Νέο σύστημα DTS:X 5.1. 2 για σαλόνι

Μηνύματα
279
Reaction score
668
Πολύ roll off στα πρίμα. Don’t like.
Πολύ roll off στα πρίμα. Don’t like.
Ποια μπορει να ειναι η αιτια και τι θα μπορουσα να κανω για να βελτιωσω την ποιοτητα του ηχου ? Ποια ειναι η σωστη αποσταση αναμεσα στον τειχο που βρισκεται πισω απο το ηχειο και το ηχειο ?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ποια μπορει να ειναι η αιτια
Κακή μέτρηση, κακο σοφτγουερ, προβλημα στο μικρόφωνο , κακή τοποθέτηση ηχείων, προβλημα ηχείων.
Ενα ή περισσότερα απο αυτά.

Αφού άλλαξες θέσεις ηχείων, βαλε φωτό και αποστάσεις.
 

Μηνύματα
279
Reaction score
668
Κακή μέτρηση, κακο σοφτγουερ, προβλημα στο μικρόφωνο , κακή τοποθέτηση ηχείων, προβλημα ηχείων.
Ενα ή περισσότερα απο αυτά.

Αφού άλλαξες θέσεις ηχείων, βαλε φωτό και αποστάσεις
Εκτελεσα βημα βημα τις οδηγιες του βιντεο Η αποσταση ειναι 70 εκ
[DOUBLEPOST=1543337813][/DOUBLEPOST]
Κακή μέτρηση, κακο σοφτγουερ, προβλημα στο μικρόφωνο , κακή τοποθέτηση ηχείων, προβλημα ηχείων.
Ενα ή περισσότερα απο αυτά.

Αφού άλλαξες θέσεις ηχείων, βαλε φωτό και αποστάσεις.
Εκτελεσα βημα βημα τις οδηγιες του βιντεο Η αποσταση ειναι 70 εκ[/QUOTE]
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Στριψ´τα 30 μοίρες
Ακούς off axis.
[DOUBLEPOST=1543343849][/DOUBLEPOST]Επιπλεον, κατι πρέπει να κανεις με το στρίμωγμα.
 


Μηνύματα
449
Reaction score
379
Ας μου επιτρέψει ο συμφορουμίτης να χρησιμοποιήσω το νήμα του για μια απορία μου.
Βλέποντας το στήσιμο των ηχείων του επειδή έχω κι΄εγώ παρόμοια διάταξη (5.2+front high), αξίζει το DTS:X με τέτοιο στήσιμο?
Αυτή τη στιγμή με έναν 3313 ακούω με το τρέχων hd φορμά συν το ProLogicIIz που στέλνει ήχο στα front high.
Αξίζει η αλλαγή σε νεότερο ενισχυτή που να υποστηρίζει DTS:X παραμένοντας σε αυτό το στήσιμο ή όχι?
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Βλέποντας το στήσιμο των ηχείων του επειδή έχω κι΄εγώ παρόμοια διάταξη (5.2+front high), αξίζει το DTS:X με τέτοιο στήσιμο?
Η σωστή ερώτηση είναι αν αξίζει Neural:X, το upconverter της DTS, μ' αυτό το στήσιμο, γιατί οι ταινίες με DTS:X είναι ελάχιστες.

Ίσως. Σε τι ύψος βρίσκονται τα height;
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Η σωστή ερώτηση είναι αν αξίζει Neural:X, το upconverter της DTS, μ' αυτό το στήσιμο, γιατί οι ταινίες με DTS:X είναι ελάχιστες.

Ίσως. Σε τι ύψος βρίσκονται τα height;
στα 2,10 μέτρα
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ίσως και ν' αξίζει, ιδίως αν τρώγεσαι για ενισχυτάκι. :p

Δεν θα περίμενα πάντως χαώδεις διαφορές απο αλλαγή upconverter με 2 ηχεία σχετικά χαμηλά. Στο παλιότερο IIz σε σχέση με το Neural:X, δεν θυμάμαι αν υπάρχει η σαφής διαφορά φιλοσοφίας μεταξύ DDSurround (ατμοσφαιρικό) και Neural:X (επιθετικό σημειακά και πιό συγκρατημένο).
Θα έχεις όμως περισσότερες επιλογές.
 








ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top