Νέα Nvidia Shield (2019)

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν κάνει update το library στο startup αν και του έχω βάλει τη σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις και πάω κάθε φορά να κάνω update το media source χεράτα.
Ξέρει κάποιος κάτι επί αυτού;
Μήπως δεν έχεις κάνει update σε κάποιο addon που χρειάζεται, όπως στο TVDB ;



Το KODI είναι υποφερτό και όσο ελαφρύ χρειάζεται για να τρέχει στο Mi Box S (μέχρι να το αλλάξω). Αλλά είναι απαράδεκτο οπτικά, οι ρυθμίσεις του θυμίζουν DOS και όλες αυτές οι μαμουνιές με τα άπειρα addons που βγάζει ο κάθε wannabe μάγκας του προγραμματισμού, με απωθούν.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Oops, το πρώτο συννεφάκι.

Ντολμαδάκι: -Πού είναι οι (εσωτερικοί) υπότιτλοι; :O_o:
Zizik: -Κρυμμένοι; κάτω απ' την 2:35 οθόνη :biggrin:
N -Άλλαξε aspect ratio.
Z -:cry:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Oops, το πρώτο συννεφάκι.

Ντολμαδάκι: -Πού είναι οι (εσωτερικοί) υπότιτλοι; :O_o:
Zizik: -Κρυμμένοι; κάτω απ' την 2:35 οθόνη :biggrin:
N -Άλλαξε aspect ratio. :cry: :roflmao::roflmao:
Z -:cry:
εσύ της τα μαθες...καλά να πάθεις...
εγώ αυτό δεν θα τ ακούσω ποτέ:party:
 


Μηνύματα
487
Reaction score
207
Ενσωματωμένο media player για την αναπαραγωγή ταινιών έχει, ή πρέπει να βάλεις;
Κι αν δεν, ποιον;
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Σίγουρα θα έχει, βάζεις και το kodi και έχεις τελειώσει με το θέμα του home entertainment (εκτός κι αν είσαι συνεχώς ανικανοποίητος)! :p
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Είμαι λιγάκι αντι-kodi-κος ;)
Έχει τόσα πολλά add-ons και features που δεν ξέρω να τα στήσω γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν θέλω.
Μόνο το nas μου θέλω να βλέπει για να παίζει από εκεί.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Είμαι λιγάκι αντι-kodi-κος ;)
Έχει τόσα πολλά add-ons και features που δεν ξέρω να τα στήσω γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν θέλω.
Μόνο το nas μου θέλω να βλέπει για να παίζει από εκεί.
Μην βάλεις κανενα addon τότε.
Δεν είσαι υποχρεωμένος.
 



Μηνύματα
687
Reaction score
184
Παιδια καλημερα . Μια ερωτηση : Για καποιον που ενδιαφερεται πιο πολυ για την οσο το δυνατον καλυτερη εικονα στην αναπαραγωγη ταινιων κλπ. απο την Nvidia Shield , και οχι τοσο για libraries κ .ά . υπαρχει διαφορα μεταξυ των players που προσφερονται ? π.χ. μεταξυ του ΔΙΑΒΟΛΟkodi , και του VLC η ακομα και του MXplayer ? Εχει πειραματιστει κανεις?
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Προχθές παρέλαβα και χθες το βράδυ έκατσα να δω ταινία από το ΔΙΑΒΟΛΟkodi μέσω NAS.
Αφού προηγουμένως είχα προσθέσει εξώφυλλα κλπ και αφού είχα τεστάρει δείγματα από τις ταινίες μου, όλα καλά.
Με το που πήρα την γαβάθα με τα popcorn αγκαλιά και έβαλα την ταινία, ξεκίνησαν τα buffering με το κυκλάκι και τα σκαλώματα. Δοκίμασα 3-4 ταινίες που είχα τεστάρει στο στήσιμο και όλες είχαν το ίδιο πρόβλημα. Κάρφωσα έναν εξωτερικό σκληρό για να μην πάνε χαμένα τα popcorn και είδα από εκεί μέσω kodi χωρίς το πρόβλημα.
Σήμερα δοκιμάζω πάλι μέσω NAS και παίζουν νεράκι :devilish:
Αυτό δεν μου είχε συμβεί ούτε στο med600 τόσα χρόνια και με μεγάλα αρχεία.
Έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση στο Kodi?
 



Μηνύματα
487
Reaction score
207
Όλες οι συσκευές με Ethernet καλώδια όσες χωράνε στο ρούτερ και όλες οι υπόλοιπες σε switch 1000αρι, εννοείται.
Δεν έχω αλλάξει κάτι από το προηγούμενο set up μου, το οποίο δούλευε απροβλημάτιστα.
Τώρα το πρωί που κάνω δοκιμές με το Kodi δεν μου το παρουσίασε ξανά. Δοκίμασa και τον VLC, ούτε κι αυτός έκανε κάποιο θέμα. Έβαλα και τον MX αλλά εκεί δεν έβγαλα άκρη με τις ρυθμίσεις του ήχου και τον παράτησα.....
 


Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Εγώ πάντως την καλύτερη εικόνα χωρίς προβληματα την είδα από το PLEX!!!! Και καλύτερη εικόνα και atmos, ούτε κόλληματα μέσω δικτύου, ούτε προβλήματα λόγω διαφορετικών hz (στο Gemini man που είναι στα 60 hz έπρεπε στις ρυθμίσεις να αλλάζω χειροκίνητα την αναλυση και τα Hz για να παίξει σωστά με το kodi). Και φυσικά βρήκε σε ελάχιστο χρόνο εξώφυλλα και λοιπά για όλες τις ταινιες του Nas. Αψογο! Κρίμα να μην παίζει το shield και Blu ray με τα menu. Θα πρέπει να κρατήσω και το zidoo x9s που έχω :mad:

Και επιβεβαίωνω, Netflix HDR και Atmos στον προβολέα :party:
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
NAS και shield είναι πάνω στο switch η το ένα εκεί και το άλλο στο router;
Αυτό θα πρέπει να το τσεκαρω.....δεν είναι και το πιο εύκολο εκεί που βρίσκονται. Αν δεν είναι υποθέτω πως προτείνεις να μπουν και τα 2 στο switch?
Τώρα όμως γιατί παίζουν; Και με το med πάλι έπαιζαν.....
Εγώ πάντως την καλύτερη εικόνα χωρίς προβληματα την είδα από το PLEX!!!! Και καλύτερη εικόνα και atmos, ούτε κόλληματα μέσω δικτύου, ούτε προβλήματα λόγω διαφορετικών hz (στο Gemini man που είναι στα 60 hz έπρεπε στις ρυθμίσεις να αλλάζω χειροκίνητα την αναλυση και τα Hz για να παίξει σωστά με το kodi). Και φυσικά βρήκε σε ελάχιστο χρόνο εξώφυλλα και λοιπά για όλες τις ταινιες του Nas. Αψογο! Κρίμα να μην παίζει το shield και Blu ray με τα menu. Θα πρέπει να κρατήσω και το zidoo x9s που έχω :mad:

Και επιβεβαίωνω, Netflix HDR και Atmos στον προβολέα :party:
Καλό το plex το είδα, αλλά δυστυχώς δεν υποστηρίζεται από το NAS μου (zyxel)
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Καλό είναι ναι, να βρίσκονται στο ίδιο switch.
Επίσης υποψιάζομαι να κάνει κάποια μικρή ζημιά το NAS. Μήπως εκείνη την ώρα εκτελούσε κάποια άλλη διεργασία στο background και δεν είχε αρκετούς πόρους για να στείλει σταθερή ροη δεδομένων, γιατί υποθέτω θα είναι κάποιο με 512MB ram και χαμηλό επεξεργαστή
 

Μηνύματα
279
Reaction score
668
Ενώ υπήρχε έλλειψη διαθεσιμότητας στο Amazon, μου ήρθε μήνυμα ότι παρέλαβαν και μου το έστειλαν. Άντε να δούμε...

View attachment 154852
Στην περιπτωση μου το ειχα παραγγειλει στις 19 Ιανουαριου ειχα λαβει ενημερωση μεχρι τις 29 Ιανουαριου και μετα συνεχως ειχα αναβολες μεχρι την Τριτη που επικοινωνισα μαζι τους και εμεινα εκπληκτος οταν μου ανακοινωσαν οτι το δεμα ειχε χαθει ! Μου εκανε τρομερη εντυπωση οτι χωρις δευτερη σκεψη μου εκαναν την επομενη νερα refund στην καρτα μου
amazon.PNG
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.384
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top