Μια απλή ερώτηση

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
παω πανω στο ονομα της playlist - δεξι κλικ - "playlist" contents - replay gain - scan selection as a single album ???
αντε λεω να το πατησω και μου λεει αν ειμαι σιγουρος διοτι τ' αποτελεσματα θα 'ναι λαθος ( θα 'χω το ιδιο album gain για ολα τα κομματια)
το πατησα τωρα και ο θεος βοηθος ....
[DOUBLEPOST=1468245678][/DOUBLEPOST]
OLDY ένα πράμα είναι σίγουρο. ΔΕΝ έχεις πλατυποδία που έχω εγώ. :roflmao:
ναι αλλα εχω πελματιαια απονευρωσιτιδα (καλο ε?) οποτε κερδιζω ! :thumbsup:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αν είναι MP3s που παίζεις, υπάρχει το MP3Gain (έχω γράψει κι αναλυτικό οδηγό χρήσης στο forum, αν θέλεις μπορώ να τον βρω). Εάν όχι, Coyias way is the way.
α ευχαριστω ..... αλλα εγω δε παιζω mp3's .... ειμαι hi-end :imtheking::focus:
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλά, ας μην πιάσουμε αυτή την κουβέντα...:headbang::headbang::D:D
like αλλα αφου ειμαστε στα πισια μας αντι σε καμμια παραλια -καλοκαιριατικο- ισως μας αξιζει ...:beach:
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Με το replay gain δεν εβγαλα ακομη ακρη,αλλα βρηκα αυτο και η μουσικουλα μου ακουγεται καλυτερα :)

"Dither. Dithering is a process for adding noise to audio in order to improve sound quality. This might seem like a contradiction but it isn’t. If you’re using 16bit fixed-point output format then it’s recommended selecting this option for optimal sound quality."

απο εδω.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Βασικά εσύ έχεις τοίχο και από τις 2 πλευρές, και το πρώτο σου βήμα για να μειώσεις την πρώτη αντανάκλαση είναι να στρέψεις κι άλλο τα ηχεία προς τα μέσα, ώστε η δέσμη τους να επικεντρώνεται 50 εκατοστά πχ μπροστά από τη θέση ακρόασης.
Δεύτερο βήμα πιθανά ένας διαχυτής στην επιφάνεια του τοίχου δίπλα από τα ηχεία, που να πιάνει όλο το ύψος του ηχείου και λίγο παραπάνω δε κάνει κακό, και πλάτος κάνα μέτρο καλά είναι για αρχή.
Αυτά, έτσι στα γρήγορα.
Για πιο ολοκληρωμένες προτάσεις, θα χρειαστεί μετρήσεις στο χώρο σου. Γιατί δε λες κάποιον επαγγελματία να σε αναλάβει;
Το πρωτο "βημα" εγινε.Οντως εγιναν λιγο πιο ξεκαθαρα τα πραματα - δε προχωρω σε πιο χα'ι φα'ι περιγραφες για να μη με παρετε με τις ντοματες ...
Ειπα να καμω και το κοπο να βαλω τα ηχεια (48 kgr εκαστο ε?) συνφωνα με τις οδηγιες του cardasη απο 'δω ...
ερωτηση ... το calculator του ανθρωπου μου λεει για 79 εκατοστα απο τους πλα'ι'νους τοιχους κι εγω τα 'χω στους 56 ... ειναι τοσο κρισιμο αυτο ? εχω 2,85 πλατος και δε μ' αρεσει να τα βλεπω στη μεση-μεση ...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εχω κρατησει αυτη τη φωτο
111597_1ef872d0c7dca94fd6d4be061be1a278-crop.jpg

απο το θεμα του costas EAR (δε το βρισκω τωρα >:() και ερωτω
εαν φτιαξω εναν διαχυτη με δυο σειρες τετοιων
2600.jpg

η τοποθετηση τους (του καθενος κομματιου) πρεπει να ειναι τυχαια η' να υπακουει σε καποια αλλη λογικη ?
Επισης ,η επεκταση του πλατους τους στα δυο η' δυο-μιση μετρα , θα προσφερει κατι θετικο η' ειναι περιττο?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
το calculator του ανθρωπου μου λεει για 79 εκατοστα απο τους πλα'ι'νους τοιχους κι εγω τα 'χω στους 56 ... ειναι τοσο κρισιμο αυτο ? εχω 2,85 πλατος και δε μ' αρεσει να τα βλεπω στη μεση-μεση ...
Όλα τα προγράμματα αυτόματου υπολογισμού της θέσης των ηχείων στον χώρο, θεωρούν δεδομένο ότι ο χώρος είναι απόλυτα συμμετρικός και χωρίς έπιπλα. Αν δεν υπάρχουν μετρήσεις μπορούν να ληφθούν ως σημεία εκκίνησης στην προσπάθεια εύρεσης της ιδανικής θέσης των ηχείων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
η τοποθετηση τους (του καθενος κομματιου) πρεπει να ειναι τυχαια η' να υπακουει σε καποια αλλη λογικη ?
Πρέπει να είναι εσκεμμένα τυχαία, χαχαχαχαχα, δηλαδή να μπαίνουν με ένα μοτίβο ώστε να μη βγαίνει μοτίβο!
Για να μη χάνεσαι, περιστροφή 90 μοίρες σε κάθε επόμενο. ;)

Επισης ,η επεκταση του πλατους τους στα δυο η' δυο-μιση μετρα , θα προσφερει κατι θετικο η' ειναι περιττο?
Δεν υπάρχει πολλή διάχυση. Όσο περισσότερο, τόσο το καλύτερο. Και το 90% του χώρου να έχεις γεμίσει διάχυση,έχεις ακόμα ένα 10%. ;)


http://www.avsite.gr/forum/threads/room-treatment-case-study-από-τον-costas-ear.152472/
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εχω κρατησει αυτη τη φωτο
View attachment 64065
απο το θεμα του costas EAR (δε το βρισκω τωρα >:() και ερωτω
εαν φτιαξω εναν διαχυτη με δυο σειρες τετοιων
View attachment 64066
η τοποθετηση τους (του καθενος κομματιου) πρεπει να ειναι τυχαια η' να υπακουει σε καποια αλλη λογικη ?
Επισης ,η επεκταση του πλατους τους στα δυο η' δυο-μιση μετρα , θα προσφερει κατι θετικο η' ειναι περιττο?

Καλό θα ήταν από την στιγμή που αποφάσισες να βάλεις κάτι στον χώρο σου βάλε κάτι που να κάνει δουλειά, ένα διάχυτη Qrd π.χ.

Το μαραφέτι της φωτογραφίας δεν κάνει διάχυση, αλλά scattering σε υψηλές συχνότητες και με μικρό φάσμα. Είναι λίγο καλύτερο από γυμνό τοίχο δηλαδή.
 



zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Θα σου ανέβαζα φωτός από κάτι υπέροχα στούντιο τώρα, αλλά βαργιέμαι ;)
Στούντιο με "διαχύτες" (ο Θεός να τους κάνει) από τον Λαζαράκη?

Θα έχει ενδιαφέρον αυτό.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
(ο Θεός να τους κάνει)
Απ'το στόμα σου και στου θεού τ'αφτί! :gotcha:

Αλήθεια τώρα, δεν κάνουν διάχυση; Του Λαζαράκη βρε, αυτά με το σκατερινγκ. Για πες να μάθω, έχω κενά;
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Mονο υψηλα γιατι δεν εχει βαθος , δε κανει ντιφιουζ ,γιατι η αναλογια πλατους βαθους αλλα και γιατι δεν ακολουθει εκαστο τεμαχιο μοτιβο ραντομ, η προσπαθεια να γινει ραντομ στη μεταξυ τους τοποθετηση δεν επηρεαζει συχνοτητες ουτε χαμηλα γιατι εχει πλατος, αλλα δεν εχει βαθος, ουτε υψηλα για τους ακριβως αντιθετους λογους, θελει και αυτο δηλ επιμελως ατιμελητο μοτιβο.
Κλικαροντας ενα καλκιουλειτορ κατασκευης θα λυθουν ολες οι αποριες.
http://www.lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=519
Απο τα μοντελα του μονο το difuse stair θα μπορουσε , σε συστοιχιες να κανει και παλι δεν εχει αρκετο βαθος ,για να πιασει ευρος ...
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top