Νέα Nvidia Shield (2019)


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Το ρωτάω διότι ένα remux που έχω στη βιβλιοθήκη μου δεν το βλέπει και στο νετ λένε ότι όντως δεν τα βλέπει (m2ts,iso,vob)
Αυτά δεν είναι remux.

Πολύ εκλεκτικός είσαι.
Οι σοβαρές συσκευές απαιτούν σοβαρό υλικό.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Αυτά δεν είναι remux.


Οι σοβαρές συσκευές απαιτούν σοβαρό υλικό.
Δεν αντιλέγω, ξέρω κάποια που μπαίνει σε sites τύπου gamato να δει ταινίες, όταν την ρωτάω πως κάθεσαι και τις βλέπεις αφού δεν φαίνονται καλά έχουν μέτριες αναλύσεις κ.λ.π απαντά "τι με νοιάζει εμένα εγώ την ταινία θέλω να δω". :laugh:
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ώπα,κάτσε γιατί μπερδεύτηκα τώρα.
Έχω ένα φάκελο ο οποίος έχει την εξής μορφή πιο μέσα.


jpg1.jpg

jpg2.jpg


Μέσα στο φάκελο stream υπάρχουν τα m2ts.Αυτά δεν τα βλέπει το Plex.
Έπρεπε να το κάνω mkv
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το Netflix. Όταν συνδέω το Nvidia στην Sony TV το Netflix εμφανιζει τις δυνατότητες για 4κ, ενώ όταν το συνδέω με τον JVC Projector εμφανίζει όλο το περιεχόμενο σαν HD! Στο ακριβως ίδιο configuration με τον Projector, αλλα με Apple TV στη θέση του Nvidia, τo Netflix παίζει κανονικά 4κ. Καμία ιδέα;
Ποιον JVc έχεις; Πaρεμβάλεται AVR στο σήμα; Έχεις το θέμα στους άπλα 4K τίτλους ή στους Vision;
Πρέπει να έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση στην έξοδο εικόνας στο shield και τη μετατροπή σε HDR. Oι προβολείς δεν έχουν Vision σε αντίθεση με τις TV .
Τι ρυθμίσεις έχεις; Εγώ με την παρακάτω έχω HDR στον προβολέα

1586685943183.png
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Ώπα,κάτσε γιατί μπερδεύτηκα τώρα.
Έχω ένα φάκελο ο οποίος έχει την εξής μορφή πιο μέσα.


View attachment 161246
View attachment 161247

Μέσα στο φάκελο stream υπάρχουν τα m2ts.Αυτά δεν τα βλέπει το Plex.
Έπρεπε να το κάνω mkv
Αυτό είναι full BD (BDMV). Τα remux είναι πλήρη αρχεία .ts που έχουν τοποθετηθεί μέσα σε matroska.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έχει παρατηρήσει κανείς ότι το remote control του 2019 pro καταπίνει τις μπαταρίες σε μηδέν χρόνο ή μόνο σε εμένα συμβαίνει ;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Άρα τα full bd πρέπει να τα κάνω mkv.
Ευχαριστώ zizik.Ξεκαθάρισα και τί είναι το remux! :)
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Έχει παρατηρήσει κανείς ότι το remote control του 2019 pro καταπίνει τις μπαταρίες σε μηδέν χρόνο ή μόνο σε εμένα συμβαίνει ;
Το αγόρασα με το που κυκλοφόρησε, το χω στύψει και ακόμα τις μπαταρίες που χα βάλει τότε έχω... Με το 2017 model είχα τρελό πρόβλημα...
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Άρα τα full bd πρέπει να τα κάνω mkv.
Ευχαριστώ zizik.Ξεκαθάρισα και τί είναι το remux! :)
Μπορείς πάντως και μέσω KODI (η και άλλου player) να πας στον φάκελο BDMV/STREAM και να παίξεις το αρχείο m2ts με το μεγαλύτερο μέγεθος το οποίο είναι και η ταινία.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Το αγόρασα με το που κυκλοφόρησε, το χω στύψει και ακόμα τις μπαταρίες που χα βάλει τότε έχω... Με το 2017 model είχα τρελό πρόβλημα...
Μάλιστα, εγώ αν καταφέρω να βγάλω 10ήμερο με καινούργιες αλκαλικές μπαταρίες είναι ζήτημα. Για επαναφορτιζόμενες δεν συζητάμε καν. Τρεις ή τέσσερις μέρες και αν...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Μπορείς πάντως και μέσω KODI (η και άλλου player) να πας στον φάκελο BDMV/STREAM και να παίξεις το αρχείο m2ts με το μεγαλύτερο μέγεθος το οποίο είναι και η ταινία.
Αυτό είναι μεγάλη ταλαιπωρία. :p
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Μπορείς πάντως και μέσω KODI (η και άλλου player) να πας στον φάκελο BDMV/STREAM και να παίξεις το αρχείο m2ts με το μεγαλύτερο μέγεθος το οποίο είναι και η ταινία.
Μέσω KODI καλυτερα ειναι να πας σε movie mode και πατήσεις παρατεταμένα τον αρχικό φάκελο της ταινιας.
Θα σου εμφανισει επιλογες αναπαραγωγής, μαζί με τα playlists.
Σε folder mode το ιδιο θα σου κανει αν πατήσεις το αρχει index.bdmv που ειναι μεσα στον φάκελο BDMV.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Ποιον JVc έχεις; Πaρεμβάλεται AVR στο σήμα; Έχεις το θέμα στους άπλα 4K τίτλους ή στους Vision;
Πρέπει να έχει να κάνει με κάποια ρύθμιση στην έξοδο εικόνας στο shield και τη μετατροπή σε HDR. Oι προβολείς δεν έχουν Vision σε αντίθεση με τις TV .
Τι ρυθμίσεις έχεις; Εγώ με την παρακάτω έχω HDR στον προβολέα

View attachment 161248
έχω τον X-700 και δεν μου βγάζει αυτή την επιλογή HDR10 Ready, μόνο τις συχνότητες που βγάζει και σενα. Το κανει σε όλες τις ταινίες του Netflix ενώ έχω δοκιμάσει με απευθείας συνδεση του Shield με τον JVC...
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Το kodi έχει επιλογή να παίξει απευθείας το αρχείο .m2ts της ταινίας, από τις ρυθμίσεις στa bd menus θα πρέπει να έχει επιλεχθεί το simplified menus, οπότε με το που πατήσουμε την ταινία να βγάλει επιλογή να παίξει το αρχείο της ταινίας απευθείας.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Στο ένα pc φόρτωσα το kodi και βλέπει τον emby server ως upnp device οπότε έχω τα καλά των πολλαπλών libraries του emby,έχω και τη δυνατότητα φόρτωσης full bd ταινιών του kodi.
Έτσι γλυτώνω από τη διαδικασία της μετατροπής σε .mkv
Θα δούμε..υπό δοκιμή είναι όλα!
 

Μηνύματα
279
Reaction score
668
Καλημέρα. Παρέλαβα το νεο nvidia shield pro
Πιστευετε οτι δεν θα εχω κανενα προβλημα με την συμβατοτητα αν θα παρω αυτο το καλωδιο ?
audioquest forest active hdmi cable 3m
Η διαμόρφωση είναι:
nvidia shield pro --> Anthem mrx 720 --> Lumagen Radiance Pro 4242 --> JVC DLA-X7900
 


Μηνύματα
279
Reaction score
668
Διστυχως αντιμετοπιζω ενα μεγαλο προβλημα
Αρχισα να λαμβάνω μια οθόνη προειδοποίησης HDCP κάθε φορά που προσπαθώ να παίξω ένα βίντεο σε Netflix . Έχω Plex, αλλά παίζω όλο το plex περιεχόμενο χωρίς πρόβλημα.
Η οθόνη μου λέει να πάω στο nvda.co/hdcp. Έχω δοκιμάσει όλες τις συστάσεις-

Διαφορετικά καλώδια (3 διαφορετικές μάρκες μία από τις οποίες γνωρίζω λειτουργεί με άλλες συσκευές συμβατές με HDCP)
Διαφορετικές θύρες HDMI στην Anthem mrx 720 (η οποία είναι συμβατή με HDCP)
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι υπήρχε κάπου μια ενημέρωση Shield.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Διστυχως αντιμετοπιζω ενα μεγαλο προβλημα
Αρχισα να λαμβάνω μια οθόνη προειδοποίησης HDCP κάθε φορά που προσπαθώ να παίξω ένα βίντεο σε Netflix . Έχω Plex, αλλά παίζω όλο το plex περιεχόμενο χωρίς πρόβλημα.
Η οθόνη μου λέει να πάω στο nvda.co/hdcp. Έχω δοκιμάσει όλες τις συστάσεις-

Διαφορετικά καλώδια (3 διαφορετικές μάρκες μία από τις οποίες γνωρίζω λειτουργεί με άλλες συσκευές συμβατές με HDCP)
Διαφορετικές θύρες HDMI στην Anthem mrx 720 (η οποία είναι συμβατή με HDCP)
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι υπήρχε κάπου μια ενημέρωση Shield.
Απευθείας συνδεδεμένο το Shield στον προβολέα σου βγάζει πάλι την ίδια προειδοποίηση;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top