Μετρήσεις UMIK-1 και REW στου Konnos, ή... πού πας ξυπόλητος στ' αγκάθια;!

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Τζαμαρία πιθανά, ναι..
Όχι, είναι θέμα λήψης της μέτρησης. Δες το βίντεο, και σκέψου πως ο @Konnos είναι μάλλον δεξιόχειρας.

Πριν από μερικές μερες που το είχε ανεβάσει ο @dapost και δοκίμαζα την τεχνική ειχα ακριβως την ίδια διαφορά στο δεξί ηχείο, πτώση 2dB περιπου στα πρίμα, και δεν καταλάβαινα γιατί.

Είναι απλό:

Κρατώντας το μικρόφωνο με το δεξί χέρι, όσο πηγαίνουμε προς τα αριστερά του καναπέ τόσο το μικρόφωνο είναι τελείως πλάτη με το δεξί ηχείο.
Με το αριστερό ηχείο δεν συμβαίνει αυτο, το μικρόφωνο βλεπει (καθέτως) πάντα το ηχείο.

Η σωστή τεχνική είναι να κρατάς το μικρόφωνο με το αριστερό χέρι για το δεξί ηχείο.
Άντε @Konnos κάντο σωστά τώρα.

50€
 
Last edited:

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Κάθομαι λίγο πιο δεξιά από κάτι μαξιλάρια που έχω στοιβάξει για να φέρω το μικρόφωνο στο ύψος των αυτιών μου. Στις μετρήσεις απ το REW όμως δε φαίνεται πτώση στο δεξί, αλλά στη μέτρηση από RTA έτσι δείχνει. Ξέρω ότι πρέπει να είσαι μακριά απ το μικρόφωνο, αλλά ούτως ή άλλως, κάποιος θα είναι δίπλα μου συνήθως και το συνέχισα έτσι. Επίσης στο RTA δείχνει ένα μικρό falloff στα πρίμα, ενώ στο κλασικό sweep μέσα απ το REW, δεν το δείχνει έτσι. Ψιλά γράμματα. Επίσης το μικρόφωνο κοιτάει ταβάνι και στο REW έχω το αρχείο 90 μοιρών. Δεν κάνω άλλες μετρήσεις σήμερα, τώρα απολαμβάνω. Διαφωνώ για την κλασική μουσική, αλλά κάτι θα ξέρετε εσείς ;)
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Όχι, είναι θέμα λήψης της μέτρησης. Δες το βίντεο, και σκέψου πως ο @Konnos είναι μάλλον δεξιόχειρας.

Πριν από μερικές μερες που το είχε ανεβάσει ο @dapost και δοκίμαζα την τεχνική ειχα ακριβως την ίδια διαφορά στο δεξί ηχείο, πτώση 2dB περιπου στα πρίμα, και δεν καταλάβαινα γιατί.

Είναι απλό:

Κρατώντας το μικρόφωνο με το δεξί χέρι, όσο πηγαίνουμε προς τα αριστερά του καναπέ τόσο το μικρόφωνο είναι τελείως πλάτη με το δεξί ηχείο.
Με το αριστερό ηχείο δεν συμβαίνει αυτο, το μικρόφωνο βλεπει (καθέτως) πάντα το ηχείο.

Η σωστή τεχνική είναι να κρατάς το μικρόφωνο με το αριστερό χέρι για το δεξί ηχείο.
Άντε @Konnos κάντο σωστά τώρα.

50€
Πως τους πετσόκοψες ετσι
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Πως τους πετσόκοψες ετσι
Ναι καλά, δεν ηταν σωστό μάλλον. Υπέθεσα πως ο @Konnos μέτρησε με MMM, αλλά μπορει και να μην το εκανε, φαινεται πως εχει βάλει άπειρα μαξιλάρια δεξιά απο το μικρόφωνο τελικά. o_O
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Πολύ καλή και ζηλευτή καμπύλη μετά, αλλά μόνο σε μένα δεν αρέσει η επίπεδη απόκριση από το 1 μέχρι τα 6 KHz; Δεν έχουν καθόλου κατηφόρα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.463
Πολύ καλή και ζηλευτή καμπύλη μετά, αλλά μόνο σε μένα δεν αρέσει η επίπεδη απόκριση από το 1 μέχρι τα 6 KHz; Δεν έχουν καθόλου κατηφόρα.
Φτιάχνει εύκολα αυτό απο τα ρυθμιστικά της πλάτης του ηχείου.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Ναι καλά, δεν ηταν σωστό μάλλον. Υπέθεσα πως ο @Konnos μέτρησε με MMM, αλλά μπορει και να μην το εκανε, φαινεται πως εχει βάλει άπειρα μαξιλάρια δεξιά απο το μικρόφωνο τελικά. o_O
Με την καλή την έννοια , δεν εχεις δει την σκηνή ;
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ναι το μικρόφωνο δεν το κουνούσα, ήταν στατικο. Έκανα δύο μετρήσεις με μικρές μετακινήσεις, αλλά δεν είδα να κανει κάποια ιδιαίτερη διαφορά, ίσως να είναι λάθος μου.

Έχω δύο μικρά μαξιλάρια πάνω στα οποία πατάει το μικρό τρίποδο του umik για να έρθει στο ύψος των αυτιών μου, εγώ κάθομαι δεξιά του στα 80-90cm.

Για την καμπύλη έχεις δίκιο, θα τη φουσκώσω λίγο στα μπάσα και θα αρχίσω να ρίχνω πρίμα λίγο πιο γρήγορα, αν και μου αρέσει λίγο πιο φωτεινό προς τα ψηλά. Μια δοκιμή ήταν για να δω αν λειτουργεί, θα το στρώσω.

Τώρα που ξέρω πως δουλεύει στο Roon, τί μπορώ να κάνω για να έχω EQ και εκτός Roon?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
Τι γελάς ρε Άκη; Τώρα σοβαρά.

Μου'βαλε ο άλλος ενεργά τζενελεκ επαγγελματικά άσχημα μόνιτορ με μαύρα καλώδια του κιλού στο σαλόνι, στο σαλόνι ρε, με κρος και σαμπ της τζενελεκ, και DSP από ρουν, και περιμένει να ακούσει κλασσική μουσική;

Θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο δηλαδή, μου θυμίζει τον νταποστ που αντί να ακούει κλασσική από τα πίσω τα παθητικά μόνο, βάζει τα μπροστά τα ενεργά με τα σαμπ στο ντουβαρι.

Τι'στε σεις ρε....
 



Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Βγάλε παντοφλες και διάβαζε.

Στρώσου.
Κρυωνουν τα ποδια μου ρε! Πας καλα?
Παντως, με δυο ηχειακια κι εναν ενισχυτακο, μια χαρα θα επαιζε το παλληκαρι. Για ευνουχιζμενο τον κοβω. Αβισάιτ θα διαβαζε.
 



Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Μου'βαλε ο άλλος ενεργά τζενελεκ επαγγελματικά άσχημα μόνιτορ με μαύρα καλώδια του κιλού στο σαλόνι, στο σαλόνι ρε, με κρος και σαμπ της τζενελεκ, και DSP από ρουν, και περιμένει να ακούσει κλασσική μουσική;

Θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο δηλαδή
Στούντιο μόνιτορ ποτέ σε σπίτι, μόνον άμα κοστιζουν πάνω από 10000 το δεχόμαστε. Σαμπ φτου κακά, τι δουλειά έχει με την μουσική? Μόνο για ταινίες και όχι για όλες, έλα τώρα που θες να δεις ταρκοφσκυ και μου θες και σαμπ.
Καλά για αυτά τα μαύρα τα καλωδια, άμα τα πιάσεις στο χέρι καταλαβαίνεις αμέσως την διαφορά με τα άλλα τα χοντρά.
DSP και χαζομάρες.
Όλα λάθος :cry:
 



Μηνύματα
7.262
Reaction score
11.812
Τι γελάς ρε Άκη; Τώρα σοβαρά.

Μου'βαλε ο άλλος ενεργά τζενελεκ επαγγελματικά άσχημα μόνιτορ με μαύρα καλώδια του κιλού στο σαλόνι, στο σαλόνι ρε, με κρος και σαμπ της τζενελεκ, και DSP από ρουν, και περιμένει να ακούσει κλασσική μουσική;

Θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο δηλαδή, μου θυμίζει τον νταποστ που αντί να ακούει κλασσική από τα πίσω τα παθητικά μόνο, βάζει τα μπροστά τα ενεργά με τα σαμπ στο ντουβαρι.

Τι'στε σεις ρε....
Τι να πεις... Γέμισε ο κόσμος με άσχετους. Τώρα θα στήσω με λαμπάτο 2χ8w να εξιλεωθώ.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top