Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Α! Ξέχασα!! Αγόρασα και ένα νέο καλώδιο usb γιατί αυτό που είχε στη συσκευασία το Minidsp ήταν πολύ μεγάλο. Τώρα 'ξηγιέμαι καλωδιάκι μήκους 30 εκατοστών αγορασμένο προς κάτι λιγότερο απο 1€ απο το e-shop.gr
:p :p :p
Σιγά σιγά, σε σαρανταπεντε χρόνια δηλαδή, θα καταλάβεις τι σου' λεγα προ ετών για τα καβλώδια.

Σημειωσε πως ενεργή πολυενίσχυση έκανα στα ηχεία μου όταν έτρωγες από μπιμπερό και σου φορούσαν παμπερς. Για να καταλάβεις πώς ένιωθα όταν μιλούσες σοβαρά για καβλώδια...

ΥΓ. Ο εύκολος τρόπος να τα κάνεις όλα με τη μία, είναι ενεργά ηχεία 3 δρόμων. 3 ενισχυτές, 3 μεγάφωνα, ενεργό κρος, και τα έχει τιουναρει επιστήμονας, όχι ο μπάρμπα Μήτσος.
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
πάμε beat-άκι να ζεστάνουμε το σύστημα...
ταιριάζει και με τη μέρα (καύσωνας)
καλο οπτικοακουστικων τεμαχιον λιγο συντηρητικο οπτικος :sneaky:
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σιγά σιγά, σε σαρανταπεντε χρόνια δηλαδή, θα καταλάβεις τι σου' λεγα προ ετών για τα καβλώδια.

Σημειωσε πως ενεργή πολυενίσχυση έκανα στα ηχεία μου όταν έτρωγες από μπιμπερό και σου φορούσαν παμπερς. Για να καταλάβεις πώς ένιωθα όταν μιλούσες σοβαρά για καβλώδια...
Μη νομίζεις, ένας απο τους λόγους που ξεκίνησα το εγχείρημα ήταν ακριβώς για να ακούσω ( κατά προσέγγιση ) αυτά που έλεγες ή υποννοούσες ότι άκουσες στο παρελθόν και με βάση τα οποία, απαξιώνεις πλέον την έννοια των χαϊεντάδικων καλωδίων.

ΥΓ. Ο εύκολος τρόπος να τα κάνεις όλα με τη μία, είναι ενεργά ηχεία 3 δρόμων. 3 ενισχυτές, 3 μεγάφωνα, ενεργό κρος, και τα έχει τιουναρει επιστήμονας, όχι ο μπάρμπα Μήτσος.
Will (possibly) do... Τα φτηνά ενεργά όμως ( presonus, adam ), έχουν τέτοια μελέτη απο επιστήμονα ή είναι μάπα το καρπούζι; Εδώ σε θέλω κάβουρα...
Ιδανικά πάντως, θα ήθελα ένα "κλασικό" ηχείο, κατασκευασμένο απο σοβαρή εταιρεία η οποία να παρέχει τις optimal ρυθμίσεις ή πακέτο με ένα έτοιμο ενεργό κροσόβερ ( κάτι σαν αυτό που κάνει η PMC στα μεγάλα μοντέλα της δηλαδή ).

Αυτό δεν μπορεί να μας το πεί , γιατί δεν έχει ένα σοβαρό παθητικό κροςς να κάνει συγκριτικό.
Αν είχε , θα μας το έλεγε.
Ναι, αλλά αν ήθελα να φτιάξω ένα σοβαρό παθητικό κροσόβερ για ένα οποιοδήποτε ηχείο ( ακόμα και για το δικό μου ), ακόμα και φτηνά να ήταν τα υλικά, μόνο η διαδικασία trial and error θα σήμαινε ένα παραπάνω κόστος και άντε να ράβεις και να ξηλώνεις. Καμία σχέση δηλαδή με την εφαρμογή των ρυθμίσεων σε ένα ενεργό κροσόβερ και ειδικά ένα ψηφιακό όπως το minidsp ή ο dcx. Άσε δε που αμφιβάλω αν υπάρχει παθητικό κροσόβερ που να αφήνει τόσο ελεύθερο τον ενισχυτή πάνω στις μονάδες. Να σου πω την αλήθεια μου, αν ήταν να πληρώσω μάστορα για ένα παθητικό ήχειο, θα ήταν όχι για να μου φτιάξει ένα παθητικό κροσόβερ, αλλά για να μου σετάρει με τις ιδανικές ρυθμίσεις το ενεργό κροσόβερ. Τέρμα για'μένα τα παθητικά!
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
έχουν τέτοια μελέτη απο επιστήμονα ή είναι μάπα το καρπούζι;
Λες να ρώτησαν το μπάρμπα Μήτσο για να φτιάξουν ηχεία κι όχι τους μηχανικούς ήχου;

Ρε Αϊ... Κατούρα...
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Το πρώτο. pc σαν πηγή -> ( σύνδεση μέσω usb ) Minidsp -> κάθετη διενίσχυση προς το παρόν ( bryston στις χαμηλές, rotel στις υψηλές ), οριζόντια σύντομα ( ένας bryston ανά κανάλι, το ένα κανάλι του για μπάσα, το άλλο για πρίμα ).
@JOHN MARKOU Προφανώς και έχω αλλάξει τη τονικότητα του ηχείου μέσω έστω και των πρόχειρων ρυθμίσεων που έχω κάνει ( π.χ. έχω ξεπεράσει το πρόβλημα που φαινόταν με τις χαμηλές στις μετρήσεις του Πέτρου, αν νομίζω ότι και σε φλατ λειτουργία - μέτρηση θα δείξει αν ήταν θέμα των μεγαφώνων ή του παθητικού κροσόβερ ) και εννοείται ότι αντιλαμβάνομαι πολλές παραφωνίες που οφείλονται στην απουσία σωστής ρύθμισης ( έχει πολλή δουλειά ακόμα ). Σαφώς και του έχω δώσει έμφαση στα μπάσα δηλαδή ( μια ελαφριά ), όμως αυτό με το οποίο έχω φάει σκάλωμα είναι η ταχύτητα με την οποία ανταποκρίνονται τα μεγάφωνα, καθώς και ο σαφώς καλύτερος έλεγχός τους. Είμαι σε θέση δηλαδή να θυμάμαι πόσο θολές ήταν κάποιες πληροφορίες στο παρελθόν ( αφού έτσι τις έχω μάθει τόσο καιρό που άκουγα με αυτό το σύστημα ).
Δηλαδή στην ουσία υπό οδηγούσες τα ηχεία σου.
Έλα παππού μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου λοιπόν...:drinks:
Άντε να είμαστε καλά να το περάσουμε αυτό το μπουρδέλο που συμβαίνει αυτές τις μέρες και έλα να ακούσεις στην σπηλιά από Οκτώβρη με χίλια βατ στο κανάλι δικάναλο γατάκι:D

cave.jpg
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Γιάννη ειλικρινά δεν ξέρω ακόμη τι θα κάνω, Ναι για τα δύο main μιλάω και από ότι είδα συζώντας με αυτά τα ηχεία περίπου από τη μισή καραντίνα και έπειτα με 2Χ600 επειδή είμαι και λίγο κάφρος, ειδικά όταν πιω κάνα τσιπουράκι παραπάνω μπορεί και τα 1000 βατ στο κανάλι να είναι λίγα για εμένα :D
( Εν τω μεταξύ διαβάζω περιστασιακά από εδώ και από εκεί ότι ηχεία σαν και αυτά ή σαν του Κωτσίδη μαμάνε με λάμπα και δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω).
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Στελλάρα σε ποιά κανάλια δίνεις 1KW? υποθέτω στα 2 main L, R, σωστά?
Με 2Χ600 είμαι ακόμη, τώρα λόγω δουλειάς δεν ακούω, απλά λέω για τα σχέδια του φθινοπώρου εφόσον είναι όλα καλά..
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σε καμία περίπτωση δεν υποοδηγουσα τα ηχεία μου. Είναι αρκετά ευαίσθητα και ο τελικός με 250 βατ στα 8Ω(και ενώ τα ηχεία ήταν 6Ω) ποτέ δεν έφτασε στα όρια του.
 



Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Τίποτα .! Ο Στέλλιος υπερβάλει.
Από τα 2χ90 είναι ζήτημα αν έπαιξαν τα tweeters με 2χ10 .
Δεν παίζουν με τόσα ούτως ή άλλως.
Μόνο αν τα κροσσάρεις χαμηλά , πολύ , πχ στους 1500 κύκλους , θα φάνε παραπάνω από 10w , και μπορεί να πιάσουν τα 20w.
Δεν έχω δεί ποτέ τουίτερ να τρώει πάνω από 5w.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Will (possibly) do... Τα φτηνά ενεργά όμως ( presonus, adam ), έχουν τέτοια μελέτη απο επιστήμονα ή είναι μάπα το καρπούζι; Εδώ σε θέλω κάβουρα...
...
Όσο και να ρεγουλαριστεί το ενεργό σύστημα,ο κάτοχός του δεν αναμένεται να ρεγουλαριστεί ο ίδιος σύντομα... :sneaky:
...
( Εν τω μεταξύ διαβάζω περιστασιακά από εδώ και από εκεί ότι ηχεία σαν και αυτά ή σαν του Κωτσίδη μαμάνε με λάμπα και δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω).
Με λάμπα...υγραερίου (θυέλλης) ή αλογόνου ίσως να φτιάχνεται κάποια ατμόσφαιρα...Ως προς το οπτικό κομμάτι εννοείται...
Δηλαδή στην ουσία υπό οδηγούσες τα ηχεία σου.
Έλα παππού μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου λοιπόν...:drinks:
Άντε να είμαστε καλά να το περάσουμε αυτό το μπουρδέλο που συμβαίνει αυτές τις μέρες και έλα να ακούσεις στην σπηλιά από Οκτώβρη με χίλια βατ στο κανάλι δικάναλο γατάκι:D

View attachment 219982
Επειδή όμως καλά τα Watt αλλά - για να μην πτοείται ο 'Ναύτης - παντού υπάρχουν αμαρτήματα,ο γνωστός άπονος εαυτός θα παρακαλούσε τον πάντα αγαπητό μας kanakiani όπως αναφέρει ποια είναι η απόσταση μεταξύ των κύριων L-R ηχείων και την απόσταση από την κύρια θέση ακρόασης - για το δικαναλικό κομμάτι.Για το δε πολυκαναλικό σύνολο τις αποστάσεις των περιφερικών ηχείων.Κατόπιν να μας εξηγήσει τα κριτήρια επιλογής ιδίως του κεντρικού ηχείου...Δεν θα μέναμε όμως εκεί,αφού παρατηρείται χαρακτηριστική ασυμμετρία στην ακουστική συμπεριφορά ανάμεσα στις πλευρικές επιφάνειες,αφενός μεν με τη διαφορετική σύσταση των τοιχωμάτων και την ανομοιόμορφη εγκατάσταση πάνελ,αφετέρου δε με το υπάρχον άνοιγμα του τζακιού...
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top