Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
δεν παίρνουν dirac αλλα δεν έχουν και ποιοτικά σταδια εξοδου κανένα dsp εκτος το shd που όμως έχει λίγα καναλια και είναι και ακριβό.
Αυτό ακριβώς, παίρνεις ένα 2x4HD και αλλάζεις το στάδιο εξόδου. Πάντα σε δικάναλο.
 

Μηνύματα
27.205
Reaction score
25.176
δεν παίρνουν dirac αλλα δεν έχουν και ποιοτικά σταδια εξοδου κανένα dsp εκτος το shd που όμως έχει λίγα καναλια και είναι και ακριβό.

αν είχαν θα έπαιρνα το car dsp 8χ12 που και dirac έχει και 12 καναλια
Οκ εγω το σκεφτόμουν κυρίως για μένα για τρίδρομο ηλεκτρονικό κροςς , και το έθεσα επί τάπητος.
Αν χάνει στα αναλογικά στάδια , ε! απλά δεν παίζει.
Καλά τώρα όπως έχω μπλέξει, τίποτα δεν παίζει
 


Μηνύματα
14.981
Reaction score
20.647
να ξαναρωτησω, αν εχεις ηδη dac
δεν συνδιαζεται με το shd studio να γλυτωσεις κανα φραγκο;
ναι αν χρησιμοποιησεις μονο 2 καναλια μετα το shd.
αλλιως θελεις αλλο ενα για τα αλλα δυο
και μετα εχεις πρακτικα θεματα του τυπου, που θα ελεγχει το volume
κανονικα θελει στη θεση που θα κουμπωνε ο προενισχυτης η πανω στα ενεργα ηχεια

μη κανονικα στο κομματι πριν το shd αλλα δεν ειναι σωστο
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.354
Reaction score
125.311
Αγαπητέ Χρήστο, αξιότιμε συνάδελφε, οφείλω να σε επαναφέρω στην τάξη, μέχρι και ΕΔΕ να ζητήσω για αυτά:

Δεν διαφωνω το μεγα θεμα ειναι ο χωρος, αν βαλει δυο σαμπ στο χωρο που εχει ο Νικος θα γινει
τσι π0τανσ,
Το ιδανικο ειναι 3 μικροφωνα γραφουν και 3 υποβαθυφωνα 3 δορυφοροι πεζνε τ αλλα ολα ειναι
air fader :gamer: :drinks:
Δεν έχετε ιδέαν και ως εκ τούτου, μοιράζετε εύκολα ανακρίβειες και τραγικά σφάλματα δίκην σοφίας.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, οφείλετε να ακούτε τον μπακ, αυτός, ξέρει. :hi:

ίσα ίσα είναι πιο εύκολο με το gain του χώρου.
δεν θες τεραστια sub
δεν υπάρχει πολύ μεγάλα sub.
πάρε δυο δεκαρια και άμα αλλάξεις χώρο παίρνεις αλλα δυο
Για λόγους στρατηγικής, θα σας πω ότι ανετως θα έστηνα προσωπικά στο χώρο του αστροναύτη μια οχταδα 12"-ιντσα σαμπ.

Ανέτως.

Και υπογράφω από τώρα ότι θα παίζουν τέλεια σε 10τμ. Χωρίς προβλήματα.

Έχω εξηγήσει κατ'επαναληψιν πως το μίνιμουμ στα σαμπ θα το ορίσει ο όγκος του δωματίου.
Κυνηγάμε το μίνιμουμ δυνατό, για να συμπιεσουμε το κοστολογιο, όχι για άλλο λόγο.
Μάξιμουμ, δεν υπάρχει στα σαμπ. Δεν έχει εφευρεθεί κάτι τέτοιο ακόμα...

Όσο πιο προβληματικός ο χώρος, τόσο πιο πολλά σαμπ χρειάζεσαι για να μην έχεις προβλήματα.

Δεν υπάρχουν "πολλά σαμπ". Μακάρι να μπορούσαμε να έχουμε όχι μόνο 8 σαμπ, ούτε μόνο 16 σαμπ, αλλά 256 σαμπ ή και 1024 σαμπ. Και πάλι θα χωρούσαν κι άλλα.

Παρακαλώ να μην υπάρξει περαιτέρω συζήτηση επ'αυτου. Αυτά είναι τα δεδομένα.
Είναι αδιάφορο αν τα δέχεστε ή αν έχετε ...αντιρρήσεις. ;)




ΥΓ. Για τον δικό μου χώρο, μετά από ανάλογη μελέτη, και με προσομοιώσεις φυσικά, καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως για να έχω σωστή απόκριση σε στάθμες αναφοράς στους 10 κύκλους, θα χρειαζόταν μίνιμουμ 18 τεμάχια 18-ιντσων σαμπ που θα αναλάμβαναν τμήμα μόνο των χαμηλών συχνοτήτων (<30Hz), δηλαδή θα παρέμεναν τα σαμπ που ήδη έχω...

Ευχαριστώ.
 
Last edited:




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Δυστυχώς δεν κράτησα τις διαδοχικές μετρήσεις του μικρού δωματίου μου με 1, 2, 3 και 4 σαμπ σε προβλεπόμενες θέσεις. Κάθε φορά που πρόσθετα ένα σαμπ, έπεφταν τα peaks, που είναι αυτό που κυρίως ακούμε. Το αντίθετο δηλ. από αυτό που νομίζει ο περισσότερος κόσμος. Ταυτόχρανα έπεφταν και οι αντηχήσεις. Πρέπει να ξανακάνω τις μετρήσεις γιατί έχουν εκπαιδευτικό χαρακτήρα.

Τώρα όταν ακούω μουσική, καμιά φορά ξεχνάει να "ξυπνήσει" ο ένας από τους δύο ενισχυτές των σαμπ. Ο κάθε ενισχυτής οδηγεί τα 2 από τα 4. Ε, ακουγεται πιο δυνατά με τα 2, έτσι καταλαβαίνω ότι δεν παίζουν όλα. Κουφό αλλα πραγματικό.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ΥΓ. Για τον δικό μου χώρο, μετά από ανάλογη μελέτη, και με προσομοιώσεις φυσικά, καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως για να έχω σωστή απόκριση σε στάθμες αναφοράς στους 10 κύκλους, θα χρειαζόταν 18 τεμάχια 18-ιντσων σαμπ που θα αναλάμβαναν τμήμα μόνο των χαμηλών συχνοτήτων (<30Hz), δηλαδή θα παρέμεναν τα σαμπ που ήδη έχω...

Ευχαριστώ.
μόλις τα εγκαταστήσεις στείλε μυνημα να βγάλω εισιτήριο.:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.354
Reaction score
125.311
Έτσι ακριβώς.

Διαβάστε νταποστ.

Μη λέτε ασυναρτησίες...
μόλις τα εγκαταστήσεις στείλε μυνημα να βγάλω εισιτήριο.:lolsign:
Παραιτήθηκα των δικαιωμάτων... Είναι ανέφικτο από πρακτικής άποψης, δε χωράνε τόσες καμπίνες ούτε αρρέι στις γωνιές, δεν έχω διαθέσιμο χώρο, θα γίνει αποπνικτικό το πράγμα στο μάτι και δε θα χωράει τίποτε άλλο...

Ωστόσο, αν κάποτε αλλάξω χώρο, θα το πραγματοποιήσω με εντοιχισμό. Έτσι μόνο γίνεται. ;)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Αγαπητέ Χρήστο, αξιότιμε συνάδελφε, οφείλω να σε επαναφέρω στην τάξη, μέχρι και ΕΔΕ να ζητήσω για αυτά:




Δεν έχετε ιδέαν και ως εκ τούτου, μοιράζετε εύκολα ανακρίβειες και τραγικά σφάλματα δίκην σοφίας.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, οφείλετε να ακούτε τον μπακ, αυτός, ξέρει. :hi:




Για λόγους στρατηγικής, θα σας πω ότι ανετως θα έστηνα προσωπικά στο χώρο του αστροναύτη μια οχταδα 12"-ιντσα σαμπ.

Ανέτως.

Και υπογράφω από τώρα ότι θα παίζουν τέλεια σε 10τμ. Χωρίς προβλήματα.

Έχω εξηγήσει κατ'επαναληψιν πως το μίνιμουμ στα σαμπ θα το ορίσει ο όγκος του δωματίου.
Κυνηγάμε το μίνιμουμ δυνατό, για να συμπιεσουμε το κοστολογιο, όχι για άλλο λόγο.
Μάξιμουμ, δεν υπάρχει στα σαμπ. Δεν έχει εφευρεθεί κάτι τέτοιο ακόμα...

Όσο πιο προβληματικός ο χώρος, τόσο πιο πολλά σαμπ χρειάζεσαι για να μην έχεις προβλήματα.

Δεν υπάρχουν "πολλά σαμπ". Μακάρι να μπορούσαμε να έχουμε όχι μόνο 8 σαμπ, ούτε μόνο 16 σαμπ, αλλά 256 σαμπ ή και 1024 σαμπ. Και πάλι θα χωρούσαν κι άλλα.

Παρακαλώ να μην υπάρξει περαιτέρω συζήτηση επ'αυτου. Αυτά είναι τα δεδομένα.
Είναι αδιάφορο αν τα δέχεστε ή αν έχετε ...αντιρρήσεις. ;)




ΥΓ. Για τον δικό μου χώρο, μετά από ανάλογη μελέτη, και με προσομοιώσεις φυσικά, καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως για να έχω σωστή απόκριση σε στάθμες αναφοράς στους 10 κύκλους, θα χρειαζόταν μίνιμουμ 18 τεμάχια 18-ιντσων σαμπ που θα αναλάμβαναν τμήμα μόνο των χαμηλών συχνοτήτων (<30Hz), δηλαδή θα παρέμεναν τα σαμπ που ήδη έχω...

Ευχαριστώ.

Σύμφωνοι με τα sub, όσο περισσότερα τόσο καλύτερα για να διορθωθούν εύκολα τα προβλήματα του χώρου και ο μόνος περιοριστικός παράγοντας είναι ο οικονομικός αλλά αυτό με τους 10Hz μου φαίνεται υπερβολικό.. :geek:
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Αγαπητέ Χρήστο, αξιότιμε συνάδελφε, οφείλω να σε επαναφέρω στην τάξη, μέχρι και ΕΔΕ να ζητήσω για αυτά:
:):drinks:Ωραια αμ επος αμ εργο, το καλοκαιρι θα ειμαι αθηνα κατεβα και εσυ Κωστα να βαλουμε στον αστροναφτη ενα, οχι αλλο σαμπ γουφα να δουμε πως πεζνε σε χωρο κουκουρουκου
και σε κλουβι πολυκατοικιας
ξερς οτι σ αγαπαω συμφωνω με αυτα που γραφεις κατα 98 τοις εκατο μενει ενα 2 τοις εκατο
μα αρεσε η ΕΔΕ εγραψες παλι:party::drinks::hi:
παντος με 4 σαμπγουφα θα στειλεις οχι εκτος ηλιακου συστηματος αλλα εκτος γαλαξια τον αστροναφτη
και που ξερς μπορει εκει να υπαρχουν ανρωπακια που ακουν πολυ κατω απ τα 20 χερζ μεχρι
γκαιχερζ:):hi::wink::sneaky::smile:
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398
Το Dsp του έχει ίδια αποδοτικότητα με το dirac live?
όχι
Αλλά μέχρι που μπορεί να φτάσει ένα διπλοσαμπαρισμένο σύστημα μέσα σε 12 τ.μ.
ΠολυλιγαHz
Και εδώ ερχόμαστε σε ένα ( πιθανώς ) μύθο που έχω στο μυαλό μου: είναι ικανής ποιότητας το κροσόβερ που έχουν τα subs μέσα; Δηλαδή, ο λόγος που σκέφτομαι ένα προσέσορα είναι τόσο η ακρίβεια λειτουργίας του, όσο και η αμφιβολία που έχω για το κροσόβερ του sub. Για δώστε τα φώτα σας βρε παίδες!
Ναι.
Σε 12 τετραγωνικά θα βάλεις και δύο sub εεε. Ξέρεις που θα φτάσει το βουητό; Το πολύ 8ιντσα και πολύ σου λέω.
Θα είναι τέτοιο το <<κόψιμο>> που θα πέσει, μπας και δέσουν, που θα είναι <<δώρο άδωρο>> κάτι μεγαλύτερο.
Βάλε δυο 15ιντσα καλύτερα
50 ευρώ μεροκάματο????????
Με τίποτα !!!!! :lolsign:
Το δεκάλεπτο :biggrin:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Κωστα ειναι πολυ ωραιος τυπος ο Ιωαννης , του ελεγα να ερθω να μου κανης ενα τεστ κοπωσεως
μου ελεγε αμα πας με το θκος δε χρειαζεται αν πας με αλλα κολπα ελα να σε εξετασω :drinks: :smile:
Κωστα εισαι ανωτερος απο μενα, δεν ειναι σωστο να απειλεις εναν κατωτερο με ΕΔΕ :smile: :drinks: :party::gamer:
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.431
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top