγαινε ο Denon .

Δε το σκέφτηκα καν τον τσίμπησα αμέσως .

Πήρα ένα μηχάνημα με Blu Os , MQA , Τidal Connect με Dirac έστω το lite για αρχή με τίμια ενισχυτικά μετρημένα 2Χ110W και 7Χ60W εγγυημένα , με ένα τελικό φτάνει 7.2.4 .

Έχω Umik και στοιχειώδεις γνώσεις να τρέξω σωστά το Dirac , έχω mini Dsp για να ρυθμίσω ξεχωριστά τα sub όταν έρθει το δεύτερο και αρκετή υπομονή για να αντιμετωπίσω τα πολλά bugs που ξέρω από τώρα ότι θα με ταλαιπωρήσουν . Γνωρίζω για το review και τις μετρήσεις του ASR αλλά έχω διαβάσει ακόμα και εδώ αρκετά σχόλια περί ηχητικής ανωτερότητας του Nad σε σύγκριση Denon Marantz κτλ

Στο μυαλό μου το παραπάνω πακέτο στη τιμή που το πήρα είναι αρκετά τίμιο, μπορεί να έκανα λάθος να βιάστηκα, θα δείξει . Δεν είμαι τύπος πάντως που αλλάζω εύκολα μηχανήματα με αυτό θα πορευτώ .

Mόλις το έστησα . Κανένα bug όλα δουλεύουν ρολόι. Αναγνώρισε αμέσως hdmi προβολέα htpc κτλ .

Δεν έτρεξα ακόμα το dirac .
Έβαλα λίγο Tidal σε MQA ποιότητα να ακούσω.

ΚΑΛΑ ΡΕ , ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΓΑΤΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ;;;
Τι διαφορά περιμένεις να ακούσεις από την αναβάθμιση ενισχυτή, τα ηχεία κάνουν τη μεγάλη διαφορά κτλ.. κτλ..
Ρε παιδιά δεν είχα ενισχυτή ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ είχα . Είμαι γενικότερα αισιόδοξος , περίμενα διαφορά αλλά ήμουν συγκρατημένος .
ΚΑΚΩΣ, το μηχάνημα μαμάει και δέρνει η διαφορά είναι μεγάλη . Ξεκούραστα , δυναμικά , καθαρά σε όλες τις εντάσεις (χαμηλά κυρίως , δεν δυνάμωσα πάνω απο -20) , ο παλιός ενισχυτής ήταν λες και είχα βάλει σεντόνι πάνω στα ηχεία.

Βάζω μια δυο εικόνες του μηχανήματος το οποίο είναι βαρύ , πάνω από 15Κg
View attachment 264010 View attachment 264011

Η τελική του θέση και κάποια κομμάτια που δοκίμασα και ενθουσιάστηκα , ξαναλέω χωρίς dirac.
View attachment 264012
Καλορίζικος!
Μια ερώτηση μόνο, ο ενισχυτής γράφεις μπορεί να γίνει 7.2.4 με έναν τελικό. Δεν είναι δηλαδή για 7.1 ή 5.1.2;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top