Μια απλή ερώτηση

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Παλλικαρι Oldy καλη χρονια βρε και με υγεια.......για να ρωτησω κατι τωρα.....μηπως πρεπει να βαλλεις το subion ποιο πισω ?εκει πχ που εχεις κατι δισκους η αριστερα ωστε να μην σου συντονιζουν οι κωνοι των γουφερς ?μετα τις ρακες εννοειται........:D
[DOUBLEPOST=1451666544][/DOUBLEPOST]κοψε και τα μαρμαρα μικροτερα και βαλλε και καμια ακιδα κατω απο αυτα (ας εχεις χαλι)επανω σε μεταλλικα πιατακια με εσωτερικη γωνια για απομονωση απο την ολικη επαφη του μαρμαρου με το χαλι και το πατωμα!βοηθαει πιστεψε με......
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
"...μηπως πρεπει να βαλλεις το subion ποιο πισω ?εκει πχ που εχεις κατι δισκους η αριστερα ωστε να μην σου συντονιζουν οι κωνοι των γουφερς ..."

ναι το "ποιο πισω " ειναι εφικτο και θα το δοκιμασω ,το "αριστερα" εννοεις στη μεση - αναμμεσα στα ηχεια ? περι συντονισμου των κωνων ... δεν εχω ξανακουσει καν ... αν και τωρα που το λες φαινεται λογικο , υπαρχει κατι για διαβασμα ?

με τα μαρμαρα και τις ακιδες θα κανω κατι συντομα ,ωστοσο δεν καταλαβαινω τι εννοεις με το " μεταλλικα πιατακια με εσωτερικη γωνια" ...

ευχαριστω για τα σχολια και καλη χρονια !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
"...μηπως πρεπει να βαλλεις το subion ποιο πισω ?εκει πχ που εχεις κατι δισκους η αριστερα ωστε να μην σου συντονιζουν οι κωνοι των γουφερς ..."

ναι το "ποιο πισω " ειναι εφικτο και θα το δοκιμασω ,το "αριστερα" εννοεις στη μεση - αναμμεσα στα ηχεια ? περι συντονισμου των κωνων ... δεν εχω ξανακουσει καν ... αν και τωρα που το λες φαινεται λογικο , υπαρχει κατι για διαβασμα ?

με τα μαρμαρα και τις ακιδες θα κανω κατι συντομα ,ωστοσο δεν καταλαβαινω τι εννοεις με το " μεταλλικα πιατακια με εσωτερικη γωνια" ...

ευχαριστω για τα σχολια και καλη χρονια !
Όταν πας πιο πίσω το sub μην παραλείψεις να ξανά ελέγξεις όλες τις ρυθμίσεις του, τουλαχιστον όσες μπορείς να επηρεάσεις με τα μηχανήματα σου: φάση, απόσταση, volume.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
update...
μετακινηθηκε το σαμπ ποιο πισω και αντικατασταθηκαν τα ροδακια του ραφιου του τελικου με ορθοστατες ( ειναι αυτοι που εχουν τα exelixis (?) νομιζω)
DSC03091.jpg

για τον συντονισμο των κωνων των ηχειων, οντως γινοτανε χαμος ... τωρα μειωθηκε κι αυτο το φαινομενο αισθητα ...
για τα μαρμαρα των ηχειων, μπορω να κανω αυτο που ειχα και παλιοτερα
DSC01807.JPG

δουλευει ? γιατι δε ξερω που θα βρω ακιδες και πως να τη κανω αλλιως τη δουλεια ...
ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
426
Reaction score
378
update...
μετακινηθηκε το σαμπ ποιο πισω και αντικατασταθηκαν τα ροδακια του ραφιου του τελικου με ορθοστατες ( ειναι αυτοι που εχουν τα exelixis (?) νομιζω)
View attachment 55279
για τον συντονισμο των κωνων των ηχειων, οντως γινοτανε χαμος ... τωρα μειωθηκε κι αυτο το φαινομενο αισθητα ...
για τα μαρμαρα των ηχειων, μπορω να κανω αυτο που ειχα και παλιοτερα
View attachment 55280
δουλευει ? γιατι δε ξερω που θα βρω ακιδες και πως να τη κανω αλλιως τη δουλεια ...
ευχαριστω
Καλό βράδυ,
ότι και να κάνεις αν δεν αλλάξεις χαλί ,δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα.
Η τσικουδιά σας είναι καταπληκτική.
Καλή χρονιά με υγεία.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ότι και να κάνεις αν δεν αλλάξεις χαλί ,δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα.
:thumbsup:
ειναι επιλογη της μαμας και απαραιτητος ορος για να συνεχιστει η φιλοξενια μου εδω ...
καλη χρονια !
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
[...]
δουλευει ? γιατι δε ξερω που θα βρω ακιδες και πως να τη κανω αλλιως τη δουλεια ...
ευχαριστω
Σχετικά με ακίδες, πιατάκια κτλ, θα πρότεινα να μιλήσεις με τον Μιχάλη Μελίδη. Το "κατέχει" το "άθλημα". Δες αυτό το thread.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπερα , ψαχνω να βρω ενα μελος του φορουμ τον ... costis_a .... πως το κανω αυτο ?
ευχαριστω !
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
update ...
DSC03110.jpg

ζηλευα(ω) τους ομορφους χωρους που εχετε φτιαξει και ειπα κι εγω να κανω μια προσπαθεια για κατι πιο ομορφο αισθητικα και ακουστικα σωστο ,
υποθετω πως τωρα οι δισκοθηκες δουλευουν σαν μπασοπαγιδες - το μπασο μου καθαρισε πολυ πια ,συν μια επιπλεον στηριξη που εκανα στο σαμπ και το μαρμαρο του με αφρωδη υλικα ....
το χαλι δε φευγει ....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Απο οτι βλεπω στην φωτο εχεις μεγαλη διαφορα αποστασης του καθε ηχειου απο την θεση ακροασης. Καλα καταλαβα:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Απο οτι βλεπω στην φωτο εχεις μεγαλη διαφορα αποστασης του καθε ηχειου απο την θεση ακροασης. Καλα καταλαβα:
Η αποσταση καθε ηχειου απο τη θεση ακροασης ειναι στα 2,20 περιπου.
[DOUBLEPOST=1458380516][/DOUBLEPOST]Να τονισω (για τους κατοχους σαμπ + ξυλινο δαπεδο) ,το ποσο καθαρισε το μπασο μετα τη πιο σωστη στηριξη του σαμπ ,βαση αυτης της παρατηρησης
ωστε να μην σου συντονιζουν οι κωνοι των γουφερς
.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
quote-free-your-mind-and-your-ass-will-follow-george-clinton-54-39-92.jpg

Με την ασφαλη αποσταση καποιων ωρων ακροασεων και μερικες μερες απο την αποκτηση των belden 46380 ( και παλι ευχαριστω zizikmitsyolapoyt@n@ :drinks:) νομιζω πως ειναι ωρα να καταθεσω τις εντυπωσεις μου.
Το συστηματακι μου μετα απο πληθος συμβουλων ειχε φτασει σ' ενα επιπεδο αναπαραγωγης ικανοποιητικο για τα γουστα και τη τσεπη μου.
Μου ξυνιζε καπου ?
ναι ..., ειχα βαθος στη σκηνη - αλλα τα πραγματα ακουγονταν λιγο "σωριασμενα" ...εκει περα ... τωρα για πρωτη φορα εχω δυο με τρια "επιπεδα" σε βαθος ,
δεν θυμαμαι ποιο κομματι ακουγα (ειμαι σε αλλο πι-σι), ενα jazz ηχογραφημενο στα τελη της δεκαετιας του 50 και σαφως διεκρινα τα ντραμς στο βαθος - το μπασο δεξια και στη μεση(με την εννοια του βαθους), το πιανο αριστερα(και ελαφρως πιο μπροστα απο το μπασο) και ενα σαξοφωνο στο κεντρο και ελαφρως μπροστα απο τα υπολοιπα ---- ενυπωσιακο ...(πρεπει ν' ακουσω και το heroes του bowie)
ειχα λεπτομερεια ? ναι ... αλλα κατι εχανα σε εστιασμο και δεν μπορουσα να παρακολουθησω ενα οργανο σε ολη τη διαρκεια του κομματιου - οπως επισης δεν ειχα επαρκη αντιληψη των ηχοχρωματων του
τωρα αυτα απεκτησαν σαφη υπαρξη - πως να το πω - ενω πριν ηξερα η' υποψιαζομουν οτι ηταν εκει , τωρα τ' ακουω ...
ακουγα την Loreena κι ενω αναγνωριζα τη προσπαθεια-αποψη-ταλεντο δεν αξιωθηκα ποτε ν' "απογειωθω" μ' ενα κομματι της .... τωρα εγινε κι αυτο :errwhat:
ακουω την εισαγωγη του nothing else matters των metallica - ηξερα οτι επροκειτο για ηλεκτρικη κιθαρα - τωρα την ακουω ....
να πω επισης οτι χαθηκανε τα ηχεια μου (εεε καμμια φορα βγαινει και κανας ηχος απο 'κει):D
Θα μου πεις "βρηκες την audio νιρβανα ?" υποψιαζομαι (σιγουρα!) οχι, εκανα παντως ενα βημα προς τα 'κει ... (και σιγουρα π.χ. δεν μπορω να παιξω δυνατα καθοτι αναλαμβανει ο χωρος και γινονται ολα ...:focus:)
Τα γραφω αυτα με επιφυλαξη επειδη ουτε γνωστης του γραπτου λογου ειμαι ,ουτε ειδημωνας του hi-fi , θα μου επιτρεψετε ομως μια παραινεση
... εαν καποιος κινειται στις κατηγοριες των συσκευων που κινουμαι κι εγω, αξιζει το κοπο να δωσει μια ευκαιρια σ' αυτο το καλωδιο η' σε αλλα παρομοια -μη "hiend"- λογικης... ολοι εχουμε δωσει τσαμπα χρημα σ' αυτο το αθλημα και ειναι κριμα ειδικα για οσους τα βγαζουν δυσκολα (μουα)
... μπορει να εκπλαγειτε ευχαριστα
και μετα ελατε 'δω να με βρισετε η' να πατησετ' ενα like.

σορρυ για το σεντονι - δε θα το ξανακανω
παω τωρα στ' αγαπημενα μου νηματα ( danas που 'σαι ,που βρισκεσαι και που γυρνας ...:cry:)

με τσ' υγειες σας ...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπερα, μια ερωτησουλα ακομα...
σε ενισχυτη χωρις εξοδο για σαμπ (ουτε pre-out) ,ποιος ειναι ο βελτιστος τροπος συνδεσης του ?
αυτος ?
amp1_direct.jpg

η' αυτος?
Z8FMJ.png

στη δευτερη περιπτωση υπαρχει περιπτωση να αλλοιωθει ο ηχος που παει στα ηχεια ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Προσωπικά θα επέλεγα τον δεύτερο, έχει την ευελιξία να επιλέξεις εσύ το σημείο cross και μικρή μόνο αλληλεπίδραση.
Αν υπάρξει ελάχιστη αλλοίωση, θα είναι απο την ποιότητα των υλικών του cross.

Δοκίμασε και άκου προσεκτικά, θα βρεις πώς το προτιμάς. Πρόσεξε όμως: η ένταση του sub να είναι χαμηλή και ίδια σε όλα τα tests.
Να συμπληρώνει διακριτικά και όχι να κυριαρχεί.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
εχω την εντυπωση οτι σε δικαναλο και με τα ηχεια που εχει το σαμπ περισσευει γιαυτο ψαχνεται , το πρωτο ειναι λαθος το δευτερο περισσευει :)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
εχω την εντυπωση οτι σε δικαναλο και με τα ηχεια που εχει το σαμπ περισσευει γιαυτο ψαχνεται , το πρωτο ειναι λαθος το δευτερο περισσευει :)
οχι, πραγματικα :), ... το σαμπ με πολυ διακριτικο (και ουσιαστικο πιστευω - καθως τα ηχεια μου ειναι "σπαρτιατικα" στο συγκεκριμενο ηχητικο κομματι) τροπο συμμετεχει στο ολο αποτελεσμα - ρυθμισμενο στα70 hz και στο "και πεντε" του volume του, αλλωστε ο parasound εχει loop out (ετσι το λεει - κι ετσι δουλευει τωρα) και μπορει να "οδηγησει" κι αλλους τελικους :D... η ερωτηση εχει να κανει με την ενδεχομενη συνδεση του σαμπ με αλλον ενισχυτη φιλου - καθως ειχα μπερδευτει λιγο :errwhat: καθως εγω οδευω προς αλλες πολιτειες .....:D:D:D
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Τα ηχεία σου, τα Studio 5 της Audio Spectrum, τα έχει φίλος μου στο εξοχικό , σε πολύ μεγαλύτερο χώρο και παίζουν πολύ όμορφα.
Καλες ακροάσεις και καλόπιοτες οι ρακές.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top