Κατασκευή ηχείου ομοιογενούς κατευθυντικότητας ‘3π’

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Τα drivers που έχεις βάλει τα γουστάρω πολύ πάντως και το κόστος είναι πολύ λογικό.
Είναι λίγο περίεργο το θέμα με το κόστος τους.
Αν τα συγκρίνεις με μεγάφωνα PA είναι γενικά ακριβά.
Αν τα συγκρίνεις με χαιντάδικα drivers είναι σίγουρα φθηνά.
Το κόστος μια και αναφέρουμε για τα όλα τα drivers (και τα 4 δηλαδή) ήταν 785 ευρώ. Παίρνεις 2 καλά monitor μόνο με αυτά τα λεφτά.
Απο την άλλη οκ. Ο σχεδιαστής λέει οτι το ηχείο χρειάζεται 10W και αυτό μπορεί να καταπιεί 300W. 95dB ευαισθησία και 120db μέγιστη στάθμη, χαμός. Party κάνεις, όχι ότι έχω καμιά όρεξη αλλά με το midlife crisis ποτέ δεν ξέρεις.

.
Αφρώδης , σφραγίζει κλπ . Τι να την κάνεις , όχι ότι είναι άχρηστη , αλλά μιλάμε για ηχείο με bass reflex, εκτός του να απαλοίψεις κάποιους συντονισμούς .
Γι' αυτό την θέλω. Να αποφύγω τους συντονισμούς και επίσης δεν μου αρέσει η ιδέα κάτι το οποίο δονείται να εφάπτεται απλά σε μια σκληρή επιφάνια.
 


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Έδωσα εντολή στον μαραγκό για να κατασκευάσει τις καμπίνες. Φαίνεται πάρα πολύ καλός. Θα γίνει σε 2 στάδια, θα μου δώσει τις καμπίνες χωρίς την πρόσοψη για να κάνω όλες τις εργασίες και μετά θα του τις πάω πίσω για να κολλήσει την πρόσοψη και να τις βάψει. Περιμένω να μου τις φέρει σε περίπου 1 μήνα.
 


Μηνύματα
154
Reaction score
397
Οι καμπίνες είναι εδώ, ο τύπος έκανε καταπληκτική δουλειά!
1656089592871.jpg

1656089592843.jpg

1656089592857.jpg


Σωστές και αντρικές, τετράγωνες και με μεγάλο woofer. Οι φίλοι μου με ρωτάνε αν φτιάχνω πληντήριο.
Έχω αρχίσει ήδη να τις δουλεύω.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αντε μπράβο, καλοδούλεφτες , καλό μοντάρισμα . Και καλά ακούσματα.
Η μπροστινή μπάφλα πως θα στερεωθεί στο τέλος?
Ελαστικά ποδαράκια θα μπούν από κάτω ?
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Ευχαριστώ!

Θα κολληθεί, στο πηχάκι, στα πλαινά και στο δέσιμο προφανώς. Εχει πολλά σημεία στήριξης και μπαίνει/βγαίνει αρκετά δύσκολα.
 



Μηνύματα
154
Reaction score
397
Ελαστικά ποδαράκια θα μπούν από κάτω ?
Τώρα το είδα αυτό.
Τα ηχεία χρειάζονται βάση. Πολύ κοντή, κάπου στα 25cm απο το έδαφος και με κλίση (3-5 μοίρες).
Εχω παραγγήλει 2 βάσεις στον Μιχάλη. Ο Μιχάλης βάζει ακίδες και πιστέυει οτι τέτοιες πρέπει να μπούν σε ξύλινο πάτωμα. Εγώ στο παρελθόν δεν είχα καλα αποτελέσματα με ακίδες και έτσι τα τωρινά μου ηχεία τα έχω σε 2 βάσεις της Auralex γιατί διαφορετικά κουνιέται όλο το πάτωμα. Ωστόσο αφού το πιστέυει φυσικά και θα το δοκιμάσω με ακίδες. Την σχεδιάσαμε με τέτοιο ύψος ώστε να μπορούν να αλλάξουν οι ακίδες με την δικιά μου βάση για δοκιμή. Θα δείξει. Το κακό είναι οτι η βάση είναι μεγαλύτερη απο τα auralex που έχω οπότε αν μείνουν τα auralex ή θα πρέπει να βρω κάποια αντίστοιχη λύση ή να πατάει το 1/4 της βάσης του Μιχάλη στον αέρα.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Ναι ρε συ είναι ότι καλύτερο τα ροδάκια , τα πλαστικά εννοείται όχι τα λαστιχένια.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Ναι ρε συ είναι ότι καλύτερο τα ροδάκια , τα πλαστικά εννοείται όχι τα λαστιχένια.
Μ10 θα είναι το σπείρωμα. Το ροδάκι ακούγεται φουλ βολικό, αισθητικά άθλιο και δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι είναι καλή ιδέα για αποφυγή μεταφοράς κραδασμών στο πάτωμα. Ειδικά τα πλαστικά (σκληρά).
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Πρώτα θα ψάξεις να βρείς τα ροδάκια που σου κάνουν , που γουστάρεις , και που κάνουν στα ηχεία σου , εμένα τα δικά μου είχανε κάπου 4 e το κομμάτι , με φρένο και 3,2 χωρίς .
Αφού λοιπόν τα βρείς και έχουν βίδα και θέλουν σπείρωμα θα περάσεις ,ότι χρειάζεται.
Τα δικά μου είναι με πιατέλο και 4 βίδες.
Δεν έχουν μία μεγάλη βίδα .
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Γενικά κυκλοφορούν Μ10 ροδάκια στο εμπόριο. Αυτά βρήκα απο μια πρόχειρη αναζήτηση, δυστυχώς χωρίς φρένο. Πολύ φθηνά όμως για μια δοκιμή.


Πραγματικά πιστεύεις ότι είναι καλή ιδέα για τους κραδασμούς? Μιλάμε για καρφωτό παρκέ κακής ποιότητας, απο κάτω είναι κούφιο.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
NAI είναι η καλύτερη ιδέα .
Και γω παρκέ καρφωτό έχω καλής ποιότητας.
Οι κραδασμοί μεταφέρονται είτε μέσω των ακίδων , ποδιών ,ροδών.
ΟΜΩΣ κυρίως μέσω του ήχου . Το πάτωμά σου θα πάλλεται ούτως ή άλλως , λόγω του ήχου , αυτό δεν το γλυτώνεις.
Οπότε άσε τις ακίδες και τα λοιπά χαιεντάδικα και βάλε ροδάκια να σωθείς. Θα θέλεις να κινήσεις το ηχείο να σκουπίσεις να σφουγκαρίσεις και θα το σκέφτεσαι .
ΡΟΔΑΚΙΑ όλα τα λεφτά.
Επίσης φρένο μόνο στα δύο μπροστά όχι σε όλα.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
 

Μηνύματα
154
Reaction score
397
Εγκατάσταση t-nuts:

1656116151260.jpg


Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο μπελαλίδικα ειδικά αν δεν τα έχεις ξαναβάλει. Πολύ βασικό, όχι σφυριά, τα οδηγώ στην θέση τους με βίδα Allen για την ροπή και μια ροδέλα. Έτσι η ευθυγράμμιση θα είναι και σωστή. Τουλάχιστον αυτά τα Monacor που έχω χρειάζονται τρύπες-οδηγούς για τα ποδαράκια τους αλλιώς στραβώνουν. Σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτερης ποιότητας. Δεν χρειάζονται πολύ 2mm βάθος με 1.5mm τρυπάνι. Τελειώνω με λίγη γρήγορη εποξική γιατί διαβάζω οτι γενικά πολλές φορές φεύγουν.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Λίγη θερμόκολα θα μπορούσες να βάλεις αντί εποξικής , το ίδιο αποτέλεσμα θα είχες.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top