Θα μείνεις στο ράφι

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Να είσαι καλά.
Θα γίνει αναφορά γιαυτό το έργο και με πολλές φωτογραφίες, στην ώρα του.:party:
Προς το παρόν γίνονται δοκιμές με ότι ξύλα είχα στην αποθήκη μου για μπάφλα και στήριξη.
Ξεκίνησα να βελτιώσω την απόκριση ενός μεγαφώνου πλήρους φάσματος και έφτασα σε τροποποίηση της μονάδας και δίδρομη σχεδίαση, ενώ πλέον βαδίζω ολοταχώς προς τρίδρομη!:o
:hi::wink:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η στιβαρή καμπίνα είναι η βάση κάθε σωστού ηχείου.
Στην παρούσα κατασκευή η καμπίνα εύκολα θα χαρακτηριζόταν ως <<υπερβολή>>, ή <<υπερ-τούμπανο>> στην σύγχρονη αργκό, για τον δεδομένο όγκο της.

Και εξηγούμαι...
τοιχώματα από HDF πάχους 2,1 εκατοστών. Η πρόσοψη είναι σάντουιτς δύο ξύλων 2,1 και 1,6 εκατοστών, δηλαδή συνολικά 3,7 εκατοστά.
Υπάρχει επιπλέον ένα πολύ στιβαρό νεύρο 2 cm μεταξύ woofer και tweeter, που ενώνει πλαϊνά-πλάτη και πρόσοψη.
Ο συνδυασμός των παραπάνω δίνει την αίσθηση τοίχου, στο σύνηθες χτύπημα της καμπίνας με το χέρι.

Μιας και η κατασκευή έχει προχωρήσει ανεβάζω δυο φωτογραφίες μετά το πρώτο αστάρι:
small red.jpg

και η πρόσοψη:
small red in.jpg
 
Last edited:




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ηχείο είναι δίδρομο με midbass 5,25 και tweeter 1 ίντσας.
Στην πρόσοψη θα μπουν τα μεγάφωνα.
Δεν γίνεται αυτό που λες σε καμία περίπτωση.
 

K

kimon

Guest
Το ηχείο είναι δίδρομο με midbass 5,25 και tweeter 1 ίντσας.
Στην πρόσοψη θα μπουν τα μεγάφωνα.
Δεν γίνεται αυτό που λες σε καμία περίπτωση.
Μήπως εννοείται η σύνδεση/επιπλέον στήριξη με βιδα μεγαφώνου-πίσω έδρας;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μισό, να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους...
Λέγοντας η <<πίσω μεριά>>, για ένα κουτί, μιλάμε για την πλάτη του.

Η πρόσοψη πλέον, αν και αποτελείται από δύο κομμάτια ξύλου, είναι ενιαία.
Αν μιλάμε για το πίσω τμήμα της πρόσοψης και την πιθανότητα στήριξης του midbass εκεί, νομίζω πως φαίνεται στην φωτογραφία ότι κάτι τέτοιο δεν μπορεί να γίνει, αφού οι δύο τρύπες είναι ίδιες σε διάμετρο. Εκτός αν δεν είναι σαφές από την φωτογραφία.

Επιπλέον, τεχνικά, κάτι τέτοιο δεν είναι σωστό όταν έχουμε μια μικρή πρόσοψη με τα μεγάφωνα να συνορεύουν. Αυτή η στήριξη θα έστρεφε τον λοβό ακτινοβολίας του ηχείου προς τα κάτω.
Αγαπητέ spmk κατάλαβα στη συνέχεια τι εννοείς.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Aυτο με το λοβο μου το εξηγεις αν θελεις?
Η σχεδίαση μου αυτή είναι αντίστοιχη ακριβώς αυτού που βλέπεις εδώ:

Πρόσεξε πως και εδώ το tweeter βιδώνει σε εσοχή ενώ το midwoofer όχι.
Ο κύριος λοβός του ηχείου βρίσκεται έτσι στις 0 μοίρες, ή πολύ κοντά σε αυτές. Έτσι δηλαδή όπως θα πρέπει να είναι.
Αν το midbass πατούσε σε εσοχή, το ακουστικό του κέντρο θα πήγαινε πίσω. Απόρροια αυτού θα ήταν ο κύριος λοβός να βρίσκεται κάπου μεταξύ -10 & -30 μοιρών.
 
Last edited:

Μηνύματα
606
Reaction score
577
Η στιβαρή καμπίνα είναι η βάση κάθε σωστού ηχείου.
Στην παρούσα κατασκευή η καμπίνα εύκολα θα χαρακτηριζόταν ως <<υπερβολή>>, ή <<υπερ-τούμπανο>> στην σύγχρονη αργκό, για τον δεδομένο όγκο της.

Και εξηγούμαι...
τοιχώματα από HDF πάχους 2,1 εκατοστών. Η πρόσοψη είναι σάντουιτς δύο ξύλων 2,1 και 2 εκατοστών, δηλαδή συνολικά 4,1 εκατοστά.
Υπάρχει επιπλέον ένα πολύ στιβαρό νεύρο 2 cm μεταξύ woofer και tweeter, που ενώνει πλαϊνά-πλάτη και πρόσοψη.
Ο συνδυασμός των παραπάνω δίνει την αίσθηση τοίχου, στο σύνηθες χτύπημα της καμπίνας με το χέρι.

Μιας και η κατασκευή έχει προχωρήσει ανεβάζω δυο φωτογραφίες μετά το πρώτο αστάρι:
View attachment 82617
και η πρόσοψη:
View attachment 82618
Άσχετος εγώ με το DIY άλλα ορμώμενος απο της πολύ ωραίες καμπίνες που μας δείχνεις, θα ήθελα να μοιραστώ κάτι φώτο που τράβηξα απο το εσωτερικό τον ηχείον που με συντροφεύουν τους τελευταίους μήνες.
το ηχείο είναι το xavian xn 270 και μου εχει προκαλέσει μεγάλο ηχητικό ενδιαφέρον....
20170923_180521.jpg
20170923_180431.jpg
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Άσχετος εγώ με το DIY άλλα ορμώμενος απο της πολύ ωραίες καμπίνες που μας δείχνεις, θα ήθελα να μοιραστώ κάτι φώτο που τράβηξα απο το εσωτερικό τον ηχείον που με συντροφεύουν τους τελευταίους μήνες.
το ηχείο είναι το xavian xn 270 και μου εχει προκαλέσει μεγάλο ηχητικό ενδιαφέρον....
View attachment 82651
Αν και η απάντηση σου δεν έχει σχέση με το παρόν θέμα ας πούμε δυο κουβέντες...
Η χρήση πυραμίδων στο εσωτερικό καμπινών ηχείων έχει κατά καιρούς χρησιμοποιηθεί από κάποιες εταιρίες.
Πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό είναι η b&w. Μάλιστα το έκανε σε οικονομικό της μοντέλο (DM302) 25 χρόνια πριν.


Σκοπός αυτής της τεχνικής, όπως και οποιασδήποτε άλλης στο εσωτερικό μιας καμπίνας, είναι να απομονώσει-αποσβέσει, το δυνατόν περισσότερο και καλύτερα, την οπίσθια ακτινοβολία του μεγαφώνου.
Αυτή (η οπίσθια ακτινοβολία) μας είναι, επί το πλείστον, ανεπιθύμητη, καθότι βρίσκεται σε 180 μοίρες διαφορά με την εμπρόσθια.

Ένα παράδειγμα χρήσης, ενός τμήματος, της ακτινοβολίας στο εσωτερικό είναι ο συντονισμός ενός όγκου αέρα συγκεκριμένων διαστάσεων, συνήθως εντός σωλήνα, (bass reflex) και η προσθήκη αυτού του συντονισμού στην κύρια εμπρόσθια ακτινοβολία, για τόνωση των χαμηλών συχνοτήτων.

Το σχήμα λοιπόν αυτό με τις πυραμίδες στο εσωτερικό, σκοπό έχει να απορροφήσει μέρος της οπίσθιας ακτινοβολίας.
Σε ποιες συχνότητες είναι αποτελεσματική αυτή η τεχνική, μας το δηλώνουν οι διαστάσεις τους και βασικά το μήκος από τη βάση μέχρι την κορυφή τους.
Αυτό πολλαπλασιαζόμενο με το 4 (λ/4) μας δείχνει τις συχνότητες, που από εκεί και πάνω, αυτό ενεργεί αποτελεσματικά.
Στις συχνότητες αμέσως παρακάτω έχει πολύ μικρή επίδραση, ενώ στις χαμηλότερες καμία.

Όσο μπορώ να κρίνω από τις φωτογραφίες του Xavian που ανέβασες, οι πυραμίδες πρέπει να έχουν ύψος περίπου 6 εκατοστά, δηλαδή μήκος κύματος (6X4=24 cm), που αντιστοιχεί σε συχνότητα 1416 Hz.
Προσωπικά, αν και μου αρέσει αυτή η διαμόρφωση, θα το παίδευα λιγάκι και με ηχοαπορροφητικά στο εσωτερικό, όπως πετροβάμβακα και ακρυλική βάτα.
Ο πετροβάμβακας έχει αρκετά χαμηλότερη συχνότητα απορρόφησης, αναλόγως και τον τύπο και τις διαστάσεις.
Μιλάω για συνδυασμό μετρήσεων και ακουστικών εντυπώσεων, αφού τα απορροφητικά στο εσωτερικό έχουν επίδραση και στην εμπέδηση του ηχείου.

Κατά τα άλλα να την χαίρεσαι την ηχειάρα σου, με τα εξαιρετικά μεγάφωνα της Scanspeak και την εσωτερική καλωδίωση της Supra!
 
Last edited:

Μηνύματα
606
Reaction score
577
Αν και η απάντηση σου δεν έχει σχέση με το παρόν θέμα ας πούμε δυο κουβέντες...
Η χρήση πυραμίδων στο εσωτερικό καμπινών ηχείων έχει κατά καιρούς χρησιμοποιηθεί από κάποιες εταιρίες.
Πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό είναι η b&w. Μάλιστα το έκανε σε οικονομικό της μοντέλο (DM302) 25 χρόνια πριν.


Σκοπός αυτής της τεχνικής, όπως και οποιασδήποτε άλλης στο εσωτερικό μιας καμπίνας, είναι να απομονώσει, το δυνατόν περισσότερο και καλύτερα, την οπίσθια ακτινοβολία του μεγαφώνου.
Αυτή (η οπίσθια ακτινοβολία) μας είναι, επί το πλείστον, ανεπιθύμητη, καθότι βρίσκεται σε 180 μοίρες διαφορά με την εμπρόσθια.

Ένα παράδειγμα χρήσης, ενός τμήματος, της ακτινοβολίας στο εσωτερικό είναι ο συντονισμός ενός όγκου αέρα συγκεκριμένων διαστάσεων, συνήθως εντός σωλήνα, (bass reflex) και η προσθήκη αυτού του συντονισμού στην κύρια εμπρόσθια ακτινοβολία, για τόνωση των χαμηλών συχνοτήτων.

Το σχήμα λοιπόν αυτό με τις πυραμίδες στο εσωτερικό, σκοπό έχει να απορροφήσει μέρος της οπίσθιας ακτινοβολίας.
Σε ποιες συχνότητες είναι αποτελεσματική αυτή η τεχνική, μας το δηλώνουν οι διαστάσεις τους και βασικά το μήκος από τη βάση μέχρι την κορυφή τους.
Αυτό πολλαπλασιαζόμενο με το 4 (λ/4) μας δείχνει τις συχνότητες, που από εκεί και πάνω, αυτό ενεργεί αποτελεσματικά.
Στις συχνότητες αμέσως παρακάτω έχει πολύ μικρή επίδραση, ενώ στις χαμηλότερες καμία.

Όσο μπορώ να κρίνω από τις φωτογραφίες του Xavian που ανέβασες, οι πυραμίδες πρέπει να έχουν ύψος περίπου 6 εκατοστά, δηλαδή μήκος κύματος (6X4=24 cm), που αντιστοιχεί σε συχνότητα 1416 Hz.
Προσωπικά, αν και μου αρέσει αυτή η διαμόρφωση, θα το παίδευα λιγάκι και με ηχοαπορροφητικά στο εσωτερικά, όπως πετροβάμβακα και ακρυλικά βάτα.
Ο πετροβάμβακας έχει αρκετά χαμηλότερη συχνότητα απορρόφησης, αναλόγως και τον τύπο και τις διαστάσεις.
Μιλάω για συνδυασμό μετρήσεων και ακουστικών εντυπώσεων, αφού τα απορροφητικά στο εσωτερικό έχουν επίδραση και στην εμπέδηση του ηχείου.

Κατά τα άλλα να την χαίρεσαι την ηχειάρα σου, με τα εξαιρετικά μεγάφωνα της Scanspeak και την εσωτερική καλωδίωση της Supra!
Οκ. Σε ευχαριστώ.
Εάν χρειαστεί να κάνω κάτι στο ηχείο θα γίνει..... Υπό της οδηγίες σου!!!!!!
 



Μηνύματα
683
Reaction score
295
Εχεις δοκιμάσει να κανεις καποιο πολυ υψηλού επιπέδου (βλ Joseph pulsar) δίδρομο ή παραείναι υψηλό το κοστος για diy?
[DOUBLEPOST=1510350364][/DOUBLEPOST]Επισης ποσο θα στοίχιζε το συγκεκριμενο στη λιανική?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Εχεις δοκιμάσει να κανεις καποιο πολυ υψηλού επιπέδου (βλ Joseph pulsar) δίδρομο ή παραείναι υψηλό το κοστος για diy?
[DOUBLEPOST=1510350364][/DOUBLEPOST]Επισης ποσο θα στοίχιζε το συγκεκριμενο στη λιανική?
Στην πρώτη σου ερώτηση η απάντηση είναι εδώ:
https://www.avsite.gr/forum/threads/Υψηλής-Ποιότητας-Ηχείο-Βάσης.85820/
Αν βαριέσαι να διαβάσεις όλο το θέμα πήγαινε στην σελίδα 6, όπου το ηχείο πήρε την τελική του μορφή.
Η κατασκευή αυτή είναι ηχείου βάσης μεν, αλλά αρκετά ογκώδης (22 λίτρα).

Μιας και το έφερε η κουβέντα ας δούμε το κόστος των υλικών μιας κατασκευής όπως το Pulsar που ανέφερες.
Η Joseph Audio δεν κατασκευάζει τις μονάδες των ηχείων της, αλλά τις προμηθεύεται από την Seas.
Αυτό ανεβάζει το κόστος των ηχείων της, σε σχέση πάντα με μια εταιρία (π.χ. B&W), που φτιάχνει η ίδια τις μονάδες.

Η Joseph λοιπόν, κάνει χρήση μονάδων της Seas, από την σειρά Excel.
Το συνολικό κόστος των μονάδων του Pulsar, για έναν ιδιώτη, είναι γύρω στα 900 ευρώ.
Η εταιρία βέβαια θα δέχεται μια γενναία έκπτωση από την Seas. Εκτιμώ πως σε καμία περίπτωση δεν ψωνίζει η Joseph τις μονάδες πάνω από 400-450 ευρώ.
Σε αυτά αν προσθέσουμε τις καμπίνες και τα υλικά θα φτάνει σε ένα τελικό κόστος το Pulsar αρκετά κάτω από 1000 ευρώ.
Στον τελικό καταναλωτή λοιπόν, φτάνει σε μια τιμή, περίπου, X7. Αυτή είναι απολύτως δικαιολογημένη για τους γνωστούς πιστεύω λόγους ή κανόνες του εμπορίου αν θέλεις.

Ένας DIYουης τώρα, δεν υπολογίζει τις εργατοώρες του, ούτε το τρέξιμο και όσα χρήματα έχει επενδύσει σε εξοπλισμό και υλικά για δοκιμές.
Επιπλέον οτιδήποτε προέρχεται από το εμπόριο το πληρώνει αρκετά παραπάνω, για το λόγο της περιορισμένης παραγωγής.

Το ηχείο που παρουσιάζω εδώ φέρει μονάδες επίσης της Seas, αλλά από την οικονομική της σειρά (Prestige).
Οι μονάδες μου κόστισαν, με τα μεταφορικά, από την Falcon 250 ευρώ.
Οι καμπίνες 150 ευρώ και τα υπόλοιπα υλικά (κύκλωμα διαχωρισμού, μπόρνες, καλώδια, ηχοαπορροφητικά, σωλήνες, βίδες) άλλα 80 ευρώ.

Φτάνουμε έτσι ένα σύνολο της τάξης των 480 ευρώ.
Τώρα... Αν το ηχείο αυτό είχε μαζική παραγωγή και οι αγορές γινόταν απευθείας από τα εργοστάσια, το κόστος του θα διαμορφωνόταν γύρω στα 250-300 ευρώ.
Το πόσο θα κόστιζε ένα τέτοιο ηχείο στο εμπόριο έχει να κάνει με την πολιτική της εκάστοτε εταιρίας.
Το ελάχιστο που θα βρεις, σε σχέση με τα υλικά πάντα είναι X3, το σύνηθες Χ5 ενώ κάποιες φίρμες φτάνουν το X10 ή και παραπάνω.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση. Οντως φαινεται κορυφαια κατασκευη το παλιοτερο project, θα με ενδιεφερε καποια στιγμη να το ακουσω αν...

Χαζεψα λιγο στα seas/pulsar κλπ diy.
Αναρωτιεμαι αν απλα παιρνει τα κλασικα μεγαφωνα της seas ή ειναι built2order. Επισης καποιοι γραφουν οτι εχουν δοκιμασει τον συνδυασμο χωρις ιδιαιτερη επιτυχια. Αραγε η επιτυχια βρισκεται στην καμπινα και στο κροσοβερ;

Εκανα και μια ακομη σκεψη (σορυ για την καταχρηση του νηματος σου)
Η φοκαλ που φτιαχνει μοναδες μονη της εβγαλε τη σειρα καντα που ουσιαστικα ειναι η αρια με βελτιωμενη εμφανιση και τουιτερ βυρηλλιου.
(Εντυπωση μου προκαλεσαν και τα pdf στο site της seas οτι τα tweeter be ειναι καρκινογονα)
Η διαφορα στην τιμη χαωδης. Το αναμενομενο kanta no1 θα εχει τιμη περιπου 4000 ενω το aria 906 μολις 800. 3200 διαφορα για 2 τουιτερ και καλυτερη καμπινα και κρος;
Αν εγω παρω τα αρια 906 μου και βγαλω το τουιτερ και βαλω ενα βυρηλλιου η αντιστοιχο με οποια βελτιωση του κρος θα γινει kanta;


Πετυχα και αυτο σαν κορυφαιο diy αν καποιος θελησει να διαβασει
http://www.troelsgravesen.dk/Ellipticor-1.htm
 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top