Νέα Nvidia Shield (2019)

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Φαντάζομαι θα έχεις δώσει μια περιουσία γι' αυτά τα 4.800 blu -rays + 300 4K! :cool:
Εχω κανει το σκ@το μου παξιμαδι κυριολεκτικα...:rolleyes:
Θα το τσεκάρω, μάλλον αυτό θα είναι.
Πάντως το kodi δεν κολλησε σε τέτοια θέματα.
Απο μια εκδοση και μετα, το Plex δεν εβαζε default το permission στο Plex, ενω πρωτα το εβαζε! Κι εγω αυτο πιστευω οτι ειναι.
 





abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.417
Reaction score
94.030



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Για ένα μόνο client, όπως έχω εγώ την τηλεόραση, δεν ξέρω αν έχει νόημα η ερώτηση plex ή kodi. Εβαλα kodi που το βρήκα μπροστά μου πρώτο στις εφαρμογές της τηλεόρασης και δουλεύει μια χαρά, τραβάει τις ταινίες από το NAS, HD - UHD, και τις παίζει νεράκι. Βρίσκει και υπότιτλους on the fly αν δεν έχει η ταινία. Κρατάει data τι έχεις δει, μέχρι που έχεις δει και διάφορα τέτοια.

Στον προβολέα έχω το apple tv, εκεί παίζω με infuse. Κάνει τα ίδια χωρίς πρόβλημα.

Το μόνο που θέλω για να ολοκληρωθώ σαν άνθρωπος είναι ένα wifi media player τύπου firestick, chrome cast ή κάτι παρόμοι για να παίζει netflix και youtube χωρίς να χρειάζεται να απασχολώ το τηλέφωνο ή άλλη συσκευή μια μη-smart tv που έχω 2 ορόφους πιο κάτω.
Γιατί η amazon δεν στέλνει το firestick ελλάδα και πρέπει να το αγοράσουμε μόνο από σκρουτζομαγάζα; >:(
Για ένα client, το kodi κάνει σχεδόν τα πάντα, και σε πολύ ευρύ φάσμα συσκευών.
Για περισσότερες συσκευές, υπάρχουν και τρόποι να συγχρονίζει κάποιος τη βιβλιοθήκη του μεταξύ διαφόρων Kodi, αλλά ένας streaming server αρχίζει να έχει πλεονεκτήματα.

Αν κάποιος ψάχνει εναλλακτικές για το Plex, μπορείτε να δείτε και το Jellyfin. Το Jellyfin είναι fork του Emby, το οποίο δημιουργήθηκε όταν το Emby έκλεισε μεγάλο μέρος του μέχρι πρότινος ανοιχτού κώδικά του.

Για να μην είμαι πολύ εκτός θέματος, ο Android και Android TV Jellyfin client είναι αξιοπρεπείς. Επίσης υπάρχουν και kodi addons που λειτουργούν ως jellyfin client. Αντίθετα, χρειάζεται να γίνει πολύ δουλειά σε άλλους clients, όπως πχ για LG TV που να υποστηρίζει direct play από τον server χωρίς transcoding για όλα τα formats που καταλαβαίνει η τηλεόραση (πχ Dolby Vision).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.634
Reaction score
83.125


Μηνύματα
487
Reaction score
207
Υπάρχει κάποιο plug in - addon για την βιβλιοθήκη του kodi, ώστε το "about" να φαίνεται στα Ελληνικά; (φωνάζει η γυναίκα :headbang: )

Επίσης, υπάρχει δυνατότητα από το shield να βλέπουμε το bitrate που κλειδώνει το netflix?
Το έβλεπα συνήθως πατώντας το info στην τιβι (sony) αλλά από την στιγμή που κούμπωσα το shield προφανώς λόγω hdmi cec,μου βγάζει κάτω μια μπάρα με ένα σωρό άκυρα........Ισχύς-μενού-Επιλογές-Ηχος κλπ, τα οποία βέβαια μόλις πατήσω κάποιο από αυτά, απλά εξαφανίζεται η μπάρα....
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Για το δεύτερο, πατώντας F8 από κάποιο πληκτρολόγιο.
 

Μηνύματα
487
Reaction score
207
Μάλιστα.....πληκτρολόγιο δεν υπάρχει, οπότε από το δικό του δεν υπάρχει φως.....
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Έχεις όλα τα αρχεία σου σε ένα πισί, σέρβερ ή άλλη συσκευή, και το Plex τα βλέπει και τα παίζει σε όποια άλλη συσκευή είναι εγκατεστημένο στο τοπικό δίκτυο. Κινητό, tablet, Shield, player, PS4.

Πάρε να σου πω, θα πάθεις εγκεφαλικό. :p
Με τις ταινίες σε bluray rip structure τί γίνεται?
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
διαβασα οτι με ενας τυπος με το audioquest dragon fly black εβγαλε ηχο απο το shield.
Το εχει δοκιμασει κανεις;
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Με τις ταινίες σε bluray rip structure τί γίνεται?
Remux βλέπω συνήθως αλλά θα το τσεκάρω σε πρώτη ευκαιρία. Ελπίζω να το θυμηθώ. :p
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το Netflix. Όταν συνδέω το Nvidia στην Sony TV το Netflix εμφανιζει τις δυνατότητες για 4κ, ενώ όταν το συνδέω με τον JVC Projector εμφανίζει όλο το περιεχόμενο σαν HD! Στο ακριβως ίδιο configuration με τον Projector, αλλα με Apple TV στη θέση του Nvidia, τo Netflix παίζει κανονικά 4κ. Καμία ιδέα;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Remux βλέπω συνήθως αλλά θα το τσεκάρω σε πρώτη ευκαιρία. Ελπίζω να το θυμηθώ. :p
Το ρωτάω διότι ένα remux που έχω στη βιβλιοθήκη μου δεν το βλέπει και στο νετ λένε ότι όντως δεν τα βλέπει (m2ts,iso,vob)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top