Μεμβρανες παραθυρων

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
(λίγο off-topic, αλλά) Στα τζάμια των παραθύρων του σπιτιού σας, θα βάζατε μεμβράνες;
Good to know. Θα ρωτήσω τον τύπο με τις μεμβράνες αυτοκινήτου εάν κάνει αυτός ή εάν ξέρει κάποιον που να κάνει εγκατάσταση σε παράθυρα σπιτιών.
Ρώτησα (τότε). Το κόστος ήταν απαγορευτικό. Οπότε, λύσαμε το πρόβλημα με... total black out κουρτίνες! :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Καλησπέρα φίλε μου,
Λέω να πάω στους ίδιους να βάλω μεμβράνες, μπορείς να μου πεις αν είσαι ευχαριστημένος απο την απόδοση-εφαρμογή απο τις συγκεκριμένες;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Απόλυτα. Είναι σαν να μην υπάρχουν αν εξαιρέσουμε τους αχνούς κωδικούς που φαίνονται σε 2-3 σημεία μόνο με ήλιο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Επειδή παραήταν διάφανα τα τζάμια στην μπροστά πόρτα και στο τρίγωνο φινιστρινι, κι επειδή βαρέθηκα να μου καίει ο ήλιος το χέρι σα να'μαι ταξιτζής:

View attachment 219209

Μπήκαν 3Μ:

View attachment 219212


Οι πιο ανοιχτόχρωμες, οι νόμιμες:

View attachment 219211

Η "καλή" της 3Μ υποτίθεται, δε ξέρω..
Του' πα να τα σβήσει αυτά που φαινοντουσαν τα "3Μ" στο τζάμι.
Η διαφορά φαίνεται:

View attachment 219210

Και όντως, σταμάτησε μαχαίρι να μου καίει το χέρι ο ήλιος από το τζάμι.
Σα να κρυωσε και πιο γρήγορα..
Σημερα τρελός καύσωνας, βράζει ο τόπος...
Δεν θα ήταν πιο ωραία να είχαν το ίδιο χρώμα με τα πίσω τζάμια;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Και μένα δεν μου αρέσει η διχρωμία. Για αυτό το λόγο έβαλα παντού τα ίδια και νόμιμα. Δηλαδή 75%.

Ο νόμος λέει παρμπρίζ 70%, εμπρός τζάμια 75%, πίσω τζάμια και πίσω παρμπρίζ ότι θές, ακόμα και μαύρο, αν το όχημα διαθέτει εξωτερικούς καθρέπτες.

20220805_155153.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Δεν θα ήταν πιο ωραία να είχαν το ίδιο χρώμα με τα πίσω τζάμια;
Τα πίσω είναι πολύ φιμε, δεν νομίζω ότι είναι νόμιμο τόσο σκούρα για τα εμπρός, αλλά και να είναι, δε θα τα ήθελα, γιατί τη νύχτα δε θα βλέπεις τίποτα. 😂

Έβαλα το πιο ανοιχτόχρωμο, στάνταρ νόμιμο, μου έδωσαν και κάποιο έγγραφο νομιμότητας οι εγκαταστάτες, και σταμάτησε να καίγεται το χέρι μου. Αυτά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τα πίσω είναι πολύ φιμε, δεν νομίζω ότι είναι νόμιμο τόσο σκούρα για τα εμπρός, αλλά και να είναι, δε θα τα ήθελα, γιατί τη νύχτα δε θα βλέπεις τίποτα. 😂

Έβαλα το πιο ανοιχτόχρωμο, στάνταρ νόμιμο, μου έδωσαν και κάποιο έγγραφο νομιμότητας οι εγκαταστάτες, και σταμάτησε να καίγεται το χέρι μου. Αυτά.
Θα δω τις επιλογές και θα ενημερώσω
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ο νόμος λέει παρμπρίζ 70%, εμπρός τζάμια 75%
Ανάποδα είναι.

Το παρμπρίζ είναι 75%, δηλαδή πρέπει να έχει τον μεγαλύτερο συντελεστή διαπερατότητας (πιο φωτεινό).

Επίσης αυτό αφορά υποτίθεται τη συνολική διαπερατότητα, όχι της μεμβράνης. Κανένα τζάμι δεν είναι 100% (ειδικά των αυτοκινήτων) οπότε αν βάλεις μια μεμβράνη 75% (ή 70% αντίστοιχα) πάλι παράνομος είσαι. Αλλά οκ, δεν θα το μετρήσει κάνεις αυτό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Στα νόμιμα παίρνεις χαρτί. Το αυτοκόλλητο που έβγαλα φωτογραφία είναι πάνω στο τζάμι. Στο ΚΤΕΟ που πέρασα πριν ένα μήνα δεν με ρώτησαν καν.
Ανάποδα είναι.

Το παρμπρίζ είναι 75%, δηλαδή πρέπει να έχει τον μεγαλύτερο συντελεστή διαπερατότητας (πιο φωτεινό).

Επίσης αυτό αφορά υποτίθεται τη συνολική διαπερατότητα, όχι της μεμβράνης. Κανένα τζάμι δεν είναι 100% (ειδικά των αυτοκινήτων) οπότε αν βάλεις μια μεμβράνη 75% (ή 70% αντίστοιχα) πάλι παράνομος είσαι. Αλλά οκ, δεν θα το μετρήσει κάνεις αυτό.
Ναι, παίζει να τα είπα ανάποδα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Στα νόμιμα παίρνεις χαρτί. Το αυτοκόλλητο που έβγαλα φωτογραφία είναι πάνω στο τζάμι. Στο ΚΤΕΟ που πέρασα πριν ένα μήνα δεν με ρώτησαν καν.
Άλλο σου λέω. Ο νόμος αναφέρει τη συνολική διαπερατότητα τζαμιού και μεμβράνης και όχι μόνο της μεμβράνης. Κανείς δεν ξέρει αν είσαι νόμιμος κοιτώντας απλά τη διαπερατότητα της μεμβράνης, αν δεν μετρήσει με εργαλείο τη διαπερατότητα μετά την τοποθέτηση. Αν βάλεις λοιπόν μια μεμβράνη 70% στο παράθυρο, μπορείς να είσαι σίγουρος πως η συνολική διαπερατότητα είναι μικρότερη, άρα παράνομη.

Αλλά δεν πρόκειται να το μετρήσει κάνεις αυτό, άρα αν έχεις το "σωστό" νούμερο στη μεμβράνη είσαι οκ.

Από εκεί και πέρα, χαρτί σου δίνουν και στις παράνομες (με τι λογική δεν ξέρω) αλλά σε ΚΤΕΟ κλπ δεν νομίζω πως ελέγχει κανείς τίποτα. Εγώ δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που πέρασα αλλά σίγουρα έχω περάσει αφού τις έβαλα και δεν το τσέκαρε κανείς.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Προσωπικά μπήκα σε ένα ωραίο όχημα με κάπως "καλά" φιμε τα τζάμια όλα, κι όντως ήταν πολύ ωραία όλη τη μέρα.

Όταν νύχτωσε, έβριζα ασταμάτητα.
Την τύφλα μου δεν έβλεπα.
Για να παρκάρω, έπρεπε να κατεβάσω τζάμια για να δω από τον καθρέφτη, με ανεβασμένα τζάμια τίποτα ρε, μηδέν.

Αυταααααα. 😬😄😁😜
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Γνωστό πρόβλημα. Βασικά εγώ θέλω ομοιόμορφη αίσθηση όταν κοιτάζω το όχημα. Αν μπορούσα να βάλω πιο σκούρο θα έβαλα λίγο ακόμα. Αλλά ο νόμος δεν, οπότε δεν. Δεν θέλω να τρέχω αν και όταν.

Ο @Dimifoot εφόσον θέλει το ίδιο, έχει δύο επιλογές. Ή ότι λέει ο νόμος οπότε ότι έκανα και εγώ, ή κάνει ούτε γουστάρει σε σκούρα μεμβράνη.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Προσωπικά μπήκα σε ένα ωραίο όχημα με κάπως "καλά" φιμε τα τζάμια όλα, κι όντως ήταν πολύ ωραία όλη τη μέρα.

Όταν νύχτωσε, έβριζα ασταμάτητα.
Την τύφλα μου δεν έβλεπα.
Για να παρκάρω, έπρεπε να κατεβάσω τζάμια για να δω από τον καθρέφτη, με ανεβασμένα τζάμια τίποτα ρε, μηδέν.

Αυταααααα. 😬😄😁😜
ε καλα, ενταξει, κλασσικο, κι οχι μονο κατεβαζουμε τζαμια εμπρος στο παρκαρισμα, στα στενα το βραδυ να δεις χωρις καλο φως, κατι καντηλακια που δινεις... κι οταν βρεχει κ προσπαθεις να κανεις διαφορα στα σκοταδια... η σε κανα επαρχιακο βραδυ με τ αμαξι γεματο κοσμο... αστα... αλλα δε τ αλλαζω με τιποτα τα φυμε!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Α ναι, να βρέχει να θες να παρκάρεις και να πρέπει να κατεβάσεις παράθυρο.

Και μετά να λες πόσο μ@λ@..... είσαι που τα πλήρωσες και από πάνω.

Τα έχουμε κάνει και αυτά.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.951
Ας βραχείς και 2-3 φορές το χρόνο.

Τις υπόλοιπες 97-98 φορές δεν καίγεται το χέρι σου. :biggrin:
 


Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Ας βραχείς και 2-3 φορές το χρόνο.

Τις υπόλοιπες 97-98 φορές δεν καίγεται το χέρι σου. :biggrin:
Αυτό είναι εφικτό και με 75αρα μεμβράνη αν είναι της προκοπής
Χωρίς αυτήν στο παρμπρίζ στη μαζνταρα γινόμανε μηδιουμ ρεεεεαρ
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αυτό είναι εφικτό και με 75αρα μεμβράνη αν είναι της προκοπής
Χωρίς αυτήν στο παρμπρίζ στη μαζνταρα γινόμανε μηδιουμ ρεεεεαρ
Ακριβώς. Η Armolan που έχω είναι super.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Πάντως ρε παιδιά εξαρτάται και τι εννοούμε "φιμέ".

Η Madico που έβαλα εγώ έχει 10, 20, 35, 45, 75.
Η 35άρα που έβαλα εγώ δεν είναι εντελώς μαύρη. Ούτε στο μάτι, ούτε το βράδυ έχω ποτέ πρόβλημα, σε παρκάρισμα ή αλλού. Ούτε η σύζυγος μου έχει αναφέρει ποτέ κάποια δυσκολία.

Οπότε, νομιμότητα aside, υπάρχουν επιλογές για όλα τα γούστα. Αν βάλεις το κατάμαυρο, λογικό είναι να έχεις θέμα.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Εχετε σίγουρα φυμέ τζάμια?
Η μήπως είστε απλά καλομαθημένα που λέει η γυναίκα του Alexis?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Μια χαρά είναι η 20αρα που βάζω στα αυτοκίνητά μου.

Στο πρώτο που είχα βάλει και στο μπροστινό παρμπρίζ (μια άλλη όμως όχι σκούρα στο παρμπρίζ),απέξω δεν έβλεπες το εσωτερικό ειδικά αν ήταν κάνα στενάκι χωρίς πολύ φως.

Τώρα που δε βάζω μπροστά (δεν μου βάζουν λόγω κυρτοτητας τζαμιού)μια χαρά βλέπεις και έξω,μια χαρά σε βλέπουν και απέξω!

Μια χαρά περνούν και ΚΤΕΟ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top