Μετά από καιρό...

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.693

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Γιααα πες μας τωρα κια για τα σαμπ, τα μπροστινα τι παιζει; o_O
Τι να παίζει δλδ,ο Αγιος Βασιλης του τα έφερε :lolsign:

O Αγιος Βασιλης φετος ηρθε πιο νωρις. Ημουν πολυ καλο παιδι ειπε αλλα λογω covid επεσαν περικοπες και δεν εβγαινε να μου παρει pre pro που του ειχα ζητησει, οποτε τουλαχιστον ειπε να μου φερει αλλα δυο σαμπγουφερ.
ε αμα ζήτησες Trinnov καλά έπραξε θες να πεινάσουν τ΄αλλα παιδάκια:laugh::cry:
 



Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Γιααα πες μας τωρα κια για τα σαμπ, τα μπροστινα τι παιζει; o_O
Δυνατα πολύ.... Σκέψου με 500 βατ το καθένα τα ταιζω και κοντεύουν να ρίξουν την πολυκατοικία.... Περνάνε εύκολα τα 110 db σε συχνότητες πάνω από τα 30 hz και από ταχύτητα είναι άστα να πάνε.
Πιστεύω από σαμπ είμαι καλυμμένος πλέον έχω ταιριάξει τα πλεονεκτήματα όλων των σαμπ.
Βλέπω Δ, μετά Ο, λογικά Χ θα είναι η επόμενη, αυτό το τετραγωνάκι με ανησυχεί, τι υπεναινίσσεσαι? :lolsign:
Δεν ξέρω στείλε μύνημα στη Sony :roflmao:
Ποια σαμπ ειναι? και τα μπροστα και τα πισω.
Τα μπροστά μεγάφωνα είναι pa και τα πίσω είναι τα Dayton um 18-22.
Οι καμπίνες τόσο οι μπροστά όσο και οι πίσω είναι φτιαγμένες από τον @marios .
 



Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε Αλέξανδρε, και Χρόνια Πολλά.
Να χαίρεσαι τον καινούργιο σου χώρο, και τα πάνελ καταπληκτικά.
Μία ερώτηση μόνο γιατί κατάργησες το σετ των JBL, λόγο όγκου επειδή τα άκουσα και μου έπεσαν τα σαγόνια.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Καλησπέρα φίλε Αλέξανδρε, και Χρόνια Πολλά.
Να χαίρεσαι τον καινούργιο σου χώρο, και τα πάνελ καταπληκτικά.
Μία ερώτηση μόνο γιατί κατάργησες το σετ των JBL, λόγο όγκου επειδή τα άκουσα και μου έπεσαν τα σαγόνια.
Δεν μπορούσα να έχω δύο συστήματα στον ίδιο χώρο και λόγω πολυκατοικίας δεν χρειαζομουν πλέον τα γκάζια των jbl. Στις εντάσεις που ακούω τα τωρινά παίζουν καλύτερα.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ωραία εικόνα φίλε , μπράβο!! Καλές ακροάσεις και ...με μέτρο, μη τα γκρεμίσεις όλα εκεί πάνω!!
Εσυ εχε το νου σου μην ριξεις καμια πολυκατοικια γιατι εχεις γινει επικινδυνος κανονικα με τα jbl. :lolsign::lolsign:
 





Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εδω εχω δυο μετρησεις στην μια χωρις φιλτρα peq ενω στην δευτερη με φιλτρα με υψηλο q στο σημειο που ουσιαστικα ειναι το mode του υψους του δωματιου. @Bhutia τι λαθος εχω κανει;
Gd.png
gd peq.png
IMG_20211226_060525.jpg
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Βασικό που δεν έγραψα.... Έχω 4 σαμπ και τα δύο Dayton είναι κομμένα με low pass τεταρτης τάξης Butterworth στα 55 hz. Τα δύο άλλα σαμπ είναι κομμένα με high pass στα 30 hz ακριβώς με ίδιο φίλτρο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εδω εχω δυο μετρησεις στην μια χωρις φιλτρα peq ενω στην δευτερη με φιλτρα με υψηλο q στο σημειο που ουσιαστικα ειναι το mode του υψους του δωματιου. @Bhutia τι λαθος εχω κανει;
View attachment 235797 View attachment 235798 View attachment 235799
Δεν θέλω να το καταχωρήσω ως λάθος,αλλά ως λογικό επακόλουθο...Ανατρέχουμε παράλληλα και στο σχετικό Spectrogram:
1641577833445.png


Παρατηρούμε τη διακύμανση τόσο στις ενεργειακές ζώνες όσο και στην - περιφρονούμενη από κάποιους - μαύρη καμπύλη που τις διατρέχει...Γίνεται άραγε κατανοητόν γιατί ο υποφαινόμενος κάνει τόση ΄΄φασαρία΄΄ γι αυτήν την παράσταση ως κύριο κριτήριο ποιότητας στις χαμηλές οκτάβες;
Γίνεται και άλλοι παθόντες να συνειδητοποιήσουν ότι όσο και να φτιάξουν κάποια delays κάθε περιεχόμενη στο Spectro εκτροπή μπορεί να χαλάει την περιγραφή;;;

Το φαινόμενο είναι πολύ απλό...Η εφαρμογή παραμετρικού φίλτρου δεν αδρανοποιεί ανεξέλεγκτους ιδιορρυθμούς...Ούτε και η μικρομετρική ακρίβεια στα delays...Μπορεί ν'ακούγεται λιγότερο χάρη στο αρνητικό gain,αλλά παραμένει εστία υπερβάλλουσας φάσης που τείνει να θολώνει την απόδοση ανάλογα με την ευρύτητα που θα έχει.Ο μόνος τρόπος να στρώσει είναι με πλήθος διαφορετικών πηγών ενέργειας στην προβληματική ζώνη αλλά κι ευνοϊκότερη συνεργασία μεταξύ των στο πλαίσιο διαχείρισης,ώστε να υπάρξει κάποια αμοιβαία εξουδετέρωση...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Άρα ουσιαστικά να ανεβάσω το κρος των Dayton πιο ψηλά σε συνδυασμό με delay; Φοβάμαι ωστόσο ότι θα φύγω σε άλλα σημεία αν προσθέσω delay. Στο υπόλοιπο φασμα έχει έρθει αρκετά καλά σωστά;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top