Καταγγελία service LG OLED55B7


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Για LG 55'' B6V πως το κόβετε; Φυσικά εκτός εγγύησης. Πως τσεκάρω; Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα;
Βρες στο youtube ένα βιντεάκι με καρτέλα magenda ή κόκκινo, και πρόβαλέ το στην Tv.
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
εχω το παραθυρο που φαινεται σε magenta, αλλα καθολου burn in κοντα στις 4.000 ωρες σε b7. Αξιζει να ασχοληθω με service? Σε κανονικη χρηση/περιεχομενο δν φαινεται κατι
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
εχω το παραθυρο που φαινεται σε magenta, αλλα καθολου burn in κοντα στις 4.000 ωρες σε b7. Αξιζει να ασχοληθω με service? Σε κανονικη χρηση/περιεχομενο δν φαινεται κατι
Απλώς πανηγυρίζεις! :biggrin:
Δεν είχαν όλα τα πάνελς της σειράς Β7 πρόβλημα.

Μακάρι και η Β9 να μην έχει burn-in μετά από 2 χρόνια...
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Απλώς πανηγυρίζεις! :biggrin:
Δεν είχαν όλα τα πάνελς της σειράς Β7 πρόβλημα.

Μακάρι και η Β9 να μην έχει burn-in μετά από 2 χρόνια...
οχι μαλλον δεν με καταλαβες:p ειναι απο τα πανελ με ελαττωμα, που ομως στο εξωτερικο διορθωνεται χωρις αλλαγη πανελ-μονο αλλαγη των ρυθμισεων.
Τωρα το οτι δν εχω burn in δεν ξερω αμα λεει κατι γιατι δν εχω κ λογο να κανει, δν παιζω games, δν την εχω σαν monitor. Βεβαια βλεπει πολλες ωρες digea η φιλη μου. θεωρητικά η lg φτιαχνει αυτα τα προβληματα κι εκτος εγγυησης γιατι ειναι εργοστασιακο λαθος, οπως λεει κ ο φιλος στο βιντεο.

τωρα αξιζει την μανουρα να ασχοληθω λετε γιατι η εγγυηση τελειωνει σε δυο μηνες

το μονο που ειχα παρατηρησει καποια στιγμη ειναι ενα ανεπαισθητο ξεθωριασμα στο σημειο των υποτιτλων σε grey 10% που τωρα δν φαινεται νομιζω. απο τοτε εχω αλλαξει την φωτεινοτητα των υποτιτλων στο νετφλιξ γιατι ηταν πολυ φωτεινοι ειδικα σε hdr/dolbyvision.
 
Last edited:


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Σαν μόνιτορ που δουλεύω από τη πρώτη στιγμή τη 910 έχει αρκετές προστασίες στις στατικές εικόνες.
Στα 2-3 λεπτά άμα δεν κουνήσεις ποντίκι ρίχνει αυτόματα τη φωτεινότητα στα αυτόφωτα στο ελάχιστο και μετά από λίγο σβήνουν τα αυτόφωτα και βγαίνει το λογότυπο της LG και παει πέρα δώθε.
Άμα και μετά από αυτό δεν κουνήσεις ποντίκι απλά σβήνει μαναχιάτης.
Οι μεταγενέστερες δεν έχουν τέτοιου είδους προστασίες?
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Ναι, αυτό θα κάνω, αλλά είμαι και λίγο στραβός ξέρεις ε; o_O
Έβαλα αυτό :


και βλέπω αμυδρά κάποιο banding στο 2 και 5% grey, σε όλα τα υπόλοιπα τίποτα. Παιχνίδια δεν παίζω σχεδόν καθόλου, μόνο digea, netflix, youtube ktl.
Εντυπωσιακό πάντως είναι όταν σε σκοτεινό δωμάτιο αλλάζουν τα χρώματα με 100% κορεσμό, νομίζεις ότι πλημμυρίζει το δωμάτιο!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Αυτή η εμμονή για ανακάλυψη προβλήματος που δεν βλέπουμε στη χρήση που κάνουμε ονομάζεται οξεία χαϊεντίτιδα. :biggrin:

Επειδή η LG παραδέχεται "βλάβη" για συγκεκριμένες κραχτές περιπτώσεις δεν σημαίνει ότι κάθε δύο χρόνια θα μας δίνει καινούργια TV εφ' όρου ζωής!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Αυτή η εμμονή για ανακάλυψη προβλήματος που δεν βλέπουμε στη χρήση που κάνουμε ονομάζεται οξεία χαϊεντίτιδα. :biggrin:

Επειδή η LG παραδέχεται "βλάβη" για συγκεκριμένες κραχτές περιπτώσεις δεν σημαίνει ότι κάθε δύο χρόνια θα μας δίνει καινούργια TV εφ' όρου ζωής!
Μα και εγώ δεν είχα καταλαβει τίποτα στην καθημερινή χρήση και λέω μπας και είμαι τόσο στραβός -που είμαι- και δεν το παίρνω χαμπάρι; Τελικά no-problem!
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Καλησπερα και χρόνια πολλά,
Εμένα η Β7 μου εμφανισε τα παρακατω προβληματα. Σε ανοικτα χρωματα φαινονται αυτες οι γραμμες στο πεδιο των υποτίτλων. Επικοινωνησα με το public safety net tv και την παρελαβε σημερα. Ελπίζω παει προς αντικατασταση. Θα ενημερωσω τι γινεται.


tv.jpg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Μακάρι να μην βρεθεί πάνελ προς αντικατάσταση και να σου δώσουν καινούρια.

Ελπίζω τα πάνελ του 2019 να έχουν λύσει το πρόβλημα.
 



Μηνύματα
782
Reaction score
990
Τι είναι το public safety net tv; Επικοινώνησες με την LG;
Έτσι ονομάζει το public την 5ετή εγγύηση που δίνει (πέρα από τη 2ετή εγγύηση της LG). Την είχα αγοράσει την τηλεόραση το Νοέμβριο του 2017. Όσον αφορά το service που την παρέλαβε, δεν ξέρω ποιοι είναι ακριβώς και αν επικοινωνούν μετά με lg (λογικό σενάριο).
 


Μηνύματα
782
Reaction score
990
Ειχαμε νεωτερα. Το public με ειδοποιηση απο το σερβις της LG ενεκρινε αντικατασταση με καινουρια τηλεοραση!
Η 55 Β7 αντικατασταθηκε με 65 Β9, στο public στο Μαll με μια μικρη επιβαρυνση (πολυ μικρη) και νεα εγγυηση 5ετη. Τα παιδια στο public σουπερ εξυπηρετικα και βοηθητικα για την αλλαγη.
 

Attachments


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ειχαμε νεωτερα. Το public με ειδοποιηση απο το σερβις της LG ενεκρινε αντικατασταση με καινουρια τηλεοραση!
Η 55 Β7 αντικατασταθηκε με 65 Β9, στο public στο Μαll με μια μικρη επιβαρυνση (πολυ μικρη) και νεα εγγυηση 5ετη. Τα παιδια στο public σουπερ εξυπηρετικα και βοηθητικα για την αλλαγη.
Η 55" αντικαταστάθηκε με 65"; :eek:

Πώς ρε θηρίο;
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Η 55" αντικαταστάθηκε με 65"; :eek:

Πώς ρε θηρίο;
Καταλαβα οτι υπαρχει ευελιξια, περα απο αντικατασταση τηλεορασης και ουσιαστικα μπορουν να σου δωσουν ως πιστωτικο το ποσο της αρχικης αγορας για αλλη τηλεοραση. Τους ειπα οτι ηθελα 65αρα και πληρωσα τη διαφορα. Το θετικο οτι για τη συναλλαγη για την 65αρα μου τη δωσανε σε τιμη black friday, περιπου 1850 ευρω και πραγματικα με σκλαβωσανε τα παιδια στο public στο mall.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top