Καλιμπράρισμα Προβολέα

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Πιθανότατα (και αυτό το λέω επειδή δεν σκαμπάζω πολλά από προτζέκτορες), ένας Samsung LSP9T από idealo με την ανάλογη οθόνη θα πήγαινε πάνω κάτω στα ίδια χρήματα, με καταπληκτική εικόνα στις 120".
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Πιθανότατα (και αυτό το λέω επειδή δεν σκαμπάζω πολλά από προτζέκτορες), ένας Samsung LSP9T από idealo με την ανάλογη οθόνη θα πήγαινε πάνω κάτω στα ίδια χρήματα, με καταπληκτική εικόνα στις 120".
Θέλω τιβι. Με κουμπί, να ανοίγει και να σβήνει. Σκέτη, χωρίς πανιά, masking, θόρυβο, βαριέμαι πολύ.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Τις ανακλάσεις που θα έχει ο ήχος στην τεράστια οθόνη Δημήτρη τις έχεις λάβει υπ όψην σου?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Τις ανακλάσεις που θα έχει ο ήχος στην τεράστια οθόνη Δημήτρη τις έχεις λάβει υπ όψην σου?
Είναι μόνο από τα πίσω ηχεία, πιστεύω θα γίνεται masking από τα μπροστά που είναι πιο κοντά και παίζουν πιο δυνατά.
Και ότι περισσεύει, το αποδέχομαι ως συμβιβασμό.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Πιθανότατα (και αυτό το λέω επειδή δεν σκαμπάζω πολλά από προτζέκτορες), ένας Samsung LSP9T από idealo με την ανάλογη οθόνη θα πήγαινε πάνω κάτω στα ίδια χρήματα, με καταπληκτική εικόνα στις 120".
JVC δεν έχει τώρα;
Αν ναι, θα του κακοφανεί το γερασμένο (γκριζαρισμένο) μαύρο του Samsung.
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Θέλω τιβι. Με κουμπί, να ανοίγει και να σβήνει. Σκέτη, χωρίς πανιά, masking, θόρυβο, βαριέμαι πολύ.
Κάνε σε παρακαλώ αναγωγή ψυχολογικού σοκ, στην περίπτωση που η 100άρα ΤV εμφανίσει πρόβλημα.
Σκέψου οοοόλη τη διαδικασία και ξανατοποθετήσου αντρίκια!:gotcha:
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Για τους Laser προβολείς ακόμη δεν ξέρουμε πολλά, λόγω της πιο πρόσφατης τεχνολογίας και της μικρής διάδοσής τους στην αγορά.
Έχω κι εγώ μια απορία για την διάρκεια ζωής της πηγής τους.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Για τους Laser προβολείς ακόμη δεν ξέρουμε πολλά, λόγω της πιο πρόσφατης τεχνολογίας και της μικρής διάδοσής τους στην αγορά.
Έχω κι εγώ μια απορία για την διάρκεια ζωής της πηγής τους.
Τα laser σαν laser είναι πολλά χρόνια τώρα στο κουρμπέτι και ξέρουν πολύ καλά οι κατασκευαστές του κλάδου (ειδικά αυτοί που παράγουν εργαστηριακό εξοπλισμό).
Οι ώρες που δηλώνουν οι κατασκευαστές προβολέων είναι αρκετά safe νούμερα. Πάρα πολύ δύσκολα θα χαλάσουν σε αυτές τις ώρες, μόνο από αστοχία υλικού κατά την παραγωγή και ελλιπές QC.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Επειδή ασχολούμαι πολύ με τα Laser κυρίως σαν χόμπυ με διάφορες κατασκευές και έχω πάρει πολλά Laser pointers από αυτά τα πολύ ισχυρά που δείχνουν με μια φωτεινή γραμμή μέχρι το διάστημα (star pointers) οι τιμές που δίνουν οι κατασκευαστές για την διάρκειά τους σε χιλιάδες ώρες, δεν αντιστοιχούν πάντα στην πραγματικότητα.
Σε πολλά έχει πέσει η φωτεινότητα της πηγής τους πολύ νωρίς και γι΄ αυτό διατηρώ επιφυλάξεις.
Επίσης έχω συναντήσει αρκετά ιατρικά μηχανήματα με πηγή Laser π.χ. δερματολογικά, με πηγή από Laser CO2 αλλά και Νεοδυμίου Yag, που ενώ λέει ο κατασκευαστής για 5000 ώρες, πέφτει η πηγή στις 2000 ώρες και χρήζει αντικατάστασης.

Έχω εδώ στο μαγαζί μου 8 σωλήνες που είναι η πηγή φωτός από τέτοια ιατρικά μηχανήματα που έπεσαν πολύ πριν από το κανονικό και αντικαταστάθηκαν.
Τους παλιούς σωλήνες τους κρατάω.
Τον έναν από αυτούς π.χ. τον έκανα επιτραπέζιο φωτιστικό LED.
a.jpg
b.jpg
O σωλήνας τους δεν είναι γυαλί, αλλά Quartz πολύ σκληρό και κόβεται δύσκολα.


Οι προβολείς βέβαια δεν έχουν πηγή CO2 με μήκος 70 εκατοστά όπως αυτό της φωτο, αλλά Laser είναι κι αυτοί και θα ήθελα να δω σε μεγάλο βάθος χρόνου την αντοχή τους.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Αν δεν τους έχεις στο τέρμα, αλλά παίζεις στα 50%-60% την ισχύ του laser, οι 15.000 ώρες θα έρθουν άνετα.
Πιθανότατα και οι 20.000.
Στους επώνυμους πάντα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Αν είναι έτσι συμφέρουν.
Απλά δεν νομίζω ότι κάποιος Laser προβολέας έχει συμπληρώσει τόσες ώρες για να ξέρουμε σίγουρα.
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Εντάξει, το BLB είναι ενοχλητικό, μπορεί να είναι τόσο πολύ που να φαίνεται ξεκάθαρα σε κάποιες σκηνές, αλλά δεν επηρεάζει την επίτευξη του στόχου του calibration (δεν θα σταθεί αντίπαλος στην επίτευξη π.χ. 109nits).

Ίδιες ασθένειες με τις TV έχουν και οι προβολείς.
Έχεις δει μέτρηση ομοιογένειας λευκού/μαύρου σε προβολέα; Ακόμα και οι καλοί καλοί δεν επιτυγχάνουν 90% ομοιογένεια.
Στους single chip DLP έχουμε το rainbow effect που βλέπει αρκετός κόσμος, στους LCD υπάρχει το υποκειμενικό-αντικειμενικό "φαινόμενο" της LCDίλας.

Πάντως σε "τεστ" μου με θέαση μεγάλης σχετικά TV (77") vs 110" προβολέα το 90% των θεατών διάλεξε τον προβολέα ασχέτως ποιότητας (BenQ entry level και JVC N5 οι προβολείς, LG Oled C1 η TV).
Απλός κόσμος, με εμπειρία και χωρίς, όλοι πιθανοί μελλοντικοί κάτοχοι προβολέα/home cinema.
Σωστά διάλεξε και εγω πήρα 75 in tv είμαι στα 3 μ και καλά ότι θα με καλύψει έχοντας τονίζω projector 25 χρόνια αλλά καμία σχέση. Άλλη φιλοσοφία είναι διαφορετικά δεν πρέπει να συγκρίνονται είναι τι ζητάει ο καθένας
 

ste

Μηνύματα
92
Reaction score
31
Μετά από 20 χρόνια βιντεοπροβολης πήγα σε 75αρα lcd και με 2.30-2.40 απόσταση θέασης δεν έχω λόγο να μπλέξω πάλι με πανιά, συσκότιση, ρυθμίσεις κ.α.Σιγουρα έχει μια μαγεία το πανί αλλά επειδή το έχω κάνει δεν θα ξαναέκανα.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Αν είναι έτσι συμφέρουν.
Απλά δεν νομίζω ότι κάποιος Laser προβολέας έχει συμπληρώσει τόσες ώρες για να ξέρουμε σίγουρα.
Το ερώτημα, βέβαια, δεν είναι πόσες χιλιάδες ώρες θα αντέξει η λάμπα, αλλά, μετά από πόσες ώρες θα θέλει πάλι καλιμπράρισμα…
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
Αν είναι έτσι συμφέρουν.
Απλά δεν νομίζω ότι κάποιος Laser προβολέας έχει συμπληρώσει τόσες ώρες για να ξέρουμε σίγουρα.
Σε consumer level όχι, σε commercial μοντέλα υπάρχουν μηχανήματα με laser από το 2011-2012 σε σινεμά του εξωτερικού.

Το ερώτημα, βέβαια, δεν είναι πόσες χιλιάδες ώρες θα αντέξει η λάμπα, αλλά, μετά από πόσες ώρες θα θέλει πάλι καλιμπράρισμα…
Το laser χάνει φωτεινότητα πολύ πιο αργά σε σχέση με τις λάμπες ;)
Βεβαίως πάλι, υπάρχει το θέμα της διαφορετικής γήρανσης, οπότε πάλι θα θες check και microtuning, αλλά αυτό ισχύει σε όλα τα μέσα προβολής, οπότε δεν είναι και "μέτρο" σύγκρισης.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Υπάρχουν δεδομένα που να μας λένε κάθε πόσες ώρες θέλουν check και microtuning, ανά τεχνολογία/συσκευή;
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.716
Φαντάζομαι επηρεάζει πόση χρήση κάνεις αλλά και τι χρήση κάνεις ή πως είναι ρυθμισμένοι οι projectors.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top