Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δίδαξέ μας, σε ικευτεύω, μεγάλε @Maklit

Δείξε το δρόμο.
Πες με τι ακούς (ή με τι θα ήθελες να ακούς). Βινύλιο για πηγή, το κατάλαβα.

Ηχεία και ενισχυτικά θέλω να μάθω, και χαρακτηριστικά χώρου.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μαγαζάτορες που πάνε κατά διαόλου γιατί δεν πουλάνε πια καλώδια
Πήγαινε μια βόλτα από τα χαλιενταδικα μαγαζά που επικρατεί άκρα του τάφου σιωπή και μετά μια βόλτα από τα μοντέρνα με τα pro που γίνεται χαμός.
Ξύπνησε ο κόσμος και χάσανε την κουτάλα
@todkos , τα μαγαζιά που πουλάνε ποιοτικά προϊόντα είχαν και θα έχουν ένα συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό, τα υπόλοιπα μαγαζιά που λες " ότι γίνεται χαμός" είναι λογικό να υπάρχουν και να πουλάνε μιας κι ο ανυποψίαστος πελάτης "τρώει τη παραμυθα" ότι με τις π@ρδες θα βάψει αυγά!! :tongue: :tongue: :tongue:
.....Αγοράζει λοιπόν τα Pro και παραμένει ευτυχισμένος με την αγορά του μέχρι ν' ακούσει κάποιο set-up από τα "χαλιεντ" που λες κι εσύ.....:whistling::whistling: και μετά, αρχίζει να κλαίει τα φράγκα που έριξε αρχικά!!:biggrin::biggrin::biggrin:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Επί της ευκαιρίας, το πικάπ και το βινύλιο μια χαρά παίζει, ωραιότατα ακούς τη μουσική σου, αρκεί να κάνεις ισοστάθμιση με δίσκο με ροζ θόρυβο, και ως γνωστόν να έχεις τα απαραίτητα σαμπ. Φυσικά, ακούγεται καλύτερα με απμίξινγκ. Αρχίζω να ξέρω πολλούς που ακούνε βινύλιο μόνο με απμίξινγκ σε ιμερσιβ, με όρο θρι Ντι.

Δεν έχει επιστροφή άμα το ακούσεις έτσι...

Τες πα, πολύς ντόρος για το βινύλιο. Καλύτερα Spotify. Έχει και πολύ πιο πλούσια δισκογραφία.

Άντε, αρκετά με την προϊστορία, ας ασχοληθούμε με κάτι χρήσιμο, για τους νεότερους, δώρο τα γουάιτ πέιπερς της αγαπημένης μου γουεστλέικ (φοβερά ηχεία). Διάβασμα τώρα. ;)
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Επί της ευκαιρίας, το πικάπ και το βινύλιο μια χαρά παίζει, ωραιότατα ακούς τη μουσική σου, αρκεί να κάνεις ισοστάθμιση με δίσκο με ροζ θόρυβο, και ως γνωστόν να έχεις τα απαραίτητα σαμπ. Φυσικά, ακούγεται καλύτερα με απμίξινγκ. Αρχίζω να ξέρω πολλούς που ακούνε βινύλιο μόνο με απμίξινγκ σε ιμερσιβ, με όρο θρι Ντι.

Δεν έχει επιστροφή άμα το ακούσεις έτσι...

Τες πα, πολύς ντόρος για το βινύλιο. Καλύτερα Spotify. Έχει και πολύ πιο πλούσια δισκογραφία.

Άντε, αρκετά με την προϊστορία, ας ασχοληθούμε με κάτι χρήσιμο, για τους νεότερους, δώρο τα γουάιτ πέιπερς της αγαπημένης μου γουεστλέικ (φοβερά ηχεία). Διάβασμα τώρα. ;)
χαχαχα θυμήθηκα ένα γείτονακι πριν πολλά χρονια που έτσι και το γκάζωνε όχι μικροφώνιζε.
σηκωνόταν η κεφαλη από το δίσκο και πήγαινε στο τέλος.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
χαχαχα θυμήθηκα ένα γείτονακι πριν πολλά χρονια που έτσι και το γκάζωνε όχι μικροφώνιζε.
σηκωνόταν η κεφαλη από το δίσκο και πήγαινε στο τέλος.
Άκουγε αναλογικό ήχο όμως... Στροφή στη ποιότητα!
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Τες πα, πολύς ντόρος για το βινύλιο. Καλύτερα Spotify.
Δεν ειναι μόνο καλυτερο το Σποτιφάι. Το να συγκρινεις ποιοτητα βινυλίου(ακομη και καινουριες κοπές) με το σποτιφάι, ειναι σαν να συγκρινεις αναπηρικο αμαξιδιο με πυραυλο.
Ασε που το να ακους ποιοτητα απο βινυλιο, ισοδυναμεί με το να σε φτυνουν και συ να νομιζεις οτι βρεχει...8-)

Δε θα εκνευριστω διοτι χαλαει η επιδερμιδα μου.:p
 


Μηνύματα
484
Reaction score
585
Τις φατσες να δω μονο.........
μη κρίνεις από φάτσα, υπάρχει σφάλμα εξ' ορισμού στο ημίτονο - βλέπε πράξεις :sneaky: , ζήτα manual -κάποια άκρη θα βγει :spiteful:.

Ομιλώ ως δικάναλη Μαγδαληνή ψυχή του audio. Απεταξάμην το 5.1 πριν από χρόνια. Θα πούνε βέβαια ότι ζούσα στο σπήλαιο του dolby pro logic, και μάλλον θα έχουνε δίκιο :idk: . Εμένα όμως δε με νοιάζει γιατί αρκούμαι με τα λίγα :wink:
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Έτσι που σκάνε κάθε τόσο κάτι θεοπάλαβοι σε φόρα και σε ομάδες, να μού το θυμηθείτε:
θ' αναγκαστούν οι διαχειριστές να ζητάνε εξέταση από ψυχίατρο για να σε κάνουν μέλος.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
@todkos , τα μαγαζιά που πουλάνε ποιοτικά προϊόντα είχαν και θα έχουν ένα συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό, τα υπόλοιπα μαγαζιά που λες " ότι γίνεται χαμός" είναι λογικό να υπάρχουν και να πουλάνε μιας κι ο ανυποψίαστος πελάτης "τρώει τη παραμυθα" ότι με τις π@ρδες θα βάψει αυγά!! :tongue: :tongue: :tongue:
.....Αγοράζει λοιπόν τα Pro και παραμένει ευτυχισμένος με την αγορά του μέχρι ν' ακούσει κάποιο set-up από τα "χαλιεντ" που λες κι εσύ.....:whistling::whistling: και μετά, αρχίζει να κλαίει τα φράγκα που έριξε αρχικά!!:biggrin::biggrin::biggrin:
Το πέτυχες!!!!
Μα ακριβώς λέμε
Από την ανάποδη όμως
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ο νέος φίλος λοιπόν ακούει βινύλιο και είναι παθιασμένος με αυτό. Τα γραφόμενά του δε με κάνουν να πιστεύω ότι είναι και της vintage σχολής. Καλά μέχρι εδώ, ας κάνει ότι τον ευχαριστεί.

Η εκπαίδευση που έλαβε κάποτε και η επανάληψη αυτής του δημιούργησε την πεποίθηση ότι όλα τα καινούργια, από formats μέχρι μηχανάκια είναι "σκουπίδια" και εμείς βλακες. Είναι βέβαιο ότι αυτή η αντίληψη δεν σταματά μόνο στο audio αλλά πάει και παραπέρα.

Επίσης είναι βέβαιο ότι και μια βιβλιοθήκη βιβλία να έχει διαβάσει απλά ψάχνει επιβεβαίωση και όχι μόρφωση. Για συζήτηση ούτε λόγος καθώς απουσιάζει το βασικότερο που είναι η ακοή. Πρώτα ακούμε, κατανοούμε, μπαίνουμε στο μυαλό του άλλου αν θέλουμε πραγματικά να τον καταλάβουμε, σκεφτόμαστε πρώτα με την δική του λογική και μετά με την δική μας. Κάθε άλλο είναι απλή ανταλλαγή διαφωνιών.

Εμείς δημιουργούμε τις πεποιθήσεις μας και μετά αυτές δημιουργούν εμάς.

Ειναι τόσο απλά μερικά πράγματα που είναι σχεδόν αδύνατον να γίνουν κατανοητά.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Όλοι μαζί πάμε με μια φωνή...... και ας έχει τον εχθρό στον στίχο μέσα. :biggrin:

Ω γλυκύ μου έαρ, γλυκύτατόν μου Τέκνον, πού έδυ σου το κάλλος;
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
μηπως τα ιμερσιβια τα ντι ες πια τα συνεδεσε λαθος ο διμης για τσεκαρετο
Το πχιο πιθανό!
Ποτέ μην εμπιστεύεστε φαλακρους σαουθματσεντόνσκι ορθοπΕδικους. Δεν κσέρουν πού παν τα τέσσερα..!
Post automatically merged:

@Maklit γύρνα πίσω

Πάλι ανέβασες στάθμη στα surrounds?
Λες και δε το ξέραμε. Ρε σύνελθε! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Μάλλον είναι μερακλής.
Προτιμάει τα πίσω κανάλια ;)

:lolsign:
Τα σηκώνει τα surrounds..!!
Post automatically merged:

Ωραίο μηχανάκι αυτός ο Trinnov!
Έχει και απλικεσιο με παιχνίδια!

261983_63bba751a563bfbfbd2a2f5145c32b3b.jpg


Εκτός από Ναυμαχία τι άλλο έχει?
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top