Καταγγελία service LG OLED55B7





Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Η 55" αντικαταστάθηκε με 65"; :eek:

Πώς ρε θηρίο;
Στα προγράμματα επέκτασης εγγύησης που πουλάνε οι αλυσίδες, προβλέπεται στην περίπτωση που το προϊόν βγάλει μη επισκευασιμη ή ασύμφορη βλάβη, κατά την περίοδο που ισχύει η έξτρα τριετής συνήθως εγγύηση, πίστωση του αρχικού ποσού που είχε δώσει ο πελάτης και δυνατότητα να ψωνίσει με αυτό ό,τι άλλο θέλει. Αυτό τουλάχιστον ίσχυε στην Ηλεκτρονική όταν εργαζόμουν εκεί, αλλά νομίζω πως ισχύει γενικότερα.
Αν σκεφτείς την συνεχή κατρακύλα των τιμών, είναι λογικό με τα χρήματα που είχες δώσει πριν από 3 η 4 χρόνια για ένα Χ μοντέλο, συν μια μικρή διαφορά, να πάρεις μια μεγαλύτερη και καλύτερη τηλεόραση.
Θυμάμαι πελάτη που είχε πάρει το 2009, 32αρα HD ready Samsung με έξτρα 3ετη εγγύηση (2 αντιπροσωπείας+3 επέκταση). Του έβγαλε μη επισκευασιμο πρόβλημα το 2014, δύο μήνες πριν λήξει η έξτρα εγγύηση, του πιστωθηκε το ποσό και βάζοντας άλλα 100 ευρώ, έφυγε από το μαγαζί με full HD 40αρα led. Όταν τη φορτωσαμε στο αμάξι του, δεν το πίστευε ούτε ο ίδιος.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
1
Εχω στην κατοχη μου την τηλεοραση OLED55C7V ,αγορασμενη στις 23/07/2017 απο το καταστημα ΠΛΑΙΣΙΟ.Τελευταια παρατηρησα στην οθονη ενα παραλληλόγραμμο εμφανες αρκετα οταν προβαλετε μια μονοχρωμη εικονα.Επισυναπτω διαφορες φωτογραφιες του προβληματος.Η τηλεοραση λειτουργει καθε μερα 2-3 ωρες για προβολη αποκλειστικα μονο ταινιων και σειρων.Με μια μικρη ερευνα στο ιντερνετ βρηκα οτι το προβλημα αυτο οφειλεται στην κατασκευαστικη διαδικασια των πανελ της χρονιας 2017 και εχει αναγνωριστει απο την LG ως εργοστασιακο προβλημα και γινεται επισκευη ή αλλαγη του πανελ ακομα και εκτος εγγυησης.Πηγες: και https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test απο το επισημο site δοκιμων Rtings.Οι απαντησεις που πηρα απο την LG hellas φυσικα και ειναι αστειες....Τι αλλο μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση?
 

Attachments



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Δύσκολο το βλέπω 4 χρόνια μετά να βρεις λύση. Όσο οι τηλεοράσεις ήταν μέσα στην εγγύηση, μπορούσες να ζητήσεις επισκευή ή αντικατάσταση. Τώρα πλέον ακολουθούν πολιτική που δεν αναγνωρίζουν το image retention ως κατασκευαστικό πρόβλημα, αλλά χρήσης, ώστε να αποφύγουν τις επισκευές/αντικαταστάσεις.

Αυτό είναι του 2021:

OLED TVs may suffer temporary image retention under certain conditions. However, permanent image retention, or burn-in, is rare under normal viewing conditions. The spokesperson added that image retention is not considered as a product defect.
 

Μηνύματα
782
Reaction score
990
Αν εχεις εγγυηση, κατα πασα πιθανοτητα θα σου αλλαξουν την τηλεοραση. Μου ειχε τυχει σε μενα και σε αλλους πολλους. Αν οχι, δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αν εχεις εγγυηση, κατα πασα πιθανοτητα θα σου αλλαξουν την τηλεοραση. Μου ειχε τυχει σε μενα και σε αλλους πολλους. Αν οχι, δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι.
Στην εγγύηση άλλαξα και την δικιά μου 55" το 2019. Ηλιθιωδώς δεν μου πέρασε απ' το μυαλό να ζητήσω την 65" με επιβάρυνση την διαφορά.
 


Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα,

Αγορασα μια LG C1 OLED στο Black Friday από τα Public, με 2 έτη εγγύηση αντιπροσωπείας και 5 έτη εγγύηση απο τα Public (SafetyNet). Αξίζει λέτε να προχωρήσω με επέκταση εγγύησης στα 5 έτη από την ίδια την LG με επιπλέον κόστος 215 ευρώ; Η δεν υπάρχει λόγος μιας και έχω ήδη 5 έτη εγγύηση απο την LG? Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Καλησπέρα,

Αγορασα μια LG C1 OLED στο Black Friday από τα Public, με 2 έτη εγγύηση αντιπροσωπείας και 5 έτη εγγύηση απο τα Public (SafetyNet). Αξίζει λέτε να προχωρήσω με επέκταση εγγύησης στα 5 έτη από την ίδια την LG με επιπλέον κόστος 215 ευρώ; Η δεν υπάρχει λόγος μιας και έχω ήδη 5 έτη εγγύηση απο την LG? Ευχαριστώ
Είσαι καλυμμένος
 


Μηνύματα
456
Reaction score
141
Kaι εγω αγορασα την 77 C1 και κλαιω.....Απο κατω η πλασμα panasonic P65 St και προσπαθω να κανω την OLED να την πλησιασει εστω λιγο !
Κλαμα
Αδυναμια διακρισης μεταξυ μαυρου και ανθρακι λεπτομερειων ....ολα μαυρα τα δειχνει ενω η πλασμα παιχνιδακιατα διαχωριζει
Το κοκκινο και το βαθυ πορτοκαλι που ειναι διαφορετικο στην πλασμα , , στηνOLED τα δειχνει ιδια

ΟLED my ass........
Aν πρεπει να κανω calibration ΜΗΠΩΣ και καταφερω να εχω σωστα χρωματα σεσχεση με μια τηλεοραση 7ετιας κλειστε το το εργοστασιο !
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Kaι εγω αγορασα την 77 C1 και κλαιω.....Απο κατω η πλασμα panasonic P65 St και προσπαθω να κανω την OLED να την πλησιασει εστω λιγο !
Κλαμα
Αδυναμια διακρισης μεταξυ μαυρου και ανθρακι λεπτομερειων ....ολα μαυρα τα δειχνει ενω η πλασμα παιχνιδακιατα διαχωριζει
Το κοκκινο και το βαθυ πορτοκαλι που ειναι διαφορετικο στην πλασμα , , στηνOLED τα δειχνει ιδια

ΟLED my ass........
Aν πρεπει να κανω calibration ΜΗΠΩΣ και καταφερω να εχω σωστα χρωματα σεσχεση με μια τηλεοραση 7ετιας κλειστε το το εργοστασιο !
Δεν είναι συνηθισμένο αυτό που περιγράφεις. Εγώ δεν έχω δει τίποτα στην OLED να φαίνεται χειρότερα από την Plasma...
Από τι πηγή παίζεις;
 


BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Καλησπερα σε ολους
Μεταφερω την δικια μου εμπειρια
Κατοχος LG OLED 55B7ZV,αγορα 12/17 με επεκταση εγγυησης στα 5 χρονια απο Κοτσοβολο
Πριν 10μερες παρουσιασε προβλημα στη θυρα εθερνετ-και σημεια burn in
Μετα απο επικοινωνια με το το τεχνικο τμημα Κοτσοβολου,αφου απεστειλα καμμια 20αρια φωτο με το θεμα burn in,
αποδεχτηκαν τα προβληματα και προχωρησαν αμεσα σε αντικατασταση με LG OLED 55C15LA,νεα ,σφραγισμενη

Συμπερασμα
Καντε επεκταση εγγυησης στα πεντε χρονια-δεν γνωριζουμε αν θα σκασει και ποτε το προβλημα
 
Last edited by a moderator:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ελπίζω τα πάνελ του 2019 να έχουν λύσει το πρόβλημα.
Και επίσημα πλέον, 2 χρόνια μετά την αντικατάσταση της LG oled μου, μπορώ να πω ότι το πάνελ του 2019 δεν παρουσιάζει ίχνος burn-in ή image retention.

Η τηλεόραση δουλεύει κατά μέσο όρο πάνω από 8 ώρες καθημερινά.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top