Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Που τα βρίσκεις αυτά ρε djzisi?
Λοιπόν δεν έχω ξαναδεί πουθενά τέτοια συσκευή με παθητικές πλάκες. Εγώ είχα στο μυαλό μου να κάνω μια με σύρματα όπως αυτές που διαφημίζονται. Μπορούμε μετά να τις κάνουμε κόντρα ποιές βγάζουν το περισσότερο ΗΗΟ με τη λιγότερη κατανάλωση (αθεράπευτος γκαζιάρης) και αυτή που αποδειχθεί καλύτερη να την υιοθετήσουμε. Δοκίμασε και εσύ αν θέλεις αυτό που σου είχα προτείνει δηλ. να δεις αν τις συνδέσεις σε σειρά που λογικά η κατανάλωση σε ρεύμα θα πέσει στο 1/3 αν θα πέσει στο 1/3 και η παραγωγή του ΗΗΟ. Τις 2 και μετά και τις 3. Αυτό θα μας βοηθήσει να βρούμε την ιδανική τάση λειτουργίας.
Τώρα έχω στο μυαλό μου κάτι που θα μας βοηθήσει να ρυθμίσουμε τις βενζίνες αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Εσείς που έχετε περισσότερες γνώσεις σε ηλεκτρονικά θα ήθελα να κάνετε ένα κυκλωματάκι που όταν παίρνει στην είσοδό του μία τάση 0-5V να έχει για έξοδο, την είσοδο πλην 0.5V. Αν το κύκλωμα τραβάει λίγο ρεύμα λειτουργίας θα ήταν καλύτερο να έχει τάση τροφοδοσίας 5V. Γίνεται εύκολα κάτι τέτοιο?
 

Μηνύματα
901
Reaction score
0
Βρήκα στο youtube δυο βίντεο απο έλληνες κιόλλας που έχουνε κάνει πολλά πράγματα μ'αυτη την τεχνολογία. Αυτό με παθητηκές πλάκες. Δες εδώ. Έχουνε φτιάξει και ένα smart με Hydrogen fuel cell.

Δες όλο το channel τους εδώ: http://www.youtube.com/user/tropicalgreentech
Δές τα βίντεο τους που έχουνε φτιάξει μηχανάκι, το σμάρτ που προείπα, και λειτουργούν και μαι λάμπα δείχνοντας το σύστημα. Δεν είναι πολύ καθαρά τα βίντεο, αλλά δείχνουν κάτι.
 


Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Re: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Βρήκα στο youtube δυο βίντεο απο έλληνες κιόλλας που έχουνε κάνει πολλά πράγματα μ'αυτη την τεχνολογία. Αυτό με παθητηκές πλάκες. Δες εδώ. Έχουνε φτιάξει και ένα smart με Hydrogen fuel cell.

Δες όλο το channel τους εδώ: http://www.youtube.com/user/tropicalgreentech
Δές τα βίντεο τους που έχουνε φτιάξει μηχανάκι, το σμάρτ που προείπα, και λειτουργούν και μαι λάμπα δείχνοντας το σύστημα. Δεν είναι πολύ καθαρά τα βίντεο, αλλά δείχνουν κάτι.
Πολύ ωραίο αυτό Ζήση μου!
Μου άρεσε πάρα πολύ, μόνο που για να το κάνουμε , θέλει "καλό" εργαστήριο, πολύ κόψε - ράψε , θα πρέπει να έχει αυτό...
Πάντως έχει σίγουρα πολύ ενδιαφέρον.

βλέπουμε...
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Που τα βρίσκεις αυτά ρε djzisi?
Λοιπόν δεν έχω ξαναδεί πουθενά τέτοια συσκευή με παθητικές πλάκες. Εγώ είχα στο μυαλό μου να κάνω μια με σύρματα όπως αυτές που διαφημίζονται. Μπορούμε μετά να τις κάνουμε κόντρα ποιές βγάζουν το περισσότερο ΗΗΟ με τη λιγότερη κατανάλωση (αθεράπευτος γκαζιάρης) και αυτή που αποδειχθεί καλύτερη να την υιοθετήσουμε. Δοκίμασε και εσύ αν θέλεις αυτό που σου είχα προτείνει δηλ. να δεις αν τις συνδέσεις σε σειρά που λογικά η κατανάλωση σε ρεύμα θα πέσει στο 1/3 αν θα πέσει στο 1/3 και η παραγωγή του ΗΗΟ. Τις 2 και μετά και τις 3. Αυτό θα μας βοηθήσει να βρούμε την ιδανική τάση λειτουργίας.
Τώρα έχω στο μυαλό μου κάτι που θα μας βοηθήσει να ρυθμίσουμε τις βενζίνες αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Εσείς που έχετε περισσότερες γνώσεις σε ηλεκτρονικά θα ήθελα να κάνετε ένα κυκλωματάκι που όταν παίρνει στην είσοδό του μία τάση 0-5V να έχει για έξοδο, την είσοδο πλην 0.5V. Αν το κύκλωμα τραβάει λίγο ρεύμα λειτουργίας θα ήταν καλύτερο να έχει τάση τροφοδοσίας 5V. Γίνεται εύκολα κάτι τέτοιο?
Διάγραμμα ηλεκτρονικής διάταξης έχω (από το autodata). Δεν έχω διάγραμμα με τις σημειακές τάσεις...
Με την ευκαιρία ήθελα να διευκρινήσω αυτό που έγραψα για την πεταλούδα αέρα η οποία έχει ποτενσιόμετρο (μεταβλητή αντίσταση) η οποία πάει πάνω στον "εγκέφαλο", ο οποίος θα ρυθμίσει μέσω του ηλεκτροεγχυτήρα την ποσότητα της ψεκαζόμενης βενζίνης...
Τώρα δεν κατάλαβα καλά "την είσοδο πλην 0.5V" , όπως επίσης και την τάση 0-5V... (μηδέν έως 5 βόλτ)
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Πολύ ωραία τα βίντεο!
Απορία:
Σε αυτές τι συσκευές πως αποτρέπεις σε απότομα φρεναρίσματα, γκαζιές και στροφές το νερό από το να περάσει στα σωληνάκια;
Δηλαδή όταν παίρνει 4.5V στην είσοδο να βγάζει 4 στην έξοδο, όταν παίρνει 3 να βγάζει 2.5
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Πολύ ωραία τα βίντεο!
Απορία:
Σε αυτές τι συσκευές πως αποτρέπεις σε απότομα φρεναρίσματα, γκαζιές και στροφές το νερό από το να περάσει στα σωληνάκια;
Δηλαδή όταν παίρνει 4.5V στην είσοδο να βγάζει 4 στην έξοδο, όταν παίρνει 3 να βγάζει 2.5
Πιθανον , το αλτενέιτορ από το μηχανάκι , όταν "πεφτουν" οι στροφές, να μειώνεται και η τάση που δίνει στην μπαταρία και τη συσκευή.
Δέν είναι σίγουρο εαν ισχύει αυτό.
Εάν ισχύει όμως, τότε θεωρητικά , περνώντας από "ειδικό" κύκλωμα, μπορεί να ελεχθεί.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Οχι συγνώμη δεν κατάλαβες:
1) Η ερώτησή μου είναι στα δυνατά φρεναρίσματα όπου η στάθμη του νερού είναι κάθετη μέσα στη συσκευή, πώς δεν ρουφάει υγρό νερο η μηχανή με την υποπίεση της εισαγωγής από το σωληνάκι;
2)Το κυκλωματάκι που ζητάω είναι ανεξάρτητο με την τροφοδοσία της συσκυής και θέλω να μειώνει έτσι μια τάση. Γίνεται;
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Οχι συγνώμη δεν κατάλαβες:
1) Η ερώτησή μου είναι στα δυνατά φρεναρίσματα όπου η στάθμη του νερού είναι κάθετη μέσα στη συσκευή, πώς δεν ρουφάει υγρό νερο η μηχανή με την υποπίεση της εισαγωγής από το σωληνάκι;
2)Το κυκλωματάκι που ζητάω είναι ανεξάρτητο με την τροφοδοσία της συσκυής και θέλω να μειώνει έτσι μια τάση. Γίνεται;
Σε αυτό το θέμα εκτός από το bubler υπάρχει και η νεροπαγίδα.
Μία απλή νεροπαγίδα είναι αυτή που έχει σχήμα πλαγιαστού ταφ , όπου δίνουμε το αέριο από τη μέση (του πλαγιαστού ταφ) και το λαμβάνουμε από επάνω...
Έτσι το νερό δεν θα μπορέσει να πάει προς τα επάνω...
Εκτός εάν αναποδογυρίσουμε το μηχανάκι.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Το bubler έχει τον ίδιο κίνδυνο αφού έχει στην κορυφή του το σωληνάκι που πάει στην πεταλούδα, όσο για το πλαγιαστό ταφ, η κάτω άκρη του που πάει;
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Δεν έχει φόβο.
Το κάτω μέρος της νεροπαγίδας έχει μία στρόφιγγα για τυχόν αποστράγγιση (η οποία ανοίγει σε εξεραιτικές περιπτώσεις, όταν θέλουμε να κάνουμε αποστράγγιση) η οποία είναι πάντοτε κλειστή.
Τώρα, και πάλι εαν αυτό δεν σε καλύπτει, μπορείς να βάλεις δύο νεροπαγίδες πριν το μπάμπλερ και δύο νεροπαγίδες μετά το μπάμπλερ.
Νομίζω ότι θα είναι εντάξει.
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Μπορείς να στείλεις καμιά φωτο της νεροπαγίδας; Συγνώμη αλλά δεν εχω πιστεί ακόμη... Σε ένα φρενάρισμα πανικού το αυτοκίνητο επιβραδύνει με κάτι παραπάνω από 1G. Αν αυτό γίνει σε κατηφόρα, τότε ακόμη και στο κέντρο του πάνω καπακιού να έχεις το σωληνάκι, θα περάσει όλο το νερό του δοχείου μέσα από το σωληνάκι. Αν τώρα σκεφτείς ότι στο φρενάρισμα έχεις και μέγιστη υποπίεση από τον κινητήρα, τότε πιστεύω ότι θα ρουφήξει όλο το νερό του δοχείου!
Πείσε με ότι κάνω λάθος σε παρακαλώ...
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Εδώ φαίνεται...
Το αέριο (που όπως λέμε πιθανό να έχει νερό) εισέρχεται με το σωλήνα Β (μπρούτζινο ρακόρ)
Δεν μπορεί να πάει προς τα επάνω... (όλα τα πράγματα πεφτουν προς τα κάτω)
Μέχρι τώρα , όσες φορές άνοιξα (από περιέργεια, για τυχόν παρουσία νερού όπως λέμε)την κόκκινη βανούλα πεταλούδα "αποστράγγισης", δεν έβγαλε τίποτε... απολύτως τίποτε... (δεν θα είμουν "ανόητος" ώστε να θέλω να "χαλάσω" το αμαξάκι μου)
Το αέριο κατευθυνεται τώρα προ στον "παπα" , βγαίνοντας από το σωληνάκι Α. Αυτό που είναι πιό ψηλά από όλα...

Και αυτό είναι ένα... Μπορεί να τοποθετειθεί κατά σειρά και άλλο ένα μετά...
(για ακόμα πιο πολύ σιγουριά, εάν φοβάται κανείς)
και εάν το πρώτο βανάκι δεν βλάλει ποτέ νερό, τότε από που θα το βρεί να το βγάλει το δεύτερο; (Δεν υπάρχει καμμια περιπτωση να συμβεί αυτό)

Αυτό είναι όλο...
 

Attachments


Μηνύματα
901
Reaction score
0
Βρήκα το βίντεο παιδιά!!

Είναι αυτός που έχει μετατρέψει όλο το σπίτι του, για υδρογόνο.
Δείτε:

[YOUTUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/xEdQRVQtffw&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/xEdQRVQtffw&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/YOUTUBE]
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Πόσα φράγκα έχουν αυτοί ρε...
Σπίτι είναι αυτό ή εργοστάσιο...
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Πόσα φράγκα έχουν αυτοί ρε...
Σπίτι είναι αυτό ή εργοστάσιο...

Σωστότατη η παρατήτηση !
 


Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Πιστεύω ότι ο σωστός τίτλος που ταιριάζει στη συζήτηση αυτή είναι "Με μια μικρή προσθήκη μιας ηλεκτρολυτικής συσκευής, μπορείτε να καίτε και ελάχιστο Υδρογόνο παράλληλα με τη βενζίνη",
αντί του "Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη."
Διότι με αυτόν τον τρόπο που φαίνεται,
1) δεν γίνεται καμία απολύτως μετατροπή (αλλά προσθηκη).
2) το αυτοκίνητο δεν καιει (άμεσα) νερο με αυτήν την συσκευή, αλλά υδρογόνο.
3) δεν μιλαμε για καύση αλλά ηλεκτρόλυση.
4) δεν αντικαθιστουμε την βενζίνη, (για να λέγαμε αντί για βενζίνη) απλά προσθέτουμε στην εισαγωγή του αέρα (και πολύ καλά κάνουμε) αέριο μείγμα υδρογόνου και οξυγόνου.

Ευχαριστώ
Πάντα Φιλικά
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Σωστοοος! Παρακαλώ αλλαγή τιτλου...
Εγώ πήρα τα υλικά και θα το δοκιμάσω προσεχώς. Please stay tuned...
 

Μηνύματα
126
Reaction score
0
Απάντηση: Με μια μετατροπη το αυτοκινητο σας καιει νερο αντι για βενζινη !!!

Λοιπόν παιδιά έκανα τη συσκευή σύμφωνα με τις προδιαγραφές του Διαμιανού (7 πλάκες) 6χ10εκ. Καλές ειναι οι διαστάσεις Δαμιανέ; Σε ένα μπουκάλι 1,5 λίτρου 2/3 γεμάτο (μην κάνουμε και καμια υδραυλική( ο φόβος ακόμη δεν έφυγε)), έβαλα και μισή κουταλιά σόδα και τοδωσα ρεύμα. Έβγαζε λίγο αφρό, δεν μπόρεσα να μετρήσω ρεύμα γιατί δεν είχα αμπερόμετρο... Συνδέω το σωληνάκι στην μηχανη και....
...Απογοήτευση...
Τώρα έβγαζε πιο πολύ αφρό αλλά ούτε άλλαξε ο ήχος της μηχανής, ούτε και η λειτουργία της... Ούτε είχε διαφορα στον αναλυτή καυσαερίων...
Βάζω - βγάζω το σωληνάκι τίποτα...
Τι έκανα λάθος;;;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.431
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top