Νέος Πολυκάναλος

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αν θέλετε οργανώστε ένα συγκριτικό με 3-4 επεξεργαστές (εγώ βάζω Emotiva/ Dirac), BBQ και μπύρες με χερούλι, ένα ολοκληρο ΣΚ να μετράμε, να τρώμε και να πίνουμε.
ACA με χερούλι. :tongue: :roflmao:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αν και η κουβέντα είναι καθαρά θεωρητική, δε νομίζω ούτε ότι οι κλασσικές μετρήσεις θα δείξουν διαφορές άξιες λόγου ούτε ότι είναι αρκετές. Έστω ότι πάρουμε δύο λίγο διαφορετικά impulse responses, που και τα δύο θα είναι καλύτερα από το impulse χωρίς διόρθωση...δύσκολο να πει κανείς ποιό είναι καλύτερο. Απόκριση πλάτους και φάσης, ΟΚ, κάποιο μπορεί να διορθώνει πιο κοντά στο φλάτ...so what? Παραμόρφωση δεν πρέπει να εισάγει κανένα λογισμικό, εκτός αν είναι ...χαλασμένο;-) Και πως θα δούμε αν κάποιο από τα λογισμικά εισάγει έντονο ringing; Με ποιά μέτρηση; Σίγουρα όχι μέτρηση ηχείων με UMIK-1!

Χρειάζεται Σταματάκος πάραυτα και αν βγάλει άκρη και αυτός.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Αν και η κουβέντα είναι καθαρά θεωρητική, δε νομίζω ούτε ότι οι κλασσικές μετρήσεις θα δείξουν διαφορές άξιες λόγου ούτε ότι είναι αρκετές
Νομίζω το αντίθετο ισχύει.
Θα φανούν μεγάλες διαφορές, και θα είναι αρκετές. ;)

Μέχρι και το ρινγκινκ θα φανεί στο thd ψηλά, εκεί το περιμένεις.

Η φάση στα σημεία κρος είναι σημαντική και εκεί θα πρέπει να εστιάσεις στο ανάλογο σχεδιάγραμμα.

Ομοίως η απόκριση πλάτους, αν τα κάνει μαντάρα, θα είναι κει.

Και στο ιμπαλς οι διαφορές μια χαρά αξιολογούνται.

Αισιοδοξία θέλει και χρόνο και όρεξη να ασχολείσαι με μικρόφωνο.

Εγώ λόγου χάριν, σήμερα έκλεισα 8-ωρο ενασχόλησης με μετρήσεις. Νομίζεις τζάμπα; Ειλικρινά όχι. ;)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ξεκινώ πάλι το θέμα με την εξερεύνηση νέου μηχανήματος.
Ναι ο marantz 7*** έχει δυνατότητες για την κατηγορία του, όμως σαν κατασκευή, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει...
Ξαφνικά χθες σταμάτησε να παίζει το ένα κανάλι της Ζώνης Β. (Δεύτερος χώρος απέχων 10 τουλάχιστον μέτρα από το μηχάνημα). Δυστυχώς το μυαλό μου πήγε αρχικά στην καλωδίωση (εσωτερική- επιτοίχια ) με αποτέλεσμα να γίνει ο χώρος κωλ*ς.

Τελικά ο marantz χρειαζόταν απλώς ... αρχική επανεκκίνηση!

Βαρέθηκα με τα τερτίπια του!

Nad ... λοιπόν? (τιμή έως 1600 euro), ή yamaha - Onkyo?
Για denon... ίδιος με marantz!
Post automatically merged:

Συγχωρείται μόνο αν το έκανε για προστασία (πχ βραχυκύκλωμα) , αλλά δεν φαντάζομαι να έχει τέτοιες δυνατότητες...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ξεκινώ πάλι το θέμα με την εξερεύνηση νέου μηχανήματος.
Ναι ο marantz 7*** έχει δυνατότητες για την κατηγορία του, όμως σαν κατασκευή, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει...
Ξαφνικά χθες σταμάτησε να παίζει το ένα κανάλι της Ζώνης Β. (Δεύτερος χώρος απέχων 10 τουλάχιστον μέτρα από το μηχάνημα). Δυστυχώς το μυαλό μου πήγε αρχικά στην καλωδίωση (εσωτερική- επιτοίχια ) με αποτέλεσμα να γίνει ο χώρος κωλ*ς.

Τελικά ο marantz χρειαζόταν απλώς ... αρχική επανεκκίνηση!

Βαρέθηκα με τα τερτίπια του!

Nad ... λοιπόν? (τιμή έως 1600 euro), ή yamaha - Onkyo?
Για denon... ίδιος με marantz!
Post automatically merged:

Συγχωρείται μόνο αν το έκανε για προστασία (πχ βραχυκύκλωμα) , αλλά δεν φαντάζομαι να έχει τέτοιες δυνατότητες...
Θεωρώ ότι έχει απαντηθεί το ερώτημα.
Ότι αντέχει η τσέπη που να έχει DIRAC.

Η διαβάθμιση στα Softwares είναι αυτή.
1) Trinnov
2) Dirac
3) ARC Genesis (Anthem)
4) τέλος.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Ξεκινώ πάλι το θέμα με την εξερεύνηση νέου μηχανήματος.
Ναι ο marantz 7*** έχει δυνατότητες για την κατηγορία του, όμως σαν κατασκευή, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει...
Ξαφνικά χθες σταμάτησε να παίζει το ένα κανάλι της Ζώνης Β. (Δεύτερος χώρος απέχων 10 τουλάχιστον μέτρα από το μηχάνημα). Δυστυχώς το μυαλό μου πήγε αρχικά στην καλωδίωση (εσωτερική- επιτοίχια ) με αποτέλεσμα να γίνει ο χώρος κωλ*ς.

Τελικά ο marantz χρειαζόταν απλώς ... αρχική επανεκκίνηση!

Βαρέθηκα με τα τερτίπια του!

Nad ... λοιπόν? (τιμή έως 1600 euro), ή yamaha - Onkyo?
Για denon... ίδιος με marantz!
Post automatically merged:

Συγχωρείται μόνο αν το έκανε για προστασία (πχ βραχυκύκλωμα) , αλλά δεν φαντάζομαι να έχει τέτοιες δυνατότητες...
στα υποψην σου , οτι και ο nad , σιγουρα ο 758 δεν ειναι και ο πιο ευκολος στην ισοσταθμιση και εχει τερτιπια και αυτος.
θα σου προτεινα οπωσδηποτε να υπολογισεις τον Καστρουνη για την ρυθμιση.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Θεωρώ ότι έχει απαντηθεί το ερώτημα.
Ότι αντέχει η τσέπη που να έχει DIRAC.

Η διαβάθμιση στα Softwares είναι αυτή.
1) Trinnov
2) Dirac
3) ARC Genesis (Anthem)
4) τέλος.
:rolleyes:

:lolsign:

Ξεκινώ πάλι το θέμα με την εξερεύνηση νέου μηχανήματος.
Ναι ο marantz 7*** έχει δυνατότητες για την κατηγορία του, όμως σαν κατασκευή, δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει...
Ξαφνικά χθες σταμάτησε να παίζει το ένα κανάλι της Ζώνης Β. (Δεύτερος χώρος απέχων 10 τουλάχιστον μέτρα από το μηχάνημα). Δυστυχώς το μυαλό μου πήγε αρχικά στην καλωδίωση (εσωτερική- επιτοίχια ) με αποτέλεσμα να γίνει ο χώρος κωλ*ς.

Τελικά ο marantz χρειαζόταν απλώς ... αρχική επανεκκίνηση!

Βαρέθηκα με τα τερτίπια του!

Nad ... λοιπόν? (τιμή έως 1600 euro), ή yamaha - Onkyo?
Για denon... ίδιος με marantz!
Post automatically merged:

Συγχωρείται μόνο αν το έκανε για προστασία (πχ βραχυκύκλωμα) , αλλά δεν φαντάζομαι να έχει τέτοιες δυνατότητες...
Σε τρώει το κ@λαρακι σου ε!!!
:lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Τη σημασία πραγματικά έχει η άποψη του καθενός μας όταν ακόμα και η Trinnov λέει...

1) Trinnov
2) Dirac
3) ARC Genesis (Anthem)
4) τέλος.
Η Trinnov που την άποψη της μέσα από τα μηχανήματα της την υποστηρίζουν κολοσσοί του επαγγελματικού χώρου του ήχου.
Αν ήσασταν εκεί θα μαθαίνατε που ανά τον κόσμο τρέχουν Trinnov σε κατηγορίες Full Professional.
Μερικά από αυτά τα ακούτε και σπίτια σας.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
θα σου προτεινα οπωσδηποτε να υπολογισεις τον Καστρουνη για την ρυθμιση.
Σε οποιαδήποτε επιλογή, σωστή ή λάθος.
Αλλά τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τη σημασία πραγματικά έχει η άποψη του καθενός μας όταν ακόμα και η Trinnov λέει...



Η Trinnov που την άποψη της μέσα από τα μηχανήματα της την υποστηρίζουν κολοσσοί του επαγγελματικού χώρου του ήχου.
Αν ήσασταν εκεί θα μαθαίνατε που ανά τον κόσμο τρέχουν Trinnov σε κατηγορίες Full Professional.
Μερικά από αυτά τα ακούτε και σπίτια σας.
... καλά και τα trinnov αλλά τα imax είναι αυτά που σε αναστατώνουν με ήχο και εικόνα ;)

:lolsign:


 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
... καλά και τα trinnov αλλά τα imax είναι αυτά που σε αναστατώνουν με ήχο και εικόνα ;)

:lolsign:


Μια συνεργασία που ξεκίνησε το 2009 όταν δεν υπήρχε τίποτα άλλο.

Με μια ακόμα πιο δύσκολη μετά από 10 χρόνια εναλλαγή σε νέα Softwares λόγο όγκου και κόστους, οπότε είναι αδύνατον να γίνει αντιπαραβολή με DIRAC ή TRINNOV.

Εφόσον δεν έχει γίνει σύγκριση δεν τίθεται θέμα ανωτερότητας του Audyssey. Αν έχει γίνει δεν το γνωρίζω.

Απο την άλλη έχει γίνει σε άλλα επίπεδα εκτός IMAX και η διαβάθμιση που ανέβασα είναι το αποτέλεσμα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω

Στο thread που ξεκίνησα όταν αγόρασα το umik εψω βάλει οτιδήποτε μου ζητήθηκε χωρίς να κρύψω το παραμικρο.

Όπως μπορώ να βάλω και τώρα από οποιαδήποτε σημείο.


Δεν μπορώ να φέρω γνώμη για άλλο πρόγραμμα ισοστάθμισης πέρα από το ypao που είχα σε προηγούμενο yamaha av.

Και μπορώ να επιβεβαιώσω ότι αν δεν είχα πάρει το umik για να ασχολούμε με τις λεπτομέριες μπορώ να πώ ότι το μετά το audyssey αποτέλεσμα είναι 100% βελτίωση σε σχέση με ypao η χωρίς ισοστάθμιση
επειδή έχασα επεισόδια και μου ήρθε η φλασιά μόλις τώρα....
εσύ τελικά τι έκανες με το minidsp του @Shepherd ?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
επειδή έχασα επεισόδια και μου ήρθε η φλασιά μόλις τώρα....
εσύ τελικά τι έκανες με το minidsp του @Shepherd ?
Του Περαστικού. Περαστικό ήρθε και έφυγε. Εφόσον το έφερα με το audyssey δεν μπήκα στη διαδικασία για ξυλώματα και rca.....
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μια συνεργασία που ξεκίνησε το 2009 όταν δεν υπήρχε τίποτα άλλο.

Με μια ακόμα πιο δύσκολη μετά από 10 χρόνια εναλλαγή σε νέα Softwares λόγο όγκου και κόστους, οπότε είναι αδύνατον να γίνει αντιπαραβολή με DIRAC ή TRINNOV.

Εφόσον δεν έχει γίνει σύγκριση δεν τίθεται θέμα ανωτερότητας του Audyssey. Αν έχει γίνει δεν το γνωρίζω.

Απο την άλλη έχει γίνει σε άλλα επίπεδα εκτός IMAX και η διαβάθμιση που ανέβασα είναι το αποτέλεσμα.
Άμα δεν ξέρεις το καλύτερο είναι να μην απαντάς με σιγουριά στα γράφωμενα σου.. ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Άμα δεν ξέρεις το καλύτερο είναι να μην απαντάς με σιγουριά στα γράφωμενα σου.. ;)
Τη είναι αυτό που δεν γνωρίζω;

Δεν το λέω για εξυπνάδα.

Έγινε σετάρισμα DIRAC ή TRINNOV σε IMAX αίθουσα και το AUDYSSEY ήταν καλύτερο;
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PMC


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Η ΙΜΑΧ θα το κάνει μόνο, αν θέλει.

Κανένας άλλος.

Οπότε δεν έγινε.

ΟΚ, ευχαριστώ.
 
  • Like
Reactions: PMC



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top