Καλώδια και θύματα

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
βαζεις φιλτρα εσυ και αλλοι οπου σας βολευει
Ούτε δίπλα δε πέρασες.
Και δεν θα σου απαντούσα καν αν δεν αναφερόσουν σε εμένα προσωπικά γιατί είσαι στην λίστα όσων δεν σπαταλώ δευτερόλεπτο ανάγνωσης των κειμένων τους (βάλε με και εσύ για να τελειώνουμε).
Που και που όμως θα σε βρω μπροστά μου γιατί πατάω το κουμπάκι να δω γιατί γελάνε άλλοι.

Το λοιπόν.
Όπως έχω γράψει πάρα πολλές φορές.... (και βέβαια δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν άλλοι μαζί μου).

Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε αυτόν που πουλά τα πάντα. Δεν περιμένω να μου πει ότι με 5000€ καθάρισα όταν μπορεί να μου πάρει 50.000€.
Ο λόγος είναι πολύ απλός. Είναι έμπορος και ως οφείλει πρέπει να φροντίσει κυρίως για την βιωσιμότητα της επιχείρησης του και γιατί όχι ακόμα και για την πλούσια σε αγαθά ζωή του. Τίποτα κακό σε αυτό.

Με τα παραπάνω δεν μπαίνουν όλοι στο ίδιο καζάνι με τι λογική ότι δεν είναι όλοι ίδιοι. Αυτό όμως θέλει χρόνο να αποδειχθεί τον οποίο και δεν διαθέτω για αυτά τα θέματα.

Αυτός κάνει τι δουλειά του και εγώ τι δική μου.

Αυτά και τέλος.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αυτό πάντως που συγκράτησα είναι ότι οι αβανταδόρικες καλωδιώσεις ισοδυναμούν με...εμβολιασμό του setup ενάντια στα ψηφιακά equalizer...Όχι τίποτε άλλο,αλλά το καλώδιο-κομπρέσα που κατεβάζει πυρετούς θα ήταν άτοπο ακόμα και για τον προ που προβλέπεται να μένει αρκετά θερμός ελέω πόλωσης...
Ίσως να κατανοείς καλύτερα από όλους μας ότι το σήμα ( καθαρό ή βρώμικο ) και το eq είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο γείτονα :)
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Θα σου μιλάμε.
Αυτός ήταν άσχετος.
Το έγραψε ο Κώστας.
Εσύ είσαι αρνητής.
Σου δείχνουν άνθρωποι με γνώσεις τι γίνεται και τους λες "Έχεις λαθος"
Τυπικός αρνητής.
Δυστυχώς λεανδρε...
Δεν είναι αρνητής και μάσκα φοράει και το εμβόλιο θα κάνει
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ούτε δίπλα δε πέρασες.
Και δεν θα σου απαντούσα καν αν δεν αναφερόσουν σε εμένα προσωπικά γιατί είσαι στην λίστα όσων δεν σπαταλώ δευτερόλεπτο ανάγνωσης των κειμένων τους.
Που και που όμως θα σε βρω μπροστά μου γιατί πατάω το κουμπάκι να δω γιατί γελάνε άλλοι.

Το λοιπόν.
Όπως έχω γράψει πάρα πολλές φορές.... (και βέβαια δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν άλλοι μαζί μου).

Δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε αυτόν που πουλά τα πάντα. Δεν περιμένω να μου πει ότι με 5000€ καθάρισα όταν μπορεί να μου πάρει 50.000€.
Ο λόγος είναι πολύ απλός. Είναι έμπορος και ως οφείλει πρέπει να φροντίσει κυρίως για την βιωσιμότητα της επιχείρησης του και γιατί όχι ακόμα και για την πλούσια σε αγαθά ζωή του. Τίποτα κακό σε αυτό.

Αυτός κάνει τι δουλειά του και εγώ τι δική μου.

Αυτά και τέλος.
δεν εχεις επαφη, ειναι σιγουρο, οχι εδω μονο και σε αλλα θεματα.

ο ΧΧ σου εδωσε και παραδειγμα με ηχεια, αλλα δεν καταλαβαινεις τι κανει το ενα ηχειο και τι το αλλο.

Πρεπει να τελειωσει αυτο το πραγμα που γινετε με τα καλωδια και τα ηχεια....δεν βγαζει πουθενα.

αναλογα τις αναγκες μπορει να παρει ο καθενας οτι θελει.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ίσως να κατανοείς καλύτερα από όλους μας ότι το σήμα ( καθαρό ή βρώμικο ) και το eq είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο γείτονα :)
Σαφώς, αλλά άλλο πράγμα το καθαρό σήμα ( που για το mogami λένε ότι μεταφέρει καθαρό και ανεπηρέαστο το σήμα ) και άλλο πράγμα η ισοστάθμιση μέσω των καλωδίων. Συνεπώς, θέλουμε καθαρό σήμα ( άρα καλώδιο που να μεταφέρει απείραχτο το σήμα τόσο τονικά όσο και απο πλευράς θορύβου ) και με άλλο τρόπο να κάνουμε το eq μας, σύμφωνα με καμπύλες που εμείς ορίζουμε και υποχρεώνουμε το σύστημα να ακολουθήσει. Όχι τυχαία επειδή μας έκατσε το mix n match.

Υ.Γ. Κάποια στιγμή πρέπει να δοκιμάσεις να ακούσεις αυτή τη καμπύλη που συχνά πυκνά ποστάρουν οι γιατροί. Τότε θα καταλάβεις τί παίζει με την ισοστάθμιση και πόσο άστοχη είναι η επένδυση σε καλώδια ( με τη προϋπόθεση πάντα ότι έχουμε καλώδια που λειτουργούν όπως πρέπει ). Τότε σε κόβω να ψωνίζεις κι εσύ τρινοβ. :p :p :p
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
@leandros στα εξήγησα τεκμηριωμένα και δεν τα κατάλαβες.

Δεν είναι η πρώτη φορά που σου τεκμηριώνεται κάτι και εσύ δεν καταλαβαίνεις. Οπότε δεν μου φαίνεται περίεργο.

Μην μπεις στο κόπο να απαντήσεις. Δεν θα το διαβάσω. Επιστρέφεις απο εκεί που ήρθες.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν ξέρω γιατί βγάλαμε τα πτυχία για μέτρημα :p
Οι γιατροί μπορεί να έκαναν 6 μαθήματα για τη φυσιολογία της ακοής κ.λπ. και δεν αμφισβητεί κανείς πως ξέρουν κάτι παραπάνω για αυτά αλλά ως εκεί, δεν έμαθαν να κολλάνε ένα βύσμα σωστά ή να υπολογίσουν τι πυκνωτής χρειάζεται για να διορθωθεί το cos ή πως δουλεύει ένας ταπεινός opamp... (αν κάποιος ξέρει 2 πράγματα για αυτά θα είναι κάποιος τρελαμένος που έμαθε μόνος του επειδή γουστάρει και δεν έχει καμιά σχέση με το πτυχίο)
Ανάλογα, κάποιος που τέλειωσε ένα ΤΕΙ ηλεκτρονικής ξέρει όλα αυτά αλλά προφανώς δεν έχει ιδέα για το ...ακουστικό νευρικό σύστημα.... (επίσης, αν κάποιος ξέρει 2 πράγματα για αυτά θα είναι κάποιος τρελαμένος που έμαθε μόνος του επειδή γουστάρει και δεν έχει καμιά σχέση με το πτυχίο)
Ποιος από τους 2 δικαιούται να ...έχει άποψη;;;
Κανονικά θα έπρεπε .... ανάλογα με το θέμα... αν μιλάμε για ψυχοακουστική π.χ. ας μιλήσουν οι γιατροί, αν όμως μιλάμε για πιο τεχνικά θέματα υπάρχουν άλλοι...
Η πραγματικότητα όμως είναι ακόμη πιο περίεργη... στα τεχνικά τουλάχιστον, υπάρχουν πτυχιούχοι άσχετοι και αυτοδίδακτοι αστέρια... και τρελαμένοι που διαβάζουν γιατί γουστάρουν... άλλωστε έτσι είναι τα χόμπυ...

Αυτό το βουλγάρικο ρακί με πειράζει... δεν πρέπει να γράφω τέτοιες ώρες... :p
Πάντως δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο αυτό:



  • Το μόνο καλώδιο που έχω τσεκάρει (δεν έχει τσεκάρει κανένα άλλο δηλαδή) και δεν αλλάζει τον ήχο...

ή

  • Το μόνο καλώδιο που έχω τσεκάρει και δεν αλλάζει τον ήχο (δηλαδή από πολλά που τσέκαρε, είναι το μοναδικό μ' αυτή την ιδιότητα)...

:roflmao:

Όπως και να χει παραμένει ασφαλής φτηνή επιλογή (εγώ βάζω ακόμη φτηνότερο, Sommer, 1 ευρουλάκι το μέτρο στου Θωμά :p )
Αυτή η παλίνκα τελικά κάνει θαύματα. Έχω δυο χρόνια να δοκιμάσω αλλά τη θυμάμαι ακόμη!!
55 βαθμοί πλας, περίμενε βρε πουλάκι μου να χειμωνιάσει λίγο περισσότερο :tongue:


Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο, τεχνικό για το Ford έχεις, ή να σου συστήσω έναν που ξέρω; :biggrin:

@costas EAR κάνε και μια ερωτησούλα για καλώδια φόρτισης των Tesla, μπορεί να εκπλαγείς... :roflmao:
Ford car center. Παλιά καραβάνα και μορφή μεγάλη ο μεγάλος;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κι εγώ γνωρίζω άτομα που στον τομέα τους είναι μαέστροι ( π.χ. ο φίλος μου ο μηχανικός αυτοκινήτων ), αλλά απο υπολογιστές δεν το έχουν. Τρέχουν σε τεχνικούς ακόμα και για εγκατάσταση λειτουργικού. Εγώ αντιθέτως, αγοράζω τα κομμάτια μου, στήνω το pc μου κάθε φορά, εγκαθιστώ λειτουργικό, τραβάω και ένα image άμα λάχει για να το επαναφέρω αν κάτι δεν μου κάτσει καλά και στο τσακίρ κέφι παίζω και με vmware. Σαφώς και υπάρχουν άτομα με περισσότερες γνώσεις, αλλά μπορώ να πω για τον φίλο μου τον μηχανικό ότι είναι άσχετος με τους υπολογιστές, όπως θα πει κι αυτός ότι είμαι άσχετος με τη μηχανολογία και θα έχει δίκιο. Για το δε audio, τι να σου πω. Όλη μου η παρέα με κοιτάζει σαν ufo με αυτά που ψάχνω στο σύστημά μου, δεν καταλαβαίνουν Χριστό απο ό,τι λέω. Ε, δεν είναι άσχετοι με το audio?


Για τεχνικό Ford, μάγκες, έχω ένα τζιμάνι που δούλευε παλιά σε επίσημο service. Είχα πρόβλημα με τον επιλογέα ταχυτήτων, πήγα Σφακιανάκη, πήγα σε ένα άλλο μάστορα, πήγα και σε σαζμανοτεχνίτη ( αυτός απλά βαριόταν να ασχοληθεί, δεν ξέρω τί θα έκανε ), κανείς δεν έβρισκε και έλυνε το πρόβλημα. Πήγα στον Μητσάρα, το αμάξι κεντάει!!
Εκτός τρέχοντος θέματος,αλλά επίκαιρον....Να προβείς σε μετρήσεις και απόπειρα διόρθωσης δημοσιεύοντας στοιχεία από το setup σου όπως είναι χωρίς sub...Η βέλτιστη εφαρμογή του rePhase γι αρχάριους είναι ακριβώς στη διόρθωση των main ηχείων σκέτων.Έστω και αν δεν έχεις ικανή απόκριση από τις κατώτατες χαμηλές,αξίζει μια δοκιμή να διαχειριστείς βέλτιστα ό,τι θα έχεις ήδη διαθέσιμο.Τώρα είναι η ευκαιρία,πριν την έστω και τυπική άρση στο lockdown και τις βόλτες για γιορτινές αγορές...

Ίσως να κατανοείς καλύτερα από όλους μας ότι το σήμα ( καθαρό ή βρώμικο ) και το eq είναι εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο γείτονα :)
Αποκρίνομαι μόνο με την προσφώνηση...΄΄αριστογείτων΄΄. :lolsign:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εκτός τρέχοντος θέματος,αλλά επίκαιρον....Να προβείς σε μετρήσεις και απόπειρα διόρθωσης δημοσιεύοντας στοιχεία από το setup σου όπως είναι χωρίς sub...Η βέλτιστη εφαρμογή του rePhase γι αρχάριους είναι ακριβώς στη διόρθωση των main ηχείων σκέτων.Έστω και αν δεν έχεις ικανή απόκριση από τις κατώτατες χαμηλές,αξίζει μια δοκιμή να διαχειριστείς βέλτιστα ό,τι θα έχεις ήδη διαθέσιμο.Τώρα είναι η ευκαιρία,πριν την έστω και τυπική άρση στο lockdown και τις βόλτες για γιορτινές αγορές...
Καίγομαι να το κάνω, αλλά με 6db πτώση στη τελευταία οκτάβα ( ακόμα και με μέτρηση στο ένα μέτρο απο το ηχείο και μετά απο αλλαγή ferrofluid ) φαίνεται πως κάτι δεν πάει καλά με τα ηχεία. Οπότε, περιμένω την άρση της απαγόρευσης κυκλοφορίας για να πάνε τα ηχεία στον Πέτρο να τους ρίξει μια ματιά.
 

T

Tadakis

Guest
Έλα, δες πόσο πολύ εκτέθηκα:


Μόνο αυτό, αρκεί.
Τέλος.


Έλα, για χαβαλε τώρα:




Πόνεσε;

Που θα μας πείτε για καλώδια και θα μας αφήσετε και στον πόνο μας, άντε ρε ταξιτζήδες..

δεν περίμενα άλλη συμπεριφορά από εσένα. κλασσικά. Το που εκτέθηκες είναι ακόμα παραπάνω. Συνέχιζε να γράφεις. Δεν απαντάς.

Ψιτ, και τα ταξιτζήδες και λοιπούς χαρακτηρισμούς αλλου. Εκει που σε παίρνει και εκει που σου επιτρέπουν.
 
Last edited by a moderator:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
@leandros στα εξήγησα τεκμηριωμένα και δεν τα κατάλαβες.

Δεν είναι η πρώτη φορά που σου τεκμηριώνεται κάτι και εσύ δεν καταλαβαίνεις. Οπότε δεν μου φαινεται περίεργο.

Μην μπεις στο κόπο να απαντήσεις. Δεν θα το διαβάσω. Επιστρέφεις απο εκεί που ήρθες.
Κι όμως, πάντα αξίζει το κόπο να απαντώ σε ανακρίβειες όταν αυτές καλύπτονται με το μανδύα της.. επιστημονικής τεκμηρίωσης!
Για ποια τεκμηρίωση μιλάς γιατρέ μου?
Γι αυτή που ανέφερε ο @costas EAR στο ποστ του που σου ανέβασα πριν??
Το ότι είσαι ένας καταξιωμένος γιατρός στο χώρο σου δεν αμφισβητείται!

Το ότι είσαι όμως ο απόλυτος γνώστης στον ήχο και στο audio .. λόγω των σπουδών σου στην ιατρική γιατρέ μου κάθε άλλο παρά τεκμηρίωση είναι!..
Τι να κάνουμε??
ένας απλός χομπίστας είσαι όπως όλοι μας!
Βεβαίως και καταλαβαίνω!
Και μάλιστα πολύ καλά!
Προφανώς αυτό είναι το πρόβλημα!!
Ξανά τα σέβη μου γιατρέ!
 
Last edited:

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Στο υπόγειο έχει , δύο ξεχωριστά τροφοδοτικά και από ένα θωρακισμένο κύκλωμα , line και ένα phono , στον δε πρώτο όροφο , έχει από ένα line , ένα phono , αντίστοιχα ,και το διαμέρισμα των δυο μετ/στών τροφοδοσίας και των άλλων δύο για τις MC κεφαλές.
Στο ισόγειο έχει πυλωτή ή την έχετε κλείσει; :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Υ.Γ. Κάποια στιγμή πρέπει να δοκιμάσεις να ακούσεις αυτή τη καμπύλη που συχνά πυκνά ποστάρουν οι γιατροί. Τότε θα καταλάβεις τί παίζει με την ισοστάθμιση και πόσο άστοχη είναι η επένδυση σε καλώδια ( με τη προϋπόθεση πάντα ότι έχουμε καλώδια που λειτουργούν όπως πρέπει ). Τότε σε κόβω να ψωνίζεις κι εσύ τρινοβ. :p :p :p
αλλο πραμα κανει το καλωδιο και αλλο το eq
....οσο για τον τρινοβ ταχουμε πει, αλλο του λες να κανει και αλλο κανει.

καμπυλη στανταρ δεν υπαρχει, υπαρχουν καποιες που σου δινουν προς τα που να κινηθεις, ειναι υποκειμενικο το πως θα την φτιαξεις αναλογα τον χωρο το συστημα και τις σταθμες που ακους....
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το ψήνω να κυκλοφορήσω interconnects με παθητική υλοποίηση target curve...
Θα κόβουν κάμποσα db αλλά θα βγάζουν κάτι χαμηλομεσαίες μούρλια!
Σε πολλές εκδόσεις μάλιστα (άλλωστε δε θα είναι γνωστή η αντίσταση εισόδου του τελικού που θα το συνδέσει ο χρήστης) για να υπάρχει και δυνατότητα πειραματισμών και ανταλλαγής μεταξύ των πελατών...

:roflmao:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
αλλο πραμα κανει το καλωδιο και αλλο το eq
....οσο για τον τρινοβ ταχουμε πει, αλλο του λες να κανει και αλλο κανει.

καμπυλη στανταρ δεν υπαρχει, υπαρχουν καποιες που σου δινουν προς τα που να κινηθεις, ειναι υποκειμενικο το πως θα την φτιαξεις αναλογα τον χωρο το συστημα και τις σταθμες που ακους....
Φυσικά. Αλλά το κακό είναι ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το καλώδιο ως eq. Σχετικά με τον τρίνοβ, βγήκε update, δεν βγήκε;
Φυσικά και δεν υπάρχει στάνταρ καμπύλη, αλλά υπάρχει ορισμός ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ καμπύλης την οποία υποχρεώνουμε το σύστημα να ακολουθήσει. Λέμε στο σύστημα τί θέλουμε και αυτό ( σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα, φροντίδα χώρου για παράδειγμα ) χτυπάει τον ποπούλη του κάτω και το φέρνει να γίνει. Τί σχέση έχει αυτή η διαδικασία λοιπόν με τη χρήση καλωδίων ως EQ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καίγομαι να το κάνω, αλλά με 6db πτώση στη τελευταία οκτάβα ( ακόμα και με μέτρηση στο ένα μέτρο απο το ηχείο και μετά απο αλλαγή ferrofluid ) φαίνεται πως κάτι δεν πάει καλά με τα ηχεία. Οπότε, περιμένω την άρση της απαγόρευσης κυκλοφορίας για να πάνε τα ηχεία στον Πέτρο να τους ρίξει μια ματιά.
Δοκίμασε έτσι και αλλιώς,κάνε λήψεις σε εναλλακτικές θέσεις και να εξαγάγεις Vector Averaged αρχεία να διαπιστώσεις έστω και από περιέργεια πώς διακυμαίνεται η φάση και στις άλλες ζώνες του φάσματος...Μπορεί έτσι να εξαγάγεις χρήσιμα στοιχεία και για άλλα υλικά από τα ηχεία σου...Δεν έχεις κάτι να χάσεις...

Χωρίς συγκεκριμένο quote...H διαλλακτικότητα κανονικά συμβαδίζει με όλους όσοι διακρίνονται από ακροαματικές ευαισθησίες και αναζητήσεις...Λέμε τώρα.
Φυσικά. Αλλά το κακό είναι ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το καλώδιο ως eq. Σχετικά με τον τρίνοβ, βγήκε update, δεν βγήκε;
Φυσικά και δεν υπάρχει στάνταρ καμπύλη, αλλά υπάρχει ορισμός ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ καμπύλης την οποία υποχρεώνουμε το σύστημα να ακολουθήσει. Λέμε στο σύστημα τί θέλουμε και αυτό ( σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα, φροντίδα χώρου για παράδειγμα ) χτυπάει τον ποπούλη του κάτω και το φέρνει να γίνει. Τί σχέση έχει αυτή η διαδικασία λοιπόν με τη χρήση καλωδίων ως EQ?
Δεν το ΄΄φέρνει΄΄ υποχρεωτικά ΄΄με την πρώτη΄΄...Απαιτούνται ανάλογα με το setup και πρόσθετες επεμβάσεις,άσχετες προς εναλλαγές καλωδίωσης οι οποίες θα πρέπει κανονικά να έχουν τερματιστεί πριν περάσουμε σε διορθώσεις.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν δεν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε τα καλώδια ως EQ, τότε γιατί ασχολούμαστε με το πως ακούγονται; Μας φτάνει να έχουμε ένα αρκούντως ουδέτερο καλώδιο που να μη ρουφάει θόρυβο, τέλος. Τα υπόλοιπα μέσω EQ.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Καλημέρα...παιδιά μπερδευτηκα λίγο ...για Τσανακλίδου Γαλάνη και τέτοια ποιο να αγοράσω ?
Το μεσαίο! Αφού γράφει "for popular vocal". Φωνές.
Για τεχνικό Ford, μάγκες, έχω ένα τζιμάνι που δούλευε παλιά σε επίσημο service. Είχα πρόβλημα με τον επιλογέα ταχυτήτων, πήγα Σφακιανάκη, πήγα σε ένα άλλο μάστορα, πήγα και σε σαζμανοτεχνίτη ( αυτός απλά βαριόταν να ασχοληθεί, δεν ξέρω τί θα έκανε ), κανείς δεν έβρισκε και έλυνε το πρόβλημα. Πήγα στον Μητσάρα, το αμάξι κεντάει!!
Στο μετέτρεψε σε ...ραπτομηχανή; :laugh:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δοκίμασε έτσι και αλλιώς,κάνε λήψεις σε εναλλακτικές θέσεις και να εξαγάγεις Vector Averaged αρχεία να διαπιστώσεις έστω και από περιέργεια πώς διακυμαίνεται η φάση και στις άλλες ζώνες του φάσματος...Μπορεί έτσι να εξαγάγεις χρήσιμα στοιχεία και για άλλα υλικά από τα ηχεία σου...Δεν έχεις κάτι να χάσεις...

Χωρίς συγκεκριμένο quote...H διαλλακτικότητα κανονικά συμβαδίζει με όλους όσοι διακρίνονται από ακροαματικές ευαισθησίες και αναζητήσεις...Λέμε τώρα.
Είπα να μην ασχοληθώ με τις μετρήσεις, καθαρά επειδή δείχνει να έχει πρόβλημα το ηχείο, άρα ό,τι μετρήσεις και να πάρω, θα αναφέρονται σε κάτι που ελπίζω να αλλάξει μετά τη παρέμβαση του Πέτρου. Οπότε, λέω να το κάνω μια και καλή όταν τα ηχεία θα επανέλθουν στη προβλεπόμενη κατάσταση. Μου κάνει εντύπωση βέβαια το γεγονός ότι ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ηχεία έχουν την ίδια συμπεριφορά. χμμμμμ...

Δεν το ΄΄φέρνει΄΄ υποχρεωτικά ΄΄με την πρώτη΄΄...Απαιτούνται ανάλογα με το setup και πρόσθετες επεμβάσεις,άσχετες προς εναλλαγές καλωδίωσης οι οποίες θα πρέπει κανονικά να έχουν τερματιστεί πριν περάσουμε σε διορθώσεις.
Δεν αντιλέγω και σαφώς και εξαπλουστεύω τη διαδικασία προκειμένου να περάσω το μήνυμά μου που είναι: αφήστε το eq στα καλούδια που υπηρετούν αυτό το σκοπό. Τα καλώδια δεν ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία. That's all!
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Λέμε στο σύστημα τί θέλουμε και αυτό ( σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα, φροντίδα χώρου για παράδειγμα ) χτυπάει τον ποπούλη του κάτω και το φέρνει να γίνει.
Το (ηχο-)σύστημα δεν κάνει τίποτα. Το κομπγιούτερ τα κάνει όλα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top