Η προσπάθεια μου

Reaction score
4.948
Προφανώς τα έχει φέρει φασικα το dsp και προφανώς έχει χάσει κάποια ms.
Για να διορθωθεί αυτό ειδικά στο ένα σαμπ που είναι και το πιο εύκολο υπάρχουν δύο τρόποι με το rew.
Ο πρώτος είναι να χρησιμοποιηθεί timing reference το κεντρικό σου ηχείο και να δεις πόσο απέχει από το σαμπ στο σχετικό πλαίσιο. Εγώ προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι απόλυτα στα αποτελέσματα και κοιτάω στο impulse που είναι η πρώτη κορυφή για να επαληθευσω.
Ένα τρικ εδώ είναι να βάλεις πριν αρχίσεις την μέτρηση το σαμπ να έχει ίδια απόσταση στον avr με το κεντρικό. Αν πχ το κεντρικό είναι στα 3μετρα βάζεις τόσο και το σαμπ.
Στην συνέχεια πας στη απόσταση του σαμπ και προσθέτεις απόσταση μέχρι να φτάσει κοντά στο 0 το σχετικό πλαίσιο της μέτρησης. Κάθε 30cm είναι 1ms περίπου.
Το άλλο που είναι ακόμα πιο απλό είναι να πας στην απόσταση και να προσθέτεις περίπου 60 cm απόσταση και να μετράς με το rew μέχρι να πετύχεις την ιδανική απόκριση. Μόλις καταλάβεις πως αλλάζει η φάση τα αποτελέσματα είναι εύκολο να το βρεις και έτσι αλλά με πιο μικρή ακρίβεια.
Για να προλάβω τους πιο ψαγμενους υπάρχει κι άλλος τρόπος αλλά δεν έχει κανένα νόημα να αναφερθεί.

Reaction score
345
ΥΓ. Ακυρο. Είναι το διπλάσιο από τους 57 που έχεις ιδιοσυντονισμο.
Δε παλεύεται αυτό έτσι..
Χωρίς δεύτερο sub να μη το παλέψω καθόλου ? Στα 100 έχω το crossover ίσως παίρνει δουλειά εκεί .
Στο πεδίο του χρόνου τι γίνεται;
RT60.jpg

Bάζω και ένα spectro μέχρι τα 20κ
SPECTRO 20-20K.jpg

Προφανώς τα έχει φέρει φασικα το dsp και προφανώς έχει χάσει κάποια ms.
Για να διορθωθεί αυτό ειδικά στο ένα σαμπ που είναι και το πιο εύκολο υπάρχουν δύο τρόποι με το rew.
Ο πρώτος είναι να χρησιμοποιηθεί timing reference το κεντρικό σου ηχείο και να δεις πόσο απέχει από το σαμπ στο σχετικό πλαίσιο. Εγώ προσωπικά δεν το εμπιστεύομαι απόλυτα στα αποτελέσματα και κοιτάω στο impulse που είναι η πρώτη κορυφή για να επαληθευσω.
Ένα τρικ εδώ είναι να βάλεις πριν αρχίσεις την μέτρηση το σαμπ να έχει ίδια απόσταση στον avr με το κεντρικό. Αν πχ το κεντρικό είναι στα 3μετρα βάζεις τόσο και το σαμπ.
Στην συνέχεια πας στη απόσταση του σαμπ και προσθέτεις απόσταση μέχρι να φτάσει κοντά στο 0 το σχετικό πλαίσιο της μέτρησης. Κάθε 30cm είναι 1ms περίπου.
Το άλλο που είναι ακόμα πιο απλό είναι να πας στην απόσταση και να προσθέτεις περίπου 60 cm απόσταση και να μετράς με το rew μέχρι να πετύχεις την ιδανική απόκριση. Μόλις καταλάβεις πως αλλάζει η φάση τα αποτελέσματα είναι εύκολο να το βρεις και έτσι αλλά με πιο μικρή ακρίβεια.
Για να προλάβω τους πιο ψαγμενους υπάρχει κι άλλος τρόπος αλλά δεν έχει κανένα νόημα να αναφερθεί.
Το Σάββατο θα το προσπαθήσω . Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι το τι μπορώ να παλέψω να βελτιώσω και με τι να μην ασχοληθώ καθόλου .

Reaction score
4.948
Στα φροντ, αμέσως πάνω από τα 80, κάνει μεγάλη βουτιά, και στους 100 120 κύκλους ειναι στα τάρταρα.
Αυτή δεν φαίνεται στο κεντρικό στους 80 100, αλλά επίσης φαίνεται στους 120.
Μήπως είναι ανεστραμμενα; κάτι παίζει εκεί.

ΥΓ. Ακυρο. Είναι το διπλάσιο από τους 57 που έχεις ιδιοσυντονισμο.
Δε παλεύεται αυτό έτσι..
Φτιάχνεται η για να το πω πιο σωστά σε αυτή την συχνότητα εκμεταλλευόμενος την φασική διαφορά σαμπ και main στο σημείο του κρος μπορείς να το φέρεις φλατ αν δεν χαλάει κάποιο άλλο σημείο... με το ανάλογο κόστος βέβαια που από το σπεκτρο που βλέπω δεν έχει και μεγάλη σημασία. ;)
Ωστόσο αυτά είναι ασχολία για βλαμμένους σαν εμένα, το λογικό είναι να στα κάνει το πρόγραμμα ισοστάθμισης.
Χωρίς δεύτερο sub να μη το παλέψω καθόλου ? Στα 100 έχω το crossover ίσως παίρνει δουλειά εκεί .

View attachment 236478
Bάζω και ένα spectro μέχρι τα 20κ
View attachment 236479

Το Σάββατο θα το προσπαθήσω . Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι το τι μπορώ να παλέψω να βελτιώσω και με τι να μην ασχοληθώ καθόλου .
Δοκίμασε την δεύτερη μεθοδολογία που λέω και δες αν βγάζεις άκρη.

Reaction score
345
εκμεταλλευόμενος την φασική διαφορά σαμπ και main στο σημείο του κρος μπορείς να το φέρεις φλατ
Αυτό δεν έχω καταλάβει έκανα προσπάθειες στο σημείο του κρος να τα φέρω σε ίδια φάση πιστευω το έκανα . Διαφοροποιώντας τη φάση ίσως κερδίσω πιο φλατ απόκριση αλλά τι θα χάσω αφού πλέον τα ηχεία δεν θα είναι συμφασικα με το sub ;
Επισης η χρήση είναι 70% ταινίες 30% μουσική . Δίνω περισσότερη σημασία να φτιάξω την απόκριση με βάση το κεντρικό ηχείο;

Reaction score
4.948
Τίποτα δεν θα χάσεις μην αγχώνεσαι δεν εννοούσα αυτό, είναι περισσότερο θεωρητικό το θέμα. Βάλε την μέτρηση που το έχεις φέρει φασικα να δούμε αν διορθώθηκε καθόλου.

Reaction score
4.948
Για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε βάλε μια μέτρηση 60 cm λιγότερο από όσο έχεις το σαμπ τώρα, μια στην απόσταση που είναι τώρα και μια 60 cm μπροστά όλες στο ίδιο διάγραμμα να φαίνονται οι διαφορές.

Reaction score
345
Kαλημέρα , προσπάθησα να ρυθμίσω την απόσταση με βάση το κεντρικό ηχείο με τη πρώτη μέθοδο που μου ανέφερες πιο πάνω ( μου φάνηκε πιο κατανοητή απο τη δεύτερη , θέλω να ψάξω πως λειτουργεί το γράφημα στο impulse) .
Συμφωνώ ότι τo timing reference του rew δεν μπορείς να το εμπιστευτείς . Για ίδιες αποστάσεις σε επαναλαμβανόμενες μετρήσεις έβγαζε τη μια 0,0012ms και νόμιζα πως το έφτιαξα και μετά από 1 λεπτό για επαλήθευση όλα ίδια έβγαζε 0.600 ms .
Δε ξέρω κατά πόσο αυτά τα αποτελέσματα είναι αποδεκτά. Επίσης παρατήρησα ότι όταν άλλαζα συχνότητα έναρξης της μέτρησης άλλαζε κατά πολύ και ο χρόνος , τα παραπάνω αποτελέσματα τα πήρα όταν η μέτρηση ξεκινούσε απο τα 20hz , όταν ξεκινούσα π.χ απ τα 40hz ο χρόνος μπορεί να πήγαινε και 2ms .
Έχει λογική να κάνω μέτρηση που ξεκινάει ακριβώς στη συχνότητα του cross ;
Σε γενικές γραμμές κατάλαβα ότι μόνος μου μπορώ να κάνω ελάχιστα πράγματα με το mini dsp, καλά το κοψίματα αλλά μετά το ypao μου ζητάει να αυξήσω ένταση στο sub κατά πολύ με αποτέλεσμα στις άλλες θέσεις και στα διαμερίσματα των γειτόνων να γίνεται ο κακός χαμός .

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
164.639
Members
36.807
Νεότερο μέλος
Nikos-Stylidis