Νέος στο χώρο - Επιλογή ηχείων - Ενισχυτή

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Ενα εξαιρετικά δυσεπίλυτο πρόβλημα:

Ποιό είναι το ελάχιστο μπάτζετ για καινούργια ηχεία (+ενισχυτικά ή ενεργά), που πρέπει να διατεθεί πριν σκεφτούμε την αγορά σαμπ. Να πούμε στα δυο μέτρα, ούτε κοντά ούτε μακρυά.

200€ ανά ηχείο;
150€ ανά ηχείο;
100€ ανά ηχείο;
max 250€ ανά ηχειο αγαπητέ συμφορουμιτη :)
και το ερώτημα που με βασανιζει αν αξίζει να παω στα t5v που κανουν 170 εκαστος ωστε με τα εξτρα χρηματα να παω πιο γρηγορα σε αγορα ενος sub η να πάρω ένα ζευγάρι μεγαλύτερων ηχείων :idk:

adam t5v 170€/ τεμ
adam t7v 210€/ τεμ
focal alpha 65 250€ /τεμ (αλλα δεν υπάρχει δικο τους sub απο την εταιρεια οπως δινει η adam)

adam t10s sub 440€ /τεμ (συγκεκριμενα φτιαγμενο για την σειρα t5v & t7v)

βάζω ξανά το δωμάτιο γιατι το είχα ανεβάσει αρκετα post πριν μήπως βοηθήσει! ακρόαση 1.5m -max 2m
Για την ακρόαση χρησιμοποιείται Spotify απο υπολογιστή που συνδέεται απευθείας χωρις κάποιο DAC με τα ηχεία.

256052_588d1f12c1922f79a51c460654820360.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
max 250€ ανά ηχειο αγαπητέ συμφορουμιτη :)
και το ερώτημα που με βασανιζει αν αξίζει να παω στα t5v που κανουν 170 εκαστος ωστε με τα εξτρα χρηματα να παω πιο γρηγορα σε αγορα ενος sub η να πάρω ένα ζευγάρι μεγαλύτερων ηχείων :idk:

adam t5v 170€/ τεμ
adam t7v 210€/ τεμ
focal alpha 65 250€ /τεμ (αλλα δεν υπάρχει δικο τους sub απο την εταιρεια οπως δινει η adam)

adam t10s sub 440€ /τεμ (συγκεκριμενα φτιαγμενο για την σειρα t5v & t7v)

βάζω ξανά το δωμάτιο γιατι το είχα ανεβάσει αρκετα post πριν μήπως βοηθήσει! ακρόαση 1.5m -max 2m
Για την ακρόαση χρησιμοποιείται Spotify απο υπολογιστή που συνδέεται απευθείας χωρις κάποιο DAC με τα ηχεία.

View attachment 138458
Αδερφέ χωρίς να είμαι κάνας γκουρού θα πρότεινα για την περίπτωση σου το Yamaha HS8, ενεργό όπως τα παραπάνω με οκταιντσο γουφερ και τιμή από ότι βλέπω στα 269 το κομμάτι. Μετρήσεις πολύ καλές.
Μετά για γουφερ δεν καίγεσαι.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
max 250€ ανά ηχειο αγαπητέ συμφορουμιτη :)
και το ερώτημα που με βασανιζει αν αξίζει να παω στα t5v που κανουν 170 εκαστος ωστε με τα εξτρα χρηματα να παω πιο γρηγορα σε αγορα ενος sub η να πάρω ένα ζευγάρι μεγαλύτερων ηχείων :idk:

adam t5v 170€/ τεμ
adam t7v 210€/ τεμ
focal alpha 65 250€ /τεμ (αλλα δεν υπάρχει δικο τους sub απο την εταιρεια οπως δινει η adam)

adam t10s sub 440€ /τεμ (συγκεκριμενα φτιαγμενο για την σειρα t5v & t7v)

βάζω ξανά το δωμάτιο γιατι το είχα ανεβάσει αρκετα post πριν μήπως βοηθήσει! ακρόαση 1.5m -max 2m
Για την ακρόαση χρησιμοποιείται Spotify απο υπολογιστή που συνδέεται απευθείας χωρις κάποιο DAC με τα ηχεία.

View attachment 138458
Εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να πάρω ηχεία με 8'' γούφερ για να έχω μια καλή βάση στο σύστημα, εντάσεις και έναν αέρα στην απόσταση ακρόασης αν ποτέ χρειαστεί. Η προσθήκη των sub θα κάνει δουλειά αλλά με αυτά τα χρήματα προς το παρόν θα προσπαθούσα να φτιάξω μια γερή βάση. H προσθήκη sub θα αλλάξει πολλά αλλά είναι σημαντικό στην πορεία να μην μετανιώσεις για το 5'' γούφερ και να κάνεις αλλαγές . Τα focal alpha 65 είναι πολύ καλά τα είχα κάποτε. Δεν έχουν volume control πάνω τους να έχεις στο νου σου (αν το χρειάζεσαι). Όταν πήρα το πρώτο μου sub μετά από μικρό διάστημα και πριν διαβάσω εδώ μέσα για το όφελος των πολλαπλών (2. 4. 8. 16 :eek: κλπ) πήρα από μόνος μου και δεύτερο και δεν το μετάνιωσα ποτέ. Στην αρχή τα έβαζα μόνο για ταινίες (τι ήξερα?) αλλά και πάλι... Για εμένα λοιπόν πρώτα τη βάση (ηχεία). Τώρα αν δεν σκέφτεσαι να ξοδέψεις άλλα χρήματα στο μέλλον για sub μάλλον είναι καλύτερο το σενάριο με τα φθηνότερα (μικρότερα) ηχεία + 2 sub.
 





Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Και γιατί όχι τότε JBL LSR 308 με 300 ευρώ τα 2. Τα θεωρώ καλύτερα.
Τώρα την κολοκυθιά θα παίξουμε? :biggrin:

Εσύ προσωπικά μπορεί να τα θεωρείς καλύτερα αλλά ειδικοί του χώρου όχι, όπως το γερμανικό Sound & Recordings που ασχολείται μόνο με στούντιο και ως προτεινόμενο έχει το yamaha Hs8.

Βασικά έχω το τεστ και των 2. Στο τέλος αναφέρουν το παρακάτω, ότι γενικά λόγω των τελικών σταδίων ενίσχυσης, απ ότι βλέπω 56 w, φτάνουν στα όριά τους σε αυξημένες εντάσεις και σε υλικό με δυναμικό εύρος.

Ein kleiner Kritikpunkt kam während der
Hörsession auf: Beiden Monitoren fehlt es ein
wenig an Dynamik in der Wiedergabe. Die
Ursache könnte in den relativen schwachen
Endstufen liegen, die vor allem bei hoch dy-
namischem Material und gehobener Laut-
stärke an ihre Grenzen stoßen dürften.


+
Messwerte
+
Klangqualität
++
Einsatzmöglichkeiten
+
Verarbeitung und Wertigkeit
++
Preis/Leistungs-Verhältnis

Yamaha HS8
++
Messwerte
++
Klangqualität
++
Einsatzmöglichkeiten
++
Verarbeitung und Wertigkeit
+++
Preis/Leistungs-Verhältnis
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
μπορει να ακουστει λιγο καγκουρια αλλα τα jbl δεν μου αρεσουν καθολου εμφανισιακα, αν ηταν με διαφορα καλυτερα απ ολα, τοτε θα τα προτιμουσα!

Τα focal 65 τα ακουσα,μου αρεσαν αρκετα μπορω να πω.
στα adam εχω ακουσει την σειρα f5 που μου αφησε καλες εντυπωσεις, φανταζομαι στην ιδια λογικη θα κινειται η σειρα T.

δεν ξερω αν αυτο το τεστ ειναι ακριβές:

έχει στο τελος και καμπύλες αποκρισης...
αν ισχυουν αυτα που ακουω και θεωρουνται αξιοπιστα απο την συγκεκριμενη πηγη, μεσω ενος βιντεο, τα μεσαια στα 5αρια μου αρεσουν πιο πολυ, ενω βλεπω στα 7 αρια "σαν να εχουν μια ρυθμιση loudness" οπως οι πιο παλιοι ενισχυτες...

δεν θα επρεπε στην καμπυλη να υπαρχει μεγαλυτερη διαφορα στις χαμηλες συχνοτητες στο 7αρι και στο 5αρι woofer?
Capture.PNG
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Μπορεί να ακουστεί κάπως αλλά οι γνώμες όλων των άλλων περισσεύουν μπροστά στην δική σου γνώμη και την γνώμη των opinion makers βεβαίως βεβαίως.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
δεν θα επρεπε στην καμπυλη να υπαρχει μεγαλυτερη διαφορα στις χαμηλες συχνοτητες στο 7αρι και στο 5αρι woofer?
Μπα...

Για την χρήση που τα θέλεις πάρε τα 7ιντσα και οταν μαζευτεί χρήμα πάρε και το σαμπ που αντιστοιχεί.

Ακου και τα JBL τα 8ιντσα πριν αποφασίσεις, έχουν και αυτά οικονομικό σαμπάκι.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Μπα...

Για την χρήση που τα θέλεις πάρε τα 7ιντσα και οταν μαζευτεί χρήμα πάρε και το σαμπ που αντιστοιχεί.

Ακου και τα JBL τα 8ιντσα πριν αποφασίσεις, έχουν και αυτά οικονομικό σαμπάκι.
Σε ευχαριστώ!
Θα προσπαθήσω να βρω κάπου jbl να ακούσω αν και δεν κρύβω ότι για -όχι τόσο σοβαρούς λόγους- δεν τα προτιμώ.

Συνοψίζω στο ότι
*t5v μικρή υπεροχή στα μεσαία και χαμηλότερη τιμή
Ενώ
*t7v περισσότερο γκάζι, μπάσο και μεγαλύτερη δυνατή απόσταση ακρόασης

*Για σύνδεση προς το παρόν
Από υπολογιστή 3.5mm -> 2x RCA στα ηχεία - belden
Από πιάνο 2x TS -> 2x XLR - belden
(αν βάλω σε unbalanced πηγή -πιάνο- balanced TRS καλώδιο / κονεκτορα και χρησιμοποιήσω και τους τρεις αγωγούς υπάρχει θέμα?)

*Δύο ρυθμιζόμενες βάσεις

*Και μια ντουζίνα πετροβαμβακα να δω πως θα τον βάλω για να ακούω καλύτερα 8-)
 
Last edited:


Μηνύματα
475
Reaction score
84
Μόλις πήρα το Adam Τ5V και είναι εκπληκτικό / τι να πω !ο Dio τραγούδαγε μπροστα μου / και ακόμα τα εχω σαλονι μεγαλο χώριο -δεν εχουν ανεβει ακόμα στο desktop . Ta συνιστώ ανεπιφυλακτα και τα προτιμώ από τα lsr 305 /το tweeter είναι απίστευτο .
 

Μηνύματα
63
Reaction score
150
Ο NAD C356BEE αυτη τη στιγμη ειναι σε στοκ και πουλιεται κατι ψιλα λιγοτερο απο 500ρικο!!

Μερ δυο δαπέδου DALI ZENSOR 7 ακους μουσικη και με τα ρεστα πατατάκια για μπύρες.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Μόλις πήρα το Adam Τ5V και είναι εκπληκτικό / τι να πω !ο Dio τραγούδαγε μπροστα μου / και ακόμα τα εχω σαλονι μεγαλο χώριο -δεν εχουν ανεβει ακόμα στο desktop . Ta συνιστώ ανεπιφυλακτα και τα προτιμώ από τα lsr 305 /το tweeter είναι απίστευτο .
Τώρα που πέρασαν οι πρώτες εντυπώσεις, θα ήθελα να ρωτήσω: Πώς πάνε από ηλεκτρικό θόρυβο (βούισμα, χιςς, τέτοια) Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
475
Reaction score
84
Τώρα που πέρασαν οι πρώτες εντυπώσεις, θα ήθελα να ρωτήσω: Πώς πάνε από ηλεκτρικό θόρυβο (βούισμα, χιςς, τέτοια) Ευχαριστώ!
Δεν έχω ακούσει τίποτα απο όλα αυτά. Είναι εξαιρετικά ήσυχα. Τα έχω σε ενα Behringer u phoria 202.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Καλησπέρα συμφορουμίτες
Καθυστέρησα τις αγορές μου καθώς έλειπα καιρό και προσπαθούσα όσο μπορώ να ακούσω διάφορα ηχεία.
Ευτυχώς που πέρασε λίγος καιρός και με διάφορα ακούσματα και διάβασμα στο φόρουμ είδα πως εκεί που κοιτούσα 5άρια και 7άρια ηχεία, τώρα κοιτάω 8άρια σίγουρα.

*Άκουσα τα KRK Rokit G4 7'' και μου φάνηκαν κάπως έντονα τα πρίμα ακόμα και όταν τα χαμήλωσα, σαν να νιώθω ότι ακούγονται πολύ ξεχωριστά από τα μπάσα/μεσαία. Ένα coaxial ηχείο ελαχιστοποιεί αυτό το γεγονός ή μήπως ήταν ιδέα μου?

*Με τα νέα δεδομένα λοιπόν και με την έλευση των Tannoy Gold τι θα προτείνατε? (δυστηχώς δεν βρίσκω πουθενά να τα ακούσω και δεν έχουν και δικό τους sub)

-Τannoy Gold 8
-KRK Rokit G4 8''
-κάτι διαφορετικό?

θυμίζω ο χώρος μου είναι περίπου 12-15 τετραγωνικά, χρειάζεται οπωσδήποτε περιποίηση καθώς έχω πολλούς άδειους τοίχους (θα φροντίσω μετά την αγορά να γίνει)

*Γνωρίζει κάποιος κάποιον επαγγελματία για ηχητική περιποίηση/μέτρηση στην Πάτρα?

*Έχω δυνατότητα λόγω ενός ταξιδιού να προμηθευτώ προιόντα της schiit πολύ οικονομικά. ένα dac σαν αυτό δεδομένου ότι ακούω από υπολογιστή θα βελτιώσει τα δεδομένα? έχετε εμπειρία από αυτήν την εταιρεία?


Ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
37
Reaction score
34
Μιας και κοιτάς για 8'' πλέον, όπως αναφέρεις, ρίξε μια ματιά και στο νέο αναθεωρημένο/βελτιωμένο μοντέλο από την Fluid Audio, το FX80, που διατηρεί τα πλεονεκτήματα της ομοαξονικής σχεδίασης και "κατεβαίνει" πολύ χαμηλότερα από το αντίστοιχο της Tannoy (35 Hz έναντι 54, σύμφωνα με τα specs). Μου κάνει μεγάλη εντύπωση το ότι η προς τα κάτω απόκριση του Gold είναι τόσο περιορισμένη, όταν υπάρχουν 5-άρια μονιτοράκια που φτάνουν μέχρι και τους 45 κύκλους, όπως π.χ. το Adam T5V: ή η Tannoy είναι πολύ συντηρητική ή/και ειλικρινής στις εκτιμήσεις της και οι άλλοι μας κοροϊδεύουν ή είναι συνειδητή σχεδιαστική επιλογή να εκτελεί μικρότερη διαδρομή το woofer, εφόσον είναι και κυματοδηγός του tweeter παράλληλα, έτσι ώστε να είναι μειωμένα και τα ποσοστά παραμόρφωσης. Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω ή έχει καλύτερη εξήγηση, ας βοηθήσει.


https://www.thomann.de/gr/fluid_audio_fx80.htm

Μία κριτική στα γερμανικά, αν κατέχεις την γλώσσα:

https://www.amazona.de/test-fluid-audio-fx50-fx80-koaxiale-nahfeldmonitore/


Και μια μέτρηση του Schiit Modi από τον γνωστό πιά Αμίρ! Δες και κανένα Topping D30 ή κανένα SMSL σ' αυτά τα κοστολόγια πάντως. Το θέμα με αυτά είναι ότι δεν έχουν volume και θα πρέπει να ρυθμίζεις την ένταση από κινητό/τάμπλετ/υπολογιστή, οπότε δες αν σε βολεύει ή όχι κάτι τέτοιο.

https://www.audiosciencereview.com/...w-and-measurements-of-schiit-modi-3-dac.4742/


https://www.audiophonics.fr/en/dac-...92khz-dsd-128-xmos-cs4398-silver-p-12278.html
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top