Η σωστή ρύθμιση του sub

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
To δωμάτιο έχει ύψος 2,85. Το σάμπ ειναι σχεδον κολλητά στον πίσω τοίχο όπως φαίνεται. Από δίπλα έχει τζάκι (εννοείται σαμπ και ηχείο σκεπάζονται για να μην ψηθούν όταν καίει το τζάκι, τώρα ειναι ξεσκέπαστα για τις ανάγκες της φωτογράφισης). Απο τον δεξί τοίχο απέχει 3,5 μέτρα και απο τον αριστερό 1,6 μέτρα.

Να και βίντεο του χώρου: https://www.dropbox.com/s/8q0k3ah9o8hrjz1/VID_20190113_113554.mp4?dl=0
Με τις διαθέσιμες πληροφορίες και τη βοήθεια των υπολογιστών δεν μπόρεσα να εντοπίσω ένοχη συνιστώσα ακριβώς στα προαναφερθέντα ύψη.

Από το οπτικό υλικό που δημοσιεύθηκε δεν γίνεται να προταθούν ενέργειες όπως λ.χ. η μετατόπιση του sub.

Διαπιστώνεται επίσης ότι ο χώρος δεν είναι κλειστό παραλληλεπίπεδο,ενώ υπάρχουν ζητήματα στη διευθέτηση του συστήματος που υπερβαίνουν εκείνα από την απόκριση του sub.

Προτείνεται πάντως να επεμβαίνει η ισοστάθμιση προκειμένου να μειώνεται το πλάτος σε κορυφώσεις αλλά όχι για πιθανή τόνωση σε βυθίσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το σωστό στήσιμο σαμπ, γίνεται για να υποστηρίξει ικανοποιητικά το σωστό στήσιμο των δορυφόρων.

Μην έχοντας το δεύτερο, επιτρέπεται (για να μη πω προβλέπεται) να αδιαφορείς για το πρώτο.

Καταλαβαίνω ότι θες να διορθώσεις κάτι, αλλά το θέμα είναι γόρδιος δεσμος, δεν διορθώνεται. Θα χρειαστεί να συμβιβαστείς με την ιδέα, για να χαλαρώσεις και απλά να ακούς όπως παίζει με ένα όντισι ή κάποιο άλλο αυτοματοποιημένο σύστημα ισοσταθμισης, ή ακόμα καλύτερα όπως θα καταφέρει να το στήσει ένας σωστός εγκαταστάτης, επί πληρωμή.

Σε τέτοιους χώρους, εκτιμώ πως μπορεί να έχεις ανώτερο αποτέλεσμα με μια σοβαρή ηχόμπαρα στην τηλεόραση.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
"ή ακόμα καλύτερα όπως θα καταφέρει να το στήσει ένας σωστός εγκαταστάτης, επί πληρωμή."\

Έκανα μια προσπάθεια στο παρελθόν να βρω, αλλά δυστυχώς απέτυχα... Απευθύνθηκα σε επαγγελματία ηχολήπτη (με σπουδές στο εξωτερικό), του εξέθεσα τον προβληματισμό μου αλλά δεν φάνηκε να ενδιαφέρεται... Αντ' αυτού πήρα απαντήσεις του στυλ "ε μωρεεεε ειναι λιγο υπερβολικό αυτο που ψάχνεις (το να θέλω τα βέλτιστα των μηχανημάτων και του χώρου)...", "βάλε κουρτίνες...." κοκ
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Διαπιστώνεται επίσης ότι ο χώρος δεν είναι κλειστό παραλληλεπίπεδο,ενώ υπάρχουν ζητήματα στη διευθέτηση του συστήματος που υπερβαίνουν εκείνα από την απόκριση του sub..
Οποιαδήποτε υπόδειξη/συμβουλη/παρότρυνση ειναι αποδεκτή φυσικά, οσον αφορά τη διευθέτηση και οτιδήποτε άλλο. Αυτό είναι και το ζητούμενο άλλωστε.

Ευχαριστώ και για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας
 

T

thanasis tsiroukis

Guest
Ναι, στενή θα έλεγα... Την έφερα κάπως με το eq... Σκέφτομαι για room treatment, όσο γινεται δλδ καθότι σαλόνι, αλλά στην επαρχία, στα Χανιά, δεν ξέρω ποιος μπορεί να βοηθήσει. Μίλησα με μαγαζί στην Αθήνα, μου είπαν στείλε κάτοψη και καμιά φωτό, έστειλα και με έγραψαν.
Τα ίδια και εδώ.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
2
Καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας για την ρύθμιση crossover ενός subwoofer Yamaha YST SW320 ενισχυτής Yamaha RX-V1800 και Ηχεια Taga Harmony Tav-606V.3 Set.5.0 Στο Ypao τα βλεπει Center small front Large Surround Large Surround Back
Small Και το crossover 200hz Ευχαριστώ πολύ.



 




Μηνύματα
168
Reaction score
52
Nα κάνω μια χαζή ερώτηση, Εγω εχω σύστημα 7.1 Αν τα ρυθμίσω όλα small, στο πρόγραμμα STEREO πως θα παίζουν τα δυο μπροστινά ηχεία? Σαν small με κομμένες τις συχνοτητες κάτω απο 80hz ή full range?
 



Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα geoff
Σε λειτουργία stereo θα παίζουν τα μπροστινά small και αν έχεις 1 η 2 sub από 80hz και κάτω.
Αν έχεις ηχεία βάσης άσε τη ρύθμιση όπως είναι, αν έχεις κολώνες μπορείς να τα βάλεις full range αν θέλεις μαζί και με τα subwoofer σου.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Καλησπέρα geoff
Σε λειτουργία stereo θα παίζουν τα μπροστινά small και αν έχεις 1 η 2 sub από 80hz και κάτω.
Αν έχεις ηχεία βάσης άσε τη ρύθμιση όπως είναι, αν έχεις κολώνες μπορείς να τα βάλεις full range αν θέλεις μαζί και με τα subwoofer σου.
Εχω τα oberon 5 και ενα sub
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Στο μέλλον αν μπορέσεις οικονομικά και χωροταξικά αγόρασε και ένα δεύτερο sub θα έχεις καλύτερο μπασόηχο.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Να κανω μια ερωτηση και εγω για τα πολλαπλα σαμπς (2) .
Ισχυει οτι χρησιμοποιωντας τα θα "τιθασευσουν " τα βυθισματα απο τα room modes ενος δωματιου ? Ποσο σιγουρο ειναι και πως μπορει να ελεγχθει προτου την αγορα τους ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Να κανω μια ερωτηση και εγω για τα πολλαπλα σαμπς (2) .
Ισχυει οτι χρησιμοποιωντας τα θα "τιθασευσουν " τα βυθισματα απο τα room modes ενος δωματιου ? Ποσο σιγουρο ειναι και πως μπορει να ελεγχθει προτου την αγορα τους ?
Δεν χρειάζεται να ελεγχθεί. Είναι σίγουρο πως θα είναι καλυτερα από το ένα. Εφόσον ρυθμιστούν σωστά φυσικά, όχι κουκουρούκου.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Να κανω μια ερωτηση και εγω για τα πολλαπλα σαμπς (2) .
Ισχυει οτι χρησιμοποιωντας τα θα "τιθασευσουν " τα βυθισματα απο τα room modes ενος δωματιου ? Ποσο σιγουρο ειναι και πως μπορει να ελεγχθει προτου την αγορα τους ?
Ισχύει, αν μπορείς (κυρίως) να τα τοποθετήσεις στις θέσεις που θα δουλεύουν καλύτερα αλλά και να τα ρυθμίσεις ανάλογα.
Αν δεν μπορείς (γιατί π.χ. το κρεβάτι δε φεύγει με τίποτα απ τη θέση του και η καλύτερη θέση είναι στο ...προσκέφαλο), τότε η βελτίωση θα είναι μικρή και ίσως και να μην αξίζει (σε συνάρτηση με την επιπλέον πολυπλοκότητα κ το κόστος που θα φέρει).
Δεν μπορεί να πολυελεγχθεί πριν την αγορά... μια ψιλοεκτίμηση με κάποιο room simulator μπορείς να έχεις αλλά θα είναι ...basic.
Ξεκίνα με ένα και αν είσαι λίγο τυχερός και στη θέση που ακούς δεν έχεις θέματα, μπορείς να μείνεις με ένα. Στο υπόλοιπο δωμάτιο δε θα υπάρχει ομοιομορφία στο μπάσο, ούτε συχνοτικά, ούτε σε ένταση... αλλά αν στη θέση που ακούς τα καταφέρεις με ένα, τότε μάλλον όλα καλά.
Αν έχεις χωροταξική άνεση για δύο, να κινηθείς δηλαδή όπως θες και όχι απλά να ...χωρέσουν, το λογικότερο είναι παραπάνω από ένα.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Ευχαριστω για τις απαντησεις . Χρησιμοποιω προς το παρον ενα σαμπ συνδεδεμενο με τα speaker in / out στην πισω οψη του .
Η επομενη ερωτηση σχετικα με την ρυθμιση των σαμπ : Γιατι καποιες φορες ειναι προτιμοτερο να παιζει στους 180° και οχι στο 0°? Υπαρχει καποια απλη απαντηση ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top