Μου τον μετρησε και μενα.....στο τελος σχεδον μου τον ισιωσε !

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Τι είναι το corner frequency, εν ολίγοις για να μην διαταράξω την ροή της των προχωρημένης γνώσης συζήτηση ? :)
Είναι το φρέκιουενσι που ακούς όταν πας μπροστά στον ξυλοφουρνο του κόρνερ για να πάρεις πίτσα.

Έχει μια προσφορά τώρα, στα 2 τεμάχια το ένα δώρο, οπότε πήρα κι εγώ 2 τεμάχια με μανιτάρια που μ'αρέσουν και μου λέει τι δώρο πίτσα θες; λέω φέρε μια από τη δίπλα (γιατί δεν είχε άλλα μανιτάρια) κι έφαγα 3 και δεν ήταν σωστό, οι 2 μου έφταναν κι έτσι βάζουμε κιλα κυρίες και κύριοι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Σε δωμάτιο ή σε ανηχοϊκό θάλαμο;
Οι επίσημες και δημοσιευμένες μελέτες που έχω υπ'όψιν έγιναν είτε μέσω ακουστικών είτε υπό ανηχοϊκές συνθήκες και με τόνους αναφοράς.Αυτές ισχύουν και για μελέτες πάνω στην ενσωμάτωση sub με main ηχεία.
Το τραπεζακι το γυαλινο ειναι επιλογη της κυρας οποτε δεν κουνιεται απο κει και αντε τωρα να της πω οτι θα το βγαλλουμε και στη μεση θα μπει ενα μαυρο sub σε μαυρη λακκα......θα μου γινουν the balls τσουρεκια by Terkenlis......ασε με σου λεω .....

Dapostino δεν εχει τρουπες το sub μου βρε ...ειναι το sealed οποτε θα πρεπει να ανοιξω με ποτηροτρυπανο ξυλου δυο τρουπες και μετα να τις σφραγισω με σφουγγαρι......πως το ακους?να το κανω αποψε λες ???? :dance2: :tongue: :tongue: :tongue:

Πρωτα μας τον ακουμπας και μετα μας τεινεις χειρα βαζελινης.............. :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :fuckyou::fuckyou::fuckyou:
Από τη χείρα βαζελίνης ως το δάκτυλο και την πίπα της ειρήνης δεν είναι μακρύς ο δρόμος.
Από το pdf που ο @Bhutia συνέστησε, αναφορικά με την περιοχή cross με sub:

Likely to be audible-in a GOOD ROOM ;)
Ίσως θα ακούγεται, σε καλό δωμάτιο.

Οπότε @Bhutia, κάνε συγκεκριμένες προτάσεις για τον συγκεκριμένο χώρο, όχι αναλύσεις τύπου @Prince :biggrin:
Και όχι να πάρει αγκαλιά το σαμπ. Σε κανονικές θέσεις παρακαλώ.
Για την ποιότητα ενσωμάτωσης υπό τυπικές οικιακές συνθήκες και την αντιληπτότητα του group delay σε κοινά δωμάτια και με κανονικό μουσικό πρόγραμμα έχεις διαβάσει σε αυτό το forum τις δικές μου ανεπίσημες.
Θεωρώ δε ότι οι τρέχουσες τοποθεσίες sub είναι κανονικές για μη παντοφλόπληκτους.

Δεν γίνεται να κάνω προτάσεις σ'έναν χρήστη ήδη κατασταλαγμένο ως προς τους συμβιβασμούς που προτίθεται να κάνει.Δεν είμαι ούτε σύζυγος ούτε επαγγελματίας καλιμπράτορας.Παρεμβαίνω εδώ μονάχα ως ανιχνευτής δεδομένων πέραν του χαβαλέ.

Τι είναι το corner frequency, εν ολίγοις για να μην διαταράξω την ροή της των προχωρημένης γνώσης συζήτηση ? :)
Μια συχνότητα που σε βάζει...τιμωρία στη γωνία.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Είναι το φρέκιουενσι που ακούς όταν πας μπροστά στον ξυλοφουρνο του κόρνερ για να πάρεις πίτσα.

Έχει μια προσφορά τώρα, στα 2 τεμάχια το ένα δώρο, οπότε πήρα κι εγώ 2 τεμάχια με μανιτάρια που μ'αρέσουν και μου λέει τι δώρο πίτσα θες; λέω φέρε μια από τη δίπλα (γιατί δεν είχε αλλά μανιτάρια) κι έφαγα 3 και δεν ήταν σωστό, οι 2 μου έφταναν κι έτσι βάζουμε κιλα κυρίες και κύριοι.
Κανένα link ?

il-nostro-forno-a-legna.jpg
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Ζιζικ γιατ
Είναι το φρέκιουενσι που ακούς όταν πας μπροστά στον ξυλοφουρνο του κόρνερ για να πάρεις πίτσα.

Έχει μια προσφορά τώρα, στα 2 τεμάχια το ένα δώρο, οπότε πήρα κι εγώ 2 τεμάχια με μανιτάρια που μ'αρέσουν και μου λέει τι δώρο πίτσα θες; λέω φέρε μια από τη δίπλα (γιατί δεν είχε άλλα μανιτάρια) κι έφαγα 3 και δεν ήταν σωστό, οι 2 μου έφταναν κι έτσι βάζουμε κιλα κυρίες και κύριοι.
Πινω και εγω αλλα πινεις και συ βλεπω.....μα τι πινουμε τελος παντων???????? :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Οι επίσημες και δημοσιευμένες μελέτες που έχω υπ'όψιν έγιναν είτε μέσω ακουστικών είτε υπό ανηχοϊκές συνθήκες και με τόνους αναφοράς.Αυτές ισχύουν και για μελέτες πάνω στην ενσωμάτωση sub με main ηχεία.

Από τη χείρα βαζελίνης ως το δάκτυλο και την πίπα της ειρήνης δεν είναι μακρύς ο δρόμος.

Για την ποιότητα ενσωμάτωσης υπό τυπικές οικιακές συνθήκες και την αντιληπτότητα του group delay σε κοινά δωμάτια και με κανονικό μουσικό πρόγραμμα έχεις διαβάσει σε αυτό το forum τις δικές μου ανεπίσημες.
Θεωρώ δε ότι οι τρέχουσες τοποθεσίες sub είναι κανονικές για μη παντοφλόπληκτους.

Δεν γίνεται να κάνω προτάσεις σ'έναν χρήστη ήδη κατασταλαγμένο ως προς τους συμβιβασμούς που προτίθεται να κάνει.Δεν είμαι ούτε σύζυγος ούτε επαγγελματίας καλιμπράτορας.Παρεμβαίνω εδώ μονάχα ως ανιχνευτής δεδομένων πέραν του χαβαλέ.


Μια συχνότητα που σε βάζει...τιμωρία στη γωνία.
Το φαντάστηκα ότι θα είναι κάτι τέτοιο απλό .... αλλά λέω δεν μπορεί να είναι τόσο μη "επιστημονική" δοατυπωμένα η φρασεολογία. Κάτι άλλο πιο βαθύ θα σημαίνει. :)

Το like έιναι για όλα.
 
Last edited:

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Τελικά είτε με αμέτρητο και στραβό, είτε με μετρημένο και ισιωμένο, διαφορά αισθάνεσαι;
Eννοειται ΤΕΒΕ ....μετα τις μετρησεις και τις συχνοτικες παρεμβασεις το αποτελεσμα ειναι σημαντικα καλλιτερο ,φτιαχνοντας το delay με το sub (26,4 ms τιμη )επηλθε ενα ουσιαστικο δεσιμο με τα fronts ηχεια και δεν υπαρχει επιστροφη εννοειται εκτος αν αλλαξω κατι και θα πρεπει μετα να ξαναμετρησουμε....τωρα παντως η χαρα μου ειναι μεγαλη και τα ευχαριστω στον φιλο μου Dapost παρα πολλα !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Οι επίσημες και δημοσιευμένες μελέτες που έχω υπ'όψιν έγιναν είτε μέσω ακουστικών είτε υπό ανηχοϊκές συνθήκες και με τόνους αναφοράς.Αυτές ισχύουν και για μελέτες πάνω στην ενσωμάτωση sub με main ηχεία.
Ισχύουν; :sneaky:
Θεωρώ δε ότι οι τρέχουσες τοποθεσίες sub είναι κανονικές για μη παντοφλόπληκτους.
Σοβαρά; Ποια παντόφλα μου λες, μπότες εργασίας με μεταλλική ενίσχυση πρέπει να φοράς για να μην σπας τα δάκτυλά σου στα σαμπς. Όταν δεν τα έχεις αγκαλιά δηλαδή:laugh:
Παρεμβαίνω εδώ μονάχα ως ανιχνευτής δεδομένων
Να κάτι τέτοια λέει και ο @Prince....:roflmao:
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ισχύουν; :sneaky:
Σοβαρά; Ποια παντόφλα μου λες, μπότες εργασίας με μεταλλική ενίσχυση πρέπει να φοράς για να μην σπας τα δάκτυλά σου στα σαμπς. Όταν δεν τα έχεις αγκαλιά δηλαδή:laugh:
Να κάτι τέτοια λέει και ο @Prince....:roflmao:
Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες και ποδοκνημικός τρόμος για όσους τους επικαλούνται εν τη απουσία τους.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες και ποδοκνημικός τρόμος για όσους τους επικαλούνται εν τη απουσία τους.
Τον ταγκαρω για να τα δει
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ακουει Χαουζιες;) Ειναι και Σινεματζης;)δυσκολα πραγματα:drinks:
Απαιτητικά δηλαδή απο τη μία, σαν αναπαραγωγή περιεχομένου, αλλά απο την άλλη ελάχιστα σαν μορρφή έκφρασης αυτού ? :D Κακία που είπα μαέστρο ε ?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Ακουει Χαουζιες;) Ειναι και Σινεματζης;)δυσκολα πραγματα:drinks:
Παρε μια ιδεα τι παιζει στο σαλονακι μου .......


1-0----


2-----


3-----


4----


5-----
Απαιτητικά δηλαδή απο τη μία, σαν αναπαραγωγή περιεχομένου, αλλά απο την άλλη ελάχιστα σαν μορρφή έκφρασης αυτού ? :D Κακία που είπα μαέστρο ε ?
Eξ απο απο απο ανεκαθεν το ειχα με την ηλεκτρονικη σκηνη και τα ρευματα της βλεπε Acid house-tech -progressive- dub house -IDM και και και οποτε τα μπιτακια τα παω κοσσα στο τσαρδι.....τωρα κατι ακουσματα απο Tellarc ,Chesky-Analogue Recordings-TBM-Putumayo rec-Mobille Fidellity...και και και και ταχω ρε αγορι..4 τερρα ΕΓΓΡΑΦΕς ΑΝΑΦΟΡΑς στους σκληροι δισκοι στο Mac ....μας αλαφιασε το μυαλο με τις εγγραφες -αναφορας-35 χρονια ασχολουμε με την μουσικη,12 χρονια DJ για το κεφι μου ,3500 σιντια που τα μισα τα χαρισα τι να πω παραπανω....

Και για να μην πω για τις μηχανες παντος τυπου που εχουν περασει απο το σπιτι μου και για πλακα χαλασμενα πανω απο 70000 ευρα ξοδεμενα για αυτες....και 8 φορες Μοναχο στις εκεθεσεις για τα στερεα και εκατονταδες σπιτια σε αλλους νομους για ακροασεις και πειραματισμοι και χρονος και ανησυχιες και της Χαιδως το μ@υνι ......αστα σου λεω....μεγαλο το παρελθον και παλιοσειρα σε ολο το κολπο !!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Παρε μια ιδεα τι παιζει στο σαλονακι μου .......


1-0----


2-----


3-----


4----


5-----
Eξ απο απο απο ανεκαθεν το ειχα με την ηλεκτρονικη σκηνη και τα ρευματα της βλεπε Acid house-tech -progressive- dub house -IDM και και και οποτε τα μπιτακια τα παω κοσσα στο τσαρδι.....τωρα κατι ακουσματα απο Tellarc ,Chesky-Analogue Recordings-TBM-Putumayo rec-Mobille Fidellity...και και και και ταχω ρε αγορι..4 τερρα ΕΓΓΡΑΦΕς ΑΝΑΦΟΡΑς στους σκληροι δισκοι στο Mac ....μας αλαφιασε το μυαλο με τις εγγραφες -αναφορας-35 χρονια ασχολουμε με την μουσικη,12 χρονια DJ για το κεφι μου ,3500 σιντια που τα μισα τα χαρισα τι να πω παραπανω....
Ωχ Κε Χρήστο @christos77, εαν έρθει o Βλάσσης απο το νήμα την κάτσαμε, θα κάνει κόμμα εκεί με @wnet , θα πρέπει να αλλάξουμε νήμα (ή μάλλον χώρα). :D :D

Υ.Γ. : δεν μου λές Βλάσση αυτά ο σχεδιαστής των Fyne Audio τα ξέρει ? χα χα
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Ωχ Κε Χρήστο @christos77, εαν έρθει o Βλάσσης απο το νήμα την κάτσαμε, θα κάνει κόμμα εκεί με @wnet , θα πρέπει να αλλάξουμε νήμα (ή μάλλον χώρα). :D :D

Υ.Γ. : δεν μου λές Βλάσση αυτά ο σχεδιαστής των Fyne Audio τα ξέρει ? χα χα
Εννοειται ....ασε που του στελνω αναλογα groups για να τιουναρει τα ηχεια του....ειμαστε online με τον Dr Mills :) :) :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :tongue:
Προσωπικά θα πλησίαζα τα ηχεία στον οπίσθιο τοίχο.

Σύμφωνα με αυτά που αναφέρει η Fyne για τον κατωφερή προσανατολισμό της οπής, το να τα πλησιάσεις στο οπίσθιο τοίχωμα καλό θα τους κάνει, θα "γεμίσει" το 1/3 της 4ης οκτάβας.
Παλλικαρι μου ειπαν οτι για το συγκεκριμενο ηχειο προτεινουν τουλαχιστον 90 ποντους απο τον πισω τοιχο και το λιγοτερο 50 απο τους πλαινους ...το εχω δοκιμασει εννοειται αλλα ρε συ απο τους 70 ποντους και πισω παραγεμιζε και ειχα εντονα στασιμα κυματα οποτε με τις δοκιμες μου ειδα οτι εκει που τα εχω ειναι καλλιτερα !Πιστεψε με τα εχω κουνησει πολλες πολλες φορες μπρος πισω για να δω ποια ειναι η σωστη θεση !
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Για να μην κουραζόμαστε, προτείνω σε κάθε παρόμοιο thread να μπει ένα μποξάκι στην κορυφή της σελίδας (ή μπανεράκι, popup, κάτι τέλος πάντων) που να γράφει:

"Κανένα setup δεν δικαιούται εκφράσεων (έστω μετρίου) θαυμασμού, πλην των setup που έχει παρουσιάσει ο υποφαινόμενος στο θέμα ΧΧΧΧΧΧ και ΥΥΥΥΥΥ. Κάθε τέτοια κατά παράβαση του κανόνα έκφραση, θα απαντάνται με παρεμβάσεις αποκάλυψης έλλειψης πλήρων ή ορθών μετρητικών δεδομένων που αν υπήρχαν, θα απεδείκνυαν την κατωτερότητα του εν λόγω setup, σε θέματα σωστής ενσωμάτωσης υποβαθύφωνων μονάδων ή άλλων σχετικών θεμάτων, βάσει δημοσιευμένων μελετών (και αγνοώντας ΚΑΘΕ άλλο παράγοντα)."

Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, με δικά σας λόγια.

Εναλλακτικά πριν κάθε θετικό σχόλιο να προστίθεται αυτόματα η φράση "Όχι βέβαια ότι φτάνει σε καμία περίπτωση την πληρότητα/ποιότητα/τελειότητα των setup που έχει παρουσιάσει ο υποφαινόμενος, όμως ..."
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εγώ πάλι είμαι πολύ ανοικτός σε κριτική και σχόλια, ειδικά όταν έρχονται από μέλη που γνωρίζουν ουσιαστικά το αντικείμενο.

Πάραυτα, μπράβο μου, μαγικά έκανα σε χρόνο dt και μπράβο στον παίδαρο και το τσαρδί του, κελαηδάει το στέρεο!

Από κει και πέρα, next steps:
1. Εύκολα, χωρίς παντόφλα ούτε λ7: κλείσιμο μπας-ρηφλεξ.
2. Λιγότερο εύκολα, χωρίς λ7 αλλά με λίγη παντόφλα: μετακίνηση θέσης ακρόασης πιο κοντά (με στόχο να έρθουν τα πρίμα >10Κ κάπως πιο near-field, πιο άμεσα και στρωτά), σαμπ πιο πίσω/σε γωνία/αλλού.
3. Πιο δύσκολα, με λ7 και παντόφλα: sky is the limit
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top