Μεταλλαγμένη Ευριδίκη


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.396
Σα το spica tc50:

άρα ερώτηση
μπορείς να ισοσταθμίσεις το ηχείο κατα αυτό τον τρόπο και σε κάποιες συχνότητες(μέχρι ποιες είναι κανονικά η ερώτηση και μέχρι πόσα db)
και να γλυτώσεις ένα μέρος του ρουμ τριτμεντ?οεο?
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Σα το spica tc50:

άρα ερώτηση
μπορείς να ισοσταθμίσεις το ηχείο κατα αυτό τον τρόπο και σε κάποιες συχνότητες(μέχρι ποιες είναι κανονικά η ερώτηση και μέχρι πόσα db)
και να γλυτώσεις ένα μέρος του ρουμ τριτμεντ?οεο?
Γατακια, ο @dapost τα κανει αυτά με πετσετες!:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Θα το κρατησω ως λυση απελπισιας :)
Δεν κατάλαβες.
Αυτό, είναι υποχρεωτικό να το κάνεις.

Καμία απολύτως σχέση με ρούμ τριτμεντ.
Μη το ψάχνεις, κάντο.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.352
Reaction score
79.352
Καρολοστ το ηχείο σου δεν ξυρίζει στα πρίμα. Σίγουρα.
Δεν χρειάζεται “καλλωπισμό”

Βάλε τις μετρήσεις να σου πω τι σε ξυρίζει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
άρα ερώτηση
μπορείς να ισοσταθμίσεις το ηχείο κατα αυτό τον τρόπο και σε κάποιες συχνότητες(μέχρι ποιες είναι κανονικά η ερώτηση και μέχρι πόσα db)
και να γλυτώσεις ένα μέρος του ρουμ τριτμεντ?οεο?
Θα είχες ελπίδα να αποδώσει μια τέτοια τακτική άμα επιτελούσες τις ακροάσεις σε αποστάσεις μικρότερες της κρίσιμης απόστασης.
Σε περίπτωση δε home cinema,με την επιπρόσθετη εφαρμογή μάσκας...VR (στον...ίδιο τον ακροατή η τελευταία).:gotcha:
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.352
Reaction score
79.352
Ναι, αλλά περισσοτερο εκείνη στα 1500Hz....Αν δεν ακούσω δεν είμαι σίγουρος τι εννοεί ο καρολοστ.
Χωρίς χρόνους αντήχησης δεν εχει νόημα η συζήτηση

Α, και κατι άλλο...τι smoothing έχεις; Να το γράφεις πάντα
 

Μηνύματα
93
Reaction score
90
Ναι, αλλά περισσοτερο εκείνη στα 1500Hz....Αν δεν ακούσω δεν είμαι σίγουρος τι εννοεί ο καρολοστ.
Χωρίς χρόνους αντήχησης δεν εχει νόημα η συζήτηση

Α, και κατι άλλο...τι smoothing έχεις; Να το γράφεις πάντα
1/12 smoothing



εκανα πειραματα 3 ωρες περιπου για το rt60 με aritherm panels και μια προχειρη μπασοπαγιδα απο το Λαζαρακη
upload_2018-3-12_21-41-6.png


με τα aritherm panels επεσε κατα 0.2 σε πολλες συχνοτητες εκτος απο χαμηλες.
upload_2018-3-12_21-42-18.png


Επειδη εκανα πειραματακια για bass trap και δεν ειχε αισθητη βελτιωση, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι φταει το ανοιγμα του χολ προς το σαλονι. Η μονη λυση ειναι ηχομονωση. Το θεμα ειναι πως επειδη δεν ειναι αγορασμενο το σπιτι και δε σκοπευουμε να μεινουμε πολυ καιρο στο ιδιο σπιτι, ψαχνω για οικονομικη λυση για να το κλεισω.

Με τα πανελς βελτιωθηκε το προβλημα της αντηχησης, εξομαλυνθηκε το SPL οταν το βλεπω χωρις smoothing (το οποιο μαλλον οφειλεται σε μειωση των ανακλασεων), και καθαρισε αρκετα ο ηχος. Επισης εχω ταση να ανεβαζω παραπανω volume.

Στα δικα μου αυτια ο ηχος εχει γινει λιγοτερο σκληρος, αλλα περιεργως στη κοπελα μου ακουγεται πιο σκληρος...

Σημειωση πως το σημερινο πειραμα κοστισε λιγοτερο απο 200 ευρω και ειναι πειραμα, γιατι περιμενω το πορισμα των ειδικων. Απλα με εχει πιασει βιασυνη να ακουσω πιο φυσιολογικο ηχο.
upload_2018-3-12_21-43-36.png



Αντικειμενικα προβληματα πιστευω του ηχειου:
- τονισμος στα 3.8khz (πληροφορια πως το crossover ειναι 2ης ταξης στα 3khz)
- τονισμενο μετα τα 10khz παρολο που τα εχουμε κανει πολυ toe in

ΥΓ
τα aritherm panels ειναι προχειρα (δεν εχω βαλει πλαισια, υφασμα... ειναι πειραμα)
Το δεξι ηχειο εχει λιγο χειροτερο rt60 και ειναι λογικο γιατι απεναντι του βλεπει το ανοιγμα προς το χολ
 





Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.312
Reaction score
7.823
Τι ειδικό βάρος έxει το αριθερμ;
34kgr/m^3
[DOUBLEPOST=1520886254][/DOUBLEPOST]
1/12 smoothing



εκανα πειραματα 3 ωρες περιπου για το rt60 με aritherm panels και μια προχειρη μπασοπαγιδα απο το Λαζαρακη
View attachment 91843

με τα aritherm panels επεσε κατα 0.2 σε πολλες συχνοτητες εκτος απο χαμηλες.
View attachment 91844

Επειδη εκανα πειραματακια για bass trap και δεν ειχε αισθητη βελτιωση, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι φταει το ανοιγμα του χολ προς το σαλονι. Η μονη λυση ειναι ηχομονωση. Το θεμα ειναι πως επειδη δεν ειναι αγορασμενο το σπιτι και δε σκοπευουμε να μεινουμε πολυ καιρο στο ιδιο σπιτι, ψαχνω για οικονομικη λυση για να το κλεισω.

Με τα πανελς βελτιωθηκε το προβλημα της αντηχησης, εξομαλυνθηκε το SPL οταν το βλεπω χωρις smoothing (το οποιο μαλλον οφειλεται σε μειωση των ανακλασεων), και καθαρισε αρκετα ο ηχος. Επισης εχω ταση να ανεβαζω παραπανω volume.

Στα δικα μου αυτια ο ηχος εχει γινει λιγοτερο σκληρος, αλλα περιεργως στη κοπελα μου ακουγεται πιο σκληρος...

Σημειωση πως το σημερινο πειραμα κοστισε λιγοτερο απο 200 ευρω και ειναι πειραμα, γιατι περιμενω το πορισμα των ειδικων. Απλα με εχει πιασει βιασυνη να ακουσω πιο φυσιολογικο ηχο.
View attachment 91845


Αντικειμενικα προβληματα πιστευω του ηχειου:
- τονισμος στα 3.8khz (πληροφορια πως το crossover ειναι 2ης ταξης στα 3khz)
- τονισμενο μετα τα 10khz παρολο που τα εχουμε κανει πολυ toe in

ΥΓ
τα aritherm panels ειναι προχειρα (δεν εχω βαλει πλαισια, υφασμα... ειναι πειραμα)
Το δεξι ηχειο εχει λιγο χειροτερο rt60 και ειναι λογικο γιατι απεναντι του βλεπει το ανοιγμα προς το χολ
Τα μαυρα ειναι?
Εχει διαθεσιμα?
Σου τα εφερε σπιτι?
 

Μηνύματα
93
Reaction score
90
One third octave bars βαλε
upload_2018-3-12_22-29-8.png

[DOUBLEPOST=1520886671][/DOUBLEPOST]
34kgr/m^3
[DOUBLEPOST=1520886254][/DOUBLEPOST]
Τα μαυρα ειναι?
Εχει διαθεσιμα?
Σου τα εφερε σπιτι?
Ακη στον Πειραια ειναι (μετακομιζουν ομως συντομα στο Ρεντη). Η κυρια εκει ηταν πολυ εξυπηρετικη. Τα aritherm κανουν δουλιτσα αλλα τα bass traps μαλλον ειναι μα$α$ια
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.240
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top