Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Nai. Δεν είδα specs, πόση χωρητικότητα δίνουν στο μέτρο?
Εδώ έχω μπερδευτεί. Εδώ είναι οι προδιαγραφές του 2549:
Δεν έχω καταλάβει αν η χωρητικότητα που μας ενδιαφέρει είναι η Κ0 ή η Κ1 ( αν είναι η Κ1, τότε είναι 11pF/m, τόσο λίγο? )
?
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
ια Minidsp μιλάμε γι'αυτό που πόσταρε ο Πέτρος πια, καθώς ο SHD βγάζει μόνο 4 εξόδους και εγώ θα χρειαστώ 6 ( 4 για τους δορυφόρους και δύο για τα subs που θα μπουν μελλοντικά, να μη πηγαίνω το σήμα στα subs, το φέρνω πίσω για να κροσαριστεί για τους τελικούς και γενικότερα επικρατεί ένα χάος ). Αν και αρχικά λέω να βάλω ένα φτηνό κροσόβερ να ξεκινήσω, πως γίνεται να βγάλει 4 εξόδους το pc? Προς το παρόν έχω ένα δικάναλο dac ( smsl m500 ).
Πάρε πλάτες !!!
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Εδώ έχω μπερδευτεί. Εδώ είναι οι προδιαγραφές του 2549:
Δεν έχω καταλάβει αν η χωρητικότητα που μας ενδιαφέρει είναι η Κ0 ή η Κ1 ( αν είναι η Κ1, τότε είναι 11pF/m, τόσο λίγο? )

?
Και οι δύο είναι πολύ μικρές.
Κ1 είναι στους αγωγούς σήματος, Κ0 μεταξύ αγωγών και θωράκισης.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Και οι δύο είναι πολύ μικρές.
Κ1 είναι στους αγωγούς σήματος, Κ0 μεταξύ αγωγών και θωράκισης.
Γι'αυτό μπερδεύομαι. Λογικά και οι άλλοι κατασκευαστές καλωδίων μετράνε τους αγωγούς μεταξύ τους. Το d102 της vdh ας πούμε, έχει αν θυμάμαι καλά τουλάχιστον τριπλάσια χωρητικότητα. Είναι δυνατόν να είναι τόσο καλύτερο το 2549?
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι είναι.
Η χωρητικότητα ενός καλωδίου είναι θέμα γεωμετρίας.
To d102 έχει 37pF/m όπως βλέπω ( σε balanced συνδεσμολογία ). Το Kimber hero έχει 78pF/m σε single ended και 33.1pF/m σε balanced. Ουάου!
 



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Αφήστε το παιδί ήσυχο ρε αλήτες και οι δύο , μην τυχόν χάσει κανά hertz και ψάχνει μετά να το βρεί κριμένο μέσα στις πτυχές της χωρητικότητας .
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Είσαι παλιοχαρακτήρας.
Μαέστροοοοο , εδω ο wnet έχει κάτι υπαρξιακά. Ελα λίγο να βοηθήσεις.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Είσαι παλιοχαρακτήρας.
Μαέστροοοοο , εδω ο wnet έχει κάτι υπαρξιακά. Ελα λίγο να βοηθήσεις.
Aφού ασχολείστε (ο αστροναυτάκος βασικά...) με τα ...pf
Ας έχει και λίγα παραπάνω... θα είναι και φίλτρο για βρωμιές-κατάλοιπα του ... dac :p ;) :whistling:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Βρε θεωρείο του muppet show, απλά καταλαβαίνω τί παπαριές έκανα στο παρελθόν και μιας που θα αγοράσω ένα νέο σετ καλωδίων, ας το κάνω όσο πιο σωστά γίνεται. Σαφώς και είναι πολύ χαμηλότερες οι μετρήσεις του 2549 απο οποιοδήποτε άλλο είχα ( με εξαίρεση το 1016 που δεν βρίσκω προδιαγραφές ).

@Dimifoot τί εννοείς γιατρέ μου; Ότι κάποια μέτρηση δεν ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα και αν ναι, ποια;
 






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top