Καλιμπράρισμα Προβολέα

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Έχω μια απορία: Εφόσον η λάμπα του κάθε προβολέα χάνει σε φωτεινότητα με το πέρασμα του χρόνου, ξαναχρειάζεται καλιμπράρισμα ο προβολέας, ή αρκεί μία αύξηση της φωτεινότητάς του από το μενού?
 







loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Στα Ελληνικά; :roflmao:
Ενδιαφέρομαι...
Ένα γνωστό πρόβλημα στους jvc είναι ότι το gamma με τον καιρό...πέφτει. :)
Μπορεί να έχεις καλιμπράρει σε τιμή 2.2 και μετά απο 150-200 ώρες χρήσης το gamma να έχει κατέβει στο 2.
Στους δε sony, έχει παρατηρηθεί σε αρκετές περιπτώσεις, ότι το κοντραστ πέφτει δραματικά. Το μαύρο γίνεται γκρι κλπ κλπ

Και στις 2 περιπτώσεις δράστης είναι ο εκφυλισμός των panel κι όχι η γήρανση της λάμπας.
Στην περίπτωση των JVC η ζημιά μαζεύεται με calibration. Στους sony αφήστε το καλύτερα.
Για τους Epson δεν έχω άποψη, αλλά θεωρώ ότι είναι αρκετά πιο σταθεροί.
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Στους sony αφήστε το καλύτερα.
Αν τον πετάξω στο χαντάκι φτιάχνει; Ή θέλει μπαλκόνι;;; :laugh:

Σοβαρά τώρα, αυτό ισχύει για όλα τα μοντέλα, ανεξαρτήτως τιμής ή ηλικίας; Ακόμη και στα τωρινά μοντέλα;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Φημες λένε ότι ισχύει αλλά σε μικρότερο βαθμό …
Η Sony πάντως ποτέ δεν το έχει παραδεχτεί ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα από ότι θυμάμαι
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Σιγά μην παραδεχτεί κανένας κατασκευαστής κάτι τέτοιο. Πιο πιθανό να πούμε ότι τον χρησιμοποιούμε λάθος 😆
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Και για τους LCD λέγεται ότι τα λευκά κιτρινίζουν με τα χρόνια….ίσως έχουν δίκιο…
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Νομίζω είναι αρκετές φορές ειπωμένο ότι τα lcd πάνελ με τις θερμοκρασίες αλλοιώνονται κι αυτό σε βάθος χρόνου χαλάει και την εικόνα, έχω δει αρκετές φορές στο διαδίκτυο τεστ με lcd εικόνα όταν είναι φρέσκος και την ίδια εικόνα μετά από χρόνια κι η διαφορά ήταν εμφανής, κάτι που δεν ισχύει με τους Dlp κι ήταν η δεύτερη αιτία επιλογής για μένα για τη συγκεκριμένη τεχνολογία πέραν της ευκρίνειας.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Νομίζω είναι αρκετές φορές ειπωμένο ότι τα lcd πάνελ με τις θερμοκρασίες αλλοιώνονται κι αυτό σε βάθος χρόνου χαλάει και την εικόνα, έχω δει αρκετές φορές στο διαδίκτυο τεστ με lcd εικόνα όταν είναι φρέσκος και την ίδια εικόνα μετά από χρόνια κι η διαφορά ήταν εμφανής, κάτι που δεν ισχύει με τους Dlp κι ήταν η δεύτερη αιτία επιλογής για μένα για τη συγκεκριμένη τεχνολογία πέραν της ευκρίνειας.
Αν είχαν λύσει το πρόβλημα του μαύρου, οι DLP θα ήταν μονόδρομος. Για μεσοχαμηλού κόστους προβολείς, εννοώ….Αλλιώς..JVC
 


Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Αν είχαν λύσει το πρόβλημα του μαύρου, οι DLP θα ήταν μονόδρομος. Για μεσοχαμηλού κόστους προβολείς, εννοώ….Αλλιώς..JVC
Kοίτα, 22 χρόνια κάτοχος 2 προβολικών κάποια στιγμή πολύ γρήγορα συνήθισα όχι μόνο το μέτριο μαύρο αλλά κι άλλα ελαφριά μεν, αλλά γνωστά δε, μειονεκτήματα γενικά των βιντεοπροβολέων.
Φέτος μετά από τόσα χρόνια βιντεοπροβολής, το γύρισα στην τηλεόραση, πιστεύω ότι αυτό που περίμενα πραγματοποιήθηκε, ωρίμασαν και πλέον απολαμβάνω τα πάντα, χρώματα, κοντράστ, μαύρα, φωτεινότητες, θέαση εν μέσω ημέρας χωρίς να χρειάζεται ακόμα και το ρολόι της κουζίνας να το καλύπτω για να μη μου χαλάει το κοντράστ, στο μόνο που έγινε ένας πολύ μικρός συμβιβασμός ήταν το μέγεθος, αλλά και πάλι ούτως ή άλλως "έπαιζα" στις 90" οπότε οι 75 απ τα δύομιση σχεδόν μέτρα απόσταση ήταν θέμα πολύ μικρού χρόνου τελικά να μη μου λείπει καθόλου το μέγεθος, τα άλλα πλεονεκτήματα που ανέφερα πιο πάνω συνετέλεσαν δραματικά σ αυτό.

Λόγω των πιο πάνω που ανέφερα και σε συνδυασμό με τις συχνές λόγω ατυχίας μετακομίσεις, επιστροφή στην βιντεοπροβολή και τα ελαττώματά τους δεν προβλέπεται πλέον για μένα.
Και του rainbow θα έλεγα.
Το παρατήρησα μόνο μετά από 20 χρόνια λίγες φορές και πολύ γρήγορα το ξέχασα πάλι ευτυχώς, δεν είμαι ο τύπος που άμα δω κάτι καρφώνομαι συνέχεια, κοιτάω την ουσία, την θέαση, όλα τ άλλα σε δεύτερη μοίρα κι αν.
 
Last edited:






Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top