Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν νομίζω να κάνει διπλή μετατροπή.
Το ψηφιακό σήμα το επεξεργάζεται και το κάνει αναλογικό στο τέλος.
Το αναλογικό σίγουρα το κάνει ψηφιακό για να το επεξεργαστεί.
Το level μάλλον το κάνει σε ψηφιακό επίπεδο , και το μαστερ και το επιμέρους του κάθε δρόμου.
Το σημείο κρος άστο μαμά , κάτι ξέρουν παραπάνω αυτοί που το σχεδίασαν το ηχείο .
Μην νομίζεις ότι με το να παίξεις με το σημείο κρος θα καταφέρεις κάτι. Ούτε και με την κλίση .
Αυτά είναι δύσκολα πράγματα να τα πειράξεις και να μπορέσεις να εξάγεις ασφαλή συμπεράσματα χωρίς μετρητικό εξοπλισμό . Και δεν αναφέρομαι στο umic.
Έκανα αναζήτηση στο google για minidsp block diagram και βρήκα αυτή τη συζήτηση στο ASR :
1627552106163.png

Άρα, αν ισχύει αυτό, διατηρεί τη ψηφιακή μορφή των σχετικών εισόδων ( καλό αυτό ) και το gain εφαρμόζεται σε ψηφιακό στάδιο στο τέλος, πριν τη μετατροπή σε αναλογικό και έξοδο στους τελικούς ( μέτριο αυτό, αλλά για να το εφαρμόζουν, κάτι θα ξέρουν παραπάνω, ειδικά σε αυτό το κοστολόγιο ).

Η αλήθεια είναι ότι έβλεπα τις τρελές δυνατότητες των ψηφιακών κροσόβερ σε κλίση και ψάρωνα, αλλά ψάχνοντας και διαβάζοντας κατάλαβα ότι δεν είναι πανάκεια, καθώς μεταβάλουν τη κατευθυντικότητα του ηχείου και συνήθως το κάνουν πιο κουραστικό ( και όπως το είπες, κάτι ήξερε η μαμά εταιρεία που επέλεξε τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις ). Είναι σαν το "bandpass" που έγραψα που ενώ πρακτικά δεν έχει νόημα σε ένα δίδρομο ηχείο, ουσιαστικά δίνει αυτή τη σιγουριά ότι το μηχάνημα έχει δυνατότητες ( αν και το σκέφτομαι να κόψω χαμηλές συχνότητες που εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να ακούσω στο χώρο ). Κάθε πράγμα στον καιρό του, πρώτο μέλημα είναι να τα βάλω να λειτουργήσουν, μετά θα δω αν μπορώ εκμεταλλευόμενος λίγο απο το rolloff των γούφερ να "ξεκουράσω" τα tweeters, αφού ούτως ή άλλως σκοπός είναι να εφαρμόσω ισοστάθμιση στη συνέχεια. Αν πιάσει. Αν δεν πιάσει, πίσω στις μαμά ρυθμίσεις και όλα καλά!

τι πας και μας θυμίζεις και συ τώρα :p

View attachment 219278
Μια χαρά σε βρίσκω! Αναζήτηση ασύρματου δικτύου,ε?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
ρε σεις, ωραίες μετρήσεις έχει το octoπωςτολεντομαραφέτι
Αυτές τις μαλακιες αν δεν έγραφες, θα ήσουν το καλύτερο παιδί.

Τες πα, κι έτσι ελαττωματικό σ'αγαπαμε.

FB_IMG_1627560349948.jpg
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Νέα απο το μέτωπο... Χθες είχα ελεύθερο πεδίο και έκατσα και έβαλα τα καλούδια σε λειτουργία. Προσωρινά με τον Rotel RB971 να οδηγεί τα tweeters καθώς έχω δανείσει τον δεύτερο 4B στον πατέρα μου, μετά τις διακοπές θα τον έχω και αυτόν στο σύστημα.
Πέρασα τις μαμά ρυθμίσεις του κροσόβερ στο minidsp ( 2620KHz με LR 12db ), είναι προφανές ότι το σύστημα απαιτεί μετρήσεις και ρυθμίσεις, αλλά είπα να το δοκιμάσω όπως είναι.
Καλά, ότι έχω πάθει πλάκα με τα μπάσα και τα δυναμικά, ήταν αναμενόμενο πιστεύω. Απίστευτος τσαμπουκάς ( αν και δεν το περίμενα τόσο καλό ). Ενώ καταλαβαίνω ότι πρίμα και μεσαίες είναι αλλού γι'αλλού, σε γνωστό πρόγραμμα παρατηρώ ότι οι φωνές για παράδειγμα "γεμίζουν" καλύτερα στην εικόνα, ενώ είναι πιο λεπτομερείς, με περισσότερη πληροφορία ( μικρολεπτομέρειες ). Αφήνω λίγο στην άκρη τη τονικότητα δηλαδή ( που είναι θέμα ρυθμίσεων καθαρά ), είναι σαν κάτι να φρενάριζε το σύστημα που τώρα απλά δεν υπάρχει. Χθες σκεφτόμουν "ποιοοοος κάθεται τώρα να μετρήσει και να ρυθμίσει", σήμερα που ακούω το "love is all around" απο Eric Burdon και War, μου ανοιγει η όρεξη, απλά δεν έχω το κουράγιο να το κάνω σήμερα. Δεν έχω ακούσει πολλά καλώδια, αλλά έχω ακούσει μερικά ψιλοακριβά χαϊεντάδικα. Ποτέ δεν κατάφερα να ακούσω τέτοια βελτίωση. Και ακόμα δεν είναι καν ρυθμισμένο το σύστημα.

Stay tuned, έπεται συνέχεια!!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Αντε μπραβο, εισαι σε πολυ σωστο δρομο, Φαντάσου πως άκουσε έτσι χωρίς πολλά πολλά plug n play ενα πραμα, φαντασου πως θα ναι σωστο.

Βέβαια μπορείς να τα αφήσεις όλα αυτά και να πειραματιστείς με καλώδια δεν είναι κακό.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μόλις άκουσα το The robots απο Kraftwerk... Μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο. Παρατηρώ ότι το σύστημα παίζει πλέον σαν να έχω βάλει ένα ραφιναρισμένο σετ PA ηχείων. Ένα άλλο που παρατηρώ είναι ότι δεν χορταίνω να του δίνω γκάζια. Προσπαθώ να μη το παρακάνω μη κάνω καμιά ζημιά ( αν και του έδωσα πολύ περισσότερα γκάζια απο ότι συνήθιζα να του δίνω στο παρελθόν ), αλλά τώρα καταλαβαίνω τί εννοεί ο Κώστας ως προς τα δυναμικά και την απουσία συμπίεσης.
Ένα άλλο πάλι που παρατηρώ είναι ότι τα ηχεία ενώ δίνουν πόνο, θα κρατήσω μικρό καλάθι γι'αυτό που θα πω, έχουν κρυφτεί σημαντικά ( θα ήθελα πολύ να πω ότι έχουν εξαφανιστεί που πραγματικά αυτό νιώθω, αλλά κρατιέμαι μέχρι να γίνουν οι ρυθμίσεις )
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Εαν παρατηρείς τέτοιες τραγικές διαφορές , και παράλληλα έχεις τόσο καλή ακουστική μνήμη , τι να πω?
Μάλλον είχε θέμα το κρος των ηχείων σου.
Σίγουρα σου ακούγεται πιο εντυπωσιακό γιατί από ισοστάθμιση είναι αρύθμιστο ,άρα τονική ισορροπία εκτός , άρα λίγο λαμπρό , λίγο πριμάτο θα έλεγα. Με μία αυξημένη δόση λεπτομέρειας που είναι πλασματική.
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εαν παρατηρείς τέτοιες τραγικές διαφορές , και παράλληλα έχεις τόσο καλή ακουστική μνήμη , τι να πω?
Μάλλον είχε θέμα το κρος των ηχείων σου.
Σίγουρα σου ακούγεται πιο εντυπωσιακό γιατί από ισοστάθμιση είναι αρύθμιστο ,άρα τονική ισορροπία εκτός , άρα λίγο λαμπρό , λίγο πριμάτο θα έλεγα. Με μία αυξημένη δόση λεπτομέρειας που είναι πλασματική.
Πρέπει να είχε τα θεματάκια του το κροσόβερ. Απο'κει και πέρα όμως, δεν εξετάζω τη τονικότητα ( που σαφώς είναι αλλού γι'αλλού ), αλλά τον τρόπο με τον οποίο ανταποκρίνεται το ηχείο, το "νεύρο", τον τσαμπουκά, τον έλεγχο. Και αυτό το νέο χαρακτηριστικό του να κρύβεται πολύ καλά πλέον το ηχείο, καθώς παίζει εμφανώς πιο ασυμπίεστα. Πάω να βάλω Ten years after - The hobbit live in filmore east τώρα!!! :p :p :p
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. εχουμε πηγη(pc) -> dac-dsp-προ -> 2 τελικους σε οριζοντια διενισχυση ?
ή
dac DSP -> pro -> 2 τελικους (αζ αμποβ οριζοντια)
-
πχιο ντι εζ πι το μικρο ή το στουντιο?!?!
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
.. εχουμε πηγη(pc) -> dac-dsp-προ -> 2 τελικους σε οριζοντια διενισχυση ?
ή
dac DSP -> pro -> 2 τελικους (αζ αμποβ οριζοντια)
-
πχιο ντι εζ πι το μικρο ή το στουντιο?!?!
Το πρώτο. pc σαν πηγή -> ( σύνδεση μέσω usb ) Minidsp -> κάθετη διενίσχυση προς το παρόν ( bryston στις χαμηλές, rotel στις υψηλές ), οριζόντια σύντομα ( ένας bryston ανά κανάλι, το ένα κανάλι του για μπάσα, το άλλο για πρίμα ).
@JOHN MARKOU Προφανώς και έχω αλλάξει τη τονικότητα του ηχείου μέσω έστω και των πρόχειρων ρυθμίσεων που έχω κάνει ( π.χ. έχω ξεπεράσει το πρόβλημα που φαινόταν με τις χαμηλές στις μετρήσεις του Πέτρου, αν νομίζω ότι και σε φλατ λειτουργία - μέτρηση θα δείξει αν ήταν θέμα των μεγαφώνων ή του παθητικού κροσόβερ ) και εννοείται ότι αντιλαμβάνομαι πολλές παραφωνίες που οφείλονται στην απουσία σωστής ρύθμισης ( έχει πολλή δουλειά ακόμα ). Σαφώς και του έχω δώσει έμφαση στα μπάσα δηλαδή ( μια ελαφριά ), όμως αυτό με το οποίο έχω φάει σκάλωμα είναι η ταχύτητα με την οποία ανταποκρίνονται τα μεγάφωνα, καθώς και ο σαφώς καλύτερος έλεγχός τους. Είμαι σε θέση δηλαδή να θυμάμαι πόσο θολές ήταν κάποιες πληροφορίες στο παρελθόν ( αφού έτσι τις έχω μάθει τόσο καιρό που άκουγα με αυτό το σύστημα ).
 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Α! Ξέχασα!! Αγόρασα και ένα νέο καλώδιο usb γιατί αυτό που είχε στη συσκευασία το Minidsp ήταν πολύ μεγάλο. Τώρα 'ξηγιέμαι καλωδιάκι μήκους 30 εκατοστών αγορασμένο προς κάτι λιγότερο απο 1€ απο το e-shop.gr
:p :p :p
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Α! Ξέχασα!! Αγόρασα και ένα νέο καλώδιο usb γιατί αυτό που είχε στη συσκευασία το Minidsp ήταν πολύ μεγάλο. Τώρα 'ξηγιέμαι καλωδιάκι μήκους 30 εκατοστών αγορασμένο προς κάτι λιγότερο απο 1€ απο το e-shop.gr
:p :p :p
Άρχισες να βάζεις ...τάξη :p

Νέα απο το μέτωπο... Χθες είχα ελεύθερο πεδίο και έκατσα και έβαλα τα καλούδια σε λειτουργία. Προσωρινά με τον Rotel RB971 να οδηγεί τα tweeters καθώς έχω δανείσει τον δεύτερο 4B στον πατέρα μου, μετά τις διακοπές θα τον έχω και αυτόν στο σύστημα.
Πέρασα τις μαμά ρυθμίσεις του κροσόβερ στο minidsp ( 2620KHz με LR 12db ), είναι προφανές ότι το σύστημα απαιτεί μετρήσεις και ρυθμίσεις, αλλά είπα να το δοκιμάσω όπως είναι.
Καλά, ότι έχω πάθει πλάκα με τα μπάσα και τα δυναμικά, ήταν αναμενόμενο πιστεύω. Απίστευτος τσαμπουκάς ( αν και δεν το περίμενα τόσο καλό ). Ενώ καταλαβαίνω ότι πρίμα και μεσαίες είναι αλλού γι'αλλού, σε γνωστό πρόγραμμα παρατηρώ ότι οι φωνές για παράδειγμα "γεμίζουν" καλύτερα στην εικόνα, ενώ είναι πιο λεπτομερείς, με περισσότερη πληροφορία ( μικρολεπτομέρειες ). Αφήνω λίγο στην άκρη τη τονικότητα δηλαδή ( που είναι θέμα ρυθμίσεων καθαρά ), είναι σαν κάτι να φρενάριζε το σύστημα που τώρα απλά δεν υπάρχει. Χθες σκεφτόμουν "ποιοοοος κάθεται τώρα να μετρήσει και να ρυθμίσει", σήμερα που ακούω το "love is all around" απο Eric Burdon και War, μου ανοιγει η όρεξη, απλά δεν έχω το κουράγιο να το κάνω σήμερα. Δεν έχω ακούσει πολλά καλώδια, αλλά έχω ακούσει μερικά ψιλοακριβά χαϊεντάδικα. Ποτέ δεν κατάφερα να ακούσω τέτοια βελτίωση. Και ακόμα δεν είναι καν ρυθμισμένο το σύστημα.

Stay tuned, έπεται συνέχεια!!
Ομολογώ δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά αλλά δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω, άντε, τελειώνεις!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Άρχισες να βάζεις ...τάξη :p
Ναι, η αλήθεια να λέγεται!!!

Ομολογώ δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά αλλά δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω, άντε, τελειώνεις!
Μπαααα, ξέρω ότι έχω πολύ δρόμο μέχρι να τελειώσω. Απλά απόλαυσα τα θετικά, αφήνοντας στην άκρη τα αρκετά αρνητικά που όμως ( γνωρίζοντας τον τρόπο που έπαιζε το ηχείο πριν ), ξέρω ότι είναι θέμα ρυθμίσεων. Τουλάχιστον "παίζει" το σύστημα, άρα δεν θα το στερηθώ μέχρι να ολοκληρώσω το εγχείρημα.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αυτό δεν μπορεί να μας το πεί , γιατί δεν έχει ένα σοβαρό παθητικό κροςς να κάνει συγκριτικό.
Αν είχε , θα μας το έλεγε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top