Μεταλλαγμένη Ευριδίκη


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αυτή η αφοριστικά περιοριστική παράμετρος, οφείλει να αξιολογηθεί προ της αγοράς ηχείων, ώστε να επιλεχθούν κατάλληλα μικρά κατευθυντικά για νίαρφιλντ, και πολλαπλά μικρά σαμπ.
Μπορεί να τα λέει λίγο απότομα, αλλά εδώ έχει απόλυτο δίκιο.
Τα ηχεία αυτά είναι εντελώς ακατάλληλα για το συγκεκριμένο χώρο και την αυτή τοποθέτηση.

Αν δεν μπορούν να αλλάξουν θέση τα ηχεία, η μόνη λύση είναι δυο μικρά βάσης σε κλειστή καμπίνα, που να παίζουν από τους 100-110 κύκλους και επάνω, με μονάδες και σχεδίαση ηχείου με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη κατευθυντικότητα.
Στον καναπέ σου δεξιά και αριστερά στο πάτωμα δυο μικρά sub, πολύ προσεχτικά ρυθμισμένα, που θα αναπαράγουν το υπόλοιπο φάσμα χωρίς να εντοπίζονται!
 
Last edited:


Μηνύματα
93
Reaction score
90
Μέχρι το αδιέξοδο.
Μολις γινουν και οι υπολοιπες αλλαγες ανοιχτη προσκληση στον @Dimifoot @PeterMeni @costas EAR @wizzy @AKARL @Bhutia να ερθουν απο το σπιτι και να θαψουν οσο θελουν το συστημα. Κερναω καφε και κονιακ (φερτε τα παξιμαδακια)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μολις γινουν και οι υπολοιπες αλλαγες ανοιχτη προσκληση στον @Dimifoot @PeterMeni @costas EAR @wizzy @AKARL @Bhutia να ερθουν απο το σπιτι και να θαψουν οσο θελουν το συστημα. Κερναω καφε και κονιακ (φερτε τα παξιμαδακια)
Κανείς δεν νομίζω πως θάβει το σύστημα. Εγώ πάντως όχι, μου αρέσουν οι επιλογές σου. Τον χώρο θάβουμε.
Αλλά φυσικά ο χώρος ειναι κύριο συστατικό του συστήματος ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Οταν έρθει ο bhutia βγάλε σε μια παρακαλώ μια φωτογραφία και πόσταρε τη. Αν δεν έχεις φωτογραφική μηχανή να σου κάνω μία δώρο :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.358
Μολις γινουν και οι υπολοιπες αλλαγες ανοιχτη προσκληση στον @Dimifoot @PeterMeni @costas EAR @wizzy @AKARL @Bhutia να ερθουν απο το σπιτι και να θαψουν οσο θελουν το συστημα. Κερναω καφε και κονιακ (φερτε τα παξιμαδακια)
Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Κανείς δεν έθαψε το σύστημά σου. Το να εντοπίζουν (αυτοί που μπορούν) αδυναμίες και να σου κάνουν προτάσεις για να τις βελτιώσεις και τελικώς να μην πετάξεις τα χρήματά σου άδικα, δεν είναι θάψιμο.:)

Πάντως, ευχαριστώ (ευχαριστούμε) για την πρόσκληση!
 

Μηνύματα
93
Reaction score
90
Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Κανείς δεν έθαψε το σύστημά σου. Το να εντοπίζουν (αυτοί που μπορούν) αδυναμίες και να σου κάνουν προτάσεις για να τις βελτιώσεις και τελικώς να μην πετάξεις τα χρήματά σου άδικα, δεν είναι θάψιμο.:)

Πάντως, ευχαριστώ (ευχαριστούμε) για την πρόσκληση!
Βασικα σας τσιγκλαω λιγο, αλλα η προσκληση ισχυει και το συστημα ακουγεται καλυτερα απο οτι περιμενετε
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.358
Βασικα σας τσιγκλαω λιγο, αλλα η προσκληση ισχυει και το συστημα ακουγεται καλυτερα απο οτι περιμενετε
Στην πρόσκληση είναι δύσκολο να ανταποκριθώ καθότι μένω μόνιμα στο εξωτερικό - αλλά και πάλι, ευχαριστώ.

Όσον αφορά στο σύστημά σου, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη - ούτε τις τεχνικές γνώσεις έχω ούτε την ευκαιρία να το ακούσω και, το κυριότερο, δεν μου αρέσει η Ευριδίκη!:D
 


Μηνύματα
93
Reaction score
90
Ποσο λιγο τον ξερεις.... :p
:D

αφιερωμενο σε ολους:

ασχετο και σχετικο:
Τασος απο AcousticSolutions -> εχετε συνεργαστει μαζι του; (τον καλεσα για room treatment και μου ακουστηκε εμπιστος)
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Βασικά αυτή πρέπει να έχει γκόμενο τον Bob katsionis και απ' ότι είδα στο κομμάτι αυτό μάλλον έγραψε τις κιθάρες. Την έχει δει ψιλο-metal η γκόμενα....
 

Μηνύματα
93
Reaction score
90
Update:

Εχει προστεθει μια ιδιοκατασκευη επιπλο τηλεορασης (παχυ mdf) με κουρμπαριστες πλευρες
Εχουν μπει τα ηχεια σε ισοπλευρο τριγωνο 2.3 μετρων μετα παο βοηθεια της acousticsolutions και του Χαρη @zakman35
Εχει γινει toe in ωστε τα tweeters να κοιταζουν μπροστα απο το κεφαλι (γιατι τα πριμα ειναι τσιμπημενα)
Εχει προστεθει και μισογεμισει μια βιβλιοθηκη 2*2μ mdf, στην πισω δεξια μερια του σαλονιου

Αποτελεσμα εως τωρα: πολυ καλυτερη στερεοφωνικη εικονα. Πιο ξεχουραστος ηχος. Μειωση μπουμαρισματος. Ξεκαθαρη βελτιωση σε μετρησεις στο REW.

Σε 10 μερες περιπου θα μπουν και τα panels...

Προβληματα:
α) Τα πριμα ειναι ακομα ξυραφια στα αυτια μου :-(

β) Η χθεσινη εκπληξη αφου αφαιρεσα το καλσον...

missing-phase-plug-goldenear-triton-five.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Update:

Εχει προστεθει μια ιδιοκατασκευη επιπλο τηλεορασης (παχυ mdf) με κουρμπαριστες πλευρες
Εχουν μπει τα ηχεια σε ισοπλευρο τριγωνο 2.3 μετρων μετα παο βοηθεια της acousticsolutions και του Χαρη @zakman35
Εχει γινει toe in ωστε τα tweeters να κοιταζουν μπροστα απο το κεφαλι (γιατι τα πριμα ειναι τσιμπημενα)
Εχει προστεθει και μισογεμισει μια βιβλιοθηκη 2*2μ mdf, στην πισω δεξια μερια του σαλονιου

Αποτελεσμα εως τωρα: πολυ καλυτερη στερεοφωνικη εικονα. Πιο ξεχουραστος ηχος. Μειωση μπουμαρισματος. Ξεκάθαρη βελτιωση σε μετρησεις στο REW.

Σε 10 μερες περιπου θα μπουν και τα panels...

Προβληματα:
α) Τα πριμα ειναι ακομα ξυραφια στα αυτια μου :-(

β) Η χθεσινη εκπληξη αφου αφαιρεσα το καλσον...

View attachment 91807
Δείξε μετρήσεις, το "ξεκάθαρη βελτίωση" δεν είναι αρκετό
Μίλα με την αντιπροσωπεία για το γουφεράκι
 
Last edited:

Μηνύματα
93
Reaction score
90
Δείξε μετρήσεις, το "ξεκαθαρη βελτίωση" δεν είναι αρκετό
Μίλα με την αντιπροσωπεία για το γουφεράκι
Θα σε κρατησω σε σασπενς

Πρεπει να αλλαξει το ενα woofer ή matched pair?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θα σε κρατησω σε σασπενς

Πρεπει να αλλαξει το ενα woofer ή matched pair?
Βαλε σασπένς όσο θες, αρκεί στο τέλος να μετράει σωστά. Υπομονή υπάρχει.

Το άλλο ηχείο το ξεκάλτσωσες;
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Δε πειράζει που πήγε βόλτα το νταστ καπ, άστο στην ησυχία του.
Μη το βλέπεις.

Ο τσίγκος του σασί του γούφερ που βγαίνει προς τα έξω, πειράζει.
Άσε μια τρύπα στο Τουίτερ και βάλε ηχοαπορρόφηση γύρω γύρω από το τουιτερ, να υπερκαλύψει τον τσίγκο.
Θα στρώσουν και τα πρίμα..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δε πειράζει που πήγε βόλτα το νταστ καπ, άστο στην ησυχία του.
Μη το βλέπεις.

Ο τσίγκος του σασί του γούφερ που βγαίνει προς τα έξω, πειράζει.
Άσε μια τρύπα στο Τουίτερ και βάλε ηχοαπορρόφηση γύρω γύρω από το τουιτερ, να υπερκαλύψει τον τσίγκο.
Θα στρώσουν και τα πρίμα..
ο τσίγκος που προεξέχει?στην τελευταία φωτό?
και ηχοαπορρόφηση στο τουίτερ τι είδους?
 


Μηνύματα
93
Reaction score
90
Δε πειράζει που πήγε βόλτα το νταστ καπ, άστο στην ησυχία του.
Μη το βλέπεις.

Ο τσίγκος του σασί του γούφερ που βγαίνει προς τα έξω, πειράζει.
Άσε μια τρύπα στο Τουίτερ και βάλε ηχοαπορρόφηση γύρω γύρω από το τουιτερ, να υπερκαλύψει τον τσίγκο.
Θα στρώσουν και τα πρίμα..
Κωστα σε ευχαριστω!

Τι εννοεις ασε μια τρυπα στο tweeter?
Εχεις φωτο;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top