Οι αδερφοί -όχι Γκριμ- της Grimm Audio και για την πιστότητα,o L o S και ο 1. Όλο μαζί?


Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Μου κάνει αλγεινή εντύπωση οτι εν ωρα Μουντιάλ γράφετε οφ τοπικ και μάλιστα αρκετοί .
Μόνο το σπόϊλερ αθλητικού περιεχομένου έχει σχετική αξία .:whistling:
Of topy τα μηνύματα?:p
Έλεος κύριε Χολμς....και μη σας πω τίποτις για τη φοράδα και το παγκόσμιο τόπι!:download::drinks:
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Βλάση να το συγχωρήσεις το παιδί... τον είχε καταβάλει ο διάολος στο συγκεκριμένο μήνυμα....:gotcha:
Θυμάμαι με ακρίβεια τις συζητήσεις μας για το οφειλόμενο ήθος στα ποστ...γειά σου Μπιλ με τα ωραία σου!!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.646
Reaction score
94.604
...δεν δύναμαι να συνεχίσω να γράφω σε αυτό το thread (και γενικά ίσως)

Άντε πάλι...o_O
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
:roflmao: και έλεγα πότε θα το πει.. :lolsign:
γράφω όμως αλλού bre
ο Βλάσσης ράγισε το γυαλί και με στεναχώρησε, δεν πειράζει, καλή καρδιά
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
:roflmao: και έλεγα πότε θα το πει.. :lolsign:
γράφω όμως αλλού bre
ο Βλάσσης ράγισε το γυαλί και με στεναχώρησε, δεν πειράζει, καλή καρδιά
Καλο και αυτο......μαλλον θα αστειευεσαι μου φαινεται Νικο.....
εγω ξερω οτι ενα συγνωμη εστω οταν μας ξεφυγει κατι ειναι το ιδανικο και οχι ρε φιλε να ριχνουμε ευθυνες αλλου!!!!
Την εκανες ....τελειωσε.....καθαρα πραματα!
Και τελος παντων αυτο που κανεις -θα φυγω θα μεινω -ξαναρθα και ξαναφευγω εχει καταντησει αηδια.....η γουσταρεις και καθεσαι στην παρεα μας σεβομενος τον χωρο που σε φιλοξενει η φευγεις και η παρασταση λαμβανει τελος....
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
οποιος δεν θελει να "σωθει" δεν "σωζεται".
παρολα αυτα μου κανει εντυπωση αυτο που συμβαινει εδω.
σε αυτο το site ειδικα στην audio, εχουν περασει (και συνεχιζουν καποια να γραφουν) ατομα με γνωσεις απιστευτες.
τα ασυγχρονα usb μηχανακια σας μαλλον παιζουν με κωδικα απο παλια μελη του site!
γραφουν κατα καιρους εδω κατασκευαστες, mastering μηχανικοι, χρηστες με βαθος και μερακι οπως ο κογιας και ο κωστας εαρ, ο τρελος ο ζαπ και αλλα παιδια που κανουν μετρησεις χώρου/ηχείων οπως οι επαγγελματιες και καλυτερα....
ολοι αυτοι μεταφερουν εδω τις γνωσεις τους.
αντι να τα εκμεταλευτουμε ολα αυτα , διαλεγουμε τον δρομο της "ξερολιασης"....
ρωτηστε, γραψτε οτι νανε και ας σας φαινετε χαζο, σκιστε τους στις ερωτησεις.
ο τσαντουλης και ο εαρ την εκαναν, ο κογιας ακομα απανταει, εχουμε ομως τον bhutia που δειχνει ακμαιος (παρα την ηλικια του...)
μην μασατε, ρωτατε, και εσεις θα μαθετε και οποιος αλλος το διαβασει...
στις απαντησεις του bhutia στο παρον νημα μου δημιουργουνται αλλες τοσες αποριες. εσεις δεν εχουτε καμια?
αντε γιατι σε λιγο θα φυγει διακοπες....
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Κυκλώματα ψηφιακής επεξεργασίας σήματος ισοσταθμίζουν επιπλέον την απόκριση των επιμέρους μονάδων σε περιθώρια που υπερβαίνουν το άνω συχνοτικό όριο ωφέλιμης λειτουργίας ως προς το mid και το κάτω όριο ως προς το tweeter.Oι προκύπτουσες αποκρίσεις λαμβάνουν χαρακτήρα αναφοράς για την περαιτέρω επεξεργασία του σήματος και την εξισορρόπηση στις στάθμες απόκρισης.Οι διορθώσεις επιτελούνται στον ίδιο βαθμό στις αποκρίσεις επί κι εκτός του άξονα,οπότε η σταθερότητα της πολικής διασποράς στις μεσαίες και υψηλές οκτάβες λειτουργεί υπέρ της υλοποίησης.

πως καλε μου bhutia το κανει αφφφτο? (διορθώσεις επιτελούνται στον ίδιο βαθμό στις αποκρίσεις επί κι εκτός του άξονα)
πως διορθωνεις συγχρονως με dsp και επί και εκτός?
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
O ChrisHat αναφερόταν σε συμβατικές συζεύξεις 8ιντσων με tweeter.Η υλοποίηση των Grimm απέχει παρασάγγες από τα συνήθη πρότυπα.

http://www.grimmaudio.com/site/assets/files/1088/speakers.pdf

Απόκριση για την 8ιντση μονάδα μεσαίων-χαμηλών του Grimm:


Aπόκριση για τη μονάδα υψηλών του Grimm:


To σημείο διαχωρισμού συχνοτήτων κείται σε ύψος 1550 Hz,εντός της ωφέλιμης ζώνης ως προς την απόκριση της 8ιντσης Excel μονάδας.
Ξέχασες το tweeter, αλλά δεν πειράζει θα το συμπληρώσω εγώ.

Από το datasheet της SEAS
Recommended Frequency Range 2000 - 25000 Hz
Free Air Resonance 900 Hz
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Προσπαθεί να συμβιβάσει τις χρήσεις ως μόνιτορ τόσο στο εγγύς προς μέσο όσο και στο άπω πεδίο.
Δηλαδή που είναι ο συμβιβασμός?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
, εχουμε ομως τον bhutia που δειχνει ακμαιος (παρα την ηλικια του...)
μην μασατε, ρωτατε, και εσεις θα μαθετε και οποιος αλλος το διαβασει...
στις απαντησεις του bhutia στο παρον νημα μου δημιουργουνται αλλες τοσες αποριες. εσεις δεν εχουτε καμια?
αντε γιατι σε λιγο θα φυγει διακοπες....
Μα στις απαντησεις του Μπουτχια, παντα εχει αποριες, δεν καταλαβαινουμε κ τιποτα, εμεις που δεν κουβαλαμε κ πολυ μυαλο δηλαδη...

μονο απορια παρα απαντηση ειναι!

:D :D
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Μα στις απαντησεις του Μπουτχια, παντα εχει αποριες, δεν καταλαβαινουμε κ τιποτα, εμεις που δεν κουβαλαμε κ πολυ μυαλο δηλαδη...

μονο απορια παρα απαντηση ειναι!

:D :D
Δεν είναι θέμα μυαλού Γιάννη.
είναι θέμα γνώσεων ,πόσο θέλει κάποιος να διαβάσει και πόσα μπορεί να αφομοιώσει (ανοιχτό μυαλό η αν έχει γεράσει ,πχ εγώ )
Προσωπικά γνωρίζοντας την αμάθεια μου προτίμησα να δεχτώ απόψεις ορισμένων μελών που κατά τεκμήριον γνωρίζουν απορρίπτοντας τους "αστικούς "μύθους .
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
στις απαντησεις του bhutia στο παρον νημα μου δημιουργουνται αλλες τοσες αποριες. εσεις δεν εχουτε καμια?
αντε γιατι σε λιγο θα φυγει διακοπες....
Δεν φταίει ο Bhutia, το white paper τις Grimm το οποίο και μετέφρασε, έχει κάποια δυσνόητα σημεία.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
ααα ενταξει, σορρυ που δε θελω να σπαω το κεφαλι μου, να κανω βασαστηρια, να τρελλο-σκεφτομαι τι πα να πει ο ποιητης, να βγαζω αγχος κ αγωνια για το τι μπορει να ναι...

Προτιμω τα απλα, ομορφα , αναλαφρα πραγματα...

Ο πολυς χρονος κ η πολυ φαια ουσια , προσωπικα για μενα, θα την καταναλωσω αλλου.

Εως τοτε, απλα θα προσπερναω, τι να κανω...!

:D

Εννοειται πως αγαπαμε τους φιλους μας με τα ελλατωματα τους, οπως κι εσεις εμενα βεβαια...!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ξέχασες το tweeter, αλλά δεν πειράζει θα το συμπληρώσω εγώ.
Από το datasheet της SEAS
Recommended Frequency Range 2000 - 25000 Hz
Free Air Resonance 900 Hz
Δεν έχω παραλείψει την απόκριση της μονάδας υψηλών.Η παράθεση πινάκων κρίθηκε πλεονασμός γι αμφότερες τις μονάδες.
Δηλαδή που είναι ο συμβιβασμός?
Στο σχήμα λόγου,όπως και σε οποιαδήποτε διαδικασία αναπαραγωγής δεδομένου μουσικού γεγονότος.
Δεν φταίει ο Bhutia, το white paper τις Grimm το οποίο και μετέφρασε, έχει κάποια δυσνόητα σημεία.
Όποιος διαβάσει τα χωρία του pdf στα οποία έχω αναφερθεί,θα παρατηρήσει ότι έχω παραθέσει επιπλέον επεξηγηματικά στοιχεία.Γι αυτόν το λόγο και δεν διστάζω να τοποθετώ τις πρωτότυπες πηγές όσων γράφω,όποτε εκείνες υφίστανται φυσικά.;)
πως καλε μου bhutia το κανει αφφφτο? (διορθώσεις επιτελούνται στον ίδιο βαθμό στις αποκρίσεις επί κι εκτός του άξονα)
πως διορθωνεις συγχρονως με dsp και επί και εκτός?
To φίλτρο ολικής διέλευσης για τη διόρθωση φάσης στο δικτύωμα διαχωρισμού είναι FIR (Πεπερασμένης Κρουστικής Απόκρισης).Η προηγηθείσα όμως ισοστάθμιση στην απόκριση των μονάδων εκτελείται μέσω φίλτρων ΙΙR (Άπειρης Κρουστικής Απόκρισης) και με μικρούς συντελεστές Q,τα οποία έχουν χαμηλότερες υπολογιστικές απαιτήσεις από τον επεξεργαστή.

Οι επιμέρους ισοσταθμίσεις ακολουθούν σταθερά πρότυπα ανταποκρινόμενα στις προδιαγραφές των αντίστοιχων μονάδων της SEAS και δεν εξειδικεύονται για καθένα εκ των ηχείων.Επειδή ακριβώς έχει ακολουθηθεί η πιό ομαλή οδός επεξεργαστικής διαδικασίας,δεν προβλέπεται ιδιαίτερο πρόγραμμα επεμβάσεων για τις αποκρίσεις εκτός του άξονα.
Μα στις απαντησεις του Μπουτχια, παντα εχει αποριες, δεν καταλαβαινουμε κ τιποτα, εμεις που δεν κουβαλαμε κ πολυ μυαλο δηλαδη...
μονο απορια παρα απαντηση ειναι!
:D :D
vet said:
...εχουμε ομως τον bhutia που δειχνει ακμαιος (παρα την ηλικια του...)
Είναι επειδή ισχύει το αντίστροφο,απαντώ δείχνοντας ηλικιωμένος παρά την ακμαιότητά μου.:sneaky:
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δεν έχω παραλείψει την απόκριση της μονάδας υψηλών.Η παράθεση πινάκων κρίθηκε πλεονασμός γι αμφότερες τις μονάδες.

Στο σχήμα λόγου,όπως και σε οποιαδήποτε διαδικασία αναπαραγωγής δεδομένου μουσικού γεγονότος.

Όποιος διαβάσει τα χωρία του pdf στα οποία έχω αναφερθεί,θα παρατηρήσει ότι έχω παραθέσει επιπλέον επεξηγηματικά στοιχεία.Γι αυτόν το λόγο και δεν διστάζω να τοποθετώ τις πρωτότυπες πηγές όσων γράφω,όποτε εκείνες υφίστανται φυσικά.;)

To φίλτρο ολικής διέλευσης για τη διόρθωση φάσης στο δικτύωμα διαχωρισμού είναι FIR (Πεπερασμένης Κρουστικής Απόκρισης).Η προηγηθείσα όμως ισοστάθμιση στην απόκριση των μονάδων εκτελείται μέσω φίλτρων ΙΙR (Άπειρης Κρουστικής Απόκρισης) και με μικρούς συντελεστές Q,τα οποία έχουν χαμηλότερες υπολογιστικές απαιτήσεις από τον επεξεργαστή.

Οι επιμέρους ισοσταθμίσεις ακολουθούν σταθερά πρότυπα ανταποκρινόμενα στις προδιαγραφές των αντίστοιχων μονάδων της SEAS και δεν εξειδικεύονται για καθένα εκ των ηχείων.Επειδή ακριβώς έχει ακολουθηθεί η πιό ομαλή οδός επεξεργαστικής διαδικασίας,δεν προβλέπεται ιδιαίτερο πρόγραμμα επεμβάσεων για τις αποκρίσεις εκτός του άξονα.


Είναι επειδή ισχύει το αντίστροφο,απαντώ δείχνοντας ηλικιωμένος παρά την ακμαιότητά μου.:sneaky:

Κατάλαβες Νίκο?
 
  • Like
Reactions: vet

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Τι θα περιελάμβανε ένα πρόγραμμα επεμεβάσεων για τις αποκρίσεις εκτός άξονα;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Τι θα περιελάμβανε ένα πρόγραμμα επεμβάσεων για τις αποκρίσεις εκτός άξονα;
Όποτε με το καλό εφαρμοστεί,θ'αξίζει τότε να το μελετήσουμε.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.737
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top