Θα μείνεις στο ράφι

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση. Οντως φαινεται κορυφαια κατασκευη το παλιοτερο project, θα με ενδιεφερε καποια στιγμη να το ακουσω αν...
Αν το είχα στα χέρια μου ευχαρίστως...
Δυστυχώς κάποια καλόπαιδα μπήκαν (ακάλεστα) στο χώρο που έχω σαν εργαστήριο-αποθήκη πριν 1,5 χρόνο και με απάλλαξαν από αρκετά μηχανήματα. Ανάμεσα τους ήταν και τα εν λόγο ηχεία!

Χαζεψα λιγο στα seas/pulsar κλπ diy.
Αναρωτιεμαι αν απλα παιρνει τα κλασικα μεγαφωνα της seas ή ειναι built2order. Επισης καποιοι γραφουν οτι εχουν δοκιμασει τον συνδυασμο χωρις ιδιαιτερη επιτυχια. Αραγε η επιτυχια βρισκεται στην καμπινα και στο κροσοβερ;
Στο 99% των περιπτώσεων, ασχέτως τι υποστηρίζουν οι κατασκευαστές, οι μονάδες είναι αυτές που βγαίνουν από το εργοστάσιο.
Υπάρχουν πολύ επιτυχημένες κατασκευές με φτηνές μονάδες, όπως και τραγικά ηχεία με πανάκριβες.
Το καλό ηχείο το κάνει ο σχεδιαστής πρωτίστως.

Εκανα και μια ακομη σκεψη (σορυ για την καταχρηση του νηματος σου)
Η φοκαλ που φτιαχνει μοναδες μονη της εβγαλε τη σειρα καντα που ουσιαστικα ειναι η αρια με βελτιωμενη εμφανιση και τουιτερ βυρηλλιου.
(Εντυπωση μου προκαλεσαν και τα pdf στο site της seas οτι τα tweeter be ειναι καρκινογονα)
Η διαφορα στην τιμη χαωδης. Το αναμενομενο kanta no1 θα εχει τιμη περιπου 4000 ενω το aria 906 μολις 800. 3200 διαφορα για 2 τουιτερ και καλυτερη καμπινα και κρος;
Αν εγω παρω τα αρια 906 μου και βγαλω το τουιτερ και βαλω ενα βυρηλλιου η αντιστοιχο με οποια βελτιωση του κρος θα γινει kanta;


Πετυχα και αυτο σαν κορυφαιο diy αν καποιος θελησει να διαβασει
http://www.troelsgravesen.dk/Ellipticor-1.htm
Δεν είναι παράλογο ένα ζεύγος ηχείων με πολύ ακριβότερο tweeter και βελτιώσεις στα σημεία να κοστίζει 3200 ευρώ παραπάνω από τον προκάτοχο του.
Υπάρχουν πανάκριβες μονάδες, όπως tweeter, με κόστος πολλών χιλιάδων ευρώ.
Αν με ρωτούσες αν πιστεύω πως αξίζουν τον κόπο θα σου έλεγα όχι.

Αν θελήσεις να αγοράσεις τμήματα του Kanta θα πληρώσεις ανάλογο, αν όχι μεγαλύτερο, ποσό.
 
Last edited:

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Αν το είχα στα χέρια μου ευχαρίστως...
Δυστυχώς κάποια καλόπαιδα μπήκαν (ακάλεστα) στο χώρο που έχω σαν εργαστήριο-αποθήκη πριν1,5 χρόνο και με απάλλαξαν από αρκετά μηχανήματα. Ανάμεσα τους ήταν και τα εν λόγο ηχεία!



Στο 99% των περιπτώσεων, ασχέτως τι υποστηρίζουν οι κατασκευαστές, οι μονάδες είναι αυτές που βγαίνουν από το εργοστάσιο.
Υπάρχουν πολύ επιτυχημένες κατασκευές με φτηνές μονάδες, όπως και τραγικά ηχεία με πανάκριβες.
Το καλό ηχείο το κάνει ο σχεδιαστής πρωτίστως.



Δεν είναι παράλογο ένα ζεύγος ηχείων με πολύ ακριβότερο tweeter και βελτιώσεις στα σημεία να κοστίζει 3200 ευρώ παραπάνω από τον προκάτοχο του.
Υπάρχουν πανάκριβες μονάδες, όπως tweeter, με κόστος πολλών χιλιάδων ευρώ.
Αν με ρωτούσες αν πιστεύω πως αξίζουν τον κόπο θα σου έλεγα όχι.

Αν θελήσεις να αγοράσεις τμήματα του Kanta θα πληρώσεις ανάλογο, αν όχι μεγαλύτερο, ποσό.
Κρίμα πραγματικά τόσο κόπο .....αλήτες!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Κρίμα πραγματικά τόσο κόπο .....αλήτες!
Φίλε ειλικρινά αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι ότι δεν έκλεψαν μηχανάκια που δίνεις κάποια ευρώ και τα αποκτάς, αλλά συσκευές που είχα βάλει κάτι από εμένα, για να έρθουν στη <<ζωή>>.
Τις αισθανόμουν σαν κομμάτι μου. Τους είναι άχρηστες μεταπωλητικά, αφού δεν καταλαβαίνουν τι είναι.
Δεν πειράζει...
Ο καθένας σε βάθος χρόνου παίρνει αυτό που του αξίζει.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Το πόσο θα κόστιζε ένα τέτοιο ηχείο στο εμπόριο έχει να κάνει με την πολιτική της εκάστοτε εταιρίας.
Το ελάχιστο που θα βρεις, σε σχέση με τα υλικά πάντα είναι X3, το σύνηθες Χ5 ενώ κάποιες φίρμες φτάνουν το X10 ή και παραπάνω.
Δεν θέλω να πω ότι η κατασκευή ενός καλού ηχείου η ενισχυτή
είναι εύκολη υπόθεση. Κάθε άλλο..

Αλλά το ποσο τιμολογειται στις μέρες μας ένα επίπεδο ήχου
που μπορείς να πετύχεις πλέον μόνος σου
αξιοποιοντας την μεγαλη διάχυση γνώσης και υλικων
φτιάχνοντας η επεμβαίνοντας με πολλούς τρόπους, είναι μάλλον σοκαριστικό.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Δεν θέλω να πω ότι η κατασκευή ενός καλού ηχείου η ενισχυτή
είναι εύκολη υπόθεση. Κάθε άλλο..
Κατά βάση θα συμφωνήσω μαζί σου, πως για να φτιάξεις κάτι πραγματικά καλό είναι πολύ δύσκολο.
Ευκολότερη είναι η κατασκευή ενός αξιοπρεπούς σταδίου ενίσχυσης, προενισχυτή ή τελικού ενισχυτή, ή ακόμα και DAC.
Αντλώντας γνώση από το διαδίκτυο υπάρχουν πολλές και καλές επιλογές, αλλά θέλει προσοχή στο τι θα εμπιστευτείς.
Ο γνώστης εδώ, θα κάνει βέβαια το κάτι παραπάνω, φτιάχνοντας μια συσκευή που δεν θα έχει κάτι να ζηλέψει, πλην ίσως εμφάνισης, από πολύ υψηλού επιπέδου και τιμής συσκευές του εμπορίου.

Το ηχείο είναι μια άλλη κατάσταση.
Σίγουρη λύση είναι μόνο αν βρεις μια σελίδα εμπιστοσύνης και αντιγράψεις στην εν τέλεια κάτι ήδη φτιαγμένο.
Ο σχεδιασμός και η εξ αρχής κατασκευή ενός, αξιοπρεπούς, ηχείου είναι αδύνατη από ιδιώτη, ακόμα και αν έχει γενικές γνώσεις ηλεκτρονικών.
Είναι μια ιδιαίτερη κατηγορία που δεν υπάρχουν ικανές γνώσεις στο διαδίκτυο για κάτι πραγματικά καλό.
Και πως θα μπορούσαν να βρεθούν, όταν ακόμα και η επιλογή των μονάδων χρειάζεται τεράστια εμπειρία και γνώσεις, πόσο μάλλον ο σχεδιασμός της καμπίνας, τα μονωτικά και το βασικότερο όλων το κύκλωμα διαχωρισμού.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ηχείου...
Τελείωσε ο σχεδιασμός του κυκλώματος διαχωρισμού και η συναρμολόγηση του.
red cross.jpg

Ο τρόπος συναρμολόγησης είναι αυτός που ονομάζεται Hard wired, δηλαδή χωρίς την ύπαρξη-μεσολάβηση πλακέτα, με τα υλικά συνδεδεμένα απευθείας το ένα με το άλλο.
Στην συγκεκριμένη δε μορφή είναι ότι καλύτερο μπορεί να γίνει, αφού δεν μεσολαβεί ούτε ένα κομμάτι καλωδίου.
Τα πηνία είναι αέρος, με επαρκέστατη διατομή, ενώ οι πυκνωτές αποκλειστικά ΜΚΡ, με αυτόν του tweeter να είναι της Scr-Solen.

Ο τρόπος συναρμολόγησης, η τοποθέτηση των υλικών και η ποιότητα αυτών το καθιστούν ένα κορυφαίο crossover, ανεξαρτήτου κατηγορίας.
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
:thumbsup:
2 βήματα πριν τα ενεργά είσαι!
Πετράν όταν το 1996 είχα ενεργά, πάντα DIY βέβαια, πρέπει να έπαιζες με αυτοκινητάκια και playmobil! :p
Αφού άλλαξαν μορφή 3 φορές, πέρυσι τέτοια εποχή τα βαρέθηκα και πήγα σε παθητικά!
 

Μηνύματα
5.281
Reaction score
6.428
Πες λιγα λογια για αυτο εαν θες ,καποιες λεπτομεριες,εαν χρειαστηκε μπαφλ στεπ ή οχι λογω τοιχου (βιβλιοθηκης);),καμια μετρηση και τελος πρωτες ακουστικες εντυπωσεις ...
 


Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Πετράν όταν το 1996 είχα ενεργά, πάντα DIY βέβαια, πρέπει να έπαιζες με αυτοκινητάκια και playmobil! :p
Αφού άλλαξαν μορφή 3 φορές, πέρυσι τέτοια εποχή τα βαρέθηκα και πήγα σε παθητικά!
Σε ευχαριστώ που με μίκρυνες τόσο!!:dance2::thumbsup:
[DOUBLEPOST=1514137630][/DOUBLEPOST]
γιατι τα βαρεθηκες? αν επιτρεπεται
Έλα ντε; Για πες!
 
  • Like
Reactions: PPG

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Πες λιγα λογια για αυτο εαν θες ,καποιες λεπτομεριες,εαν χρειαστηκε μπαφλ στεπ ή οχι λογω τοιχου (βιβλιοθηκης);),καμια μετρηση και τελος πρωτες ακουστικες εντυπωσεις ...
Και βέβαια χρειάστηκε διόρθωση.
Αν και συνηθίζεται να ονομάζουμε ραφιού ηχεία αυτού του μεγέθους, με midwoofer δηλαδή 5,25 inch, μπορούν κάλλιστα να χρησιμοποιηθούν και σαν βάσης, οπότε και ο σχεδιασμός του έγινε με αυτή τη λογική.

Το έχω σκοπό μετά την ολοκλήρωση της συναρμολόγησης να ανεβάσω και μετρήσεις.

Για ακουστικές εντυπώσεις τώρα θα μεταφέρω ότι άκουσα από το ένα μόνο ηχείο, κατά την διάρκεια του στρωσίματος και σχεδιασμού του κυκλώματος διαχωρισμού.
Αυτό, με την ύπαρξη σχετικής εξοικείωσης στο άκουσμα ενός και μόνο ηχείου, αφού πάντα αυτό κάνω αρχικά.

Συνηθίζεται ηχεία τέτοιου μεγέθους να χαρακτηρίζονται από ταχύτητα και το συγκεκριμένο δεν αποτελεί εξαίρεση αλλά το αντίθετο.
Ο καλός κινητήρας του woofer και η χαμηλή του μάζα συμβάλουν σε αυτό.
Ταχύτατο μεν αλλά χωρίς να στερείται όγκου, σε σημείο να παραξενεύει.
Το δε χαμηλό του (-3 db 52 Hz) είναι υπεραρκετό για μικρούς χώρους, ενώ με τη σχετική τοποθέτηση, κάνεις εύκολα πλακίτσα σε όποιον ανυποψίαστο δεν ξέρει τι έχεις συνδέσει στις εξόδους του τελικού!
Έπεται συνέχεια...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
γιατι τα βαρεθηκες? αν επιτρεπεται
Οι λόγοι ήταν πολλοί και διάφοροι...
Στην τελευταία τους μορφή τα είχα από το 2008. Εε καλά δεν είναι 8 χρόνια για αλλαγή?
Κάτι που βαρέθηκα κυριολεκτικά ήταν η εμφάνιση τους. Χρειάζονταν <<ανακαίνιση>> οπωσδήποτε.
Ένας άλλος λόγος ήταν η ύπαρξη αυτών, με σαφώς ποιο μονδέρνα εμφάνιση και μεγαλύτερη ευαισθησία (88,5-92,5).
Ήρθε και μεγαλύτερη τηλεόραση, οπότε έπρεπε να ανοίξει χώρος στο φορτωμένο ικρίωμα μου.

Η αφορμή όμως ήρθε όταν μου ζήτησε τους δορυφόρους καλός φίλος και γνώστης μουσικής.
Είναι χαρά μου όταν τέτοια άτομα έχουν σπίτι τους κάτι δικό μου.
Τώρα βρίσκονται στην συμπρωτεύουσα, στο σπίτι του φίλου μου, αφού πρώτα βάφτηκαν και έγιναν πολύ ομορφότερα, μετατράπηκαν σε παθητικά και προστέθηκε 10ιντσο με 12αρι παθητικό στα χαμηλά.
Κάποια στιγμή θα ανοίξω ένα θέμα και για αυτά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Το κύκλωμα διαχωρισμού τοποθετημένο στο εσωτερικό της καμπίνα:
crossover in.jpg


Το midwoofer συνδεδεμένο, πριν βιδωθεί στην καμπίνα και ολοκληρωθεί η κατασκευή του ηχείου.
ca15 sold.jpg
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Το χρώμα της καμπίνας όλα τα λεφτά μπράβο ρε Πέτρο! ;)
Αν θες βάλε καμιά φώτο ακόμα. :D
 



PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Μου αρέσει πάρα πάρα πολύ για άλλη μια φορά το χρώμα είναι μεγάλη επιτυχία μπράβο!! :party:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Κάποια στιγμή θα βγάλω καλύτερες φωτογραφίες, γιατί αυτές τα αδικούν τα ηχεία.

Αποφάσισα να ανεβάσω και κάποιες μετρήσεις, αλλά σε χαλαρό ρυθμό γιατί είναι πολλοί οι κουραμπιέδες και με βούτυρο περίπτωση! :p

Η εγγύς πεδίου (near field) μέτρηση απόκρισης συχνότητας του midwoofer Seas CA15RLY, τοποθετημένο στην καμπίνα. Η κίτρινη καμπύλη είναι ελεύθερο το μεγάφωνο, ενώ η πράσινη με το κύκλωμα διαχωρισμού συνδεδεμένο επάνω του (ανάλυση ανά 5 db):
ca15 freq res.jpg
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.568
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top