Μιλώντας για τις κεφαλές των πικάπ μας, σχόλια, φωτό κλπ.


tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
558
Reaction score
49
Μια ερώτηση σχετικά με τις κεφαλές πικάπ.Εχω ακούσει ότι ακόμα κι αν δεν χρησιμοποιείς την κεφαλή,μετά από κάποια χρόνια είναι άχρηστη , γιατί χαλάει η ανάρτηση της.Ισχυει?
Επίσης αν αλλάξουμε βελόνα,το πρόβλημα παραμένει? Ευχαριστώ.
 


tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
558
Reaction score
49
Δεν ισχύει :)
Ευχαριστώ για την απάντηση.Σχετικα με τις ώρες λειτουργίας,τα 5 χρόνια είναι πολλά για περίπου 5 ώρες ακροάσεων την εβδομάδα?
Οι κινητού πηνίου δεν αλλάζουν βελόνα, δηλαδή είναι άχρηστες αν φαγωθούν απ' την χρήση?
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Μια ερώτηση σχετικά με τις κεφαλές πικάπ.Εχω ακούσει ότι ακόμα κι αν δεν χρησιμοποιείς την κεφαλή,μετά από κάποια χρόνια είναι άχρηστη , γιατί χαλάει η ανάρτηση της.Ισχυει?
Επίσης αν αλλάξουμε βελόνα,το πρόβλημα παραμένει? Ευχαριστώ.
η ανάρτηση με τα χρόνια (από πολυμερισμό κλπ) μπορεί να "μαλακώσει-σκληρύνει' και να χρειάζεται αλλαγή.... αλλά η ανάρτηση είναι στο στέλεχος της βελόνας και όχι στην κεφαλή, άρα εάν υπάρχει πρόβλημα αλλάζεις την βελόνα μόνο!
 

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
558
Reaction score
49
η ανάρτηση με τα χρόνια (από πολυμερισμό κλπ) μπορεί να "μαλακώσει-σκληρύνει' και να χρειάζεται αλλαγή.... αλλά η ανάρτηση είναι στο στέλεχος της βελόνας και όχι στην κεφαλή, άρα εάν υπάρχει πρόβλημα αλλάζεις την βελόνα μόνο!
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Οι κινητού πηνίου δεν αλλάζουν βελόνα, δηλαδή είναι άχρηστες αν φαγωθούν απ' την χρήση?
Με την αναβελόνωση αλλάζουν και την ανάρτηση κάποιες εταιρίες!
 



tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
558
Reaction score
49
σίγουρα όχι.... πάρε τον αντιπρόσωπο η κανε ένα σέρτζ στο νέτ.... για ποια κεφαλή μιλάς.
Ενδιαφερομουν εκτός από mm,να πάρω και μια ακριβή mc για να μου φύγει η περιέργεια για την απόδοση τους πάνω στο mk2(Denon ή nagaoka) αλλά μάλλον χλωμό,αν είναι να δίνω τριακοσαρικα κάθε 2 χρόνια.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Έχω μια dynavector d-17ιι από το 1992 και λειτουργεί άψογα ως σήμερα.Αυτό για τις mc , από mm πολλές άνω των 20 ετών απροβλημάτιστες.Μη φοβού...
 

tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
558
Reaction score
49
Έχω μια dynavector d-17ιι από το 1992 και λειτουργεί άψογα ως σήμερα.Αυτό για τις mc , από mm πολλές άνω των 20 ετών απροβλημάτιστες.Μη φοβού...
Ευχαριστώ,θα κάνω την έρευνα μου και επανέρχομαι.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Με την πάροδο του χρόνου, η ελαστική ανάρτηση του στελέχους (butyl rubber, silicone rubber, natural rubber, κτλ) αλλάζει υφή (πολυμερίζεται) και τελικά καταστρέφεται ακόμη και εάν η κεφαλή δεν χρησιμοποιείται καθόλου. Η γήρανση των ελαστικών αναρτήσεων μπορεί να επιταχυνθεί από την αλόγιστη χρήση διαφόρων χημικών υγρών καθαρισμού. Η γήρανση του ελαστικού υλικού της ανάρτησης του στελέχους, πέραν της αισθητής επίδρασης στην απόκριση συχνότητας προκαλεί επίσης μία γενικότερη πτώση της ηχητικής ποιότητας. Η αναγνωστικότητα της κεφαλής αποτελεί δυναμικό χαρακτηριστικό, το οποίο μεταξύ των άλλων εξαρτάται από την ενδοτικότητα της ανάρτησης, η οποία μεταβάλλεται και αυτή με τη γήρανση.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
dynavector dv20x2l part II
όπως είχα πει, μετά από περίπου 60 ώρες από τη τοποθέτηση της στον rb300 του gyrodec μπορώ να μοιραστώ πλέον τις ακουστικές μου εντυπώσεις από αυτή τη μικρή γιαπωνέζα με τον εκπληκτικό ήχο.
Από τα δικά μου πλατό στο παρελθόν έχουν περάσει ουκ ολίγες κεφαλές (ενδεικτικά denon dl103, at 120, at440 mla, at 33ev, ortofom om30) καμιά όμως δε με εντυπωσιάσε όσο αυτή.
Mε το βάρος ανάγνωσης στα 2 γρ, με 47kΩ & 0pf & 64db gain ο ήχος της είναι καθηλωτικός!
Ήδη από τη πρώτη στιγμή της τοποθέτησης ήταν μια κλάση πάνω τουλάχιστον από ότι είχα ακούσει στο σύστημα μου, γράφωντας ώρες και φτάνοντας στις 60 περίπου η διαφορά προς το καλύτερο ήταν όλο και μεγαλύτερη, αέρινα πρίμα, απολύτως αληθοφανή μπάσα και μεσαίες, εξαιρετική στερεοφωνική εικόνα και 3d αίσθηση, ξαφνικά άκουσα εντελώς διαφορετικά τους δίσκους μου,
ίσως η καλύτερη vfm κεφαλή στα κάτω των 1800€.
Συνιστάται ανεπιφύλακτα!
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Νεο προτζεκτ στα σκαρια... αγοραστο πλινθ η χομ μειντ;
Ωραίο! Αν μπορείς να κατασκευάσεις καλής ποιότητας και εμφάνισης γιατί να αγοράσεις; Κάντο όπως το θέλεις εσύ.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Ωραίο! Αν μπορείς να κατασκευάσεις καλής ποιότητας και εμφάνισης γιατί να αγοράσεις; Κάντο όπως το θέλεις εσύ.
κοιταω ebay και βλεπω πως σε τιμη πανω κατω τα ιδια βγαινουν!
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Πρώτη κεφαλή η Philips 400 που ήταν stock στο πικάπ του πατέρα μου. Έχει αποσυρθεί γύρω στα 20 χρόνια, αν αξίζει να αλλάξω βελόνα.



Η πρώτη που αγόρασα ήταν η Grado Silver και υπάρχει ακόμα αλλά δε χρησιμοποιείται μιας και το πικάπ είναι σε αχρηστία.



Αγοράζοντας το δικό μου πικάπ (Nottingham Analogue Interspace) άρχισα με Denon DL-110, δύο μάλιστα μιας και στη πρώτη έσπασε μυστηριωδώς η ακίδα...



Τελευταία η Ortofon ΜC-25E, η πρώτη χαμηλοέξοδη MC και από όσες είχα με διαφορά η αγαπημένη μου. Γνωρίζεται αν γίνεται αναβελόνωση; Δεν εννοώ τύπου VDH που θα πληρώσω τρεις φορές όσο την αγόρασα.

 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Goldring 1012gx παιζει ονειρο με sl1200. View attachment 55345
Καλησπέρα και καλή χρονιά,τυχαία έπεσα πάνω στο νήμα και θέλω να κάνω μια ερώτηση.
Την συγκεκριμένη κεφαλή την είχα πριν χρόνια,τέλος '90 με αρχές '00 σε Project και απλά ήταν υπέροχη.Βέβαια η τιμή της 2πλάσια απο του πικάπ,δωράκι απο φίλο.
Εδώ και 2,5 χρόνια έχω το Audio Technica LP120 με την AT100 και το αποτέλεσμα με το Phono του RegaBrioR αξιοπρεπέστατο,αλλά η 1012GX μου έχει αφήσει ωραίες αναμνήσεις.Μπορώ να την τοποθετήσω στο LP120 η τσάμπα τα χρήματα που δεν είναι και λίγα; Ευχαριστώ.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top