Μετρήσεις UMIK-1 και REW στου Konnos, ή... πού πας ξυπόλητος στ' αγκάθια;!

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Στο ταβάνι υπάρχει 5cm XPS φύλλο κάτω από την πλάκα τσιμέντου, σοβατισμένο. Καθαρό ύψος χώρου είναι 2.80m.

Έχω flac από διάφορα jazz και rock. Τα περισσότερα αρχεία μου είναι σε mp3 320kbps.
Χρησιμοποιείς τον υπολογιστή αποκλειστικά για αναπαραγωγή μουσικής ή τον θέλεις και για άλλες χρήσεις ( πλοήγηση στι διαδίκτυο, ταινίες κλπ )?
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ναι κάνει απ'ολα, νετφλιξ, βιντεο youtube. Browsing μονο στην ανάγκη διότι δε με βολεύει το καναπεδάτο. Τί είχες κατά νου; Music server?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ναι κάνει απ'ολα, νετφλιξ, βιντεο youtube. Browsing μονο στην ανάγκη διότι δε με βολεύει το καναπεδάτο. Τί είχες κατά νου; Music server?
Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ είχα στο μυαλό μου ( daphile player ) το οποίο είναι δωρεάν, το διαχειρίζεσαι ασύρματα ( απο ένα κινητό ή tablet ας πούμε ), δέχεται αρχεία ισοστάθμισης και σαν player κρίνω ότι καλά τα λέει. Αλλά απαιτεί υπολογιστή μόνο γι'αυτό καθώς το μόνο που κάνει αυτός, είναι να τρέχει το daphile. Μετατρέπει δηλαδή τον υπολογιστή σε κάτι παρόμοιο με τα network players. Έχω τάξει οδηγό εγκατάστασης, απλά δεν βρήκα τον χρόνο να ασχοληθώ.
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Oταν η θεση ακροασης ειναι στο μεσον του μηκους του δωματιου εχεις και την αρμονικη του ολη δικια σου αγκαλιτσα....
Του ταβανιου και του πλατους που δεν ειναι και ολο σταθερο, μοιαζουν νανοι...
Ενα απλο πραγματακι παρε μια μετρηση ενα μετρο προς την μπαλκονοπορτα θα δεις τι θα γινει...λογικα θα υποχωρησει και θα τονωθει η αρχικη που ειναι και σε χαμηλοτερη σταθμη ...θα μου πεις δε γινεται εκει ειναι ο καναπες κτλ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Είναι πλέον πολλοί αυτοί που χρησιμοποιούν τις DSP δυνατότητες ισοστάθμισης (και όχι μόνο) του ρουν, και με εξαιρετική επιτυχία.

Ίσως θα πρέπει να τις διερευνήσουμε και στο εδώ φόρουμ, υπό μορφή "οδηγού".

Το μόνο που χρειάζεται, είναι επαρκής επεξεργαστική ισχύς στον roon server, δηλαδή intel i7 processor και λίγο πάνω από 8 GB available ram.

Ένα intel nuc με τέτοια χαρακτηριστικά δείχνει η προφανής επιλογή, καθώς διατίθεται από την roon το σοφτγουερ του λειτουργικού συστήματος που δίνει και στα έτοιμα δικά της μηχανήματα.

Ειδάλλως, ένας τυπικός ισχυρός υπολογιστής ή λάπτοπ, αν είναι ήδη διαθέσιμος, αρκεί για τη δουλειά.

Τα διαθέσιμα roon ready DAC, είναι όλο και περισσότερα, κι αυτή θα είναι η μόνη αγορά που έχει νόημα.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Και λιιιγο πιο προς το κέντρο. :lol:
Sir! Yes, sir!
Λοιπόν, δεν μπορώ να βάλω το σαμπ στο κέντρο του μπροστινού τοίχου, αλλά μου μπήκαν ιδέες για κάπως πιο κέντρο και μετακίνησα όλο το καθιστικό - και τη θέση ακρόασης - στο μέσο του πλάτους του δωματίου, για να έχω και ίσες αποστάσεις από τα πλάγια τοιχωματικά όρια. Κάτι είναι κι αυτό. Μείωσα την απόσταση στα 2.50m κι έγινε και το ισόπλευρο όπως έπρεπε απ την αρχή. Κι όμως, έκανε μεγάλη, νομίζω διαφορά η απλή μετακίνηση του σαμπ λίγο πιο κεντρικά.
Επίσης, έβαλα την SoundBlasterG6 κι έφυγε ο PM7003.

-Μπλέ γραμμή, είναι το σαμπ στη νέα θέση μπροστά απ τη μπαλκονόπορτα (blknprt)
Πράσινη, η παλιά θέση στη μπαλκονόπορτα (mplknprt)
Καφέ, στη γωνία πίσω απ το ψυγείο.

Smoothing 1/12 KAI έχω κόψει -10dB στα 60Hz μέσω του Equaliser που σου επιτρέπει να βάλεις η κάρτα ήχου.
SUB -10db G6 diafores 8eseis.jpg


-Πιο αναλυτικά (smoothing 1/48), η καμπύλη στις δύο θέσεις μπροστά απ τη μπαλκονόπορτα (η μια είναι σκέτο σαμπ, αλλά μέχρι το κρος των 85, μας κάνει). Μεγάλη διαφορά και στους 20+ αλλά και στο γέμισμα μετά τους 60+.
SUB blknprt & mpalknprt.jpg


-Μείωσα το κατέβασμα στα -4dB 60Ηz στο EQ της κάρτας ήχου, λέω να το αφήσω εκεί ή στα -6 για το κέρδος μετά το 60+, δε ξέρω αν είναι καλύτερο. Επίσης μπορώ να πειράξω το volume των δορυφόρων να τα σηκώσω λίγο μετά τα 100Hz.
blknprt -4dB & -10db 60Hz.jpg


Όχι οτι δεν το ξέραμε αλλά το μεγάλο μου πρόβλημα προφανώς είναι οι διαστάσεις του χώρου και οτι κάθομαι κεντρικά. Αυτό φαίνεται, έστω και στο περίπου εδώ, αλλά και παρατηρώντας τις χαράδρες ώς πολλαπλάσια στα 30κάτι και 40κάτι Hz...

Blcnprt RoomSim.jpg




Ρουν+τινταλ και τέλος. Εχει και Eq.
Delay και phase θα διορθωθεί κατόπιν με miniDSP 2x4?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Σημαντικά ευρήματα. ;)

Δοκίμασε και τις άλλες θέσεις. Μπορεί να εκπλαγείς.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Και εδώ κλαίμε:

left blknprt RT60.jpg

Το RT60 το πήρα απ το αριστερό ηχείο, δε ξέρω αν έπρεπε με L+R.


Επίσης, τί είναι αυτές οι συνεχείς εναλλαγές της φάσης και γιατί φαίνεται η αλλαγή της φάσης να συμπίπτει με την ολοκλήρωση μιας χαράδρας και ενός λοφίσκου; Απ το αριστερό ηχείο.

Left blknprt phase switch.jpg


Δεν έχω autocad στο σπίτι, αύριο θα ανεβάσω και τη νέα θέση του καναπέ και σαμπ, αν και ελπίζω να έγινε κατανοητό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Είναι θρήνος οι χρόνοι αντήχησης...

Δεν γνωρίζω αν είναι εφικτή η μέτρηση φάσης με τέτοιους χρόνους αντήχησης, πέραν από εντελώς νιαρφιλντ..
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Δοκίμασα πίσω απ τη θέση ακρόασης, γωνία πίσω απ το ψυγείο, δίπλα απ τον καναπέ και στη γωνία καλοριφέρ. Στη νέα θέση είναι οι πιο ομαλές μεταβάσεις. Μόλις πάρω νέο σαμπ, λογικά θα μπει πίσω απ το κεφάλι μου, στο room sim φαίνεται να κάνει την πιο αισθητή διαφορά, αν και πάλι έχει θέμα συνολικά. Βέβαια άλλο το σιμ, άλλο η πραγματικότητα.
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ναι το δωμάτιο είναι εντελώς γυμνό, όταν ανοίξουν τα καταστήματα θα βάλω κουρτίνες και θα βάλω και μια βιβλιοθήκη στον τοίχο για ελαφρύ scattering.
 


Μηνύματα
414
Reaction score
891
To επόμενο sub να του δώσω σήμα απ το genelec? Δε θα θέλει χρονισμό αν βρίσκεται ακριβώς πίσω μου;
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ποιό sub έχει;
Τα δικά του
To επόμενο sub να του δώσω σήμα απ το genelec? Δε θα θέλει χρονισμό αν βρίσκεται ακριβώς πίσω μου;
Να το βάλεις κάπου σε ίση απόσταση. Αλλιως θα θέλει καθυστέρηση
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top