Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Το "πρόβλημα" σε αυτό που λες, είναι πως μια εταιρεία κατά 99% θα πληρώνει ήδη κάποια λύση για άλλα πράγματα (Office apps, Email κλπ.) που περιλαμβάνει και cloud.

Κι εγώ στη δουλειά έχω ένα σωρό servers που θα μπορούσα να βάλω Nextcloud. Αλλά ταυτόχρονα έχουμε και Office 365 οπότε τα αρχεία μας είναι στο Sharepoint (και τα διαχειριζόμαστε μέσω Onedrive). Οπότε γιατί να μπω στη διαδικασία να στήσω Nextcloud;

Κι αν δεν μιλάμε για εταιρική χρήση, τότε κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις τους servers και πρέπει να τους πληρώσεις.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το "πρόβλημα" σε αυτό που λες, είναι πως μια εταιρεία κατά 99% θα πληρώνει ήδη κάποια λύση για άλλα πράγματα (Office apps, Email κλπ.) που περιλαμβάνει και cloud.

Κι εγώ στη δουλειά έχω ένα σωρό servers που θα μπορούσα να βάλω Nextcloud. Αλλά ταυτόχρονα έχουμε και Office 365 οπότε τα αρχεία μας είναι στο Sharepoint (και τα διαχειριζόμαστε μέσω Onedrive). Οπότε γιατί να μπω στη διαδικασία να στήσω Nextcloud;

Κι αν δεν μιλάμε για εταιρική χρήση, τότε κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις τους servers και πρέπει να τους πληρώσεις.
προφανώς και δε βολεύει για όλα το nextcloud , δε μπόρώ να ισχυρισθω κάτι τέτοιο σε καμιά περίπτωση... απλά για προσωπική χρήση και συνεργασία με 2-3 φίλους/συνεργάτες με έχει βολέψει
 

D

Deleted member 35

Guest
Ελπίζω να μην την πάτησα σαν χαζός. Αγόρασα τελικά ένα κλειδί και ενεργοποιήθηκε κανονικά. Έλα μου όμως που το site μου δείχνει "σφάλμα ενεργοποίησης" αλλά ημερομηνία σε ένα χρόνο. Έστειλα και στο κατάστημα και στην Kaspersky. Να δούμε γιατί φοβάμαι την κρυάδα. Όχι τίποτε άλλο. Αλλά δεν την έχω πατήσει ποτέ όλα αυτά τα χρόνια. Ξέρω πως είμαι εξαίρεση αλλά προσέχω αρκετά.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
το ξέρω το nextcloud,
το είχα εγκατεστημένο σε "σέρβερ" στο απίτι (TrueNAS Core) μέχρι που μια αναβάθμιση κάτι χάλασε

ίσως το ξαναστήσω σε 2ο "mini server" που έφτιαξα πρόσφατα (Openmediavault).

Το χρησιμοποιούσα περισσότερο για να έχω συγχρονισμό μεταξύ κα´ποιων αρχείων στο PC και το κινητό,
και για αυτόματη μεταφορά φωτό από το κινητό στο σέρβερ
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Ξέρει κάποιος αν το τρέχον Android μπορεί να δει Samba Shares;
αν όχι,
υπάρχει κάποιο αξιόπιστο πρόγραμμα που το κάνει;
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ερώτηση.

Εκεί που θέλω να βάλω το switch 8 ports ethernet δεν έχει πρίζα ρεύματος.
Έχω ακούσει ότι υπάρχει το poe.
Αυτό για να δουλέψει πρέπει να είναι poe και το router?
Αν δεν είναι δεν μπορεί να γίνει δουλειά κατ'αυτόν τον τρόπο?
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Ερώτηση.

Εκεί που θέλω να βάλω το switch 8 ports ethernet δεν έχει πρίζα ρεύματος.
Έχω ακούσει ότι υπάρχει το poe.
Αυτό για να δουλέψει πρέπει να είναι poe και το router?
Αν δεν είναι δεν μπορεί να γίνει δουλειά κατ'αυτόν τον τρόπο?
το ρούτερ δεν χρειάζεται να είναι PoE,

αλλά πρέπει το switch να έχει είσοδο τροφοδοσίας PoE
και επίσης χρειάζεσαι κατάλληλου μεγέθους PoE injector
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ερώτηση.

Εκεί που θέλω να βάλω το switch 8 ports ethernet δεν έχει πρίζα ρεύματος.
Έχω ακούσει ότι υπάρχει το poe.
Αυτό για να δουλέψει πρέπει να είναι poe και το router?
Αν δεν είναι δεν μπορεί να γίνει δουλειά κατ'αυτόν τον τρόπο?
Για να χρησιμοποιήσεις PoE έχεις δύο επιλογές:
Να είναι και τα δύο άκρα PoE (πχ κάποιες συσκευές έχουν PoE in, κάποιες PoE out, κάποιες και τα δύο).
Να χρησιμοποιήσεις έναν PoE injector, ή PoE splitter ή και τα δύο για να υποκαταστήσεις τη λειτουργικότητα που λείπει από τις συσκευές.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
αλλά πρέπει το switch να έχει είσοδο τροφοδοσίας PoE
Το switch δεν έχει είσοδο PoE αλλά πες ότι αυτό το αλλάζω,δεν είναι τίποτα.

Να χρησιμοποιήσεις έναν PoE injector, ή PoE splitter ή και τα δύο για να υποκαταστήσεις τη λειτουργικότητα που λείπει από τις συσκευές.
Δηλαδή?Πιο λιανά γίνεται?
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
ένα κουτάκι που στην είσοδο συνδέεις καλώδιο δικτύου (κανονικό χωρίς τροφοδοσία) και στην έξοδο κσλώδιο δικτύου που έχει και το ρεύμα τροφοδοσίας,
προφανώς θέλει τροφοδοσία για να δουλέψει

https://www.skroutz.gr/c/2180/poe-adapters/f/1373149/Injector.html?o=poe+injector
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Άρα αγοράζω ένα PoE injector kai αλλάζω το switch με ένα PoE πχ και είμαι ok?
Οι υπολογιστές ,tv,boxάκια κλπ δεν χρειάζονται κάτι άλλο εε?
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
νομίζω ναι, αλλά ας πει και κάποιος που το ξέρει πιο καλά

θα πρέπει πάντως το switch να έχει είσοδο για να πάρει τροφοδοσία από PoE,
όχι οποιδήποτε switch με εξόδους PoE

και τα W του injector να σηκώνουν την κατανάλωση του switch ( και τυχόν συσκευών που θα πάρουν ρεύμα από PoE)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Άρα αγοράζω ένα PoE injector kai αλλάζω το switch με ένα PoE πχ και είμαι ok?
Οι υπολογιστές ,tv,boxάκια κλπ δεν χρειάζονται κάτι άλλο εε?
Όχι. Αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι switch που μπορεί να τροφοδοτήσει με ρεύμα κάποιες συσκευές που θα συνδεθούν επάνω του, αλλά switch που μπορεί να τροφοδοτηθεί με ρεύμα μέσω καλωδίου ethernet, PoE-Powered switch.

Κάτι σαν αυτό δηλαδή.
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εντάξει, κατάλαβα ακριβώς τι πρέπει να γίνει.
Ευχαριστώ όλους σας παιδιά για τις απαντήσεις! 🙂
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Έχω ανοιχτή μια φωτογραφία στο photoshop και παίρνω το εργαλείο crop. Αυτό κάνει και rotate αν επιλέξω κλικ έξω από την εικόνα. Όταν λοιπόν περιστρέφω την εικόνα, μεγαλώνει ο καμβάς γύρω της και γίνεται λευκός. Πώς μπορώ να επιλέξω να γίνεται μαύρος;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Δεν έχω βολικό photoshop, αλλά σε αντίστοιχα προγράμματα συνήθως συμπληρώνει το προεπιλεγμένο background (ή foreground) χρώμα. Εάν τα αλλάξεις σε μαύρο τι χρώμα παίρνει ο νέος καμβάς;
 
  • Like
Reactions: TGD

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι μνήμες για ένα παλιό λάπτοπ που έχω.
Έχω βρει ένα της gskill στο οποίο μέσα στον κωδικό τους αναφέρονται μεταξύ άλλων τα αρχικά ¨fa".

Ψάχνοντας βρήκα ότι αυτό σημαίνει "for Apple use".
Θα δουλέψουν στο λάπτοπ με windows λειτουργικό?
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.067
Εγώ όταν χρειάστηκα να βρω παλιές μνήμες πήγα στην Cosmodata (στην περίπτωσή μου στη Γλυφάδα). Βγάλανε τις παλιές μνήμες από το Sony, άνοιξαν ένα τεράστιο ντοσιέ γεμάτο μνήμες και έβγαλαν τον ίδιο ακριβώς τύπο στη διπλάσια χωρητικότητα. Της έβαλαν στο μηχάνημα δούλεψαν, τις πλήρωσα κι έφυγα.

Πιο πριν είχα αγοράσει κι επιστρέψει τρεις από το ίντερνετ που υποτίθεται ότι ήταν κατάλληλες και δεν συνεργάστηκαν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top