ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Δοκίμασες να απομόνωσεις το ένα από τα δύο rca μεταξύ προ τελικού, αλλά δοκίμασες εάν αυτό σταματάει μόνο από την απομόνωση του δεξιού rca; ή σε σε όποιο από τα δύο;
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Δεν πιστεύω να τρέχουν τα rca παράλληλα με καλώδια ρεύματος. Γιατί άν είναι έτσι πιθανόν τα rca να γίνονται κεραία. Ασχέτως ποιότητας. Εαν οι προενισχυτές σου και ο τελικός σου έχουν balanced εξόδους και εισόδους αντίστοιχα δοκίμασε με xlr καλώδια και θα λυθεί το πρόβλημά σου κατά 99%. Μην αγοράσεις κάτι ακριβό. Αν δεν έχεις μεγάλη απόσταση από προ σε τελικό μπορώ να σου δανείσω να δοκιμάσεις.
Είχα το ίδιο πρόβλημα όταν αγόρασα το σετ DENON AVP A1HDCA, POA A1HD. Με rca σύνδεση είχα διάφορους βόμβους που άλλαζαν ανάλογα με το από που περνούσαν τα καλώδια και τσίμπαγαν θόρυβο. Εκατσα μια μέρα σε ρεπό και έφιαξα 11 καλώδια XLR με καλό καλώδιο μικροφώνου στουντιακό και βύσματα neutric. Τα κόλλησα μόνος μου . Μου έφαγε σχεδόν ένα μεροκάματο που λένε, δλδ κανά 8ωρο. Τέρμα οι θόρυβοι οι βόμβοι και όλα τα άλλα. Πλήρης ησυχία. Μόνο ένα φυσιολογικότατο ελαφρύ φύσημα από τα tweeters όταν κολλήσω το αυτί μου επάνω τους , που είναι το απαραίτητο φύσημα των τελικών.
Δοκίμασε δεν χάνεις τίποτα.
Το ξέρω ότι δεν κάνει να τρέχουν παράλληλα, αλλά στο χώρο μου δεν γίνεται αλλιώς. Τα interconnect προς τον προ τρέχουν παράλληλα. Είναι δύο τα rack. Από κάτω προς τα πάνω: Δεξιά: Tuner, phono stage, cd player, phono και αριστερά: προ, τελικός Δυστυχώς. (Δεν ξέρω να ανεβάζω και φωτό γ@μώτο). Θα δοκιμάσω με XLR του... χρόνου πια (οσονούπω δηλαδή) να δω.
[DOUBLEPOST=1514638119][/DOUBLEPOST]
Δοκίμασες να απομόνωσεις το ένα από τα δύο rca μεταξύ προ τελικού, αλλά δοκίμασες εάν αυτό σταματάει μόνο από την απομόνωση του δεξιού rca; ή σε σε όποιο από τα δύο;
Όταν βγάζω το left από τον τελικό
 

Μηνύματα
27.414
Reaction score
25.513
Αν η απόσταση προ τελικού σου είναι στο μέτρο μπορώ να σου δανείσω αν θέλεις για δοκιμή.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Αν η απόσταση προ τελικού σου είναι στο μέτρο μπορώ να σου δανείσω αν θέλεις για δοκιμή.
Σ' ευχαριστώ πολύ. Κάπου στα... χύδην υλικά μου από τότε που έπαιζα μουσική (ναι το έχω κάνει κι αυτό για αρκετά χρόνια) νομίζω ότι έχω. Από μικρόφωνο. Αν δεν το βρω σου στέλνω μνμ.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Το ξέρω ότι δεν κάνει να τρέχουν παράλληλα, αλλά στο χώρο μου δεν γίνεται αλλιώς. Τα interconnect προς τον προ τρέχουν παράλληλα. Είναι δύο τα rack. Από κάτω προς τα πάνω: Δεξιά: Tuner, phono stage, cd player, phono και αριστερά: προ, τελικός Δυστυχώς. (Δεν ξέρω να ανεβάζω και φωτό γ@μώτο). Θα δοκιμάσω με XLR του... χρόνου πια (οσονούπω δηλαδή) να δω.
[DOUBLEPOST=1514638119][/DOUBLEPOST]
Όταν βγάζω το left από τον τελικό
SOCO για πες. Έχεις κάτι κατά νου?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
(Δεν ξέρω να ανεβάζω και φωτό γ@μώτο).
Να εδω στο κουτακι που απαντας εχει αυτο που λεει "Ανεβασμα Αρχειου" - πατας διαλεγεις φωτο και τελειωσες ... δοκιμασε γιατι επαε περα ειμαστε οπτικοι τυποι ...
:drinks:
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Να εδω στο κουτακι που απαντας εχει αυτο που λεει "Ανεβασμα Αρχειου" - πατας διαλεγεις φωτο και τελειωσες ... δοκιμασε γιατι επαε περα ειμαστε οπτικοι τυποι ...
:drinks:
Α προσπαθήσω θέλει σύντεκνε.. Ετσά όπως μιλιούν στη Κρήτη.
[DOUBLEPOST=1514653783][/DOUBLEPOST]Εξοικειώνομαι... Όχι και η καλύτερη φωτό από κινητό (χωρίς φλας για να μη γυαλίσει)
20171230_185802.jpg
 



Μηνύματα
442
Reaction score
561
Ναι. Και η γυναίκα μου!
αμ ετσι εξηγειται και το 2ο συστημα της γυναικας....
εσεις εχετε καθε μερα λαϊβ στο σαλονι, παιζει ο ενας ακουει ο αλλος, :dance2: τα στερεο τι τα θελετε... :D
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
αμ ετσι εξηγειται και το 2ο συστημα της γυναικας....
εσεις εχετε καθε μερα λαϊβ στο σαλονι, παιζει ο ενας ακουει ο αλλος, :dance2: τα στερεο τι τα θελετε... :D
Και αλήθεια λες... Με τη διαφορά ότι παίζει ο ένας και τραγουδάει ο άλλος ! :drinks:
 

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Το προβλημα εντοπειζεται στην αριστερη εισοδο rca του τελικου σε καθε περιπτωση ειναι ορθο να το ελεγξει τεχνικος .
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αυτο να δεις που εχει ξεκολλησει κατι μεσα στο τελικο πισω απο το βυσμα ... Κατσε μη μου κολλησει το τα"ιλανδεζικο και ξεγιβεντιστω
1514717713651-1500909888.jpg
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.140
Reaction score
8.141
Ο δικός μου ηλεκτρολόγος εντόπισε πάντως πρόβλημα με την γείωση. Αλλά αμφιβάλλω αν λυθεί το πρόβλημα, από εβδομάδας βλέπουμε.
Εντάξει όπως είπα προσωπικά και με τα δικά μου αυτιά, αλλά και από τους υπολοίπους, μετά τους 50 περίπου πόντους από το τουίτερ το πρόβλημα δεν είναι ακουστό.
 

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Ποια εγκατασταση?:rolleyes: ξερει να διακρινει ποιο ειναι το αριστερο απο το δεξι καναλι?:cautious:
Ο τελικος εχει προσεγμενη, μαλλον παραπροσεγμενη γειωση που μπορει να μην ειναι καλο οταν...,νομιζω η ερωτηση που ευλογως ακολουθει ειναι ..τον εχεις αγορασει μεταχειρισμενο?:cautious:
 

Μηνύματα
165
Reaction score
138
Αυτο να δεις που εχει ξεκολλησει κατι μεσα στο τελικο πισω απο το βυσμα ... Κατσε μη μου κολλησει το τα"ιλανδεζικο και ξεγιβεντιστω View attachment 86658
Ωρέ σύντεκνε, πρόσεχε το αριστερό κανάλι... τση φωθιάς. Γύρνα μια κι ανεκούρκουδα το φαγί να γενεί καλό...
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.140
Reaction score
8.141
Δεν πιστεύω να τρέχουν τα rca παράλληλα με καλώδια ρεύματος. Γιατί άν είναι έτσι πιθανόν τα rca να γίνονται κεραία. Ασχέτως ποιότητας. Εαν οι προενισχυτές σου και ο τελικός σου έχουν balanced εξόδους και εισόδους αντίστοιχα δοκίμασε με xlr καλώδια και θα λυθεί το πρόβλημά σου κατά 99%. Μην αγοράσεις κάτι ακριβό. Αν δεν έχεις μεγάλη απόσταση από προ σε τελικό μπορώ να σου δανείσω να δοκιμάσεις.
Είχα το ίδιο πρόβλημα όταν αγόρασα το σετ DENON AVP A1HDCA, POA A1HD. Με rca σύνδεση είχα διάφορους βόμβους που άλλαζαν ανάλογα με το από που περνούσαν τα καλώδια και τσίμπαγαν θόρυβο. Εκατσα μια μέρα σε ρεπό και έφιαξα 11 καλώδια XLR με καλό καλώδιο μικροφώνου στουντιακό και βύσματα neutric. Τα κόλλησα μόνος μου . Μου έφαγε σχεδόν ένα μεροκάματο που λένε, δλδ κανά 8ωρο. Τέρμα οι θόρυβοι οι βόμβοι και όλα τα άλλα. Πλήρης ησυχία. Μόνο ένα φυσιολογικότατο ελαφρύ φύσημα από τα tweeters όταν κολλήσω το αυτί μου επάνω τους , που είναι το απαραίτητο φύσημα των τελικών.
Δοκίμασε δεν χάνεις τίποτα.

Το απαραίτητο φύσημα των τελικών.
Ναι και στον δικό μου υπάρχει. Όμως ο λόγος? Γιατί απαραίτητο?
Είμαι άσχετος με το θέμα γιαυτό ρωτώ. Μαθαίνω.....
 

Μηνύματα
834
Reaction score
1.034
Kalhspera και καλη χρονιά!

Έχω τον denon avr-x4100w. Ο Αϊ Βασίλης μου έφερε έναν τελικό crown xls 1502. Μόλις τον συνδεσα άρχισε ο θόρυβος.... Υπ' οψιν και στο παρελθόν, με δανικό crown (δεν θυμάμαι μοντέλο) πάλι έκανε τον ιδιο θόρυβο.

Δοκίμασα σε άλλες πρίζες, δοκίμασα άλλα rca, δοκίμασα να περάσω απο αλλού τα rca, τίποτα...

Τελικά άρχισα να ξεσυνδέω μία μία τις συσκευές από το πολύμπριζο. Τη ζημιά την κάνουν το bluray player, του οποίο η πρίζα δεν έχει γείωση και ο denon (ακόμα και σε κατάσταση stand by o θορυβο παραμένει), ο οποίος δεν έχει γείωση. Εάν συνδέσω τον denon σε άλλη πρίζα μια απο τα ίδια....

Εάν αποσυνδεθούν τα rca δεν ακούγεται τίποτα, με τα rca syndedemeno alla τον denon εκτος πρίζας ακούγεται κάτι απειροελάχιστο, το οποίο εξαφανίζεται αν χαμηλώσω μια σκάλα τα ποτενσίομετρα του crown.

Τι γίνεται στην περίπτωση μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
[DOUBLEPOST=1546385603][/DOUBLEPOST]Στη δεύτερη σελίδα του νήματος γράφτηκε το εξής:

"Παίρνεις ένα οποιοδήποτε καλωδιάκι με γυμνά άκρα – την μία άκρη την βιδώνεις σε μία οποιαδήποτε βίδα στο σασί του CD και την άλλη άκρη στην γείωση του πολύμπριζου ."

Να το δοκιμάσω; Και στον denon και στο bluray player?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.702
Μηνύματα
2.872.684
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top